Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena Zewnętrzna Gigastet -Zwiększenie zasięgu w Gigasetach

maxymalny 23 Cze 2006 21:50 17627 78
  • #61 23 Cze 2006 21:50
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

TElefon Dect/GAP. MOżliwość dologowania kilku słuchawek,CLIP, inne funkcje. Posiada fabryczne gniazdo do antenki -wielkości dłoni. Zwieksza zasieg do ok 600 metrów -w jednym kierunku.
    W środku siedzi HAgenuk .Dobry,
    Sam uzywam z 4 słuchawkami..
    WW

• #62 24 Cze 2006 11:48
    maxymalny
    Poziom 10  

Czytaleś cały wątek a jednak nie doczytałeś, że najprostszym sposobem na zwiększenie zasięgu jest wystawienie stacji bazowej jak najwyżej ponad przeszkody terenowe (inne domy, drzewa) czyli na przykład na dach. Oczywiście w tym wypadku stację bazową należy umieścić w szczelnej obudowie np. z tworzywa sztucznego aby uchronić ją od wpływu działań atmosferycznych.

Rozwiązanie to choć nie wymaga znajomości układów elektronicznych ma jednak wady, ponieważ stacja bazowa to najczęściej podstawa telefonu na którą odstawiamy słuchawkę bezprzewodąwą do ładnowania - instalując ja na dachu musisz zapewnic sobie dodakową ładowarkę dla sluchawki. Dodatkowo kłopotliwe może być doprowadzenie zasilania oraz samej linii telefonicznej do miejsca instalacji stacji bazowej.

Inne rozwiązania to podłączenie do stacji bazowej przy pomocy kabla koncentrycznego wysokiej częstotliwości specjalnej (dostępnej w handlu) anteny którą zamiast stacji bazowej zainstalujesz na dachu tym samym zostawiając stację bazową w mieszkaniu. Problem jedak polega na tym , że większość dostępnych w handlu stacji bazowych nie ma wyprowadzenia (gniazda) na zewnętrzną antenę.

Możliwym jest oczywiście dorobieie takiego wyjścia (gniazda) antenowego, no ale to już trzeba wiedzieć w którym miejscu układu wyjściowego się podłączyć. Niestety nikt z całej Polski, kto przegląda to forum nie wie lub nie chce się podzielić wiedzą gdzie się podłączyc z anteną. Problem polega na tym , ze każda stacja bazowa bedzie miała inne miejsce w którym należy się podłączyć.

Oczywiście dla poprawienia pewności łącza nie powinno się stosować samej słuchawki, gdyż pomimo tego że stacja bazowa lub jej antena zostanie wyniesiona wysoko ponad przeszkody terenowe to jednak na znacznych dystansach siegajacych 500 i wiecej metrów należy zapewnić tzw. wzajemną widoczność strony bazowej i abonenckiej.

Rozwiązaniem jest zatem wyniesienie strony abonenckiej (odbiorczej) również na dach. Oczywiscie trudno, żebyś przebywał na dachu z telefonem (słuchawką) dlatego tez stosuje się tak zwane bezprzewodowe przystawki abonenckie do których podłanczasz zwykły telefon.

Można też zastosować repeater'y czyli tzw przekaźniki nadawczo dobiorcze (dwukierunkowe) ktore odbierają sygnał od stacji bazowej, wzmacniją go i wysyłają dalej ( oczywiście to samo robią w drugim kierunku czyli odbieraja sygnał ze słuchawki, wzmacniją go i nadaja dalej do stacji bazowej).

The End.

• #63 24 Cze 2006 12:41
    beavis89
    Poziom 10  

no teraz rozumiem :) wiec jak kupie odpowiedni reapter to bedzie po sprawie i nie musze stacji bazowej ani odbiorczej dawac na dach? teraz jaki to ma byc reapter?

wielkie dzieki za wyjasnienie

• #64 24 Cze 2006 16:13
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

Ale do repetiera musisz doprowadzić zasilanie. Z sieci 220 V.
    No i te metalowe dzrwi..

• #65 24 Cze 2006 16:17
    maxymalny
    Poziom 10  

beavis89 napisał:
    no teraz rozumiem :) wiec jak kupie odpowiedni reapter to bedzie po sprawie i nie musze stacji bazowej ani odbiorczej dawac na dach? teraz jaki to ma byc reapter?

wielkie dzieki za wyjasnienie

Nie, nie, nie i jeszcze raz nie! Troszeczkę źle się zrozumieliśmy.

Chodziło mi raczej o to, że zamiast siedzieć na dachu ze słuchawką bezprzewodową, lub zamiast na ten dach wynosić bezprzewodową przystawkę abonencką, to zamiast tych dwóch rozwiązań można na dachu po stronie abonenckiej zainstalować repeater, który będzie odbierał słaby sygnał ze stacji bazowej (odległej) i lokalnie będzie ci go wzmacniał tak że w całym domu bedziesz mieć dobry sygnał.

