Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kilka i80c51(52) razem ???

pawel129 19 Nov 2004 15:38 10468 87
 • #61
  yego666
  Level 33  
  Nemo wrote:
  :arrow: yego666: Z tą jasnością masz rację. Autor postu jednakże nie zaznaczył, jakich diod użyje. Są diody które spokojnie wytrzymują 4A - poszukaj w ofercie Kingbrighta lub Lumileds (np. TME). A jeśli użyjemy zwykłych, to i statyczne świecenie nie wystarczy. Zatem tu nie ma problemu.

  Wiem ze sa takie diody, ale nigdy ich nie widzialem zastosowanych w amatorskich konstrukcjach tego typu. Wiem natomiast, ze stosuje sie je w panelach zewnetrznych ( tych uzywanych na dworze). zaznaczylem zreszta, ze biore pod uwage przecietny typ diody LED.  Nemo wrote:
  Pisząc o fali przechodzącej po rejestrach myślałem nie o samych pojedynczych diodach, ale o całych słupkach po 8 diod.


  Wbrew opinii jednego z przesmiewcow, przepraszam przedpiscow, nie podejrzewalem Cie nigdy o to , ze chcesz po jednej diodce sterowac, tak wiec jest jasne, ze dla kazdej kolumny musisz podawac tresc dla calego slupka przemiatanego cyklicznie.
  Poszukalem natomiast kilka rozwiazan profesjonalnych i w nich trzymaja sie wspolczynnikow wypelnienia nie gorszych niz 1/10 dla takich wlasnie matryc, co w efekcie owocuje dwoznakowymi panelami skladanymi w wieksze tablice.

  Pozdrawiam, yego
 • #62
  pawel129
  Level 16  
  myślałem o zwykłych superjasnych diodach LED o średnicy 10-12mm (aby były widoczne z dalekiej odległości). czy wobec tego mogę je zastosować np. w scheamcie LightHouser'a ?
 • #63
  LordBlick
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nemo wrote:
  :arrow: LighHouser: Mniej więcej o taki układ chodziło. Tylko, że zamiast 74138 albo rejestr 74574 lub 8-bitowy port wyjściowy z mikrokontrolera. No i przy zastosowaniu lepszych LED 7404 nie wystarczy. Potrzebny jest mocniejszy (dużo mocniejszy) driver.

