Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena Zewnętrzna Gigastet -Zwiększenie zasięgu w Gigasetach

maxymalny 26 Lis 2004 01:05 18176 78
  • #31 26 Lis 2004 01:05
    maxymalny
    Poziom 11  

Niestety ja juz mam wykasowany rosyjski (moze tylko dzisiaj nic mi nie idzie) -nie potrafie poczytac co tam jest napisane -pomocy! Moze ktos zreferuje co tam jes napisane?

• Sklep HeluKabel
  • #32 26 Lis 2004 08:56
    bahet
    Poziom 23  

Siemens Gigaset 3000 работает лучше!
    Сообщение отправил: Андрей_Кулибин
    Сообщение отправлено: 15.05.2002 20:29

--------------------------------------------------------------------------------

Не нравился маленький радиус действия, 200-300 м. Вскрыл аккуратно, там по бокам внизу и вверху защелки, "пищат, но лезут". Антенна из тонкой стальной проволоки стояла горизонтально и параллельно плате на маленьком расстоянии. Выкинул, сделал из медной проволоки d=1 мм. длина ориент. 30-35 мм, подбирал по макс. чувств. в зоне неуверенного приема, и уложил ее вверх-влево (смотреть со стороны клавиш), а кончик загнул влево параллельно верхней защелке на задней крышке. Держать аппарат лучше за нижнюю часть корпуса. На открытой местности дальность достигла 1.5 км! В городе - не менее 500 м., но здесь сильно влияют переотражения и высота над землей.

Андрей Кулибин

• #33 26 Lis 2004 10:35
    maxymalny
    Poziom 11  

>bahet
    fajnie ale nie o to mi chodziło..... ja poprostu już niepamiętam rosyjskiego i nie wiem co tam jest napisane... jakby ktos przeczytał i powiedział o co tam w tym rosyjskim tekscie chodzi... byłobny fajnie

• Sklep HeluKabel
  • #34 26 Lis 2004 12:20
    bahet
    Poziom 23  

Mniej więcej brzmi to tak:
    Nie podobał mu sie zasięg 200-300 m rozebrał słuchawke.Antena z cienkiego stalowego drutu umieszczona równolegle do płyty.Wyrzucil tą fabryczną antene zrobił z miedzianego przewodu d=1 mm długości 30-35 mm dobierał długość (tak to rozumiem do maksymalnej czułości i ułożył w słuchawce w górę w lewo patrząc od strony klawiszy a koniec zagiął w lewo równolegle do górnego zatrzaskuna spodniej obudowie. Trzymać aparat lepiej za dolną część. Na otwartej przestrzeni zasięg uzyskał do 1,5 km w mieście nie mniej niż 500 m ale jest silna zależnoś od wyskości.

• #35 26 Lis 2004 20:11
    maxymalny
    Poziom 11  

>bahet
    dzięki za tłumaczenie, ja niestety połamałem se na tym tekscie zwoje mózgowe ;)
    natomiast co do anteny to rzeczywiście siemens się nie popisał stosując stalowe cienkie druciki do budowy "anteny" wewnętrznej -zastosowanie miedzianego relatywnie o dużej średnicy przewodu już spowodowało poprawienie zasięgu... to już jest jakaś wskazówka....
    za tłumaczenie dodałem punkty :)
    Dodano
    ---------
    Aha czy są tu jacyś szpece od anten a w zsasadzie wystarczyliby tacy co wiedzą gdzie kupić tanio dobre tzn. o dużym zysku anteny na pasmo gigaseta. Szukam w googlach ale niebardzo mi wychodzi. Jakby ktoś coś wiedział to niech się nie krępuje niech da znać... :)