Jednak przy odległości 500 i więcej metrów polecam zainstalować stację bazową na dachu lub przynajmniej w oknie z którego będzie widoczny repeater (nazwijmy go po polsku retransmiter, albo stacja przekaźnikowa, wzmacniakowa, wzmacniak GAP/DECT - nie wiem jak się to fachowo po polsku moze nazywać :) )

Natomiast nasz repeater powinien byc zainstlowany rowniez w miejscu z ktorego widać stację bazową - drzewa są przeszkodą ale nie tak wielką jak w przypadków sieci WiFi gdyż częstotliwość dla standardu DECT/GAP wynosi 1900MHz czyli jest o jakies 500MHz niższa i dlatego lepiej przenika przez przeszkody takie jak zaliścione drzewo)

Generalnie wszystko zależy od twoich lokalnych warunków uksztaltowania terenu i zabudowy jedak zasada "jak cię widze to cię słysze" daje ci gwarancje zasięgu na owe 500 metrow.

Jest jedak malutkie ale jesli chodzi o repeatery. Mianowicie niewiele firm je produkuje i w zwiazku z tym jako element rzadko stosowany w gospodarstwach domowych repeatery DECT/GAP sa dosyc drogie , można powiedzieć bardzo drogie. Druga sprawa czy ten telefon co masz jest standardu DECT/GAP ?? Bo jesli nie to nie ma o czym mówić.

(Sprawdziłem na allegro repeater mozna kupic po 450zł)

Dlatego też na Twoim miejscu rozważyłbym prpozycję umieszczenia na dachu stacji bazowej a jesli mieszkasz gdzies wysoko w bloku to do okna , jesli tylko z okna widzisz punkt docelowy.

Ciekawa wydaje sie rowniez propozycja zgloszona przez W.Wojtka.

• #66 24 Cze 2006 17:22
    beavis89
    Poziom 10  

a gdybym w sklepie mial stacje bazowa i obok niege reapeater a w domu stacje odbiorcza? moze by zadzialalo.

odleglosc telefonow to jakies 150m przy drzwiach otwartych nie ma problemu z rozmowa lecz gdy sa zamkniete nie da sie rozmawiac.

• #67 24 Cze 2006 21:16
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

To by nie zadziałało/.Nie ma prawa. Drzwi nie puszczą sygnału..
    Czytaj dokładnie opisy repetiera!!!!!!!!!!!!!!!!!! i poprzednie posty.Dokładnie i ze zrozumieniem.
    Repetier ma taka sama moc jak baza. Postawiony na grannicy zasięgu bazy dodaje do zasiegu ok 150 m. .
    Wydłużenie zasięgu to nie sprawa mocy ale nowego nadajnika. Postawienie obok siebie jest delikatnie mówiąc objawem .....innego myślenia.
    JAk chcesz ciągać kable zasilające i liniowe na dachy, lub zasilanie repetiera w połowe dystansu pomiędzy budynkami to wspólczuje.
    A ponadto z opisu wynika że problemem są tylko metalowe drzwi co jest oczywiste. Zamień na drewniane i kłopoty znikną....

• #68 24 Cze 2006 21:33
    maxymalny
    Poziom 10  

Po pierwsze nie uzyskaliśmy odpowiedzi, czy Twoj aparat telefoniczny ktory posiadasz pracuje napewno w standardzie DECT/GAP !

beavis89 napisał:
    a gdybym w sklepie mial stacje bazowa i obok niege reapeater a w domu stacje odbiorcza? moze by zadzialalo.

odleglosc telefonow to jakies 150m przy drzwiach otwartych nie ma problemu z rozmowa lecz gdy sa zamkniete nie da sie rozmawiac.

Nie, repeater powinien byc zainstalowany na granicy zasięgu, wtedy zasięg działania zwiększy sie 2 razy.

Umieszczanie repeatera obok stacji bazowej wogole mija się z celem, ponieważ sygnal przy stacji bazowej jest śilny i nonsensem jest jego wzmacnianie.

Przypominam że granica zasięgu wg danych technicznych przeciętnego telefonu standardu DECT/GAP wynosi w terenie otwartym czyli bez jakichkolwiek przeszkód terenowych okolo 300m natomiast w terenie silnie zabudowanym jak na przykład miasto wynosi 50m.

Dlatego dla ciebie widze rozwiaznie takie:
    1.Stacja bazowa musi byc umiejscowiona tak żeby nie zaslanialy ją drzwi czyli na przyklad w witrynie sklepowej.
    2.Repeater zainstalowany na zewnątrz domu tak żeby na drodze do witryny sklepowej stalo jak najmniej przeszkod, przedewszystkim na drodze miedzy stacją bazową a repeaterem nie moga się znajdować takie obiekty jak:
    -mury betonowe, z cegły i tym podobne
    -elemnty konstrukcji stalowych,
    -obszary o gestym zadrzewieniu
    -itd.