  No cóż ja tylko taki schemat "wyguglałem". Postanowiłem go jednak trochę udoskonalić do łatwego łączenia wielu sztuk takich modułów (LED Array 8x8.png) i wyeliminować błędy (np. niewłaściwe rozmieszczenie rezystorów ograniczających prąd matrycy R9-R16). Użycie 74138 wydaje mi się wydajniejszym w tym przypadku, gdyż :
  1. I tak na raz potrzebujemy dostęp w jednej chwili do jednej linii, więc wystarczy jak będziemy wystawiać jej adres (0x00-0x08).
  2. Gdy rejestr 74164 nie jest jeszcze gotowy, możemy sobie po prostu linię do tego momentu pozostawic wygaszoną(linia DARK w stanie wysokim).
  3. Użyjemy w tym wypadku tylko 6 linii procesora i to możemy je używać dla wielu połączonych takich "klocków" - magistrala "Control Bus", używając tylko po jednym pinie dodatkowo na każdą matryce 8x8 jako wejście szeregowe linii(SER_IN_SEG_LINE_n). Daje to nam teoretyczną możliwość sterowania procesorem, który ma 4 porty po 8 bit - 26 takimi matrycami, czyli w sumie 26x64 LED = 1664 punktów, można z tego ułożyć np. tablicę 104x16 punktów... Osobiście preferuję AVR-y :) i z tej rodzinki to chyba najodpowiedniejszy będzie ATmega128, bo ma portów trochę więcej, w sam raz na komunikację z resztą świata, obsługuje kwarce 16MHz przy rozkazie na 1-3 cykle zegara, kosztuje ok. 40 PLN. Niemniej jednak kwestia sterowania da się rozwiązać na dowolnym mikrokontrolerze, byleby było odpowiednio dużo pinów.
  4. Współczynnik przemiatania wynosi 1/8, co nie wymaga zbyt wyspecjalizowanych LED (wystarczą do 100 mA w impulsie).
  Uwaga :!: :
  1. Tranzystory Q1-Q8 (najlepiej w układzie Darlingtona) muszą być na prądy kolektora większe od 8x prąd diod LED w jednej tablicy 8x8 w impulsie, czyli najlepiej 0.8-1 A, a Q9-Q16 na prąd jednej diody LED w impulsie, czyli ok. 100 mA.
  2. Układ może jeszcze wymagać doboru rezystorów R9-R16 dla jasności i regulacji prądu LED, oraz tranzystory muszą mieć odpowiedni współczynnik wzmocnienia prądowego β, aby się nasycały przy dość dużym prądzie obciążenia, zbytnio nie obciążając układów TTL.
  ------------------------------------------------
  Dorobiłem maleńki modulik upraszczający sterowanie do 2 linii (<Control Bus LED Array 8x8.png>, teraz mamy dodatkowo 4 linie wolne, więc możemy powiększyć naszą tablicę do 1920 punktów = 120x16 = 80x24), adresowanie linii odbywa się teraz za pomocą licznika zliczającego opadające zbocza zegarowe "/SER_IN_CLK". Co ósmy taki takt zegara, linia "DARK" się deaktywuje, uaktywniając wyświetlanie linii, dla wyrazistości obrazu więc trzeba ten 8 impuls zegara "przytrzymać" w stanie niskim (bo wysoki stan zresetuje wyjścia rejestrów 74164 i nic nie zobaczymy ciekawego w danej linijce matrycy), o ile pozostałe moga trwać µs, ten trzeba liczyć w ms. Po zaadresowaniu wszystkich linii, układ resetuje licznik, który też można zresetować sygnałem "START_FRAME", do stanu gdy mamy już wpisany pierwszy bit pierwszej linii przez "SER_IN_DATA_n" do każdego rejestru 74164 każdej matrycy 8x8. Tak więc startując wyświetlanie, należy wystawić pierwszy bit, podać ujemny impuls na "/SER_IN_CLK" i po tym dodatni na "START_FRAME". Za następne 64 impulsy, gdy wpiszemy ponownie pierwszy bit, licznik wyzeruje się sam.
  Jak ktoś woli przemiatanie słupków, zamiast linii, to obracamy filozofię o 90° - efekt ten sam... :)
  Pozdrawiam, LightI
 • #64
  MMarek17
  Level 19  
  Oczywiście 8051 da się połaczyć kilka razem tylko że w opisywanym projekcie wydaje się to zbyteczne tzn. ta ilość procków.
  Przecież można tymi wszystkimi wyświetlaczami sterować z jednego uP. Zwarzywszy ilość wyświetlaczy trzeba będzie rozbudować układ o sterowniki wyświetlaczy.
  8 bitów na kolumnę i n kolumn. n trzeba policzyć przy czym:
  - wyświetlacze znakowe każda pionowa kolumna ledów to n+1, ilość kolumn na znak to typowo 5,
  - wyświetlacze cyfrowe to n+1 na każdą cyfrę (7 segmentów + punkt)
  Sterowanie poprzez np. (n/8) * 74164 i jakiś bufor na wiersze.
  Można też wykorzystać 2 porty procka i sterować na raz 16 wierszami (2 rzędy znaków).
  Na marginesie. Są specjalizowane układy na i2c do sterowania LEDów - ich cena jest jednak dość wysoka. Taki układy dają możliwość zbudowania tablicy sterowanej poprzez 2 linie procka.
 • #65
  pawel129
  Level 16  
  Naszła mnie jeszcze taka myśl: Czy dałoby radę wykorzystać płytkę od wyświetlacza LCD 1x16 znaków (ze wszystkimi driverami i kontrolerem HD44780), aby zamiast szkiełka wyświetlacza wyciągnąć przewodami sygnały z tej płytki i podłączyć do matrycy LED? Wiem, że panują tam pewnie jakieś inne sygnały (napięcia) ale może przez tranzystory (lub coś innego)? Jakby się dało to przecież wtedy sterowanie i sama budowa takiej matrycy byłaby dziecinnie prosta...
 • #66
  yego666
  Level 33  
  Zaangazowales z dziesiec osob by Ci zaprojektowaly prace dyplomowa i na pewno poswiecily One sporo czasu by wyszukac, wymyslic, opisac, narysowac, ogolnie pomoc Ci. I teraz cala ich prace chcesz skreslic? To chyba nie przystoi :oops: .
  Co zas sie tyczy najnowszego Twojego pomyslu, to od razu Ci powiem... ZAPOMNIJ ! . To nie jest dobry pomysl gdyz bedzie Ciebie kosztowal duzo pracy i dostosowywania sygnalow. Poczatkujacy elektronik nie dalby sobie z tym rady. Zatem szczerze odradzam.
  Poza tym piszesz, ze jesli sie to da zrobic, to bedzie juz "Dziecinnie proste".
  Czy mam rozumiec ze dla Ciebie czy dla tych ktorym zadasz to jako kolejna lamiglowke ?

  Pozdrawiam, yego
 • #67
  pawel129
  Level 16  
  Powiedziałem: "jeśli by się dało" czyli jeśli byłaby taka prosta możliwość to by było łatwe i "dziecinnie proste".
  No ale cóż, piszesz że się nie da... a mógłbym się dowiedzieć konkretnie dlaczego?
 • #68
  yego666
  Level 33  
  Nie psze, ze sie nie da. Napisalem ze odradzam.
  powod jest taki, ze sterowanie matryca LCD wymaga kilku poziomow napiec i zeby zaleznosci miedzy sterowaniem linii i kolumn zdekodowac , trzebaby zastosowac tyle ukladow dyskryminatorow okienkowych ( lub w najprostszym przypadku komparatorow ), ze lepiej o tym nie myslec. na pewno wyniesie Cie to wiecej niz zamierzasz wydac na caly projekt.
  Jakies sto lat temu zrobilem tak jak sugerujesz tyle ze z radzieckim zegarkiem narecznym LCD. Zrobilem z niego zegar stolowy LED, ale mial on jedna elektrode wspolna i tyle wyprowadzen ile bylo segmentow, czyli de facto bylo to sterowanie statyczne. Zdynamicznym sprawa ma sie o wiele bardziej zawile, bo masz i komutacje i zmienne poziomy napiec , tak na liiach rzedow jak i kolumn. Przekichane. porzuc ten pomysl bo jest za skomplikowany w implementacji.
 • #70
  Nemo
  Level 31  
  :arrow: LightHouser: Strasznie nagmatwałeś w tym schemacie. :) W moim rozwiązaniu chodziło tylko o to, że 74164 miał zapalać całą pionową linię LED, zaś to, które z nich świecą, czy nie, zależało od stanów na porcie lub w rejestrze. Nie ma potrzeby ładowania danych szeregowo do wyświetlacza - realizowane jest to równolegle z portu (lub rejestru równoległego). Kaskadowy rejestr szeregowy miał tylko służyć jak licznik 4017 z 80 wyjściami i nic więcej. :)
  Pozdrawiam.
 • #71
  LordBlick
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nemo wrote:
  :arrow: LightHouser: Strasznie nagmatwałeś w tym schemacie. :) W moim rozwiązaniu chodziło tylko o to, że 74164 miał zapalać całą pionową linię LED, zaś to, które z nich świecą, czy nie, zależało od stanów na porcie lub w rejestrze. Nie ma potrzeby ładowania danych szeregowo do wyświetlacza - realizowane jest to równolegle z portu (lub rejestru równoległego). Kaskadowy rejestr szeregowy miał tylko służyć jak licznik 4017 z 80 wyjściami i nic więcej. :)

  No cóż, nie opierałem się na twoim pomyśle, bo nie podałeś schematu, a ze słów trudniej coś skonstruować. Moją pracę uważasz za zagmatwaną... ;) Sęk w tym, że rozwiewa ona sporo problemów:
  1. współczynnik przemiatania, co tutaj zauważył yego666 . Przykładowo tysiąc droższych LED-ów to może być koszt 5 tysięcy tańszych... :)
  2. Znacznie obniży potrzebną ilość procesorów przy łatwej możliwości rozbudowy i sporych możliwościach wyświetlania - jak masz chęć to można z tego zrobić 800x600 z odcieniami szarości - wystarczy odpowiednio szybko przemiatać linie, konkretne punkty w odpowiednich proporcjach raz zapalając, a raz nie... :) - sterowanie teraz korzysta z 2 pinów wspólnych + po jednym dodatkowym pinie na każdy "klocek" 8x8. Czy to nie jest spora efektywność ?
  Pozdrawiam, LightI
 • #72
  pawel129
  Level 16  
  @LightHouser,
  czyli mogę wg Twojego schematu uzyć np. czerwonych Ledów 12 (10) mm superjasnych (takich typowych dostępnych w pierwszym leszpym sklepie) ?

  http://home.wanadoo.nl/electro1/avr/scroll5.htm a co myślicie o tym schemacie? Czy zamiast tej scalonej matrycy mógłbym użyć pojedyńczych Ledów?
 • #73
  LordBlick
  VIP Meritorious for electroda.pl
  pawel129 wrote:
  @LightHouser,
  czyli mogę wg Twojego schematu uzyć np. czerwonych Ledów 12 (10) mm superjasnych (takich typowych dostępnych w pierwszym leszpym sklepie) ?

  Możliwe, że tak, ale najważniejsze są parametry podane przez producenta, tj. prąd skuteczny świecenia i maksymalny w impulsie(który będzie 8 razy wiekszy)
  pawel129 wrote:

  http://home.wanadoo.nl/electro1/avr/scroll5.htm a co myślicie o tym schemacie?

  dość ciekawy...
  pawel129 wrote:
  Czy zamiast tej scalonej matrycy mógłbym użyć pojedyńczych Ledów?

  Jak najbardziej, tylko trochę więcej lutowania :).
  Pozdrawiam, LightI
 • #74
  candle
  Monitors specialist
  pawel129: uzyj matrycy - duzo prostrzy montarz, a to raczej jednorazowy wydatek (chyba ze przegniesz z pradem)
 • #75
  pawel129
  Level 16  
  Ok, ale matryca jest troche za mała... :/
 • #76
  candle
  Monitors specialist
  oj...
  ale sa i duuuuuze
  naprawde...
 • #77
  pawel129
  Level 16  
  oki, poszukam. Jeśli masz racje to faktycznie będzie lepiej użyć gotowych matryc. Dzięki.
 • #79
  pawel129
  Level 16  
  hmm...10cm wysokości to troche za mało... przydałoby się z 15cm... tylko ciekawe ile takie moduły kosztują....
 • #80
  candle
  Monitors specialist
  pomysl sobie jak tanio cenisz swoja prace i ile dla cicebie jest warte separowanie kazdej jednej diody, tak aby nie podswietlala drugiej
  dwie godziny pracy maszyny cnc? tylko trzeba ja miec...
 • #81
  pawel129
  Level 16  
  http://xavier.fenard.free.fr/AffGeant.htm bardzo fajny i ciekawy projekt tylko jakoś nie mogę sobie do końca wyobrazić jak takie coś złożyć... :/

  Czy Wam też się nie ładuje do końca powiększenie ostatniego schematu??? :(
 • #82
  yego666
  Level 33  
  pawel129 wrote:
  Czy dałoby radę wykorzystać płytkę od wyświetlacza LCD 1x16 znaków (ze wszystkimi driverami i kontrolerem HD44780), aby zamiast szkiełka wyświetlacza wyciągnąć przewodami sygnały z tej płytki i podłączyć do matrycy LED? [...] wtedy sterowanie i sama budowa takiej matrycy byłaby dziecinnie prosta...

  @pawel129,
  poczatkowo nie dostrzeglem geniuszu urytego w Twoim pomysle. Byl on wprawdzie bardzo zawoalowany, ale w koncu ujawnil swoje chitre oczki :) .

