Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opel Astra F 97' X14XE - za bogata/uboga mieszanka, błąd sondy lambda.

slawoslaw 16 Jun 2011 10:30 5606 1
 • #1
  slawoslaw
  Level 18  
  Witam. Ostatnio borykam się z dość ciekawą usterką ECU w moim samochodzie. Otóż podczas jazdy zapala mi się kontrolka komputera CE. Błąd 10 1 3 10 - nieprawidłowy sygnał sondy Lambda oraz błąd 10 1 7 10 - Nieprawidłowy skład mieszanki - mieszanka za uboga lub za bogata.
  Po raz pierwszy ten błąd pojawił mi się jakieś 3 miesiące temu . Pojechałem do serwisu i domyślam się iż w komputerze wystąpił ww błąd. Od razu zasugerowano mi wymianę sondy lambda na nową. Po wymianie problem został. Już myślałem że to EGR natomiast komputer nadal uporczywie wskazuje te dwa błędy. Dodam jeszcze że Check engine zapala się tylko wtedy gdy jade na 5 biegu jakieś 80 do 110 km/h i gaśnie. Podczas jazdy zapala się co jakiś czas na chwilę i gaśnie.
  Teraz byłem sprawdzić ciśnienie paliwa okazało się że to ciśnienie jest troszkę za małe ( wydaje mi się że pompa która przepracowała 200000 tyś km może dawać niższe ciśnienie jednakże wystarczające do normalnej jazdy ) Mechanicy stwierdzili że pompa daje zbyt małe ciśnienie. Wymienili pompę paliwa. Problem został. Komputer uporczywie podczas jazdy wskazuje te błędy . Silnik pracuje równo cicho bez żadnych falujących obrotów nie gaśnie. Czasem tylko ma taki objaw że zapali mi na 3 gary ale to czasem bardzo sporadycznie. Po dodaniu gazu wskakuje 4 cylinder. Może gdzieś tutaj tkwi problem. Niech ktoś pomoże bo już powoli tracę nerwy no i kasę na wymiany części.
  Pozdrawiam
  Sławek

  czemu temat zablokowane!!!
 • #2
  Pascalt
  Level 22  
  Skoro silnik X14XE, to wtrysk wielopunktowy. Zastanawiam się, czy wtryskiwacz na jednym cylindrze się nie kończy. EGR też może siać zamieszanie. Może zaślep go i sprawdź, czy i wtedy będzie zapalał się check (mało prawdopodobne, ale i niewielki nakład pracy i środków, żeby to wykluczyć).

  Dobrze byłoby na oscyloskopie podejrzeć sygnał z sondy. Sonda założona oryginalna, czy zamiennik?