Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różnicówka EFI-4 rozłącza obwód, gdy łączy się laptopa i TV LCD przez HDMI

qkieu 15 Cze 2011 13:46 3338 6
  • #1 15 Cze 2011 13:46
    qkieu
    Poziom 2  

Witam wszystkich!

Na początek chciałbym powiedzieć, że jestem praktycznie laikiem w sprawie elektryki, instalacji i sieci, więc proszę o wyrozumiałość i cierpliwość :)

Sprzęt:
    1. TV LCD Sony Bravia KDL-46ex720 (przewód zasilający bez uziemienia)
    2. Laptop Samsung R560 (przewód zasilający z uziemieniem)
    3. Konsola Sony PS3 (przewód zasilający bez uziemienia)
    4. ETI wyłącznik różnicowoprądowy EFI-4 25/0,03AC 3-fazowy

Opis problemu:
    Podczas łączenia laptopa z TV przez kabel HDMI różnicówka rozłącza obwód. Podczas łączenia konsoli z TV przez kabel HDMI wszystko jest w porządku. W ten sposób przetestowałem wszystkie porty HDMI TV, wszystkie działały prawidłowo.

W celu głębszego zdiagnozowania problemu próbowałem różnych konfiguracji. Ponieżej kilka spostrzeżeń:
    1. Podłączenie laptopa niepodłączonego przez zasilacz do sieci (działającego tylko na baterii) nie powoduje żadnych problemów, wszystkie HDMI działają.
    2. Podłączenie zasilania TV i zasilacza laptopa do tego samego gniazdka (przez listwę) nie rozwiązuje problemu.
    3. Podłączenie zasilania TV i zasilacza laptopa do innych gniazdek nie rozwiązuje problemu.
    4. Zastosowanie listwy przeciwprzepięciowej i podłączenie do nich zasilacza laptopa i TV nie pomaga.
    5. Różnicowka rozłącza obwód nawet w takiej sytuacji: listwa zasilająca podłączona jest do gniazdka, ale jej włącznik jest wyłączony. Do listwy włączony jest zasilacz laptopa i TV. TV jest wyłączony, laptop jest wyłączony oraz pozbawiony baterii. Kabel HDMI podłączony do TV. W chwili krótkiego dotknięcia kablem HDMI portu HDMI w laptopie następuje rozłącznie obwodu.

Problem starałem się opisać dokładnie i konkretnie, mam nadzieję, że podałem dostateczną ilość informacji :)

Znajomi zasugerowali mi następujące rozwiązania:
    1. Kupić przedłużacz, który posiada gniazda wtykowe BEZ bolca uziemiającego (ponieważ z konsolą, która nie krozysta z uziemienia wszystko działa w porządku)
    2. Zastosować izolację galwaniczną pomiędzy zasilaczem laptopa a gniazdkiem.

Co o tym myślicie? Mnie osobiście się wydaje, że powyższe pomysły mogą 'obejść' problem, a nie rozwiązać go. Czy różnicówka słusznie rozłącza obwód, chroniąc sprzęt elektroniczny przed uszkodzeniem? Czy zrezygnowanie z bolca uziemiającego przy podłączeniu zasilacza z laptopem nie narazi sprzętu na usterki?

Wygląda na to, że problem jest w domowej instalacji elektrycznej. Co go może powodować? Jak można go naprawić?

Z góry serdecznie dziękuję za wszelką pomoc! :)

EDIT1: Konsola, podobnie jak telewizor, posiada kabel zasilający bez uziemienia.

1 6
  • #2 15 Cze 2011 14:21
    otapi
    Poziom 25  

A czy TV jest podłączony kablem antenowym do np. kablówki? Jeżeli tak to zobacz co będzie się działo jak odłączysz ten kabel od TV.

0
  • #3 15 Cze 2011 14:26
    qkieu
    Poziom 2  

Tak, zgadza się: TV podłączony jest kablówki. Dziękuję za spostrzeżenie, dziś po południu przetestuję z rozłączoną kablówką.

0
  • #4 15 Cze 2011 22:14
    qkieu
    Poziom 2  

otapi napisał:
    A czy TV jest podłączony kablem antenowym do np. kablówki? Jeżeli tak to zobacz co będzie się działo jak odłączysz ten kabel od TV.

Otapi, wielkie dzięki za radę. Pomogło! Wszystko jest w porządku, żadnego wyskakiwania różnicówki nie stwierdzono :) A mógłbyś mi wyjaśnić o co w tej sytuacji chodziło i czy mam coś z tym problemem zrobić?

Jeszcze raz dzięki :)

0
  • Pomocny post
    #5 15 Cze 2011 23:11
    Andy74
    Poziom 24  

Witam

Zastosowanie izolatora galwanicznego na przewodzie kablówki pozwoli Ci uniknąć konieczności odłączania wtyczki od TV.
    Ten z linku jest przykładowy.
    Pozdrawiam
    Andy

0
  • Pomocny post
    #6 16 Cze 2011 04:15
    otapi
    Poziom 25  

qkieu napisał:
    A mógłbyś mi wyjaśnić o co w tej sytuacji chodziło i czy mam coś z tym problemem zrobić?

Dokładny opis przyczyny znajduje się w opisie izolatora proponowanego powyżej, czy coś z tym robić? jeżeli nie używasz kablówki to wystarczy wyjąć kabel ;] w przeciwnym razie dobrym pomysłem będzie zastosowanie izolatora, w Twoim przypadku różnicówka spełniła swoje zadanie ale znam przypadki kiedy w podobnej sytuacji uszkodzeniu ulegały porty HDMI.

0
  • #7 16 Cze 2011 18:53
    qkieu
    Poziom 2  

Dzięki za pomoc, zaopatrzę się w ów izolator. Pozdrowienia :)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo