Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cb President Jackson zaniżone wskazania s-metra

15 Cze 2011 08:12 3544 9
 • Poziom 8  
  Cześć , koledzy mam kłopot z tym radyjkiem. Po wymianie tranzystora zasilającego TR 501, który się zepsuł , oraz wymianie końcówki mocy radio jakby trochę padło na czułości, wskaźnik s-metr pokazuje mocne sygnały natomiast nie pokazuje tych słabszych jak kiedyś. Wymieniłem również IC 2 , diody powielające napięcie są sprawne. Ogólnie radio działa tylko jakoś tak jakby go coś blokowało na wejściu, odsłuch tych słabszych stacji też się delikatnie pogorszył. Ktoś spotkał się z czymś takim, co trzeba tam sprawdzić, proszę o jakieś wskazówki. Pozdrawiam.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Jeżeli ma mniejszą czułość to zestrój odbiornik z sygnału generatora.

  Wymiana TR501 i TR502 (PA nadajnika) nie ma wpływu na czułość odbiornika. Chyba, że ktoś "grzebał" w rdzeniach i samych filtrach.


  Pozdrawiam.
 • Poziom 8  
  Cześć , spoko że ktoś się odezwał. Jeśli chodzi o diody, których jest tu masę to te na wejściu odbiornika są sprawne, a te podnoszące napięcie o których pisałem to D7, D4 pracujące w takiej konfiguracji. Patrzę na ten schemat i chodzi mi tu o układ IC2, pomiary napięć na wyjściach wzmacniaczy okazały się mocno zaniżone w stosunku do sprawnego radia.
  Filtry są zestrojone w miarę dobrze, napiszcie koledzy z którego tranzystora zasilany jest układ odbiornika TR11 do TR18. Wygląda na to że to coś z tym będzie,dlatego że znacznie spadł poziom szumu, czułość RX też poważnie padła. Dodam jeszcze że na wstęgach , chociaż stacje są blisko , na innych modulacjach też, s-metr pokazuje w miarę dobrze, dalsze stacje też pięknie słychać tylko wskazówka się już nie wychyla i praktycznie brak szumu (ostatnio nie ma szczególnej propagacji). Pozdrawiam i dzięki za podpowiedzi.
 • Poziom 38  
  Rozewrzyj R237, lub bazę TR502 (tranzystora końcówki mocy) do masy. Tylko nie naciskaj PTT przy zwartej bazie lub R237. Sprawdź wskazania S-metra. Napisz czy są jakieś zmiany we wskazaniu.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  Opmike napisał:
  ... pomiary napięć na wyjściach wzmacniaczy okazały się mocno zaniżone w stosunku do sprawnego radia.

  Przypominam, że jest to dział serwisowy i należy trzymać się pewnych zasad.
  Przykład : " mocno zaniżone w stosunku do sprawnego radia ", należało podać te zmierzone napięcia. :!:

  Cytat:
  ... z którego tranzystora zasilany jest układ odbiornika TR11 do TR18.

  Z klucza tranzystorowego TR31 .

  Cb President Jackson zaniżone wskazania s-metra

  TR31 klucz odbiornika.
  TR33 klucz nadajnika.

  Cytat:
  ... dalsze stacje też pięknie słychać tylko wskazówka się już nie wychyla

  Bywa czasami tak, że sam wskaźnik potrafi się popsuć.
  Cytat:
  ... (ostatnio nie ma szczególnej propagacji).

  Jak to nie ma - jak pasmo 10m (28MHz) hula, aż miło. Trzeba mieć anteny.


