Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

XM - scope 3, czyli Oscyloskop cyfrowy AVR - v3.0 BETA

drzasiek 13 Aug 2012 22:47 112874 158
Tespol
 • #121
  brodziek
  Level 14  
  Witam
  Właśnie zmontowałem i odpaliłem sprzęcik dla siebie.
  Gratuluję udanej konstrukcji i dziękuję autorowi za opublikowanie pełnej dokumentacji.
  Wszystko ruszyło od pierwszego podłączenia.
  Pozostało jeszcze upakowanie płytki w obudowę.
  Z tego co widzę autor nie stosował żadnego ekranowania płytki, w związku z tym mam pytanka:
  Czy takie ekranowanie byłoby wskazane?
  Do której masy należałoby podłączyć taki ekran?
 • Tespol
 • #122
  drzasiek
  CNC specialists
  wilk125 wrote:
  Witam
  Kiepski jestem z analogówki dlatego mam pytania o tor analogowy:
  1.W jakim celu wprowadzono sztuczną masę? (w poprzedniej wersji oscyloskopu jej nie było).
  2. Sztuczna masa jest podłączona aż do 3 wejść przetwornika, w jakim celu aż do trzech?

  pozdrawiam


  Wbudowany przetwornik może mierzyć tylko napięcie nieujemne względem masy zasilania mikrokontrolera, z zakresu 0-VREF, abo w trybie różnicowym napięcie różnicowe od -VREF do +VREF.
  Sztuczna masa została wprowadzona właśnie po to, aby móc mierzyć napięcia ujemne w trybie różnicowym. W układzie wykorzystane są 2 przetworniki: na porcie A oraz na Porcie B. Wejścia PA5 oraz PB5 są wejściami pozytywnymi(dodatnimi) a wejścia PA6 oraz PB6 wejściami negatywnymi (ujemnymi). Wejście PA0 jest użyte jako wejście napięcia referencyjnego, które wynosi połowę napięcia zasilania (przez podział dzielnika sztucznej masy). W takim przypadku można mierzyć napięcia od -Vref do +Vref względem sztucznej masy.
  Rozwiązanie to nie jest najlepsze, ale z założenia urządzenie miało posiadać tylko kilka elementów, więc dla takich wymagań to rozwiązanie spełnia swoje zadanie.

  brodziek wrote:
  Witam
  Właśnie zmontowałem i odpaliłem sprzęcik dla siebie.
  Gratuluję udanej konstrukcji i dziękuję autorowi za opublikowanie pełnej dokumentacji.
  Wszystko ruszyło od pierwszego podłączenia.
  Pozostało jeszcze upakowanie płytki w obudowę.
  Z tego co widzę autor nie stosował żadnego ekranowania płytki, w związku z tym mam pytanka:
  Czy takie ekranowanie byłoby wskazane?
  Do której masy należałoby podłączyć taki ekran?


  Raczej nie do sztucznej, bo nie jest ona zbyt dobrym źródłem prądowym.
  Ale ekranowanie w tym przypadku nie jest potrzebne nie ma tu żadnych siejących przetwornic.
 • #123
  brodziek
  Level 14  
  Dzięki za odpowiedź, w takim razie nie będę się już bawił w ekranowanie.
 • #124
  Tomek_S76
  Level 10  
  Witam. Jestem w trakcie budowy oscyloskopu ale napotkałem problem podczas programowania. Chciałem zaprogramować procesor przez pdi avr dragon-em i avr studio 4.18, wybrałem typ procesora, interfejs i wykrywa mi tylko napięcie 3,3v. Procesor jest podłączony do programatora poprzez złącze isp/pdi przez 4 przewody data, clk, gnd i vcc. Przewody nie są długie 10cm. Myślę że uszkodziłem procesor ponieważ wcześniej podłączyłem go do dragona nie aktualizując firmware dragona i było za wysokie napięcie na isp/pdi tzn. 4,1V. Albo dragon nie obsługuje tego procesora (podobnież niektóre wersje sprzętowe nie współpracują z atxmegami). Mierzyłem napięcie na dragonie po aktualizacji firmware i jest 0,9V, po podłączeniu procesora atxmega z pdi jest 3,3V. Może coś poradzicie. Myślę też o kupnie programatora mk2.
 • #125
  konradwielki
  Level 11  
  Witam wszystkich, ja też planuję budowę tego oscyloskopu (naprawdę super sprawa to urządzenie). Chcę go używać w diagnostyce samochodowej. I tu moje pytanie (może na poziomie elektronicznego przedszkola, ale trudno) : do czego służy ten kanał synchronizacji? Rozumiem, że badając sygnał z dwóch kanałów jeden z nich jest wykorzystywany do "ustalenia częstotliwości generowania obrazu" tak aby krzywa przebiegu nie przesuwała się na ekranie. Ale jeżeli sygnał jest okresowy ale skomplikowany oscyloskop może zgłupieć i źle dobrać częstotliwość; tu potrzeba sygnału synchronizującego? Tylko, że musimy znać dokładną częstotliwość badanego sygnału, a w silniku samochodowym zależy ona od aktualnej prędkości obrotowej.

