Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnał analogowej CCTV bezprzewodowo przez konwertery mediów i WLAN

15 Cze 2011 14:55 3324 3
  • Poziom 10  
    Witam
    Przede wszystkim to mój "pierwszy raz" więc uszanowanie wszystkim. A teraz do meritum.

W najbliższych tygodniach będę rozbudowywał u klienta instalację CCTV zrobioną na starych analogowych kamerkach i oczywiście koncentryku.

Najpierw to co jest:

Aktualnie klient posiada 2 kamery czarno białe na stałe zamocowane do budynku, w którym mieszka. Są one podpięte do rejestratora 4-portowego, a ten z kolei wpięty do sieci lokalnej i skonfigurowany tak, by był do niego dostęp z każdego miejsca w świecie via Internet.

Teraz to co będzie do zrobienia:

Klient posiada plac oddalony od domu ok. 300m. Na tym placu na środku planowany jest słup, do którego ma zostać zamocowana zewnętrzna kamera obrotowa. Kamera będzie transmitowała sygnał bezprzewodowo do budynku a tam od odbiornika do rejestratora kablem. Sterowanie kamerą również ma odbywać się bezprzewodowo.

I tutaj moje pytanie:
    Czy transmisja w przypadku zastosowania systemu analogowego musi odbywać się z wykorzystaniem nadajników/odbiorników (video i telemetria) dedykowanych do monitoringu, np. CamSAT CD5804 M/S.

Czy zamiast rozwiązania powyższego można wykorzystać istniejącą na placu sieć WiFi, która posiada połączenie z budynkiem mieszkalnym. Konkretnie chodzi o możliwość zastosowania media konwerterów i puszczenie sygnału jak po skrętce tylko z wykorzystaniem WLAN, co obrazuje prosty schemat poniżej:

Sygnał analogowej CCTV bezprzewodowo przez konwertery mediów i WLAN

Jeśli takie rozwiązanie ma sens i będzie działało to proszę o podrzucenie pomysłu jaką kamerkę wykorzystać. Plac ma wymiary ok 100x80m. Czy kamera VACC-5655 Aper będzie dobrym wyborem, czy lepiej brać jakiegoś Samsunga? A może jeszcze inne typy. Moje wymagania to min. 520 linii w kolorze i cena do 3000-3500 netto max (sama kamera z obrotnicą).
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex
  • specjalista-kamery przemysłowe
    Każde rozwiązanie ma sens (pod warunkiem, że dysponujesz "kasą"). W przypadku Twojego schematu jednak musisz wziąć pod uwagę, że obraz nagrywany będzie podwójnie kompresowany (raz koder, a drugi raz rejestrator), a ostateczny rejestrowany strumień będzie i tak miał taką samą wielkość jak kamery analogowej. Dodatkowo zapewne wystąpią opóźnienia.

W przypadku stosowania "mediakonwerterów" (koder oraz dekoder; koder - zamienia sygnał analogowy wideo/danych na strumień cyfrowy TCP/IP, dekoder - działanie odwrotne) oferta rynku jest wręcz uboga ze względu na to, że rynek "nie idzie tą drogą" ;).

Do wyboru masz kilka rozwiązań:
    - jeśli kamera koniecznie musi być podłączona do istniejącego rejestratora - stosujesz kamerę obrotową "analogową", zestaw do transmisji wideo (nadajnik + odbiornik) oraz zestaw do transmisji danych (nadajnik + odbiornik, ewentualnie dwa transceiver'y);
    - jeśli chcesz wykorzystać istniejącą sieć WiFi - stosujesz kamerę IP (lub "analogową" + koder); niestety, jeśli chcesz rejestrować strumień, musisz skorzystać z innego rozwiązania niż istniejący rejestrator (np. rejestrator sieciowy lub PC z odpowiednią aplikacją kompatybilną z kamerą lub inne rozwiązania według własnego pomysłu); wada tej metody jest to, że do połączenia z kamerami stacjonarnymi będzie konieczne stosowanie innego oprogramowania niż do kamery obrotowej
    - tego problemu nie będziesz miał, jeśli w miejsce istniejącego rejestratora zastosujesz rejestrator hybrydowy ("oryginalny" lub "składak"), którego oprogramowanie obsługuje zastosowaną kamerę sieciową

Nadmienię jeszcze, że na rynku istnieją także inne rozwiązania, np. program kliencki, który wspiera zarówno rejestratory cyfrowe, hybrydowe oraz sieciowe.
  • OptexOptex
  • Poziom 10  
    Dzięki za szybką odpowiedź. Będę się skłaniał ku rozbudowie całości na analogu mimo, że wersja z wykorzystaniem WLAN wychodzi wg mnie sporo taniej.

Teraz kolejne pytanie, a raczej prośba o poradę. Czy wspomniana przeze mnie kamera Aper jest warta uwagi? czy może lepiej pójść w Samsunga, np. SCP-3120P? a może jeszcze co innego w cenie max do 3000-3500PLN brutto? Do tej pory większość moich instalacji oparta była o kamery IP (i tu zazwyczaj używałem ACTi), także nie mam wielkiego doświadczenia przy kamerach analogowych.

Najważniejsza jest dla mnie jakość wykonania i obrazu (żeby mi klient nie kwilił za kilka miesięcy, że czegoś nie widzi). Bajery typu milion ścieżek śledzenia czy typów reakcji na ruch są na drugim planie.
    Kamera będzie używana przede wszystkim do rejestracji pracy mechaników na placu (czy nie chowają narzędzi do kieszeni i nie walą gazu - wbrew pozorom częsty przypadek) i do doraźnego dozoru tego co się dzieje kiedy szef jest w terenie.
  • Poziom 16  
    Witam!
    Co do Apera to szczerze Ci powiem, że tego modelu nie montowałem. Jednak montowałem 5455 . Więc kompletnie nie polecam. Nie wiem czy czasami 5655 nie ma takiej samej elektroniki. Miałem cały czas problemy z optyką ciągle jakieś rozmazane obrazy i czasami sama obrotnica stawała i nie chciała ruszyć jak było zimno. Więc Apera trzymam się z daleka.

Samsung to wiadomo Samsung. Marka i jakość. Ten model co podesłałeś to taki zwyklak. Starszy model nic specjalnego. Jako instalator zawsze doradzam wziąć nowszy model bo z reguły mają jakieś dodatkowe funkcje poprawiające jakość.

Ja z reguły montuje D-max DOH-240Se . Świetna kamerka, naprawdę świetnie się spisuje w ciemniejszych miejscach (w B/W 0,00004). Jakość nagrań też jest bardzo dobra. Jednak koszt to ok. 4200.
    Jak byś nie wiedział D-max to to samo co Samsung. Wyjeżdża z tej samej fabryki w Korei tylko z inną naklejką :) Co za tym idzie jakość jest najwyższa.