• #36 26 Lis 2004 21:08
    jaco777
    Poziom 24  

Witam ponownie. Mam jedną sprawę. Ciągle mnie trapi właśnie to ich wykonanie anteny. Po pierwsze to wychodzi, że jest to 1/5 długości fali - charakterystyki takiej anteny do tej pory nie znalazłem. Po drugie ta druga antenka umieszczona równolegle pod kątem 90 stopni. Ty Maxymalny już chyba pisałeś, że może być to coś w rodzaju sztucznego gruntu. A może chodzi o pracę na dwóch polaryzacjach, tylko ten element "rozdzielający" te dwie antenki - co to jest, jak działa i jaka funkcję pełni. Warto też zauważyć, że końcówka obwodu antenowego bazy różni się od tej w słuchawce.
    A odnośnie wykonania anteny, to właśnie wczoraj dorwałem bazę Eurit 133 (niestety chyba uszkodzona) w której anteny są wykonane w postaci porządnych blaszek, szerokich na około 10mm i długich na 35mm i również umieszczonych względem siebie pod kątem 90 stopni.
    Proponuje zabrać się za teorię DECTa. Coś tam mam, ale ostatnio nie mam zbytnio czasu na to. Przymierzam się do testów z różnymi długościami anteny, jak coś już zrobię to tak jak zawsze, wyniki zamieszczę.
    Pozdrawiam.

• #37 26 Lis 2004 22:25
    maxymalny
    Poziom 11  

Właśnie, właśnie... nie umiesciłem tego na zdjęciu TAE (postaram się to naprawić) ale antena w TAE to blaszka chromowana o szerokości około 5mm i do tego posiada jakby dwa podłączenia czyli podłączenie u samego dołu i podłączenie w odległości jakieś 1/4 (1/3) długości anteny -jakby coś w rodzaju odczepu....
    >jaco777
    Jeśli chodzi o to ze te dwa prostopadłe do siebie druciki to faktycznie może to być antena o dwóch polaryzacjach -to jest to też bardzo prawdopodobne... faktycznie w nadajnikach UKF anteny mają też różną polaryzację, nawet podaje się ile ma być wypromieniowane w polaryzacji pionowej a ile praocent mozcy ma isc w polaryzacje pionową.... którz to wie.... poza tem jeśli chodzi o podwójne anteny to... czy widział ktoś kiedyś punkt dostępowy Wireless LANu ? Większość punktów dostępowych (AP) ma rónież dwie oddalone od siebie antemy prętowe.... czy nie wydaje sie to jakoś zbieżne ....?