  Może ktoś tę sprawę wyjaśnić?
 • Tespol
 • #126
  drzasiek
  CNC specialists
  Zewnętrzna synchronizacja czyli inaczej zewnętrzny trigger(wyzwalacz).
  Oscyloskop cyfrowy posiada bufor FIFO. Jeśli będzie on wyświetlany od stałego elementu, przebieg na ekranie będzie się poruszał, jeśli długość bufora * 1/częstotliwość próbkowania będzie różna od całkowitej wielokrotności częstotliwości sygnału mierzonego. Aby wykrywać punkt odniesienia (np zbocze narastające lub opadające) występuje trigger, który wykrywa w którym miejscu nastąpił dany punkt odniesienia, i tak dostosowuje punkt startowy wyświetlania wartości próbek, aby przebieg był stabilny na ekranie. Trigger może wykrywać punkt wyzwalania na sygnale mierzonym czy na zewnętrznym, podanym na wejście wyzwalające.
 • #127
  konradwielki
  Level 11  
  Czyli podsumowując: dla zastosowań motoryzacyjnych (np. badanie przebiegu sygnału na wtryskiwaczu - załączony wykres) trigger nie jest w stanie prawidłowo wykrywać punkty odniesienia w skomplikowanym przebiegu, gdzie w czasie jednego pełnego okresu występuje nawet kilka zboczy narastających i opadających. Niezbędny jest tu generator sin, który będzie podawał sygnał (o częstotliwości wynikającej z bieżących obrotów silnika) na wejście "synchronizacja" oscyloskopu, a ten ustabilizuje obraz sygnału mierzonego zgodnie z generowaną częstotliwością. Chyba że trigger dałby radę prawidłowo wykrywać punkty odniesienia na sygnale z czujnika położenia wału - wtedy można by użyć tego sygnału jako synchronizacji.


  Czy moje rozumowanie jest poprawne?

  XM - scope 3, czyli Oscyloskop cyfrowy AVR - v3.0 BETA

  Co do praw autorskich: obrazek pochodzi ze strony: http://www.autodiagnosticsandpublishing.com/feature/fuel-injector-testing.htm


  Jeszcze jedno pytanie do autora (lub kogoś kto testował ten oscyloskop): Jeżeli podstawa czasu to maksymalnie 5ms/d a działek jest jakieś 8,5 na ekranie, to da się zaobserwować cały okres sygnału o długości max 8,5d*5ms/d=42,5ms, co oznacza minimalną częstotliwość 1000ms/42,5ms=23,5Hz czyli 23,5*60=1410RPM walka rozrządu i 2820RPM wału korbowego. Przy wolnych obrotach (ok 700RPM wału korbowego) będzie widziana tylko 1/4 okresu. Czy pozycjonowanie wykresu w poziomie jest na tyle rozległe aby dało się "przewinąć" (o jakieś 130ms) i obejrzeć cały wykres, czy może działa w bardzo ograniczonym zakresie?


