Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbyt wysokie obroty chłodzenia cpu?!

Shotterek 14 Cze 2011 20:17 6100 37
  • #1 14 Cze 2011 20:17
    Shotterek
    Poziom 8  

Witam.

Mam taki problem(wcześniej nie był istotny ponieważ nie grałem w gry, teraz kupiłęm kartę graficzną) podczas uruchomionej gry, obroty wiatraka procesora są chyba zbyt wysokie(chyba, ponieważ się nie znam na tym) Zrobiłem kilka screenów z everesta. Prosił bym o jakieś porady co z tym fantem zrobić jakie chłodzenie itd.(prosił był bardzo o linki i nie drogo i nie za duże ponieważ posiadam obudowę desktop , po prostu zależy mi żeby to chodziło o tonę ciszej i wydajniej ,a zwalniać obrotów wiatraka(który był dołączony do procesora "wersja Box")nie chcę, boję się żeby się nie spalił.

Screeny z Everesta:
    po kolei jak się grzał i te obroty wentylatora procka
    Zbyt wysokie obroty chłodzenia cpu?! Zbyt wysokie obroty chłodzenia cpu?! Zbyt wysokie obroty chłodzenia cpu?! Zbyt wysokie obroty chłodzenia cpu?!
    i pecet w spoczynku:
    I tu jeszcze dodaje indeks wydajności(specyfikacje)

Powiedzcie czy temperatury trzymają normę

0 29
  • #2 21 Cze 2011 22:38
    Aseri15
    Poziom 28  

Procek w normie.
    Grafika nie za bardzooo. 70 stopni to dużo.
    Zamontuj dodatkowe 2 wiatraki na obudowie. Jeden wpuszczający powietrze a drugi wyrzucający. Jeśli Twój komputer stoi pod biurkiem i blisko ściany to odsuń go, aby zapewnić mu jak najlepszą cyrkulację powietrza.

0
  • #3 21 Cze 2011 22:44
    PeteSh
    Poziom 30  

Ło matko! 3800rpm w iddle i ponad 6000rpm w stresie? To musisz się czuć jak w myjce podczas suszenia samochodu. Chyba że ten odczyt nie jest prawdziwy.
    Na procka polecam SilentiumPC , tańszy Spartan HE923 i droższy Fortis HE1225 w zależności od budżetu.
    http://www.silentiumpc.com/kategoria/produkty/procesor/

0
  • #4 21 Cze 2011 22:45
    fiend_
    Poziom 43  

Jeśli karta ma słabe chłodzenie, to taka temperatura jest możliwa. Jednak obieg powietrza to podstawa i konieczne są wentylatory na przód i tył, jak już wspomniane powyżej. Przy temperaturach 50 stopni możesz śmiało skorzystać ze speedfana, żeby zmniejszyć obroty wentylatora cpu. 60 to taka granica tolerancji, chociaż wątpię, byś pod obciążeniem w grach przejmował się hałasem (od czego jest regulacja głośności lub słuchawki)

0
  • #5 21 Cze 2011 22:47
    wariato
    Poziom 43  

Temperatury dużo za duże jak na CPU i GPU. Sugeruję zmianę obudowy lub polepszenie chłodzenia w obecnej ew zmianę coolera z BOX na inne. Np Cooler Master Hyper TX3, Silentium PC Spartan, Xigmatek Loki.

0
  • #6 21 Cze 2011 23:16
    jurek.adam
    Poziom 43  

Najtaniej wychodzi zakup 1-2 wentylatorów i zamontowanie ich w obudowie. Najbardziej optymalnie będzie, kiedy jeden będzie tłoczył zimne powietrze do obudowy (umieszczony na dole jeśli jest stojąca), a drugi wyciągał gorące z tyłu obudowy. Kolejna sprawa to demontaż chłodzenia CPU, dokładne wyczyszczenie radiatora, usunięcie starej pasty termoprzewodzącej czystym acetonem lub spirytusem i aplikacja nowej, najlepiej dobrej typu Zalman STG2 lub Arctic Silver 5.