• #38 28 Lis 2004 16:09
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

Czytam to czytam i różne myśli mi po głowie chodzą.....
    No to po kolei
    -pomysł ma na celu zwiekszenie zasięgu domowego telefonu DECT do rozsądnej wielkości-myśle że 1-2 km zupełnie wystarczy
    -musimy brać pod uwagę ograniczenia "wrodzone" dla pasma 1.8 GHz-silna zależność zasięgu od warunków terenowych (jak cię widze to cię słyszę..)wpływ przeszkód terenowych (ściany,budynki) oraz wpływ najbliższego otoczenia nadajnika/odbiornika (np łba telefonujacego...)
    -starsze wersje telefonów pracujace w paśmie 900 MHz miały wyrażnie większe zasięgii-właśnie z tego powodu.
    MUSIMY brać pod uwage cechy konstrukcyjne obwodów wcz na te pasma
    od trywialnego faktu że wzmacniacz mocy, obwody LC (a sa to ścieżki na płytce i nie wiadomo czy to L czy C-polecam rozebrać wraka i zobaczyć..)
    oraz filigranowa antenka (bez znaczenia czy blaszki czy druciki czy inne folie..) stanowia JEDNĄ CAŁOŚĆ optymalizowaną drogą pracochłonych testów na uzyskanie najlepszych parametrów nadawania i odbioru uwzględniających m.innymi oprócz zasiegu także wpływ na łeb telefonującego.
    ORAZ stabilnośc parametrów!!!!
    A na dodatek antenka jest wspólna dla nadajnika i odbiornika wiec nadajnik nie może "zagotować" odbiornika..
    Jakiekolwiek podczepianie kabli antenowych roztraja obwody wy/we i MUSI doprowadzić do straty sygnału.Sam "zysk" anteny to mało-a kto pamięta o stratach w samym kablu do anteny?? Tłumienność takiego koncentryka (polecam opisy) może doprowadzić do całkowitego żeżarcia przez kabel całego sygnału użytecznego przy odpowiedniej jego długości..No chyba że pragniemy użyć kabla do anten satelitarnych-grubego na palec.A kto wie jak jest impedancja obwodu antenowego w bazie/słuchawce ?? 50?75 ?? omów?? NA pewno XX omów....
    A standartowe kable mają 50 lub 75 omów.I im cieńszy kabel to większa tłumienność. Dopasowanie nadajnika/odbiornika do kabla i kabla do anteny to jest krytyczny element całej zabawy..Chyba nie chcemy doprowadzić maleńkiej bazy do stanu wojskowej radiostacji z kablem grubości kciuka idącym po ścianach na dach budynku.
    A starsze wersja telefonów "long distance"miały osobne anteny do nadawania i odbioru.....w bazie.W słuchawce -nie.
    Telafony Senao to fatalny przykład-- to nie dect i inne pasmo!
    Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja "radiotelefonów" we G 4000
    może to jest jakiś ślad??
    Wydaje mi się że gdyby proste sposoby (antenki zewnętrzne jakieś dopałki ) były realnie możliwe to dawno już by ktoś zrobił i opisał w sieci..
    Sam ( z niewielką pomocą moich przyjaciół w tym krótkofalowca speca od
    pasm mikrofalowych) kładziemy na warsztat temat
    -stopnie końcowe telefonów dect-budowa .tryby pracy,sterowanie itp.
    cel- taka zmiana aby bez zbędnych przeróbek wycisnąć więcej mocy.
    materał doświadczalny-- wraki gigasetów i telefonów GSM jest.
    Szukamy SM do DECT'ow i GSM oraz SERWISOWEGO programu Siemensa do Gigasetów (wiem że taki jest..)
    Jak minie stan świąteczny to raźniej ruszymy..
    WW

• #39 28 Lis 2004 20:58
    maxymalny
    Poziom 11  

>W.Wojtek
    Jeśli chodzi o SM (Service Manual) do G3000 i do G4000 to są na Elektrodzie -daj znać a prześlę ci mailem bo sobie już zassałem.
    Jeśli chodzi o właściwości pasma 1,88-1,90 GHz tą są one powszechnie znane -nie zamieszczałem tutaj wyników swoich testów ze standardowym sprzętem ponieważ zakładam , że jest to powszechnie znane.
    Faktycznie częstotliwośc 1,90 GHz jest zbliżona do częstotliwości stosowanych w kuchenkach mikrofalowych -częstotliwość rezonansu dipoli wody. Częstotliwość taka bardzo dobrze wytraca energię w przedmiotach zawierających wodę -stąd suchych, bezwodnych produktów podobno nie da rady podgrzać w kuchence mikrofalowej. Z tego też powodu takie elementy jak np. ŁEB rozmówcy będące na drodze między słuchawką i bazą ma bardzo duży wpływ na poziom sygnału docierającego zarówno do odbiorników zarówno słuchawki jak i do bazy.

Jeśli zaś chodzi o strate sygnału w kablu w.cz. łączącym np. baze z ewentualną zewnętrzną anteną to przecież nikt tutaj nie twierdził, że stat w nim nie ma -oczywiście są z tymże bilans powinien wyjść na plus... tak jak ma to miejsce w punktach dostępowych (AP) sieci bezprzewodowych WiFi jak również w kartach sieciowych WiFi które nie rzadko odbierają sygnał z anteny zew. poprzez koncentryczny kabel w.cz. a wszystko to dzieje się na częstotliwościach pasma 2,4 GHz czyli o jakies 0,5 GHz wyższego.... zatem wydaje się że technicznie jest to do zrobienia... inna kwestia natomiast czy technicznie w warunkach domowych da sie przerobić istniejacy sprzęt w postaci zestawów np. Gigaset....