  Może ktoś odpowiedzieć? Bo nie wiem czy jest sens budować to urządzenie jeśli nie dałoby się obejrzeć całego przebiegu - jakieś 170ms.
 • #128
  Frenzel
  Level 14  
  Witam! Jestem zainteresowany takim domowym oscyloskopem. Czy nadaje się do diagnostyki w poj. samochodowych? czujniki indykcyjne, wtrysk, itd
  Tak ja wyżej kolega napisał czy cały przebieg np wtrysku będzie widoczny?
 • #129
  drzasiek
  CNC specialists
  No wynika z tego, że najwolniejsza podstawa czasu jest za szybka.
  Oscyloskop powstał, jak uczyłem się programować Xmegi więc nie wszystko zrobiłem wtedy optymalnie. Podstawa czasu to po prostu preskaler zegara ADC w tym przypadku, więc stąd to ograniczenie. Dziś bym to zrobił na Timerze więc podstawa czasu to nawet kilka minut na działkę by mogła być. Ogólnie cały soft w wersji v3.0 przydałoby się poprawić, dlatego też od początku nazwałem tą wersję Beta, żeby było wiadomo, że to taka wersja jakby próbna, początkowa. Po tej wersji powstała kolejna, dużo bardziej rozbudowana, jednak chwilowo nie może doczekać się sfinalizowania. Aktualnie powstaje jeszcze następna wersja, tym razem na STM32 i zewnętrznym ADC - jako moja praca dyplomowa. Więc póki co nie mam czasu rozwijać wersji 3.0 Beta.
 • #130
  tomastom
  Level 11  
  Witam.
  Zbudował ten oscyloskop i mam problemy z jego zaprogramowaniem, nie udaje mi się skomunikować szyny PDI pomimo że mam do tego programator AVRISP MKII który teoretycznie powinien to wspomagać ale mimo wszystko nie udaję się to.
  Piszę mając nadzieje na jakieś wskazówki jak rozwiązać ten problem i czy ktoś miał podobne problemy.
  Programator wydaje się sprawny po przełączeniu na SPI zwykłe ATMEGI programuje natomiast po szynie PDI z xmegą sobie nie radzi.
  Zasilałem ją i z akumulatorka 3,3V jak i z zasilacza na to napięcie czasami przy zasilaczu programator coś stwierdzał że jest podłączone ale odczyty były nieregularne a zapis softu nie pozwalało się zweryfikować.
  Zastanawiałem się czy jest inna możliwość zaprogramowania tego układu?
 • #131
  brodziek
  Level 14  
  AVRISP MKII bez problemu programuje ten procesorek, wiem bo sam taki mam i używałem do zaprogramowania zmontowanego oscyloskopu.
  Sprawdź dokładnie ścieżki i punkty lutowania, weź lupę i sprawdź punkt po punkcie.
  Gęsty raster to i błędy jak najbardziej możliwe.
  Sprawdź podłączenie programatora.
  Jaki długi masz kabel (taśmę)od programatora?
  U mnie na 60cm były błędy programowania tego procka, na 40cm było już ok.
  Przy zwykłych Atmega długość kabla w niczym nie przeszkadzała.
 • #132
  tomastom
  Level 11  
  Kabel ma ok 20cm i podłączony jest do gold pinu wlutowanego w płytkę na ok 3 cm od procka, posprawdzam dziś dokładnie ścieżki zresztą kolejny raz ale zawsze mogłem coś przeoczyć.... zastanawia mnie jak bardzo czule są te procki na wyższe napięcia lub temperaturę, a starałem się ich nie przegrzewać, wlutowywałem zwykłą lutownicą nie dmuchawą, czy np 5V uszkodzi taki procesor.
 • #133
  białoniebieski
  Level 11  
  wspólna masa xmegi i programatora ma dobre połączenie?
 • #134
  tomastom
  Level 11  
  Układ podczas programowania zasilam bezpośrednio z programatora dokładnie 3,3V sprawdzałem miernikiem i napięcia się zgadzają, zastanawia mnie tylko czy nóżka procesora PDI RESET powinna być w stanie wysokim podczas podłączenia zasilania do procesora bo u mnie tak jest?
 • #136
  konradwielki
  Level 11  
  Nie jestem autorytetem w tej dziedzinie, ale...

  ...jeżeli w jednym z początkowych postów napisano, że XMega A3 ma 2 niezależne przetworniki AC po 2Ms/s każdy - to jakim cudem chcesz badać sygnał o częstotliwości 6GHz? Wypadałaby jedna próbka co 6e9/2e6=3000 okresów sygnału. Żeby coś zbadać myślę, że potrzeba z 10 punktów/okres, a przy skomplikowanych przebiegach jeszcze więcej.

  Jeśli się mylę - niech mnie ktoś powstrzyma!
 • #137
  tomastom
  Level 11  
  Witam.
  Problem okazał się banalny, po prostu sprzedają buble i okazało się że po zmontowaniu własnego programatora PDI wszystko działa, w razie jak ktoś będzie chciał mogę podać sprawdzony i dobrze działający projekt.
 • #138
  Frenzel
  Level 14  
  Mógłbyś podać link do tego projektu?
 • #140
  petione
  Level 17  
  A ja mam takie pytańko, czy procek zastosowany w projekcie tj ATXMega128A3 można zastąpić ATXMega128A1 bo akurat w sklepie w którym robię zakupy tylko ten jest dostępny. Mi sie wydaje że A3 to ciut okrojona wersja A1 ale czy są one kompatybilne binarnie.

  Pozdrawiam
 • #141
  edenlubawa
  Level 15  
  Planujesz może budowę oscyloskopu w wersji v4, na innym lcd?
 • #142
  Dawid2157
  Level 12  
  Witam jestem na etapie składania oscyloskopu. Moje bytanie brzmi jak ustawić fusebity ?
 • #143
  jacynka84
  Level 26  
  Drzasiek, mam pytanie przy ilu MSPS dokładność spadała do 7bit przy ustawieniu na samplowanie 8bit?
  Jaki zegar był ustawiony wtedy? Np 32Mhz czy więcej i stąd dzielenie preskalerem dla adc?

  Dodano po 35 [sekundy]:

  I jaki offset był przy najwyższej prędkości samplowania 8bit?
 • #144
  Konstantin895201
  Level 2  
  Dzień dobry, jestem z charkowa jest już najnowsza wersja firmware z polskim mam kłopot .
 • #146
  Konstantin895201
  Level 2  
  mam problem nie wiem jak ustawić Fuse Bits w ponyprog
  pomóż, jeśli nie jest trudne umieść obrazek
 • #147
  Simson671
  Level 12  
  Ostatnio mój podobny post poleciał od razu do kosza, było w nim kilka pytań więcej ale je pokonałem ale tych po prostu nie potrafię. Jestem świadomy, że temat jest archiwalny i że dyskusja nie toczyła się w nim od ponad roku. Próbowałem kontaktu z autorem jednak bezskutecznie. Mam coś istotnego do dodania bo bez tych informacji nie wiem jakie do końca zamówić części elektroniczne, poza tym autor powiedział, że dorobi układ ładowania i też mam pytanie w związku z tym. Chciałbym też zaznaczyć, że jedynie jestem bardzo początkującym na ATmega, których uczę się hobbystycznie, jednak już na tę chwilę potrzebuję oscyloskop i chciałbym wykonać ten projekt w związku z czym mam kilka pytań.

