Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezprzewodowy alarm - jaki? Satel, Gti...

bartosz bdg 16 Cze 2011 00:53 11297 25
  • #1 16 Cze 2011 00:53
    bartosz bdg
    Poziom 8  

Witam.
    Zacznę od tego, że przepraszam za ewentualne błędy ale z braku dostępu do komputera jestem zmuszony korzystać z telefonu.
    Otóż mam pewien problem związany z wyborem systemu alarmowego.
    W grę wchodzi tylko system bezprzewodowy.
    Pod koniec zeszłego tygodnia był u mnie gość z agencji ochrony i zaproponował montaż alarmu firm Risco a dokładnie GTI. Koszt instalacji i sprzętu to około 2500zł. W tym 8 czujek.
    Co sądzicie o tej ofercie? Czy warto?
    Wszędzie widzę, że zachwalają Satela ale nie potrafię sobie na podstawie ich strony skonfigurować tego systemu, bo nie wiem z czego powinien się składać.
    Cóż najlepiej zrobić?
    Oczywiście alarm byłby podłączony do firmy ochroniarskiej.
    Liczę na pomoc i pozdrawiam.

1 25
  • #2 16 Cze 2011 08:32
    humek
    Poziom 32  

Popatrz na ofertę firmy JABLOTRON.Maja dosyc duzy wybór a dla twej instalacji (kilka czujników) nie bedzie tak drogi jak SATEL -(Satel jest ok ale przy tak małym obiekcie wyjdzie dosyć drogo).Do wyboru masz kilka modeli systemów więc jest w czym wybierać.

0
  • Pomocny post
    #3 16 Cze 2011 10:37
    LiveCam
    Poziom 16  

Witam!
    Co do zestawu Risco jest to porządny sprzęt, i napewno będziesz zadowolony z jego działania, jest mega prosty w obsłudze. Ale jest to kompilacja z reguły robiona dla Solida i podejrzewam również, że od nich dostałeś ofertę. Co za tym idzie jest później problem z konfiguracją systemów kupowanych od ochrony, po zerwaniu umowy.

Jablotorna w prawdzie nie montuje, ale wiem, że są to bardzo profesjonalne systemy , jednak co za tym idzie to cena. Za jakość trzeba płacić niestety. Ale rozważ to.

Satel to już najwyższa półka. No i jedna z najdroższych marek. Jeśli chodzi o system bezprzewodowy to jest to drogi wydatek. czujka kosztuje około 230 zł no i cały osprzęt. Masz tu przykładowy zestaw

-Integre 64,
    -ACU 100 (Odbiornik do czujek bezprzewodowych)
    -APD 100 (czujka na acu 100 masz 48 wejść bezprzewodowych więc to sobie już tyle ile potrzebujesz kupujesz)
    -Klawiaturka lub radiolinia.
    no i jakieś akcesoria typu aku obudowa itp.

Jeszcze jednym rozwiązaniem jest kupić np Verse 10 i dokupić do tego odbiornik Elmesa i czujki , cena czujki elmesa jest o polowe niższa niż Satela. ok 120 zł.

Mam nadziej że pomogłem:)
    Pozdrawiam!
    Dawid

0
  • #4 16 Cze 2011 12:59
    Lukasz3232
    Poziom 17  

Ja polecałbym DSC Alexor.

Według mnie ma następujące zalety:

Lista ustawień taka sama jak w innych systemach DSC, jak ktoś montował kiedykolwiek DSC to konfiguracja jest intuicyjna.

Bardzo ładne wzornictwo i super jakość wykonania.

Centrala jest oddzielnym modułem, łatwym do ukrycia. Ma wbudowany dialer telefoniczny i miejsce na moduł GSM.

Praktyczne piloty z wyświetlaczem LCD i komunikacją dwustronną.

Wyświetlanie temperatury na klawiaturze, odczytywanej z zewnątrz, z bezprzewodowej syreny.

Cena, jak dla mnie atrakcyjna

Wady.

Brak komunikacji dwukierunkowej z niektórymi typami czujek.

0
  • #5 17 Cze 2011 15:53
    bartosz bdg
    Poziom 8  

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Tak chodzi o firmę Solid. I jestem na nią zdecydowany tylko zastanawiam się nad jedną rzeczą mianowicie co do tego alarmu.
    Czy alarm GTI. Jest gorszy od np. Satela czy Jablitrona? Bo nie wiem czy dać im instalowac cały system czy komuś innemu. Konkretnie zadając pytanie: czy założony przez Solid system GTI będzie CHRONIŁ TAK DOBRZE DOM jak założony przez instalatora system Satel. Czy Jablitron czy DSC? Łączność dwukierunkowa itd....