Jeśli chodzi o program serwisowy to napewno jest ... ale zdobyć go to będzie nielada sztuka... nawet servisanci tzw. terenowi go nie posiadają i do ustalania usterek wykorzystują tryby serwisowe zaszyte w telefonie a opisane we wspomnianych SM.
    Pozdrawiam.

• #40 05 Gru 2004 21:07
    jaco777
    Poziom 24  

Witam po dłuższej przerwie. Niestety ostatnio nie mam zbytnio czasu aby popracować nad naszym problemem ale dorwałem pierwszą lepszą książkę i znalazłem w niej coś odnośnie tego wspominanego już parametru timing advance. A więc cytuję:

"(...)Ciągi binarne są transmitowane za pomocą modulacji GMSK o parametrach BT=0.5 . Sygnał taki jest demodulowany w odbiorniku metodą niekoherentną i bez zastosowania korektora adaptycyjnego usuwającego wpływ wielodrogowości. Ponieważ czas trwania pojedyńczego bitu przy szybkości transmisji 1152 kb/s wynosi 0.868 us a bez korektora możliwe jest jedynie tolerowanie różnicy opóźnień sygnału około 10% czasu trwania pojedyńczego bitu, zatem rozproszenie opóźnień nie może być większe niż 200-300ns, co odpowiada różnicy długości dróg poszczególnych promieni (składowych) około 100m. W przypadku wielu środowisk i wielkości komórki o średnicy około 200m warunki te są spełnione. (...)"

Wesołowski Krzysztof, Systemy radiokomunikacji ruchomej, WKŁ Warszawa 2003

Z opisu wynika, że dużo zależy od tego korektora. Tylko kto wie czy producencji go stosują czy nie. Należało by się dokładniej przyjrzeć schematą aplikacyjnym układów stosowanych w telefonach DECT. Np w tych układach do których umieściłem wcześniej lini, korektor jakiś musi być, w końcu ich moc nadawcza to 500mW a nie 10mW jak w "standardowym" DECT.

• #41 06 Gru 2004 00:38
    maxymalny
    Poziom 11  

... to ja też dorzuce coś od siebie (wysłałem juz to WW w odpowiedzi na jego maila). Jest to rodzaj jakiegos sniffera DECT.... kiedys jak przegladalem menu servisowe C1(C100) to natrafilem na taki parametr RFPI wstukalem w wyszukiwarke no i natrafilem na opis/specyfikacje jakiegos urządzenia co sie zowie RFPI Sniffer.... niestety opis/specyfikacja jest w jezyku krzyzowcow i rozumie 5-te przez 10-te...

Załączniki:
  • #42 06 Gru 2004 11:57
    maryjank
    Poziom 13  

Jest to tak zwany dect lokator ,pokazuje pracujace w okolicy zasięgu radiowego stacje DECT.
    Wyswietla
    numer szczeliny czasowej/numer kanału RPN
    stope błędu FRAQ min/max
    poziom sygnału RSSI min/max
    indywidualny numer stacji bazowej RFP

Takie urzadzenia sa wykorzystywane przy instalacjach w systemie DECT tak zwanego radiodostepu (np tpsa i dialog taki zakupiły) lub instalacje na terenach centrów handlowych lub fabryk sieci tel. wewnetrznej.
    Ten model jest akurat zmodyfikowną programowo wersją skanera kodów paskowych z łączem radiowym DECT który używa sie do zarządzania np.fabrycznym magazynem wyrobów gotowych.