Dodane:
    ---------
    Troszeczkę spóźniłem się z odpowiezią - WW mnie ubiegł :)

Proponuje jeszcze sprawdzić czy przy owych drzwiach zamkniętych bedziesz miał zasięg na zewnątrz swojego domu/mieszkania. Jeśli będziesz miec sygnał i połączenie na zewnątrz domu a wewnątrz nie, to wtedy wystawiony na zewnątrz domu repeater da pozytywny efekt i wewnątrz domu bedziesz mógł wtedy swobodnie rozmawiac.
    Jeeśli natomiast nie uda się przy zamkniętych drzwiach nawiązać na zewnątrz domu połaczenia to repeater na zewnątrz domu nie pomoże.
    Generalnie tak jak pisałem wcześniej i oczym wspominał tez WW repeater nalezy instalować w mijscu gdzie jeszcze jest zasięg tzn tam gdzie jeszcze bedziesz mógł nawiązać łącznośc za pomocą słuchawki bezprzewodowej :)

PS
    1.Zamiast drogiego repeatera mozna zastosować tandem zlozony z bezprzewodowej przystawki abonenckiej i podłączonego do niej drugiego telefonu bezprzewodowego :).
    Jest to zazwyczaj rozwiązanie tańsze i dające jedak większe możliwości rozbudowy systemu telefonicznego.
    2.Niestety nie prowadze dyskusji na GG na takie tematy.

• #69 24 Cze 2006 22:49
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

Tylko mały problem -tenże Swissvice duo to dość prosty telefon.Czy to GAP-nie chce mi się sprawdzać.
    Napisane jest w instrukcji...
    A repetier-jeżeli w ogóle jest to diablo drogi jak to u szwajcarów..
    Drewniane drzwi sa tańsze

• #71 25 Cze 2006 01:11
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

Nareszcie......

• #72 25 Cze 2006 09:16
    maxymalny
    Poziom 10  

Niekoniecznie musi to być repeater (ripiter) tego samego producenta. Standard ma to do siebie , że mogą współpracować urządzenia różnych producentów - aczkolwiek stosowanie elemtów jedego producenta da 100% gwarancje poprawnej pracy.

Jednak ja nadal będę się upierał żeby zamiast repeatera zastosować tandem: bezprzewodowa przystawaka abonencka (TAE1000) + telefon (np. bezprzewdowy). Jeżeli zakupi się na rynku wtórnym (np. na Allegro) to wyjdzie dużo taniej.

• #73 25 Cze 2006 10:42
    beavis89
    Poziom 10  

dzieki za wyjasnienie :) teraz powie mi ktos jaki to bedzie reapter? dajcie jakis link na allegro co bedzie wspulpracowal z tymi telefonami. dobry i w cenie :)

a jesli chodzi o bezprzewodowa przystawe abonencka i telefon? jaki to ma byc? prosze dajcie jakis link :)

• #74 25 Cze 2006 11:55
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

Żarty sobie robisz.
    A sam to nie możesz poszukać??? Nie chce się??? Mi też!!!
    Są Google. w wyszykiwarce Allegro wystarczy wpisać "TAE" lub "STA"lub "repetier"
    Jak nie znajdzie to znaczy że nikt nie wystawia.
    Poczytaj w instrukcji czy to Twoje dziwo w ogóle dopuszcza meldowanie repetierów.Nie musi ,może tylko własnej firmy. Tak najczęściej jest.
    Manuale do repetieróów sa na stronach producentów.
    NP TAE to odpowiednnik STA Sinusa. A Sinus to DT czyli niemiecki Telekom.Manual jest na pewno.Sprawdziłem.
    Od razu uprzedzam że STA czyli TAE nie kupisz taniej niż 200 pln, a repetiery poniżej 250 nie chodza. W ogóle bywają bardzo rzadko.
    Ale są jeszcze E-Bay tam też szukaj...
    A meldowanie bezprzewodowej przystawki TAe ma sen jak wystawisz ja za okno a kabelek sygałowy i zasilający wprowadzisz do środka. A na końcu kabelka dasz zwykły telefon lub inny bezprzewodowy-ale kompletny tj. baza ze słuchawką. Samej słuchawki do TAE nie zameldujesz!!!
    A na dodatek jest tam Niemiecki standart wtyku liniowego-Poradzisz sobie??? Sadząc z dotychczasowych pytań -bardzo wątpie.
    Powodzenia.
    WW