0
  • #6 17 Cze 2011 17:18
    SMDmaniak
    Poziom 23  

Witam!

Niedlugo bedzie VersaWRL Dloadx 1.09 jest juz przygotowany pod nia!

pozdr

0
  • Pomocny post
    #7 17 Cze 2011 17:30
    LiveCam
    Poziom 16  

Powiem Ci tak, wiadomo Satel i Jablotron są to lepsze firmy, chociaż Risco GTI jest to również alarm i spełnia świetnie swoją rolę. Właśnie jakąś godzinę temu byłem na zmianie akumulatorków i ogólnym przeglądzie GTI i klient jest naprawdę z niego bardzo zadowolony.
    Często używa blokady czujek itp i wszystko sam robi bez mojej pomocy. Jedyne co to zabezpieczyłem akumulatorki przed ingerencją z zewnątrz i sam musiałem je przyjechać wymienić.

Jeśli Solid będzie Ci montował ten alarm zadbaj oto aby Radio-powiadamianie było w miare wysoko i żeby miało własne awaryjne zasilanie bo często się zdarza że wkładają samo radio podłaczone pod centrale. A widziałem już przecięte na pół centrale, siekierą bo najszybciej się ją wyłącza w taki sposób :) A jak wiadomo zniszczenie centrali powoduje całkowitą dezaktywacje alarmu. Więc tak ważne jest to by Radio-powiadamianie było w oddzielnej skrzynce z własnym zasilaniem.

0
  • #8 20 Cze 2011 13:33
    bartosz bdg
    Poziom 8  

Reasumując nasuwają mi się następujące pytania:

1) Alarm GTI założony przez Solid będzie tak dobrze chronił dom jak, alarm innej marki założony przez innego instalatora?

2) Na co zwrócić szczególną uwagę w chwili instalacji tego alarmu przez Solid?

3) Struktura domu jest taka, że główny panel ma być zamontowany w wiatrołapie z chwilową zwłoką na wejście i wbicie kodu. Czy to dobry pomysł? Czy lepiej zakupić dodatkowo bezprzewodową klawiaturę i zamontować w tym wiatrołapie, a główny panel sterowania na piętrze budynku?

4) Czy ten alarm GTI ma już wbudowaną w siebie obsługę karty SIM? Czy mogę oprócz powiadomienia Solidu ustawić powiadomienie mnie na telefon?

5) Czy GTI razem z jego oryginalnymi czujkami ma transmisje dwukierunkową?

6) Czy jak instalator wszystko zamontuje będę mógł potem sobie sam poustawiać jakieś szczegóły w stylu informacje głosowe, kod rozbrojenia tak abym tylko ja go znał a nie również instalator?

7) Jakieś dodatkowe rady? ; )

Pozdrawiam!!!

0
  • #10 20 Cze 2011 13:41
    LiveCam
    Poziom 16  

1. Tak jak wspomniałem GTi to alarm wysokiej klasy i dobrze spełnia swoją rolę.
    2. Na to aby Radio-powiadamianie bylo gdzieś w jakimś niedostępnym miejscu i miało własne awaryjne zasilanie.
    3Centrala tak i tak jeśli zostanie zniszczona to otworzy obwód i radio powiadamianie wyśle sygnał do Solida. Jednak zakup tej klawiatury jest dobrym pomysłem.
    4. Nie niema wbudowanej SIM. Solid zakłada własny zestaw powiadamiani .
    5. Transmisja jednokierunkowa.
    6. Podstawowe ustawianie z poziomu użytkownika. Zachęcam do lektury instrukcji (riscogroup.com) instrukcja od WisDom.
    7. wydaje mi się że wszystko :)

Pozdrawiam !
    Dawid

0
  • #11 20 Cze 2011 14:05
    bartosz bdg
    Poziom 8  

Wielkie dzięki! Trochę zmartwiła mnie kwestia transmisji jednokierunkowej... Wszędzie gdzie czytałem poradniki zwracali uwagę aby była dwukierunkowa, która uniemożliwia ewentualny sabotaż, zakłócenie...

0
  • #12 20 Cze 2011 14:12
    LiveCam
    Poziom 16  

Dokładnie. Jednak transmisja dwukierunkowa jest mozliwa tylko na czujkach Iwave ale tylko na tych za 500 zł. Jednak nie pamiętam czy GTi jej obsługuje. Ale chyba tak.

Ale zakłóceniem bym się nie przejmował ponieważ 868 Mhz jest bardzo trudno zakłócić. Specjalistów, którzy potrafią zakłócić 868 można na palcach policzyć.

0
  • #13 20 Cze 2011 22:39
    crunky
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

bartosz bdg napisał:
    Wielkie dzięki! Trochę zmartwiła mnie kwestia transmisji jednokierunkowej... Wszędzie gdzie czytałem poradniki zwracali uwagę aby była dwukierunkowa, która uniemożliwia ewentualny sabotaż, zakłócenie...

Dobrze kolego kombinujesz...
    Czujkę jednokierunkową przeważnie możesz oderwać od ściany i pójść z nią sobie na spacer a system nie zareaguje. Tak, wiem, wiem, są transmisje testowe, ale znając zaangażowanie chłopaków z firmy na S. na pewno powyłączają takie "gadgety" żeby awaria nie świeciła.
    Jedynie abax satela niezawodnością dorównuje rozwiązaniom przewodowym.
    Ale to już było tłuczone setki razy.

0
  • #14 21 Cze 2011 00:03
    bartosz bdg
    Poziom 8  

Jeszcze jedna kwestia dotycząca czujek. Mam do wyboru dwie PIR i PET. jak mniemam ta druga jest dualna. w domu nie ma zwierząt, jest natomiast pomieszczenie z kominkiem oraz garaż. rozumiem że do tych dwóch muszę być PETy tak? a czy w innych również? różnica w cenie to 10zł więc żaden problem, ale czy te PETy są lepsze od PIRów? czy jeśli nie ma zwierząt lepiej dać PIRy? bo skoro PETy są dla zwierząt przystosowane więc mają nazwijmy to jakiś margines wykrywalności więc może PIR będzie bardziej "czujna"?

EDIT: co z kodem serwisowym? mogę zażądać podania? sam zmienić? jeśli wszystkim zajmuje się SOLID ?

0
  • Pomocny post
    #15 21 Cze 2011 14:42
    LiveCam
    Poziom 16  

crunky napisał:

Czujkę jednokierunkową przeważnie możesz oderwać od ściany i pójść z nią sobie na spacer a system nie zareaguje.

No to kolega chyba mało wie o czujkach Iwise. Mają zainstalowany tylny sabotaż, który znajduje się pod całą elektroniką (w sumie mają dwa tampery) . Dopilnuj tylko aby Solid go przykręcił do ściany i będzie wszystko oki. Na ten tamper jest potrzebny zwykły mały kołek coś jak byś element obudowy przykręcił. Tylko po oderwaniu od ściany oderwie się mały element obudowy i tamper wtedy puszcza. I wysyła sygnał o sabotażu do centrali.

Co do PET i PIR to weź lepiej PIR, ponieważ tak jak powiedziałeś PET mają ograniczenie czułości. Człowieka łapie ale mniejszych zwierząt nie. Wiadomo czujki o ograniczonej czułości łatwiej obejść niż zwykłe więc doradzam PIR.
    Aha PET to nie jest czujnik z mikrofalami. Również ma element PIR jednak tak jak wspomniałem o ograniczonej czułości.

Jeżeli tak Ci zależy na takiej klasie zabezpieczeń, to kompletnie bym zrezygnował z Risco i zainteresował bym się Satelem.

Ale tak jak wspomniałem nikt Ci nie przyjedzie do domu z aparaturą do zakłócania czujników 868. Ponieważ jest to trudne i jak wspomniałem ludzi którzy to potrafią jest bardzo mało.

Aha co do tego kodu. to dostaniesz tylko kod właściciela i nic innego. Kodu instalatora Ci na pewno nie dadzą ponieważ możesz coś pozmieniać przez przypadek i uniemożliwi to prace centrali lub radia. Więc kod instalatora sobie wymaż z głowy do czasu zerwania umowy z Solidem. Jeśli nie jesteś instalatorem to z tego co pamiętam zmienią nawet kod instalatora w twoim własnym alarmie.

1
  • #16 21 Cze 2011 15:21
    bartosz bdg
    Poziom 8  

Rozumiem. Czyli instalować PIRy lepiej. a jeśli chodzi o pomieszczenie z kominkiem i garaż? goście z Solidu mówili, że tam musi być dualna ze względu na ciepło a z tego co Ty piszesz to żadna z nich nie jest dualna? garaż i kominek PIRy czy PETy? jutro na 99% dzwonie i umawiam się na podpisanie umowy.

0
  • #17 21 Cze 2011 15:44
    LiveCam
    Poziom 16  

Do garażu weź zwykłego PIR a do kominka PET bo buchające ciepło może wywoływać alarm. Choć przy kominku powinna być PIR+MV. Ale raczej PET powinna styknąć.