0
  • #7 22 Cze 2011 10:54
    Aseri15
    Poziom 28  

jurek.adam kilka postów wyżej napisałem to samo na temat wentylatorów w obudowie.

0
  • #8 22 Cze 2011 11:38
    Shotterek
    Poziom 8  

Chciałbym dodać(już w 1 poście o tym wspomniałem) posiadam obudowę typu "desktop" jest to obudowa leżąca i o niedużych wymiarach. Już myślałem o chłodzeniu procesora Silentium spartan ale nie ma szans by mi się zmieścił.
    Z poprawą cyrkulacji powietrza w tej obudowie nie będzie łatwo. Muszę pomyśleć co z kartą graficzną(Geforce Gigabyte GT 440) jak ją schłodzić.

Dzięki za pomoc.

0
  • #9 22 Cze 2011 11:47
    jurek.adam
    Poziom 43  

Różne są rodzaje obudów desktop, na ogół mogą pracować w pionie lub w poziomie. Jak nie wiesz jak ją opisać, to zamieść zdjęcie. Niby jak mamy Ci pomóc skoro gabaryty obudowy są tajemnicą.

0
  • #11 22 Cze 2011 14:07
    jurek.adam
    Poziom 43  

Proponuję zamontować wentylatory w zaznaczonych miejscach. Nie jestem tylko pewny jaki jest obieg powietrza w tej obudowie, czy zasilacz pompuje powietrze do środka, czy wyciąga? To ważne, bo od tego zależy, czy dodatkowe wentylatory mają wciągać lub wydmuchiwać powietrze.

Wstępnie:
    1) Wciągający, dmucha zimnym powietrzem na kartę graficzną, najlepiej jak największy 9,2x9,2cm lub 12x12cm
    2) Wyciągający gorące powietrze 8x8cm
    3) Wyciągający gorące powietrze, 9,2x9,2cm lub 12x12cm

Zasilacz w takim układzie powinien mieć ustawiony wentylator na wyciąganie powietrza z obudowy. Pomierz odległości dziur montażowych, żeby ustalić jakich rozmiarów wentylatory wejdą do obudowy. Ja podałem wymiary na oko. Weź zapalniczkę do ręki i ustal, którędy powietrze wlatuje, a którędy wylatuje. Można ewentualnie użyć dymu z papierosa lub kadzidełka.

Coś mi się wydaje, że z tym obiegiem powietrza trzeba będzie poeksperymentować.

0
  • #12 22 Cze 2011 14:37
    Shotterek
    Poziom 8  

ogólnie to wychodzi na to że zasilacz sam siebie chłodzi tu jest wylot od zasilacza
    na innym zdjęciu jest widać wiatrak od zasilacza.

1. Tu nie da rady dać wentylator chyba że zdecyduje się powiercić.
    2.Mogę zdjąć te klapki na karty graficzne.
    3.tu da radę wentylator
    4.tu też mogę wentylator

0
  • #13 22 Cze 2011 14:47
    jurek.adam
    Poziom 43  

Popatrz jeszcze raz na fotkę, którą wkleiłem wyżej.

Nr 1 - bez trudu przymocujesz wentylator dwoma śrubami/wkrętami, może przecież stać na dole obudowy lub trzymać się tylko na tych dwóch śrubach.

Nr 2 - spokojnie wejdzie wentylator, rozmiary wg. rozstawu dziurek.

Nr 3 - jak wyżej.

Dodano po 2 [minuty]:

Zasilacz nie chłodzi sam siebie tylko wciąga powietrze do obudowy lub je wydmuchuje. Ustal to metodami, o których pisałem wcześniej.

0
  • #14 22 Cze 2011 14:59
    Shotterek
    Poziom 8  

Zbyt wysokie obroty chłodzenia cpu?! Zbyt wysokie obroty chłodzenia cpu?! Zbyt wysokie obroty chłodzenia cpu?! Zbyt wysokie obroty chłodzenia cpu?!

