Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Enkoder- filtrowanie drgań

15 Cze 2011 19:35 1926 6
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie

Chcę wykorzystać enkoder do dokładnego wyznaczania prędkości obrotowej (maksymalna prędkość może wynosić do 600 RPM). Podłączyłem enkoder inkrementalny (rozdzielczość 1024) do układu FPGA 40 MHz. Położenie enkodera odczytuję wykorzystując metodę kwadraturową, co zwiększa rozdzielczość 4 razy.

Zależy mi na dokładnym pomiarze i tu mam pytanie czy powinno się filtrować sygnał z fazy A i B enkodera w celu eliminacji "drgań" impulsów?
    A obca mi jest dziedzina filtracji i proszę Was o pomoc. Jeśli wskazana jest filtracja to prosiłbym choćby o wyjaśnienie mi jakie parametry są niezbędne do przeprowadzenia filtracji i w ogóle jaki typ filtru stosować. Jak miało by to działać na sygnały A i B z enkodera?

Za wszelkie przybliżenie mi tematu serdeczne thx
  • PCBway
  • Poziom 38  
    Jaki enkoder?
    Optyczny, magnetyczny- no bo mechaniczny to chyba nie.
  • PCBway
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    Na wyjściu enkodera masz ponad 10kHz czyli mniej niż 100us. Jak na enkoder te 10kHz to jest niewiele. Czy ty uważasz, że taki enkoder jest czysto mechaniczny i generuje ze styków impulsy?
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    sonashi7 napisał:
    Zależy mi na dokładnym pomiarze i tu mam pytanie czy powinno się filtrować sygnał z fazy A i B enkodera w celu eliminacji "drgań" impulsów?

Jak rozumie chodzi ci o enkoder stykowy. Jeżeli tak, to sprawdź oscyloskopem lub analizatorem, czy masz wyraźne przerwy w drganiach. Jeżeli nie, to nie da rady:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/impulsator-stykowy.html

Wtedy jedynie optyczny lub magnetyczny.
  • Poziom 2  
    Dzięki za wskazówki;). Użyłem teraz enkodera optycznego. Odczytywane położenie bardzo dobrze się zachowuje.
    Wykorzystując enkoder chciałem wyznaczać prędkość obrotową silniczka DC. Ale z kolei mam problem z oszacowaniem prędkości obrotowej. Ogólnie obliczam ją jako iloraz przyrostu położenia enkodera w czasie 1 ms. Przez to pojawiają się irytujące oscylacje w obliczanej prędkości.
    Na poniższych rysunkach zamieściłem w Matlabie wykres prędkości obrotowej wraz z przybliżeniem w momencie gdy prędkość jest praktycznie ustabilizowana a występują tam te oscylacje.
    Zamieszczam również odczytany sygnał z tachoprądnicy, też w momencie ustabilizowania się silniczka w mimo to mam duże oscylacje w pomiarze.
    Proszę doradźcie co powinienem robić z tymi sygnałami. Jakoś uśrednić? Czy może coś się tu powinno odfiltrować?

Enkoder- filtrowanie drgań Enkoder- filtrowanie drgań
  • Poziom 38  
    No ale co chcesz zmierzyć?
    Obroty chwilowe (co ile), średnie za czas?
    Bo żaden silnik nie ma stałych obrotów- to tylko taka idea.
  • Poziom 2  
    Chcę znać prędkość kątową w [rad/s] lub w [RPM] i jakie napięcie powoduje wygenerowanie takich prędkości kątowych. Więc to chyba będzie jako średnia prędkość kątowa i (średnie) napięcie sterujące?