W razie czego niech przyjdą i ją zmienią gdyby wywoływała fałszywy alarm.

0
  • #18 22 Cze 2011 19:06
    tradcom
    Poziom 13  

Przede wszystkim zainstaluj koniecznie klawiaturę bezprzewodową. Koszt rzędu 100 ileś złoty i masz rozwiązany problem siekiery opisany przez Lukasz3232. Centrala i nadajnik wiszą wtedy w strefie natychmiastowej.

Teraz do Lukasza3232. To nie jest tak że jak centrala wisi przy drzwiach to wbicie siekiery załatwi system pod warunkiem że zostaną zainstalowane składniki zgodnie z zamysłem producenta tj. zostanie zamontowany dedykowany nadajnik powiadomienia (nie montuje się go ponieważ jest drogi). W momencie naruszenia czujki wejściowej opóźnionej z centrali wysyłany jest do nadajnika i sygnalizatora zewnętrznego PRE ALARM. Jeśli w ciągu powiedzmy 15 sekund nie zostanie wysłany sygnał rozbrojenia sytemu tylko zostanie zniszczona centrala - nadajnik sam wyśle powiadomienie do stacji monitorowania a sygnalizator zacznie wyć. Sprawdź sobie kiedyś jak będziesz miał możliwość jak to działa.

0
  • #19 23 Cze 2011 13:03
    Lukasz3232
    Poziom 17  

"Teraz do Lukasza3232. To nie jest tak że jak centrala wisi przy drzwiach to wbicie siekiery załatwi system pod warunkiem że zostaną zainstalowane składniki zgodnie z zamysłem producenta tj. zostanie zamontowany dedykowany nadajnik powiadomienia (nie montuje się go ponieważ jest drogi)."

W tych tanich systemach bezprzewodowych z zasilaczem wpiętym do gniazdka i wiszącym kabelkiem do analogowej linii telefonicznej, moduł powiadamiania telefonicznego jest wkładany jako dodatkowa płytka do środka klawiatury zintegrowanej z centralą, więc siekiera załatwia sprawę.

"W momencie naruszenia czujki wejściowej opóźnionej z centrali wysyłany jest do nadajnika i sygnalizatora zewnętrznego PRE ALARM. Jeśli w ciągu powiedzmy 15 sekund nie zostanie wysłany sygnał rozbrojenia sytemu tylko zostanie zniszczona centrala - nadajnik sam wyśle powiadomienie do stacji monitorowania a sygnalizator zacznie wyć."

Nadajnik zostanie zniszczony razem z centralką/klawiaturą nie zdąży wysłać komunikatu a nawet jak zdąży to przez agencję ochrony jest to traktowane jako błąd przy wyłączaniu alarmu przez użytkownika i olane.

Dodatkowo nie będzie wyło bo syrena wewnętrzna również jest zintegrowana z centralą/klawiaturą.

"Sprawdź sobie kiedyś jak będziesz miał możliwość jak to działa."

Często jak widzę take systemy to mam ochotę wziąć siekierę i je "przetestować".

0
  • #20 23 Cze 2011 13:16
    tradcom
    Poziom 13  

Nie miałem na myśli syreny wewnętrznej tylko zewnętrzną i zniszczenie centrali jeśli została naruszona czujka wejściowa nie spowoduje że syrena zewnętrzna nie będzie wyła. Po drugie: naruszenie czujki wejściowej opóźnionej powoduje wysłanie sygnału prealarmu bezprzewodowo do nadajnika powiadomienia i syreny zewnętrznej. Oczywiście mam na myśli nadajnik dedykowany do systemu risco a nie ten który instaluje Solid oraz bezprzewodową syrenę risco.

0
  • #21 23 Cze 2011 13:17
    LiveCam
    Poziom 16  

Hmmm... zgodzę się z kolegą zintegrowane moduł powiadamiania zostanie zniszczony razem z centralą.
    Dlatego powinno się montować w osobnej skrzynce powiadamianie i nawet jeśli ktoś oderwie skrzynke to zasilanie awaryjne będzie zasilać moduł i sygnał będzie wysyłany do puki ktoś nie zniszczy skrzynkę do końca.

Moduł nawet nie musi być zintegrowany z centralą wystarczy, że zasilanie idzie od centrali i wyrywając centralę wszystko pada.

0
  • #22 23 Cze 2011 13:30
    tradcom
    Poziom 13  

Moduł powiadomienia RP128GSX wisi w pomieszczeniu z czujką natychmiastową.
    Syrena zewnętrzna RWS50R 86800A.
    Jeśli te dwa elementy : moduł i syrena będą zainstalowane tak jak napisałem to centrala alarmowa może wisieć przy drzwiach.
    Zanim dacie odpowiedź na mój opis PLEEESSSSS zapoznajcie się z instrukcją.

