Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja anteny siatkowa + kierunkowa

eeree 15 Jun 2011 12:35 9749 13
 • #1
  eeree
  Level 9  
  Witam,
  Zabralem sie za instalacje anteny w domku letniskowym i pojawil sie maly problem. Do tej pory odbieralismy antena siatkowa sygnal TVP1, 2, Info i Polsatu z nadajnika w Koszalinie. Obraz zyleta. Chcialem jednak dorzucic do tego pakietu TVN, ktory nadawany jest ze Slawoborza, dokupilem wiec zwrotnice antenowa Waldi KSZ-3, przystosowana do mojego regionu oraz antene kierunkowa typu Yagi. Schemat mojego polaczenia wyglada jak na obrazku ponizej:
  Instalacja anteny siatkowa + kierunkowa
  Zastosowane anteny:
  ANTENA SIATKOWA AD5-50DB(DIPOL) (kierunek Koszalin)
  Antena telewizyjna UHF 19-elementowa Dipol 19/21-60
  Zwrotnica kanałowa ZWA-KSZ3
  Zasilacz wzmacniaczy antenowych ZS 12V 100mA  Problem w tym, że bez zwrotnicy obraz z anteny siatkowej jest idealny, obraz z anteny kierunkowej jeszcze lepszy, ale jak probuje je połączyć zwrotnicą, to obraz z anteny siatkowej zanika totalnie. Co robię nie tak?
  No i najważniejsze, co zrobić, aby taka instalacja mi zadziałała? Coś slyszałem, że do anteny siatkowej nie dochodzi napięcie i to może być problem. Czy zamiana anten miejscami coś da? Czy może wymienić płytkę w antenie siatkowej na jakiś lepszy wzmacniacz/symetryzator, a jeśli tak, to jaki?
  Nie chce dokupować drugiej anteny Yagi, bo 1. koszta, 2. ambicja zrobienia tego na istniejącym sprzęcie.
  Dziękuję za jakąkolwiek pomoc.

  3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. Prosze poprawić błędy we wszystkich postach. [forestx]
 • Helpful post
  #2
  p3st
  Level 24  
  Jeśli zwrotnica jest tak skonstruowana, że nie przepuszcza zasilania na jedno z wejść, to antena z przedwzmacniaczem nie będzie działać. Możesz wymienić ten wzmacniacz na symetryzator i sprawdzić jaki będzie odbiór.

  Jeśli zamieniasz miejscami, to:
  - znowu jedna z anten z przedwzmacniaczem nie dostanie zasilania
  - jeśli jest to zwrotnica z filtrami to żadna z anten nie będzie pracować prawidłowo
 • #3
  eeree
  Level 9  
  Rozumiem, ze to, czy zwrotnica puszcza zasilanie do anteny, to ten znaczek DC na niej? Jesli dobrze rozumiem, to zasilanie jest puszczane na antene skierowana na kanal 32 (zaznaczone na rysunku).
  Jaka jest roznica miedzy przedwzmacniaczem, a symetryzatorem? Czy mozna nabyc przedwzmacniacz nie wymagajacy zasilania?
  PS. Jakby bylo to konieczne to do obu nadajnikow w linii prostej mam prawie tyle samo (28 i 29 km - sprawdzone na Google Maps).
 • Helpful post
  #4
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  eeree wrote:
  Jaka jest roznica miedzy przedwzmacniaczem, a symetryzatorem?

  Symetryzator - symetryzuje antenę symetryczną do kabla koncentrycznego NIE-symetrycznego oraz "przemienia" impedancję z około 300om na 75om (300om-antena a 75om-kabel).
  Quote:
  Czy mozna nabyc przedwzmacniacz nie wymagajacy zasilania?

  Wzmacniacz - jak sama nazwa wskazuje - wzmacnia, ponieważ jest tam "elektronika" to wymaga podania na ten układ napięcia od +5V do +12V.

  Zobacz, że do nadajnika w Białogardzie http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_N2V mając odległość około 30km możesz przy tych mocach nadajnika odebrać TVN bez wzmacniacza na samym symetryzatorze.

  Przykładowy symetryzator :

  Instalacja anteny siatkowa + kierunkowa


  Pozdrawiam.
 • #5
  eeree
  Level 9  
  SP5ANJ wrote:
  mając odległość około 30km możesz przy tych mocach nadajnika odebrać TVN bez wzmacniacza na samym symetryzatorze.


  A co z tym nadajnikiem:
  http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_N2U
  Czy jesli z anteny siatkowej wymontuje wzmacniacz i zamontuje wylacznie symetryzator, to bede z niego w stanie odebrac sygnal w takim samym stopniu jak teraz?
  A moze jakby drugim kablem koncentrycznym puscic zasilanie drugim zasilaczem do anteny siatkowej i podlaczyc je trojnikiem F przed wejsciem do zwrotnicy, to cos zmieni?
 • Helpful post
  #6
  p3st
  Level 24  
  eeree wrote:
  A co z tym nadajnikiem:
  http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_N2U
  Czy jesli z anteny siatkowej wymontuje wzmacniacz i zamontuje wylacznie symetryzator, to bede z niego w stanie odebrac sygnal w takim samym stopniu jak teraz?

  Moce dosyć duże, jeśli jest to 30 km. to raczej bez problemu. Antena siatkowa jest przystosowana do UHF, a widzę tam TVP1 w VHF. Tutaj może być zgrzyt (ale nie musi).
  eeree wrote:
  A moze jakby drugim kablem koncentrycznym puscic zasilanie drugim zasilaczem do anteny siatkowej i podlaczyc je trojnikiem F przed wejsciem do zwrotnicy, to cos zmieni?
  Nie kombinuj.