• #75 25 Cze 2006 12:52
    maxymalny
    Poziom 10  

Dobrze podaje linka do repeater'a na allegreo jednak nie daję rzadnej gwarancji, że zadziała on z zestawem telefonow które już posiadasz.
    http://allegro.pl/item110697215_siemens_gigaset_dect_repeater_f_vat_gwar.html

Opisany przez ciebie problem i układ w niepotrzebnie założonym nowym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/jak-zwiekszy...sieg-telefonow-bezprzewodowych-ytt533753.html jest do rozwiązania przez zastosowanie bezprzewodowej przystawki abonenckiej (bezprzwdowe gniazdo telefonicze) zwanej z niemieckiego TAE (model TAE1000) zainstalowanej na ścianie sklepu oczywiście na tej scianie z której widać dom w którym będzie zainstalowana stacja bazowa najlepiej na parapecie okna z którego widać sklep. Oczywiście TAE1000 musi być umieszczone w jakiejś skrzynce/puszce plastikowej która będzie go chronić od deszczu i bezpośredniego nasłonecznienia. Do TAE1000 tak jak już pisaliśmy (ja i WW) podłanczasz drugi telefon zwykły lub bzprzewodowy.
    PS.
    Popieram wypowiedz WW - generalnie mi tez cisną się na usta słowa dezaprobaty dla twojej postawy szukacza frajerów ktorzy poswięcą swój czas żebyś ty mógł zaoszczędzić swój.
    Jeśli chcesz mieć podane wszystko na talerzu to proponuje wynajac firmę ktora zajmuje sie taką problematyką. Wtedy niestety bedziesz musiał ponieść inny wysiłek -finansowy :D

• #77 01 Lip 2010 10:49
    lukashb
    Poziom 38  

Witam! Postanowiłem odgrzać wątek z racji tego, że temat jest ciekawy, a sam będę brał się za próby ze zwiększeniem zasięgu. Aktualne pobojowisko to: Baza 2015+, 3 słuchawki 2000S. Obserwacje. W mocno zabudowanym terenie, (rzewa i bloki), baza umieszczona na 20 metrach nad ziemią umożliwia łączność na zewnątrz ok. 250m - co by się zgadzało ze specyfikacją. W bazie sa niby 2 anteny, ale to naprawde jest 1 antenka 1/4 fali dla ok. 1880MHz, a druga blaszka to przeciwwaga dla niej. Tak więc dziś będzie próba z podłączenia anteny Biquad i krótkiego odcinka przewodu - tylko trzeba znaleść odpowiednio dobry przewód, jak wiadomo nie może być to RG58 ;). Sądzę, że temat jest do zrobienia, na większe odległości (do 2km max) i to bez znacznej widoczności, będąc np. w piwnicy pod ziemią mam zasięg z bazy z 5 piętra w bloku cały czas, a widoczności brak kompletnie w tym momencie. Liczę, że zrekompnesuje to dobra antena gdy coś będzie stało na drodze. Pozdrawiam!

-----dodano----
    Zrobiłem antenę Biquad, w bazie jak pisałem była antena 1/4 fali (3,9cm) jednak okazuje się, że druga blaszka też promieniuje. Tak więc potrzeba 2 anteny tego typu do obu wyprowadzeń. Co sprawdziłem. Moc wypromieniowanego sygnału porównuję na wzmacniaczu m.cz a właściwie na tym jak słychać terkotanie (transmisja) i tak na oryginalnej antenie ok. 15cm przed wzmacniaczem już słychać, że się nanosi, po zmianie anteny na biquad, terkotanie jest bardzo mocne z ok. 60cm przed wzmacniaczem, co dowiaduje, że moc wypromieniowana wzrosła dzięki antenie. Następne poczyniania opiszę, aktualnie zabrakło mi laminatu na reflektor.

• #78 03 Gru 2010 00:19
    konrad_gom
    Poziom 18  

a ogólnie to nie jest czasem dipol półfalowy? po co dwa biquady robić?

• #79 03 Gru 2010 15:16
    lukashb
    Poziom 38  

Temat zarzuciłem ponieważ jednak parametr TA nie pozwala na łączność dalej niż 250m i ni grama więcej niestety. co to TA to polecam cofnąć się na pozostałe strony. Akurat w bazie są 2 anteny 1/4 fali przełączane przez diodę PIN. Diodę tę wylutowałem i wstawiłem tam gniazdo. Po tym zabiegu z anteną BIquad była łączność właśnie 250m z tym, że drzewa nie stanowiły problemu, gdzie przy oryginalnych antenach już po 80m w drzewach się gubił sygnał. Szkoda bo temat fajny, da się wszystko wprowadzić i wyprowadzić na zewnątrz (Audio TX i RX) co by było fajną radiolinią i to w duplexie pełnym. A tak to co....nic :(

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME