Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radziecka tetroda mocy GU-39b

DRAIVER 16 Jun 2011 15:22 4635 21
 • #1
  DRAIVER
  Level 13  
  Witam.
  Posiadam właśnie tę lampę. Zastanawiam się jak mogę ją wykorzystać. Chciałem przerobić mój wzmacniacz na GU-81 na tę właśnie lampę ale zastanawiam się czy będzie dobrze pracować przy napięciu anodowym około 3kV. Wtedy na siatkę drugą około 1kV a na pierwszą -100V. Te wartości podaję tak na oko.
  Może jakoś inaczej ją wykorzystam?
 • #2
  darczar
  Level 24  
  Witaj.
  Interesuje mnie wielce kwestia, jak zamierzasz zasilać obwód żarzenia tej lampy oraz w jaki sposób chcesz ją chłodzić?
 • #3
  jdubowski
  Tube devices specialist
  darczar wrote:
  Interesuje mnie wielce kwestia, jak zamierzasz zasilać obwód żarzenia tej lampy oraz w jaki sposób chcesz ją chłodzić?


  Z chłodzeniem jest najmniejszy problem - wentylator o odpowiedniej wydajności. Żarzenie 6,3V/105A - odpowiednio duży transformator toroidalny da radę, zresztą transformator anodowy będzie musiał dać kilka kilowatów...
 • #4
  DRAIVER
  Level 13  
  Do odważnych świat należy:) Wiem niemal 100A to trochę dużo ale nie do nie wykonania. Przy napięciu zaledwie 6,3V to trochę ponad 600W więc toroid do oświetlenia halogenowego tak około 800W wystarczy w zupełności. Uzwojenie wtórne zrobić można z jakichś grubych przewodów. Przy takim napięciu kilka zwojów i po sprawie. W praktyce pewnie nie będzie to takie proste ale nie niewykonalne. Chłodzenie - mam wentylator promieniowy. Nie znam jego wydajności ale jest dość duży i ma mocny silnik (na 400V) więc w zupełności wystarczy. Najgorsza sprawa to transformator od zasilania anody który nie łatwo będzie wykonać.
  Zapomniałem wcześniej dodać że nie chce rozkręcać tej lampy do maksymalnych parametrów bo w przypadku wzmacniacza w.cz to by było około 13kW. Jedna sprawa to to że nie mam takiej anteny która by była w stanie wypromieniować taką moc. To było by też mocno nielegalne. Druga sprawa to to, że musiał bym doprowadzić do niej ponad 25kW a to już trafo nie małe. Chce abym uzyskał na niej 1kW może 2kW. Zaraz usłyszę że to też nielegalne (to fakt). Chciał bym ją jakoś ruszyć do pracy. Chodzi mi o to czy ta lampa bedzie pracowała poprawnie przy dość niskim napięciu i nie dużej mocy doprowadzonej.
 • #6
  darczar
  Level 24  
  Lampa ta powinna pracować w pozycji pionowej, szklanym balonem do góry.

  Pytałem wcześniej o kwestie żarzenia i chłodzenia, ponieważ te sprawy są dość krytyczne dla żywotności tej lampy. Chodzi o to, że podczas "rozruchu" przez katodę może popłynąć ponad 150A. Dlatego w nadajnikach, w których stosowano tę lampę był specjalny układ "miękkiego startu". Był to zwykle rezystor dużej mocy zwierany za pomocą przekaźnika czasowego.
  Chłodzenie natomiast jest bardzo istotne ze względu na metalowo-szklaną konstrukcję lampy. Po prostu różnica współczynników rozszerzalności cieplnej tych materiałów jest na tyle duża, że przy niewłaściwym chłodzeniu może spowodować nieszczelność na styku szkła i metalu. Dlatego najwyższa dopuszczalna temperatura tego złącza w lampie gu-39b wynosi 150 stopni Celsjusza. Maksymalna temperatura anody to 180 st. C.

  Ogólnie pomysł budowy tego wzmacniacza uważam za dość ciekawy, ze względu na oryginalność i stopień trudności konstrukcji. Co prawda jego sprawność będzie "ujemna", ale za to przy zakładanej niskiej mocy wyjściowej i po zapewnieniu lampie właściwych warunków pracy - będzie niemal wieczny.
  Na koniec przypomnę tylko o konieczności odpowiedniego "wygrzania" lampy przed rozpoczęciem jej eksploatacji. Szczególnie, gdy nie była długo lub wcale używana.
 • #7
  Kwazor
  Level 31  
  Tak dla wizualnego zobaczenia z czym mamy do czynienia :


  Miłe dla oka...
 • #8
  sabringer
  Level 25  
  W opisie jest wspomniane, że prawdopodobnie jeden z równolegle połączonych grzejników jest uszkodzony i lampa nie osiągnie pełnej emisji...

  A sama konstrukcja lampy mi się podoba :)
 • #9
  DRAIVER
  Level 13  
  Udało mi się znależć odpowiedni rdzeń dla transformatora żarzenia. Kilka zwojów grubego przewodu i działa:) Oczywiście miękki start to podstawa! Nawet na GU-81 robiłem miękki start. Narazie jest to niestety żarówka 500W. Na niej rozgrzewam lampe przez 10 sekund a potem zwieram ją i płynie pełny prąd. Napięcie żarzenia ustaliłem bardzo dokładnie i wynosi w moim przypadku około 6.32V (zależy od obciążenia sieci). Chłodził ją wspomniany wentylator. Temperatura anody wynosiła 65°C, szkło około 57°C. Martwi mnie jedynie temperatura końcówek żarzenia lampy. Po ponad godzinnym wyżarzaniu wynosiła ona aż 180°C! Końcówki siatki pierwszej miały po około 110°C. Myśle że to raczej normalne bo te końcówki są połączone grubymi miedzianymi drutami wewnątrz lampy prosto do grzejnika i po nich przechodzi ta temperatura. Wentylator pracował na dość niskich obrotach ale nawet zwiększenie ich nie zmieniało temperatury tych końcówek. Dodam jeszcze że lampa stała pionowo (bańką do góry) do połowy radiatora miała plastikowy kołnierz służący jako podstawka. Bańka szklana była na wierzchu. Nie robiłem tu żadnych kołnierzy. Może powinienem?
  Czy są wogóle jakieś zdjęcia wzmacniacza z ta lampą? Nic nie mogę znaleźć a takie zdjęcia rozjaśniły by mi trochę sytuacje. Jeśli ktoś posiada jakieś fotki bardzo bym prosił o ich udostępnienie.

  Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam
 • #10
  sabringer
  Level 25  
  Zastanawiam się czy nie trzeba po prostu zrobić "szyny" doprowadzającej żarzenie a zarazem odbierającej ciepło z końcówek...
  Podejście: masz wątpliwości, dorzuć więcej metalu :).
 • #13
  DRAIVER
  Level 13  
  Dzięki za zdjęcia. Fakt nieżle to wygląda. trochę to rozjaśniło sytuacje a raczej utrudniło. To nie będzie takie proste ale dam rade:) Co do tych szyn zasilająco-odprowadzających ciepło to dobry pomysł. Też nad czymś takim się zastanawiałem.
  No i jeszcze jedno, mianowicie ile mocy sterującej będzie potrzebne do np. wyprodukowania 3kW przy Ua - 4kV. Czy to się jakoś oblicza z not katalogowych? Oczywiście jej wzmocnienie głównie zależy od napięcia anodowego i siatki drugiej, ale chcał bym wiedzieć tak orientacyjnie jaką jeszcze dopałke (lampową oczywiście) będe musiał zbudować by wysterować tego potwora.
  Czy są jakieś wytyczne co do schematu wzmacnacza na tej lampie czy mogę bazować na innych schematach pod np. GU-81M, GU-43B itd.?
 • #15
  DRAIVER
  Level 13  
  Kolego mosfetkiler, wielkie dzięki za pdf-a. Naprawde się przyda, przynajmniej do czasu zanim nie znajde jakiegoś trafa. Szkoda że po rusku ale to nie problem. Chciałem tymczasowo dać trafo od mikrofalówki ale to będzie znacznie lepsze. Jeszcze raz dzięki:)
 • #16
  Driver-
  Level 38  
  Z tym zasilaczem trzeba bardzo uważać, bo w stosunku do przewodu neutralnego lub zerowego na przewodach wyjściowych powielacz ma +1,5kV i -1,5kV. Tu żarty się kończą, jeden nieuważny ruch i możesz nie dożyć prób końcowych. W żadnym wypadku minusa 3kV nie można uziemiać bo zrobi BUM.

  Aby osiągnąć 3kW na wyjściu wzmacniacza impedancja obciążenia anody ZA musi być w granicach 1,5kΩ wtedy prąd IAmax ~4,1A. Π-filter trzeba odpowiednio policzyć dla każdego pasma osobno, aby dopasował do ZA ~1,5kΩ do ZW 50Ω. Przykładowo aby dopasować ZA do ZW na częstotliwości 3,5Mhz (przy szerokości pasma filtru ~460kHz) CA ~230pF, L 9,9µH, CW ~892pF.
  Powinieneś też przewidzieć możliwość strojenia wstępnego na obniżonych o połowę napięciach UA i USII. Koniecznie daj miernik prądu siatki II bo jak przy strojeniu popłynie przez nią zbyt duży prąd to możesz uszkodzić lampę.
  Jeśli chodzi o moc sterującą to myślę że na na pasmie 10m potrzeba będzie ~80W na niższych pasmach mniej. Oczywiście jeśli sterował byś z TRX'a, trzeba będzie zrobić dopasowanie typu Γ lub Π bo obciążenie TRX'a pojemnością siatki I zawsze da SWR→∞.
 • #17
  DRAIVER
  Level 13  
  W moim poprzednim wzmacniaczu na GU-81 są mierniki prądu siatki 2 i anody. To właśnie na podstawie tego wzmacniacza uruchamiam tą lampe. Oczywiście trochę trzeba poprzerabiać. Obniżenie napięć siatki 2 i anody da się zrobić.
  Sterowanie GU-39b będzie odbywało się z dopałki na 3x6Π45C w którym na wyjściu znajduje się obwód dopasowania typy Π. Dopiero ten mały wzmacniacz będzie sterowany z TRX-a
  Mam jeszcze jednio pytanko mianowicie, jak rozwiązać kwestie zatykania lampy podczas odbioru. W większości wzmacniaczy jakie widziałem podawało się zwiększone napięcie na S1. Ja na GU-81 odłączałem napięcie na S2 i działało znakomicie. Czy na lampie z tematu też mogę tak zrobić? Przy ponad -100V i bez napięcia S2 lampa powinna się całkowicie zablokować. Czy taki sposób jest poprawny?

  Dzięki za odpowiedzi
 • #18
  Driver-
  Level 38  
  DRAIVER wrote:
  Mam jeszcze jednio pytanko mianowicie, jak rozwiązać kwestie zatykania lampy podczas odbioru. W większości wzmacniaczy jakie widziałem podawało się zwiększone napięcie na S1. Ja na GU-81 odłączałem napięcie na S2 i działało znakomicie. Czy na lampie z tematu też mogę tak zrobić? Przy ponad -100V i bez napięcia S2 lampa powinna się całkowicie zablokować. Czy taki sposób jest poprawny?
  GU81 to pentoda, więc ma jeszcze siatkę III zwykle połączoną z masą lub katodą, dlatego to mogło się u Ciebie sprawdzić i działać. Z takim rozwiązaniem o jakim piszesz, z kolei ja się nie spotkałem, a wzmacniaczami lampowymi dużej mocy zajmowałem się zawodowo. Zwykle rozwiązuje się to na dwa sposoby, przez wyłączenie napięcia anodowego lub podanie ujemnego napięcia na siatkę II. Jeśli nie chcesz odłączać napięcia anodowego to podanie minusa na II siatkę jest moim zdaniem pewniejsze. Dodatkowo upraszcza się układ polaryzacji siatki I, co jest ważne ze względu na stabilność pracy. W siatce II i tak musiał byś dać przekaźnik do odłączania napięcia, więc wystarczy dać sprężyny przełączające plus na minus.
 • #19
  DRAIVER
  Level 13  
  Odłączenie napięcia anodowego jest trochę kłopotliwe więc wole tego unikać, nie przy tym napięciu, zwłaszcza że znając mnie będe chciał podrasować za jakiś czas ten wzmacniacz i dać wyższe napięcie. Spróbuje dawać masę na S2 i zobaczymy czy to będzie działać, najwyżej zawsze można przerobić. Na początku będe startował na niskich napięciach więc w razie kłopotów nic nie powinno się zepsuć. Ten wzmacniacz jest zbudowany tak aby można było wszystko niezależnie w nim wymienić.
  Jeszcze jedno pytanko. Jak ma się sprawa żywotności GU-39b? Jak znosi przeciążenia itd. bo GU-81 którą mam to lampa poprostu nie do zajeżdżenia.
  Czy jest jakaś różnica w lampie GU-39b a GU-39b-1? Ja mam tą drugą ale wygląda na to że nie różni się parametrami. Na tym filmiku co podrzucił kolega Kwazor widać siatki w lampie natomiast w mojej nie. Ten jak by cylinder utrzymujący S2 jest na tyle długu że już nie jestem w stanie dostrzec siatek. Lampa jest na 95% sprawna. Jak ją kupiłem była zapakowana w oryginalne zaplombowane jeszcze opakowanie.
  Niech któryś z kolegów powie o co biega z tym oznaczeniem
 • #20
  darczar
  Level 24  
  Jeśli nie masz możliwości odłączania w.n od anody, to pozostaje Ci jedynie skorzystanie z rady kolegi Driver`a i podawanie na S2 napięcia ujemnego. Jego wartość to ok. -200V. Jeśli zaś chodzi o różnice pomiędzy lampami GU-39B i GU-39B-1, to są one spore. Dotyczą one nie tylko wymiarów ale i parametrów.
  GU-39B ma Pa max: 6 kW, GU-39B-1: 8 kW.
  Ua max: GU-39B - 10 kV, GU-39B-1 - 12 kV.
  F max: GU-39B - 100 MHz, GU-39B-1 - 30 MHz.
 • #21
  Driver-
  Level 38  
  Trzy siostry :D GU39A-1; GU39B-1; GU39P-1.