  Pozdrawiam.
 • Poziom 31  
  "Jakieś diody, diody powielające, mnóstwo diód, mocno zaniżone napięcia o co tu chodzi? Niby nie kręcone a kręcone?" Zanieś to radio do jakiegoś magika zanim zepsujesz do reszty. Tak jak napisał kolega wyżej to dział serwisowy i oczekujemy jakiś konkretów z pomiarów a nie tylko podejrzeń. Przydałaby się geneza uszkodzenia części nadawczej. Do sprawdzenia z naciskiem na kondensatory.
  Cb President Jackson zaniżone wskazania s-metra
 • Poziom 8  
  Cześć. Podaję te napięcia które udało mi się zmierzyć. Na IC2 nóżka nr.14 (54mV) nóżka nr.1 (3,7mV), na sprawnym radiu odpowiednio 143mV i na jedynce 7,5mV. Pomiar wykonałem przy odłączonej antenie na obu radiach. Rozwarłem rezystor ale nic dalej się nie zmieniło. Napięcia zasilające tranzystory odbiornika ok. 7,4 V. Na płycie nie zauważyłem żadnych uszkodzeń, chyba że indukcyjność L30 ma tu jakieś znaczenie ponieważ odskoczył tam jeden zwój od pozostałych. Więcej niewiele mogę tu dodać, kiedyś ten wskaźnik działał ekstra. Może to te kondensatory . Pozdrawiam.
 • Poziom 38  
  Opmike napisał:
  Cześć. Podaję te napięcia które udało mi się zmierzyć. Na IC2 nóżka nr.14 (54mV) nóżka nr.1 (3,7mV), na sprawnym radiu odpowiednio 143mV i na jedynce 7,5mV. Pomiar wykonałem przy odłączonej antenie na obu radiach.
  Ten pomiar nic nie daje nóżka 14 to wyjście na ARW bez sygnału napięcie będzie małe, nóżka 1 to wyjście wzmacniacza detektora ARW i S-metra im słabszy sygnał nim niższe napięcie na tych nóżkach, więc skąd na sprawnym radiu aż 7,5V. S-metr w sprawnym radiu musiał by być na maksa. Tego nie ma się co czepiać.
  Opmike napisał:
  Rozwarłem rezystor ale nic dalej się nie zmieniło.
  Moje niedopatrzenie (późna pora) powinienem był napisać "Zewrzyj R237, lub bazę TR502 (tranzystora końcówki mocy) do masy.". Pisałeś że wymieniałeś uszkodzony TR 501, "który się zepsuł", sam się nie zepsuł coś go uszkodziło. Dalej piszesz "oraz wymianie końcówki mocy" czyli tranzystor TR502 też musiał być padnięty. Skoro tak to całkiem możliwe że mógł paść również TR33, który podaje napięcie przy nadawaniu. Sprawdź napięcie na kolektorze tego tranzystora przy odbiorze powinno tam być ~0V. Jeśli będzie wyższe a to może być taka sytuacja że tranzystor mocy dostaje napięcie polaryzacji bazy i przewodzi pomiędzy złączami CE. Wtedy nastąpi obciążenie Π-filtru przez tranzystor TR502 i część sygnału zamiast do wejścia odbiornika popłynie do złącza CE TR502. Będzie działał jak tłumik. Wystarczy że oporność obciążenia Π-filtra będzie w granicach 800-600Ω na CE i już od ~8 do ~12 dB sygnał może być niższy na wejściu odbiornika. Dodatkowo przy odbiorze sprawdź nacięcie na na bazie T502, bo jeśli było przebicie złącza BC TR502 to mogło jeszcze coś polecieć np. D301 R273. Nie musiało całkowicie ich uszkodzić, ale tylko częściowo, wiec warto sprawdzić.
  Opmike napisał:
  chyba że indukcyjność L30 ma tu jakieś znaczenie ponieważ odskoczył tam jeden zwój od pozostałych.
  Niewielkie rozstrojenie cewki dopasowania nie powinno mieć aż takiego wpływu na poziom sygnału przy obiorze.
 • Poziom 8  
  Cześć, po wymianie kondensatorów zaznaczonych na rysunku wszystko działa dobrze. Dzięki za pomoc.