1. Tak masz rację
    2.OK

0
  • Pomocny post
    #15 22 Cze 2011 15:05
    jurek.adam
    Poziom 43  

Ciekawa konstrukcja, wygląda na to, że zasilacz rzeczywiście chłodzi sam siebie, a więc możesz śmiało realizować moją pierwotną koncepcję. Kup jakieś ciche wentylatory np. SilentiumPC. Reszta to tylko kwestia ich odpowiedniego montażu, żeby obieg powietrza był jak najbardziej optymalny. Temperatury się poprawią.

0
  • #16 22 Cze 2011 15:10
    Shotterek
    Poziom 8  

a co do chłodzenia procesora(dokładnie w stresie to brzmi jak suszarka na srednich obrotach)? Masz może jakiś pomysł najlepiej jakieś niskoprofilowe?
    co do tego zasilacza to chyba będzie konieczna wymiana tak sądzę wychodzi na to że to jakiś noname (podobnież 550W) z nalepką Alien Factory

0
  • Pomocny post
    #18 22 Cze 2011 15:22
    wariato
    Poziom 43  

Na początek to wyczyść ten kurz na radiatorze od CPU, bo aż razi w oczy.
    Uważam że koncepcja z wentylatorem zasysającym powietrze z zewnątrz w miejscu oznaczonym nr 1 oraz drugi wyciągający powietrze z obudowy w miejscu oznaczonym nr 3/4 to będzie jedyne słuszne rozwiązanie.

Nie demontuj tych klapek bo będzie tylko więcej kurzu się dostawać. Najlepiej jeszcze przed przymocowaniem wentylatorów zdobądź kawałek np starej pończochy, następnie naciągnij i przyklej/zamontuj w miejscu gdzie wentylator będzie zasysał powietrze z zewnątrz. Pończocha ochroni przed zbytnim zaciąganiem kurzu do środka obudowy.

0
  • #19 22 Cze 2011 15:23
    Shotterek
    Poziom 8  

na poważnie z tym zasilaczem że da rade i nie zjara innych podzespołów?
    i nie wiem jak używam 250w? a jak pociągnąć te jakieś 100w dodatkowo(jeżeli w ogóle można)?
    o tym zasilaczu jak szukałem po necie ostatnio to ludzie piszą że jakiś noname że się brzydko wyrażę pisali do d*u*p*y

0
  • Pomocny post
    #20 22 Cze 2011 15:54
    jurek.adam
    Poziom 43  

@wariato
    Pończocha jako filtr jest kiepska, bo zbyt bardzo tamuje ruch powietrza. Idealnie do tego nadaje się zwykła gaza opatrunkowa, 17 nitkowa, którą należy zastosować przed wentylatorem (wewnątrz obudowy). Zatrzymuje kurz, który można usunąć zwykłym odkurzaczem. Ale wtedy trzeba ją zamocować (przykleić taśmą) na wszystkie kratki wentylacyjne. Ja to robię tak:

Dodano po 6 [minuty]:

@Shotterek
    Jak już koledzy pisali, wyczyść radiator od CPU, nałóż nową pastę, a o wymianie zasilacza możesz pomyśleć jak masz odpowiedni budżet i rzeczywiście będzie taka potrzeba. Najpierw jednak pomierz napięcia miernikiem pod obciążeniem i zrób fotkę tabliczki znamionowej, żeby była jasność co do parametrów i marki.

Z wymianą chłodzenia wstrzymaj się do czasu montażu wentylatorów, może się okazać, że temp. spadną znacznie, a co za tym idzie obroty wentylatora na procesorze. Jeśli coś będzie Ci potrzebne to ewentualnie rozdzielacz zasilania do wentylatorów, molex 4pin na 3pin. Sprawdź najpierw ile masz wolnych 3-pinowych wejść pod wentylatory na płycie.

0
  • #21 22 Cze 2011 16:04
    Shotterek
    Poziom 8  

może warto będzie przykleić te gazę na wszystkie kratki bo jest ich trochę(mniej się będzie kurzył). Wentylatorki zakupię jak najszybciej , komputer oczyszczę , spróbuję jakoś poukładać te kable , no i pastę kupię.
    Mam nadzieję że do czasu aż zbiorę odpowiednią kwotę(co w tym momencie będzie problemem i tak mam do oddania 300zł rodzicom za kartę graficzną) i kupię jakiś lepszy zasilacz, to ten obecny mi się nie zjara i cała resztę.

Dziękuję wszystkim za pomoc. Jak macie jeszcze jakieś pomysły to piszcie

0
  • Pomocny post
    #22 22 Cze 2011 16:16
    jurek.adam
    Poziom 43  

Proponuję następującą kolejność czynności:
    1) Czyszczenie radiatora i procesora czystym acetonem lub spirytusem, sam radiator możesz włożyć pod kran, a potem wysuszyć suszarką.
    2) Nałożenie świeżej pasty, najlepiej ziarnko ryżu/grochu na środek procesora beż żadnego smarowania, ten sposób się sprawdzi przy okrągłym radiatorze i paście AS5 lub Zalman STG-2. Ważne jest, żeby docisk radiatora był należyty. Instrukcję demontażu/montażu chłodzenia znajdziesz na forum.
    3) Montaż wentylatorów pamiętając o odpowiednim kierunku ruchu powietrza.
    4) Ewentualnie zalepienie kratek pojedynczą warstwą gazy jak temp. spadną do zadowalających wartości. Pojedyncza warstwa gazy spowoduje ich wzrost w zakresie 1-3 stopnie (tak wynika z moich obserwacji w rożnych obudowach).

0
  • #23 22 Cze 2011 21:14
    Shotterek
    Poziom 8  

Mógł bym prosić o link do Instrukcji demontażu/montażu chłodzenia
    szukałem ale na marne

0
  • #24 22 Cze 2011 21:29
    cowboy16l
    Poziom 9  

pamiętaj aby nie nałożyć zbyt dużej ilości pasty bo będzie też źle spróbuj podkręcić radiator jakimś programem nie jestem pewien czy się da ale w kartach graficznych niema z tym problemu

Dodano po 5 [minuty]:

jaka temperaturę ma procesor ???

0
  • #25 22 Cze 2011 21:31
    adamadi33
    Poziom 43  

Karta graficzna ma największy wentylator, daje do myślenia.

0
  • #26 22 Cze 2011 21:35
    Shotterek
    Poziom 8  

tak ale obieg powietrza muszę w obudowie poprawić

0
  • Pomocny post
    #27 22 Cze 2011 21:59
    jurek.adam
    Poziom 43  

"podkręcić radiator jakimś programem" - o czym kolego piszesz?!

@Shotterek
    Rzuć okiem na filmiki, oczywiście procesora nie musisz wyjmować, wystarczy go wyczyścić np. chusteczką higieniczną nasączoną czystym spirytusem lub acetonem. Demontaż lepiej zacząć po wyłączeniu komputera (wyjmij wtyczkę z zasilacza i usuń z siebie ładunki dotykając np. kaloryfera), kiedy radiator jest jeszcze ciepły, dzięki temu z łatwością go usuniesz. Odkręć wentylator, a radiator przedmuchaj albo przemyj pod kranem. Po wysuszeniu/przedmuchaniu trzeba przetrzeć miejsce, gdzie była wcześniej pasta tak jak procesor. Stara pasta musi być w całości usunięta.
    http://www.youtube.com/watch?v=OAW48XI-f4Q&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=gfUJx3jQBoM&feature=player_embedded

Nową pastę nakładasz na czysty procesor, wystarczy ziarnko ryżu/grochu na środek, a potem równomierne dociśniecie radiatorem lub bierzesz kartę bankomatową i rozprowadzasz idealnie na całej powierzchni procesora cieniutką, równą warstwę. Wymaga to trochę wprawy, więc polecam ziarnko ryżu/grochu na środku.

Dodano po 12 [minuty]:

Najpierw poprawiasz obieg powierza w budzie, a potem ewentualnie myślisz o wymianie chłodzenia procesora. Jaką pastę zamierzasz zastosować?

0
  • #29 22 Cze 2011 22:12
    cowboy16l
    Poziom 9  

a to moja pomyłka sorki RivaTuner tym programem można przyspieszyć radiator ale w kartach graficznych :)

0
  • #30 22 Cze 2011 22:13
    Shotterek
    Poziom 8  

radiator? Zastanów się. Może raczej wiatraczek

0