0
  • #23 23 Cze 2011 13:37
    LiveCam
    Poziom 16  

Dokładnie. Tu masz rację, jeśli moduł powiadamiania wisi gdzieś indziej niż centrala to musi wysłać sygnał do ochrony lub sms na telefon. A jeżeli masz jeszcze czujkę natychmiastową to w pomieszczeniu z powiadamianiem to na pewno nie ma możliwości, że ktoś zdarzy urwać powiadamianie.

0
  • #24 23 Cze 2011 14:39
    Lukasz3232
    Poziom 17  

Kolego, masz rację. Pytanie tylko jak to zamontują panowie z firmy na S? Według mnie pójdą po linii najmniejszego oporu, a wówczas cały system może okazać się atrapą.

To co powinno zwiększyć bezpieczeństwo systemu to:

Dodatkowa klawiatura bezprzewodowa i ukrycie serca systemu w niewidocznym i trudno dostępnym miejscu.

Zastosowanie modułu powiadamiania z własnym zasilaniem zainstalowanego j/w.

Uzupełnienie systemu o dedykowaną radiową syrenę zewnętrzną.

Odpowiednie zaprogramowanie komunikatów wysyłanych do stacji monitoringu i odpowiednie reagowanie na nie.

0
  • #25 26 Cze 2011 12:52
    marcc
    Poziom 14  

Witam Kolegów!

Obawiam się, że jest możliwość zainstalowania GTI wraz z nadajnikiem do agencji w taki sposób by ochrona była skuteczna.

Można zainstalować centralę w strefie na wejście(użytkownik mimowolnie rzuci okiem przechodząc i sprawdzi stan systemu oraz ma łatwy dostęp do obsługi), ale nadajnik juz w natychmiastowej - właściwie podłączone i skonfigurowane urządzenia "dadzą radę" wysłać sygnał do stacji monitorowania nawet w przypadku zniszczenia centrali. Nie mówię oczywiście o dialerze!

Uważam, że w przypadku GTI klawiatura bezprzewodowa jest bez sensu - nie można z niej odczytać żadnych informacji - lepszym rozwiązaniem będzie pilot (właściwie pilnowany i NIE noszony z kluczami od mieszkania).

Co do czujników, to do GTI nie ma duali. Można zainstalować PIRy w pomieszczeniu z kominkiem w taki sposób, żeby zredukować fałszywki, garaż również da się ogarnąć.
    Komunikacja owszem jednokierunkowa, ale czujniki nienajgorzej zabezpieczone i można zainstalować je w sposób zapewniający ochronę przed sabotażem(oderwaniem również).

Proponuję zastanowić się nad dodatkowym zasilaczem buforowym do tej centrali, ponieważ najsłabszym elementem tego systemu jest czas pracy na "akumulatorze".

Podsumowując GTI jest dobrym wyborem w rozsądnej cenie, Satel będzie zdecydowanie droższy.
    Dodatkowo jeśli jedna firma instaluje system i nadajnik, to "w razie czego" nie ma przepychanek i spychologii.

Pozdrawiam.

0
  • #26 10 Lip 2011 22:12
    15-ty
    Poziom 1  

bartosz bdg napisał:
    Witam.
    Pod koniec zeszłego tygodnia był u mnie gość z agencji ochrony i zaproponował montaż alarmu firm Risco a dokładnie GTI. Koszt instalacji i sprzętu to około 2500zł. W tym 8 czujek.
    Co sądzicie o tej ofercie? Czy warto?
    Wszędzie widzę, że zachwalają Satela ale nie potrafię sobie na podstawie ich strony skonfigurować tego systemu, bo nie wiem z czego powinien się składać.
    Cóż najlepiej zrobić?
    Oczywiście alarm byłby podłączony do firmy ochroniarskiej.
    Liczę na pomoc i pozdrawiam.

Jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś to zapomnij o centralach Risco, GTI, czy innych.
    Z wielu względów najlepszy jest SATEL od CA-6 do Integry (z wyjątkiem Versy).
    Radzę, zastanów się jednak nad czujnikami przewodowymi, wprawny instalator zamontuje je estetycznie, a będą o wiele lepszej jakości i nie będzie kłopotów z fałszywymi alarmami i z bateraimi, które rzekomo mają działać latami, a wrzeczywistości działają przez kilka miesięcy i jak na złość wyczerpują się wtedy gdy Ty jesteś na wyjeździe (nie wsponiając już o kosztach częstej ich wymiany).

0