  1. Jak wygląda sonda zalecana do tego oscyloskopu ? Osobiście interesuje mnie taka z dzielnikiem napięcia 10:1 żeby móc nim mierzyć napięcie sieciowe 230V (nawet inne do 350 V), co zmniejszyłoby je jak mniemam dziesięć razy, więc zmieściłbym się w zalecanym zakresie. Czy będzie dobra gotowa za 20zł na tme ?: http://www.tme.eu/pl/details/pp-80/akcesoria-do-oscyloskopow-i-skopometrow/hantek/ albo DIY z naszego forum: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2231951.html

  2. Planuję zastosować baterię z zabezpieczeniami z Nokii 3310, wskaźnik naładowania z filmu widzę, że jest ale działa tylko na ekranie wyboru woltomierz/oscyloskop. Myślę, żeby zrobić gniazdo pod ładowarkę z tejże Nokii, do tego układ MCP73831 żeby ograniczyć prąd ładowania i mieć sygnalizację naładowania baterii i do tego wskaźnik napięcia podczas ładowania na kilku LED + 1 albo 2 LED migająca czasem od wskazywania napięcia średniego i krytycznego w czasie pracy. Tylko czy ta bateria z elektroniką nie ma sama w sobie kontroli ładowania napięcia, prądu i czy nie potrzebuje napięcia wyższego niż 4.2V, które jest na wyjściu MCP73831?

  W poprzedniej wersji oscyloskopu stan naładowania był pokazywany w dowolnym momencie już po podłączeniu ładowarki i dodatkowo zapalała się czerwona LED ładowania… Czy coś podobnego też jest w tej wersji czy muszę kombinować jak napisałem ?

  3. Czy nie ma tutaj żadnych zworek i pady po przeciwnych stronach laminatu dwustronnego muszę połączyć ze sobą kawałkami drucików ala przelotki?

  4. Jaką obudowę kupić bo są trzy modele obudów o różnych wymiarach: KM-100(90 x 55 x 20), KM-100A(73 x 46 x 17), KM-100B(107 x 67 x 25) ?

  5. Czy PCB można drukować bezpośrednio z pliku doc bez żadnego skalowania (stąd też nie wiem czy mogę się sugerować wymiarami z worda do ustalenia wersji obudowy)?
 • #148
  poorchava
  Level 18  
  1. Sonda 1:10 to kiepski pomysł. Taka sonda to nic innego jak rezystor 9M z kompensacją częstotliwościową tworzący z impedancją wejściową oscyloskopu dzielnik 1:10. Tutaj impedancja wejściowa to 104.7k, więc odpada. Konieczne jest dodanie bufora o impedancji wejściowej 1M. To nie jest takie proste ze względu na to, że bufor musi wytrzymać te ~50V. Popatrz na schemat np. Rigola DS1052E albo DS1054Z (ten ostatni jest całkiem z elementów dyskretnych).

  Dodatkowo: nie radzę podłączać tego wynalazku do żywej sieci. To nie jest zabawa. Zwłaszcza, jeżeli nie wiesz gdzie jest faza a gdzie neutralny.

  2.
  Stosuję ten scalak z akumulatorami od telefonów regularnie. Działa. Spadek napięcia na zabezpieczeniu est typowo bardzo mały. Rezystancja szeregowa wprowadzana przez samo zabezpieczenie jest typowo w zakresie <100mR
 • #149
  Simson671
  Level 12  
  Rozmawiałem z Użytkownikiem tomastom, który właśnie zakupił gotową sondę taką jak w linku w poprzednim poście, jednak nie powiedział jak z wiarygodnością pomiarów, później kontakt się urwał. Kolega brodziek też napisał, że zastosował chińskie gotowe sondy i "były ok". No i w sumie tyle, próbowałem się skontaktować z każdym Użytkownikiem, którego posty wskazywały na to że oscyloskop zrobił jednak bez odzewu, także Autor nie dał żadnej odpowiedzi.

  Jeśli ktoś ma założone sondy tzw. chińskie, najlepiej też z tłumieniem np. 1:10 i ma możliwość sprawdzenia ich z generatorami PWM np. na uC, to prosiłbym o relacje jak wygląda sprawa z wiarygodnością odwzorowywanych przebiegów.

  W ogóle jakie sondy zastosowaliście w zbudowanych przez Was oscyloskopach ?
 • #150
  Freddy
  Level 43  
  Jeśli chcesz podłączać sondę do generatora PWM? Do czego tam ma być ta sonda?
  Używam od 3 lat sondę chińską, wraz z oscyloskopem i sprawuje się bardzo dobrze.