  Ale do rzeczy. Przerobienie wyswietlacza LCD byloby bardzo trudne i raczej nieoplacalne.
  Czasem jednak na Allegro jakis koles sprzedaje moduly VFD wraz z kontrolerem zgodnym z Hitachi 44780. Ogladnij sobie przykladowa specyfikacje samej tuby wyswietlacza http://www.futaba.com/products/displays/full/16-LD-07GK-full.pdf , a dojdziesz do wniosku, ze rozstaw nozek pozwoli na wymontowanie banki VFD z modulu i wykorzystanie reszty ( czyli kontrolera ) do Twoich celow. Beda Ci potrzebne jedynie drivery do rzadkow i kolumn wyswietlaczy.

  pozdrawiam, yego
 • #83
  pawel129
  Level 16  
  @yego666
  nad Twoim postem umieściłem linka, gdzie jakiś Francuz zrobił matryce na podstawie HD44780. Jednak ostatni schemat nie chce mi sie do końca załadować (sprawdz czy u Ciebie też tak jest) przez co nie mogę do końca skojarzyć jak to zostało wykombinowane... :(
 • #84
  yego666
  Level 33  
  Tez mi go pod koniec ucina, lecz mimo to pomysl autora jest bardzo prosty i czytelny. Faktycznie da sie tak przerobic wyswietlacz i bedzie dzialal. Jedynym problmem sa wyprowadzenia na sama matryce LCD. Sa bardzo geste i bedzie wiele klopotu z niezawodnym ich wyprowadzeniem do sterowania matrycy LED.
  Problemu tego nie ma kontroler Matrycy VFD, gdyz matryce te maja wyprowadzenia rozmieszczone z duzo wiekszym odstepem niz LCD.
  Ponadto nie trzebaby do kontrolera VFD dawac wszystkich tych ukladow posredniczacych, ktore sa niezbedne dla LCD, gdyz przemiatanie rzedow i kolumn jest wyprowadzone wprost i mozna je bez zadnego problemu uzyc tak jak sa. Wystarczylyby mocne bufory miedzy wyprowadzeniami i matryca diod swiecacych.
  Dodatkowo w sterowniku VFD nie trzebaby sie bawic z przestrajaniem napiec i dobieraniem opornikow jak to ma miejsce dla LCD. Niektore panele VFD, o ktorych tu pisze maja sterowanie poprzez RS232, sa wiec prostackie w obsludze. Widzialem takie panele VFD na allllllegro jakis czas temu za okolo 40 PLN.
  Pozdrawiam, yego.
 • #85
  pawel129
  Level 16  
  Wysłałem maila do autora projektu z prośbą o dobry schemat i ew. inne fotki/schematy dotyczące tego projektu. Jak coś przyśle to zamieszczę. Mam nadzieje że wogóle odpisze :)

  --------------------------------------------------------

  Dostałem odpowiedź autora projektu na mojego maila, a w załączniku dobry rysunek. A napisał mi tak:
  Code:
  hello
  
  yes i build this to have a led display that it is compatible with the LCD.
  For this i used a LCD display, i used only the chip.
  A lot of wire (80) take the signal send to led buffer for the colum.
  For the line, its on 2*8 or 1*16. The first is the low cost, when you have a
  gap in the
  LCD memory.
  you must understand how work the LCD display and you understand the LED.
  If you have other questions send me a mail again.
  Salutations
  Xavier Fenard
 • #86
  pawel129
  Level 16  
  A więc udało się :D Po ponad miesięcznej pracy zbudowałem tą matryce.
  Było trudno, ponieważ przyznam się nieznam francuskiego,dlatego dużo szczegółów musiałem się domyśleć. Pozatym autor tego projektu to też jakiś bałaganiarz, dziwny jest ten schemat (a raczej plan) miejscami różniący się od opisu ze strony :?
  No ale udało się...działa :D Jest to układ raczej prototypowy,wymaga jeszcze kilku poprawek, ale grunt,że działa:)

  Najfajniejsze jest to, że układ jest oparty na HD44780 przez co steruje się tą matrycą jak zwykłym LCD:)

  Matryca ma 16 znaków, wym. 22cm x 2,4m :) Lepszy efekt byłby na superjasnych LEDach,ale nigdzie nie moge dostac SJ 12mm czerwonych :?
  Pozatym za dużo kasy ze szkoły nie dostaliśmy :wink:
 • #87
  ROBERT11
  Level 15  
  pawel129....heh ja sie wcale nie moge połapać na tym schemacie....ma ktoś może prawdzwy schemat tego urządzenia??/
 • #88
  pawel129
  Level 16  
  siedziałem nad tyschematem aby go rozgryść ze 2 miesiące w sumie :/ ma pare błędów szczegółowych,ale jak sie go rozgryzie.... to jest to czysty banał...