W pliku fotka profesjonalnej stacji bazowej siemensa
    Do daję tez link do bardzo dobrego producenta anten w tym tez na pasmo DECT
    http://www.buro.pl

• #43 24 Sty 2005 20:25
    maxymalny
    Poziom 11  

Może nie odkryję tutaj ameryki ale pomaga umieszczenie przystawki TAE w ognisku Miski (doslownie teraz zstaosowałem miske stalową emaliowaną do prania :D ) ale rezulaty dały juz zaskakujący pozytywny rezultat... musze zalatwic normalną profesjonalną czasze od anteny satelitarnej i w miejscu konwertera zamontowac TAE - zobaczymy jakie zasiegi wtedy uzyskam....

Pozdrawiam

• #44 24 Sty 2005 22:22
    jaco777
    Poziom 24  

Witam po dłuższej przerwie. Z tą miską to mnie nieźle zaskoczyłeś. Jeżeli już będziesz robił testy z talerzem od satelity, to pamiętaj że jest różnica między talerzem parabolicznym a offsetowym, więcej na ten temat tutaj http://programytv.republika.pl/antena.html . Jeśli ten aspekt czasz anten satelitarnych jest Ci znajomy, to przepraszam że Ciebie nie doceniam :-)

Obiecywałem, że opisze swoje testy z anteną o całkowitej długości fali i słowa dotrzymam. Tylko sesja musi się skończyć, najlepiej żeby skończyła się pomyślnie.

• #45 26 Sty 2005 19:16
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

Jakoś nie wyobrażam sobie mojego telefonu koło łóżka w blaszanej misce......A i ten zasięg trochę kierunkowy ...
    Jednak wole wersję "B" czyli Hagenuk Topas z fabryczną kierunkowa antenką -wielkości dłoni...
    WW

• #46 26 Sty 2005 20:35
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Mi osobiście nie przeszkadza wielkość anteny, gdyż mamy z kolegą domki jednorodzinne oddalone w linii prostej około 2 km. Na ścianach można zamontować dowolne anteny lub nawet na dachach. Telefon może być przerobiony na zwykły, coś w rodzaju terminalu.

• #47 24 Mar 2005 21:17
    grzem
    Poziom 11  

Witam,
    prześledziłem wątek, niestety niewiele mam do dodania, zderzyłem sie z problemem zeszego lata jak sie na drzewach liscie pojawily. Straciłem lacznosc pomiedzy dwoma domami oddalonymi o okolo 200 m. Liczne eksperymenty z dolutowywaniem do bazy anenek własnej konstrukcji nie dały rezultatu. Podam namiary na innego producenta anten min. dla DECT

http://www.sami.net.pl/

G

• #48 24 Lip 2005 00:43
    maxymalny
    Poziom 11  

grzem napisał:
    Witam,
    prześledziłem wątek, niestety niewiele mam do dodania, zderzyłem się z problemem zeszego lata jak się na drzewach liscie pojawily. Straciłem lacznosc pomiedzy dwoma domami oddalonymi o okolo 200 m. Liczne eksperymenty z dolutowywaniem do bazy anenek własnej konstrukcji nie dały rezultatu. Podam namiary na innego producenta anten min. dla DECT

http://www.sami.net.pl/

G

Szkoda że nie przybliżyłeś nam konfiguracji sprzętowej która to nie pozwala ci uzyskać łączności na odległości 200 metrów. Proponuje wynieśćna na dach baze oraz przystawkę TAE1000. Przypominam również , że stacje bazowe wykazują dosyć silną kierunkowść zatem trzeba troszke poobracać bazą aby znaleść optimum.