  Wstaw ten symetryzator. Koszt niewielki.
 • #7
  eeree
  Level 9  
  p3st wrote:
  Antena siatkowa jest przystosowana do UHF, a widzę tam TVP1 w VHF. Tutaj może być zgrzyt (ale nie musi).

  Do tej pory odbierałem TVP1 bez najmniejszych problemów, wiec nie sadze, aby tym razem coś poszło nie tak.
 • Helpful post
  #8
  jerzyf
  Level 23  
  Jeśli zwrotnica jest dla napięcia stałego przezroczysta, to może druga antena zwiera nap. zasilające pierwszej anteny ?.
 • #9
  eeree
  Level 9  
  jerzyf wrote:
  Jeśli zwrotnica jest dla napięcia stałego przezroczysta, to może druga antena zwiera nap. zasilające pierwszej anteny ?.

  A jeśli tak, to jak to sprawdzić i zaradzić ?
 • Helpful post
  #10
  irekr
  Moderator
  Sprawdzenie jest dość proste:
  Podłączasz zwrotnicę do kabla idącego do odbiornika, podłączasz zasilacz przy wtyczce przy odbiorniku , telewizora nie musisz włączać. NIE podłączasz anten. Bierzesz do reki woltomierz napięcia stałego tak by zmierzyć napięcie zasilania 12(lub 5) V, dowolny, może być starego typu ze wskazówką.
  Sprawdzasz czy napięcie z zasilacza dochodzi do zacisków WYJ w zwrotnicy i czy jest obecne na poszczególnych wejściach anten. Zasilanie powinno być tylko na tych wejściach na których jest antena z przedwzmacniaczem. na pozostałych nie powinno być żadnego napięcia stałego.
  Tej zwrotnicy nie miałem w rekach ale jak znam WALDIEGO to wewnątrz zwrotnicy są zwory, określające które anteny otrzymają zasilanie a które nie. Wystarczy sprawdzić w instrukcji instalacji.
  I drobna uwaga dotycząca nadajnika na Gołogórze: TVP1 k.8 jest tam nadawany w polaryzacji pionowej, co wymaga w zasadzie oddzielnej anteny.
  Dlatego warto sprawdzić czy jest możliwość odbioru TVP1 z innego nadajnika - na kanałach 21 do 60...
  I proponuje pamiętać, że z końcem lipca z Gołogóry startuje emisja MUX2 na kanale 47. Warto przewidzieć ten kanał w instalacji.
  Dodam że MUX2 jest już nadawany od pewnego czasu z Sławoborza na k. 50tym.
 • #11
  eeree
  Level 9  
  Super panowie, dzięki za pomoc. Już mówię jak zrobiłem. Do anteny siatkowej (czy to wogóle można nazywać anteną?) włożyłem symetryzator. W antenie kierunkowej okazało się, że... był już symetryzator. Nie sprawdził nikt przy zakupie, że podano nam wersję z symetryzatorem. Ale to i lepiej. Nastawiłem kanały i wszystko działało prawie, że idealnie. Ale Polsat mi lekko śnieżył. Załamałem prawie ręce, ale miejscowy pijaczek, widząc jak na tym dachu siedzę, zaproponował mi, abym zamienił anteny miejscami. Zamieniłem... Obraz mam idealny na wszystkich kanałach.
  Pytanie: Kupując zwrotnicę nie uwzględniłem, że mogę dodatkowo, stąd odebrać sygnał TVP Info (do nadajnika 11 km), a stąd o wiele lepszy sygnał TVP 1 (chociaż ten, który odbieram teraz jest, o dziwo, przyzwoity). Czy, aby pobrać te sygnały muszę wymienić moją zwrotnicę na inny model, czy znacie może jakieś inne sposoby? Jakieś filtry środkowozaporowe, -przepustowe, czy coś innego?
 • #12
  LeDy
  Level 43  
  eeree wrote:
  Do tej pory odbieralismy antena siatkowa sygnal TVP1, 2, Info i Polsatu z nadajnika w Koszalinie. Obraz zyleta.

  Problem w tym, że bez zwrotnicy obraz z anteny siatkowej jest idealny,


  eeree wrote:
  Do anteny siatkowej (czy to wogóle można nazywać anteną?)
  Skora obraz żyleta to nie pisz głupot o antenie siatkowej. Trzeba było wziąć tego miejscowego i by zrobił bez siedzenia cztery dni na dachu i pisania na Elektrodzie.
 • #13
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  eeree wrote:
  Super panowie, dzięki za pomoc.


  Pomyśl o Białogardzie i DVB-T czyli MUX-ach.


  Pozdrawiam.
 • #14
  irekr
  Moderator
  ... i to pomyśl możliwie szybko by nie zostać z ręka w nocniku jak wyłącza nadajniki analogowe.

  Nie podałeś dokładnej lokalizacji ale przypuszczam że jesteś w trójkącie nadajników Gołogóra, Koszalin - Sławoborze.


  Masz taki przekładaniec:
  k.08 Gołogóra TVP1 V
  k.11 Koszalin TVP3Info V (mała moc)
  k.21 TVP2 H (mała moc)
  k.23 Gołogóra TVP2 H
  k.28 Sławoborze TVP2 H
  k.32 Sławoborze TVN H
  k.37 Koszalin TVP1 H (mała moc)
  k.40 Gołogóra Polsat H
  k.47 Gołogóra MUX2 od 31.07.2011
  k.50 Sławoborze MUX2 H
  k.60 Sławoborze TVP1 H

  Koła zbliżone do TVN i POLSAT-u coraz głośniej mówią o wcześniejszym wyłączaniu nadajników analogowych swoich programów. Przemyśl czy nie lepiej zagłębić się w zagadnienia cyfrowego odbioru.
  A tam obowiązują nieco inne zasady...