  Nie kombinuj z masą, bo wątpię czy zdołasz całkowicie zatkać lampę, zawsze coś się może "sączyć". W sumie potrzebujesz w zasilaczu 5 napięć: żarzenia 6,3V, siatki I -250V, siatki II +1kV, anodowego +3kV i napięcia pomocniczego 12V lub 24V do zasilania przekaźników i ewentualnych układów kontrolnych. Z podaniem minusa na siatkę II sprawa jest bardzo prosta, ponieważ musisz mieć ujemne napięcie -250V do polaryzacji siatki I, możesz je wykorzystać i podać na przekaźnik. Na sprężynę rozwieraną podajesz -250V, na zwieraną 1kV a z przełączającej wyprowadzasz do siatki II. Natomiast na siatkę I podajesz minus od ~50÷200V przez regulowany dzielnik napięcia, bez dodatkowych przekaźników, które to napięcie powinno być załączane razem z napięciem żarzenia (jednym wyłącznikiem). Ot cała filozofia. Zasilacz powinien być tak zrobiony aby w pierwszej kolejności załączyć napięcie żarzenia i polaryzacji siatki I, a w drugiej kolejności napięcia siatki II i anodowe. Dla bezpieczeństwa lampy możesz dać układ opóźniający, o czasie opóźnienia zapewniającym pełne rozgrzanie katody, który dopiero wtedy pozwoli na załączenie anodowego. Koniecznie dodatkowy układ zabezpieczający przed zanikiem -250V, który w momencie zaniku napięcia polaryzacji siatki I wyłączy anodowe. Drugie rozwiązanie związane z wyłączaniem anodowego też nie jest skomplikowane. Ponieważ zasilacz anodowego i siatki II można zrobić w układzie powielaczy, a wyłączanie napięcia anodowego dać przed powielaczem. Wtedy możesz spokojnie dać przekaźnik na niższe napięcie przebicia, oczywiście styki jego sprężyn muszą wytrzymać odpowiedni prąd.
 • #22
  DRAIVER
  Level 13  
  Spróbuje podać napięcie ujemne na S2 zobaczymy co z tego wyjdzie. Jak już powiedziałem wszystko jest budowane tak aby można było coś przerobić czy wymienić więc jak nie będzie działało to zrobię coś innego. Do zasilania siatek mam pojedynczy transformator dający napięcie na S1 i S2 oraz napięcie pomocnicze 12V i 24V, oddzielne trafo na żarzenie i trafo anodowe (udało mi się znaleźć duży transformator). Wszystkie transformatory będą na miękkim starcie. Napięcia siatek i żarzenie jest uruchamiane w tym samym momencie a Va oddzielnym włącznikiem na płycie czołowej. Martwi mnie jedynie zasilacz S2 gdyż to już nie GU-81 i będzie problem ze stabilizacją. Do tej pory pracował tranzystor BU 208 i łańcuch diod Zenera. Tu jednak pobór mocy będzie większy i napięcie większe. W internecie znalazłem coś takiego:
  http://www.cqham.ru/pa44_38.htm
  Czy coś takiego nada się do tego zasilania?