Jesli zaś chodzi o czasze to niestety nie wystestowałem tego na talerzach z satelitów z prozaicznego powodu braku czasu i faktu ze narazie nasz system łączności działa wmiare poprawnie

• #49 13 Paź 2005 19:51
    inincjusz
    Poziom 10  

Cześć odświeżam stary temat bo jestem zainteresowany takim łączem.
    Znalazłem na aukcji taki opis:

Bramka DECT Siemens Gigaset 1000 TAE

TAE1000 to bezprzewodowe gniazdko pracujące w systemie DECT(bramka DECT)umożliwiające dołączenie analogowego urządzenia do dowolnego systemu DECT/GAP. TAE1000 można podłączyć w odległości do 50-300 metrów od stacji bazowej DECT-GAP. Przy małej modyfikacji toru radiowego,tzn. podłączeniu anten zewnętrznych typu YAGI 1,9Ghz zasięg,przy widoczności wzrokowej,może dochodzić nawet do 6 km. W związku z tym można pokusić się o podłączenie numeru telefonu, np. do altanki w oddalonym ogrodzie czy garażu. Właścicele firm w ten sam sposób mogą przenieść numer wewnętrzny z firmy do domu lub do innych placówek.

Współpracuje ze wszystkimi bazami DECT obsługującymi profil GAP, podłączonymi zarówno do linii analogowej jak i linii ISDN.Do baz DECT/GAP przyjmowany jest jako kolejna słuchawka w systemie.
    Dzięki jego uniwersalności można do niego podłączyć zarówno analogowy telefon, fax, modem, automatyczną sekretarkę jak również domofon lub urządzenia alarmowe.
    Funkcjonalność zbliżona jest do bramki GSM.

TAE1000 oferuje dodatkowo:

- obsługę funkcji CLIP (FSK1)
    - połączenia interkomowe

Urządzenie posiada wbudowane mechanizmy zapewniające utrzymanie stabilnego linku oraz kompensację opóźnień czasowych.
    Jakość połączeń głosowych, jak zwykle dla cyfrowego systemu DECT, rewelacyjna(dużo wyższa jak w GSM a porównywalna do kabla).
    Transmisja danych modemowych na poziomie 14kbit/s z racji na stratności kodeków audio.

Posiadasz firmę z kilkoma oddziałami zlokalizowanymi w promieniu 6 km? Płacisz za połączenia między nimi? Zastosuj TAE1000, a ich wartość spadnie do zera. Tak, połączenia pomiędzy oddziałami będziesz miał teraz bezpłatnie.

Czy to jest wiarygodny opis dla takiego pudełka?

• #50 13 Paź 2005 23:19
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

Nie uwierze dopóki nie zobaczę. W TAE jest normalna baza,loguje się do bazy podstawowej.Zadne elementy dodatkowe nie sa potrzebne. Nawet gdyby "antenka " w TAE- to taka sam by musiała być w bazie głównej.
    Patrz powyższe posty.

• #51 14 Paź 2005 16:13
    inincjusz
    Poziom 10  

W opisie jest wyraźnie napisane,,podłączeniu anten zewnętrznych typu YAGI '' w liczbie mnogiej.

• #52 14 Paź 2005 21:33
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

Fakt.
    Ale gdyby nawet to jak to zrobić.Jakoś nikt nie zrobił skutecznego i powtarzalnego rozwiazania (amatorskiego). Zwykłe lutowanie do wyjścia antenki nie wchodzi w grę. Przy obwodach na te częstotliwości jest to katastrofalna zmiana strojenia obwodu antenowego (proszę obrazek tej "niewielkiej"...modyfikacji), a w rezultacie spadek mocy wypromieniowanej... Osobiście znam (i mam) jeden telefon z fabrycznym przystosowaniem do tego typu rozwiązania -Hagenuk Topas. Antenka na krótkim kabelku do bazy- w środku pudełka "motylek" zasięg -kierunkowo ok 600 m.
    A 6 km??????? Moim zdaniem niemożliwe. Noooo.. chyba że nad wodą-i "jak cię widzę to cię słyszę".
    WW

• #53 16 Lut 2006 21:24
    maxymalny
    Poziom 11  

inincjusz napisał:
    Cześć odświeżam stary temat bo jestem zainteresowany takim łączem.
    Znalazłem na aukcji taki opis:

Bramka DECT Siemens Gigaset 1000 TAE

TAE1000 to bezprzewodowe gniazdko (..) można podłączyć w odległości do 50-300 metrów od stacji bazowej DECT-GAP. Przy małej modyfikacji toru radiowego,tzn. podłączeniu anten zewnętrznych typu YAGI 1,9Ghz zasięg,przy widoczności wzrokowej,może dochodzić nawet do 6 km.

