Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung PS-50C91H. Nieregularny ciemny ekran.

14 Cze 2011 20:10 5557 8
  • Spec od TV
    Nie mogę znależć rozwiązania problemu przedstawionego na fotce. Ekran jest ciemny oprócz nieregularnych rozjaśnień w rogach i na dole ekranu. Tv po wylaniu 2 elektrolitów w zasilaczu i jednego w module Y. Podejrzane elektrolity w zasilaczu profilaktycznie wymienione. Podstawiony moduł sygnałowy Main Board , moduł X MAIN (nie sprawdzony) i dalej to samo.
    Może ktoś się z tą usterką spotkał, lub ma jakieś sugestie?

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Musisz kol. poszukać jaki typ "szkła" zastosowano w tej plasmie.
    Potem wejść w tryb autonomiczny dla Twojego panelu i zobaczysz czy to
    -padło szkło czy może któryś z modułów, a być może tylko CTRL

p.s
    Podobny z serii C9 był Samsung PS-42Q91H Chassis: F33A panel S42AX-YB03
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1883632.html
  • Spec od TV
    Dzięki za wsparcie.
    MODEL matrycy S50HW-YB02.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Pomierz napięćia ( 205/18/15/5/5.3/63 ) na zasilaczu muszą być zgodne ze stickerem
    załaczenai zasilacza PS_ON=0v Vs_on=3.3v idzie z logic
    także na X/Y musisz mieć 87/3.3/1.2 V

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1821878.html

Cytat:
    Y - LJ41-05120A
    X- LJ41-05118A
    Main BN41-00878A
    logic - LJ41-05188A
    YB(LOW) - LJ41-05122A
    YB(UP) - LJ41-05121A

Wejscie w tr. testowy
    -na logic masz jumper 5-6 opisany jako INIT zewrzyj powinien pojawić się obraz testowy, najpierw biały ekran ... potem testy RGB ,potem odcienie ....
    chyba trzeba tylko odł. " gruby- okrągły" kabel od main?
  • Spec od TV
    Napięcia z naklejki zgadzają się (nie pisałem o tym, gdyż to podstawa). Pozostałe również. Jedynie uwagi to do tętnień napięć 12V i Vs, pojawiają się i mają amplitudę ok.1V/12V.... i 3V/Vs (fotka)

tętnienia są zgodne w czasie (raczej) z przebiegami na np: Vscan, więc pewnnie to naturalne.
    :arrow: Zwarcie pinów nic nie wnosi, zresztą tak samo dzieje się gdy próbowałem wcześniej wejść w tryb serwisowy....

:arrow: Dioda na Module logiki cały czas miga.

Sprawdziłem temperaturę i jakby zgodnie z obciążniem dolne radiatory cieplejsze od górnych(X/Y).
    Co gorsze wygasła mi 1/4 ekranu w pionie od lewej, ale może coś mi umknęło podczas poszukiwań.
    Nie posiadam też schematu zasilacza, gdyż mój to BN44-00160A

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Kiedyś w innym samsungu ' 50 miałem podobną usterkę tylko odcienie, które sfotografowałeś wyświetlane były w innych miejscach obrazu. Napięcia na Y-susie mogą być wszystkie poprawne i objaw może być taki jak u ciebie- wyświetlanie fragmentalne wizji- napięcia czy pomiar rezystancji czasem nic nie dają, bo tylko wskazują na to czy pracują ci przetwornice DC/DC na Y-sus oraz czy nie uszkodziły się mosfety. Jakby uszkodzony był zasilacz, to telewizor zachowuje się inaczej, np: występuje dobry obraz ale odbiornik gaśnie na jaśniejszych scenach, itp, z twojego obrazka ewidentnie widać, że poległ Y-main.
    Spróbuj odłączyć na próbę dolny, lub górny scan i zobacz co z obrazem (zakładam, że Y-drivery sprawdzone na zwarcie?) Czy to jest Y-sus, który występuje w twoim tv? :

http://www.shopjimmy.com/samsung-lj92-00560a-y-main-board.htm
  • Spec od TV
    Nie mój wygląda tak.

Ciepły jest tylko dolny radiator.Tylko ciekawe, czy wynika to z niepełnego wysterowania, a może obciążenia...
    Drivery odłączałem wcześniej i odpowiednia część ekranu się wygasza.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Przestudiuj sobie dokładnie po scieżkach (bo o schemacie pewnie można zapomnieć) jak sterowane są tranzystory na górnym radiatorze. Pomierz sobie najpierw mosfety, pożniej elementy w obwodzie sterowania bramek, być może padł ci ten sterownik IC, co podaje pulsy na bramki tych FETów. W którym obwodzie padł ci ten kondensator? Oprócz generacji impulsów i napięc DC, na Y-susach, jeszcze podawane są tzw. 'sygnały logiczne' (clk i szyna danych, oraz informacja o błędach z Y-susa, która 'powraca' na CTRL), które wychodzą z logiki CTRL i idą na Y-bufory omijając elementy siłowe i sterowniki IC. Sygnały te wchodzą na bufory IC (scalaczki w prawym dolnym rogu na zdjęciu płyty, gdzie wpięty jest CTRL). Oscyloskop powinien wykazać ci wyrażne przebiegi, kilkaset mV na tych układach. Odpowiedniki tych sygnałów jednocześnie wchodzą na X-board z prawej strony.

Dodano po 16 [minuty]:

msiuel napisał:

Sprawdziłem temperaturę i jakby zgodnie z obciążniem dolne radiatory cieplejsze od górnych(X/Y).
    Co gorsze wygasła mi 1/4 ekranu w pionie od lewej, ale może coś mi umknęło podczas poszukiwań.

Skoro dolne radiatory ciepłe na obydwu modułach, a górne zimne, ponadto wygasa ci 1/4 obrazu w pionie (nie pisałes tego wcześniej) to elementem wspólnym dla tych usterek może być nieprawidłowe sterowanie z CTRL/BD. Ciężko jest coś dalej na temat ten radzić, bo możesz też niepotrzebnie 'pakować' się w koszty i wymieniać moduły a poźniej może się jednak okazać, ze winna jest....matryca. :cry:
  • Spec od TV
    ... Powiadomienie przypomniało o zakończeniu tematu...
    Problem stał się bardziej zawiły z powodu zakupionego niesprawnego modułu Xdrive. Główna usterka tkwiła jednak w Y drive.

Przynajmniej miałem okazję na pomiary i zanotowanie oscylogramów sterujących wymienione wyżej moduły. Tylko, czy się jeszcze przydadzą :| ?

Dzięki za udzieloną pomoc!

Pozdrawiam.