(...)

TAE1000 oferuje dodatkowo:

- obsługę funkcji CLIP (FSK1)
    - połączenia interkomowe
    (..)
    Czy to jest wiarygodny opis dla takiego pudełka?

Opis funkcji (funkcjonalnosci) jest prawdziwy i sprawdzony przeze mnie -poza CLIP-em. Natomiast co do owych 6_km -mysle ze jest to graniczny zasięg możliwy do osiagniecia na odcinku bez przeszkód terenowych po poprawnym (bezstratnym) podlaczeniu zarówno w bazie jak i w TAE anten o odpowiednim zysku zamocowanych odpowiednio wysoko. Zatem jeśli sprzedający podałby ci recepturę jak to nalezy zrobić to moze i taki zasiego łącza udałoby się osiągnąć. Dotychczas jednak nikt nie chciał się podzielić tu takimi doswiadczeniami jak do tych stosunkowo niedrogich domowych DECT-ów podłączyć anteny YAGI.
    We wczesniejszych postach podalem , ze bez przerobek udalo sie uzyskac lacze na odcinku 500metro z wykorzystanienm TAE i bazy G3010.
    Ostanio rowniez pobilem rekord zasiegu. Uzyskalem polaczenie na odcinku 1000metrow pomiedzy sluchawka DECT Siemensa a centralka G1054 umieszczoną okolo 10metrow nad gruntem. Oczywiscie owe 1000metrow to zasieg graniczny ze sluchawką trzymana przez człowieka stojącego na ziemi (nie na dachu).

• #54 19 Lut 2006 18:17
    Magic19512
    Poziom 10  

maxymalny napisał:
    >Maryjank
    Zasięg (instalacji) 6 km ??? Naprawdę imponujące! Bardzo byłbym wdzięczny gdyby można było podać więcej szczegółow...

>Wszyscy
    Wczesniej napisałem, że w testach udało się osiągnąć zasięg do 1 km, czyli parametr "timing advance" musiał na to zezwalać. Prosiłbym też o wyjaśnienie tego problemu w miarę prostym językiem. Wypowiedzi wskazują na to, że parametr TA daje się regulować (nastawiać -w pewnych zakresach) -istnieje prawdopodobnie możliwość jego zmiany.

Nadal jednak z doświadczen widać, że to nie parametr TA wpływa na ograniczenie zasięgu w DECT lecz jednak jest to kwestia zbyt słabego sygnału wypromieniowanego (i odbieranego).

Relanym i jedynym chyba możliwym w warunkach domowych na "poprawienie" zasięgu DECT/GAP w Gigastetach jest dobudowanie anteny przynajmniej do stacji bazowej... oczywiście pozostaje kwestia zwiększenia mocy (o czym pisal WW) w sposób programowy lub na zasadzie "podrasowywania" punktow pracy istniejacego układu... jednak jest to bardzo klopotliwe...

Ponawiam apel o udostępnienie schematów bazy Gigastet (dowolnej) szczegolnie części w.cz. a w zasadzie układu końcowego (dopasowującego)... od tego należy zacząc... druga kwestia to zorganizowanie anteny na pasmo 1,88-1,90 GHz o odpowiednim zysku energetycznym -co też może się okazać zadaniem nielada trudnym...

A może jakieś dokładniejsze dane jak to zrobić ? Bardzo bym prosił... i wdzięczny będę niesamowicie..
    Pozdrawiam
    ZM

• #55 21 Lut 2006 22:06
    maxymalny
    Poziom 11  

Magic19512 napisał:
    maxymalny napisał:
    >Maryjank
    Zasięg (instalacji) 6 km ??? Naprawdę imponujące! Bardzo byłbym wdzięczny gdyby można było podać więcej szczegółow...
    >Wszyscy
    Wczesniej napisałem, że w testach udało się osiągnąć zasięg do 1 km, c...

A może jakieś dokładniejsze dane jak to zrobić ? Bardzo bym prosił... i wdzięczny będę niesamowicie..
    Pozdrawiam
    ZM

Generalnie, jak widać z mojego a zacytowanego przez ciebie postu jestem sceptykiem co do realnej możliwości zwiększenia zasięgu Gigasetów do owych magicznych 6_km, jendak nie wykluczam że coś takiego jest możliwe - niestety nie udało mi sie tego dokonać.

Natomiast jeśli chodzi o połączenie uzyskane na odcinku 1 km, to pisałem wcześniej że wystarczy umieścić bazę odpowiednio wysoko - ja umiesciłem na szczycie masztu antenowego zabudowanego na dachu - czyli jakies 8-10 metrow nad poziomem gruntu. Tyle wystarczło aby cieszyć się granicznym zasięgiem 1 kilometra.

Jesli chodzi o zwiększenie zasięgu gigasetów to znalezlem bezprzewodową antene - niestety kosztowna:
    http://www.phonemerchants.com/corrantelan.html

• #56 24 Lut 2006 00:58
    RobertJonca
    Poziom 11  

Ja tak z boku przygladam sie i zaproponuje telefony bezprzewodowe marki Senao... Moze smierdzi chinszczyzną ale znam ludzi ktorym działały one w linii prostej w odleglosci 17 km aparat od anteny w terenie otwartym.... moc zdaje sie dalej owe 10 mW wynikajace z ustawy.... moze to wam cos podpowie.... ?

• #57 25 Lut 2006 13:48
    maxymalny
    Poziom 11  

RobertJonca napisał:
    ... telefony bezprzewodowe marki Senao... działały one w linii prostej w odleglosci 17 km aparat od anteny w terenie otwartym.... moc zdaje sie dalej owe 10 mW wynikajace z ustawy.... moze to wam cos podpowie.... ?

Dziekujemy za informacje na temat tego telofonu. Spotkałem się już z tymi telefonami także na tym forum. Nie pamiętam dokładnie ale coś obiło mi się o uszy, że telefony te nie posiadają homologacji, prawdopodobnie m.in. dlatego, iż średnia moc nadajnikow jest duzo wieksza niż wspomniane 10mW.
    Ponad to telefon ten prawdopodobnie nie pracuje w standardzie DECT/GAP co wcale nie przeszkadza w jego stosowaniu jednak odbiega od naszego tematu.
    Wiekszosc oferowanych na rynku telefonów DECT/GAP posiada w swojej bazie tzw.:"pole komutacyjne" (centralka) na 6 numerów - wlaściwość ta znacznie poszerza funkcjonalność i pole zastosowań takiego telefonu w porównaniu z pozostałymi, starszymi systemami telefoni bezprzewodowej. Dlatego tez wielu chcialoby zwiekszyc zasieg telefonów systemu DECT/GAP.
    Pozdrawiam.

• #58 22 Cze 2006 11:31
    beavis89
    Poziom 10  

tyle sie naczytalem tego tematu ze juz malo co rozumiem... czyli co zrobic jak mam avena 347 i zeby zwiekszyc zasieg z 300 do 500m? antena czy jakie cuda?

• #59 22 Cze 2006 23:33
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

NIc nie rób.
    Chyba że chcesz sobie spier... telefon.
    Cudów nie ma. Jak by działało to połowa dyskutantów wystawiałaby takie przerobione modele na Allegro.
    Ja też. Kup sobie Topasa z antenką.
    To fabryka dała.
    WW