Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podział mieszkania na 2 liczniki

lukaszek5050 24 Cze 2011 20:13 9377 59
  • Computer ControlsComputer Controls
    kj1
    Specjalista elektryk
    Energia Pro wymaga następującego oświadczenia:
    Podział mieszkania na 2 liczniki
    Do tego trzeba dołączyć schemat jednokreskowy instalacji.
    Zwracam uwagę, że w odpowiednią rubryczkę należy wpisać nr uprawnień budowlanych

ele_pp rozumiem, że podpisujesz to swoje oświadczenie nie posiadając odpowiednich uprawnień budowlanych i nie zatrudniając nikogo kto takie uprawnienia posiada.
    Wytłumacz więc mi, proszę, dlaczego uważasz, że to Plumpi ma mieć problem, a nie Ty.
  • Computer ControlsComputer Controls
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze
    ele_pp napisał:
    Witam.

No to masz problem, Panie Plumpi, bo ja wypełniam takie :
    http://www.enion.pl/r/res/dla_domu/Zgloszenie_gotowosci_i_oswiadczenie.pdf

Raczej Ty masz problem, bo nie dostrzegasz co jest napisane w tym wniosku:

"pieczęć i czytelny podpis składającego oświadczenie
    Przyłączany podmiot, pełnomocnik lub osoba posiadająca
    stosowne uprawnienia budowlane"

Ja zapewniam Cię, że nie mam i mieć nie będę problemów, ponieważ każdy mój wniosek jest podpisany przez osobę ze stosownymi uprawnieniami.
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Witam.

To nie ja nie dostrzegam. To Ty, panie Plumpi, skoro nie wiesz, co oznacza wyrażenie "przyłączany podmiot".
    Więc kto tu ma problem ?
    Czasami i tam dostrzegają absurdy.
    A papier jest cierpliwy. Wszystko przyjmie. Nawet tego, co na oczy budowy nie widział.
    kj1
    Specjalista elektryk
    To, że oświadczenie jest przyjmowane, nie zwalnia Ciebie z odpowiedzialności za podpisanie oświadczenia niezgodnie z prawdą. "Oni" są kryci, Ty nie.
    Ale to oczywiście Twoja sprawa.
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Witam.

A gdzie ja napisałem, że podpisuję to oświadczenie ? :D
    Plumpi
    ele_pp napisał:
    Witam.

To nie ja nie dostrzegam. To ZE. Ja w tym miejscu walę swoją pieczątkę (NO UB) i jest przyjmowane oświadczenie.
    Więc kto tu ma problem ?
    A papier jest cierpliwy. Wszystko przyjmie. Nawet tego, co na oczy budowy nie widział.

Przecież już tłumaczyłem, że wynika to z tego powodu, ze w niektórych ZE do końca nie rozumieją prawa lub po prostu "przymykają oko" wychodząc z założenia, ze w razie problemów będzie odpowiadał ten, kto jest podpisany na tym wniosku.

Prawda jest taka, że w razie problemów np. porażenia śmiertelnego lub po którym ktoś zostanie kaleką i pozwie Cię do sądu, jesteś na przegranej pozycji.
    Już za sam fakt pełnienia funkcji na budowie bez stosownych uprawnień budowlanych dostaniesz działkę, a prokurator lub oskarżyciel będzie się starał zrzucić na Ciebie winę wychodząc z założenia, że jeżeli nie posiadałeś stosownych UB to nie posiadałeś też stosownej wiedzy, aby móc samodzielnie pełnić takie funkcje, choćbyś nawet wszystko zrobił perfekt.

Rób jak uważasz, ale proszę Cię nie wmawiaj, że Twoje postępowanie niezgodne z obowiązującym prawem jest z nim zgodne i nie pisz, że to ja mam problem twierdząc, że nie masz racji.

Nie interesuje mnie to kim jesteś i co robisz, ale wierz mi, że są w tej branży "sk...ny", którzy potrafią podpierniczyć do izby, a nawet zgłosić do prokuratury walcząc z konkurencją z branży. Zwłaszcza jeżeli w grę wchodzą duże roboty z przetargów publicznych. Tam, gdzie sprawa się toczy o pieniądze, tam kończą się sentymenty. Może się zdarzyć, że porwiesz się na fajną robotę finansowaną przez Urząd Miasta i "pójdziesz z torbami". Wykonasz prace, nie wypłacą Ci należnych pieniędzy, a do tego jeszcze zgłoszą do prokuratury popełnienie przestępstwa, że pełnisz samodzielne funkcje w budownictwie bez stosownych uprawnień.

Poczytaj sobie dokładnie Prawo Budowlane.
    Tam się dowiesz jakie musiałbyś spełnić kryteria i jakie zdobyć UB, aby móc wykonywać samodzielnie roboty instalatorskie.

Pamiętaj, że Świadectwa Kwalifikacyjne SEP E oraz D są tylko i wyłącznie dokumentami uprawniającymi do zajmowania się istniejącymi (już wybudowanymi) instalacjami i na ich podstawie nie masz prawa samodzielnie ich montować.
    Świadectwa te "uprawniają do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci" na stanowiskach odpowiedni E- Eksploatacji (czyli użytkowania, konserwacji napraw, także i montażu pod kierownictwem osób posiadających uprawnienia do samodzielnych funkcji w budownictwie) oraz D - Dozoru (czyli pilnowania zgodności z normami, stanu technicznego, czasookresów przeglądów itp.)

Bzdurą też jest to co niektórzy piszą, że D są kolejnymi, wyższymi uprawnieniami.
    Jest to nieprawda, a obydwa uprawnienia są całkiem innymi uprawnieniami i osoba posiadająca tylko i wyłącznie D nie ma prawa wykonywać prac, które może wykonywać osoba posiadająca E i vice versa.
    E i D to całkiem inne zakresy prac i funkcji.
    Jednak ani jedne, ani drugie nie uprawniają do samodzielnego wykonywania prac instalatorskich.

Żeby było ciekawiej to prace te (tj. układanie i mocowanie przewodów) może wykonywać każda osoba, nie posiadająca ani E, ani D.
    Jedynie do wykonania połączeń elektrycznych i wszelkich prac przy napięciu osoba musi posiadać E w zakresie montażu urządzeń, instalacji i sieci energetycznych.

Osoby bez E oraz te, które posiadają E mogą te prace wykonywać tylko i wyłącznie pod kierownictwem osoby z UB do kierowania ww robotami.

Oczywiście praktyki są inne i osobiście uważam, ze niejeden elektryk z E ma więcej "oleju w głowie" od niejednego projektanta czy kierownika z UB.
    Ale to nie ja tworzę prawo, ja tylko się do niego stosuję, a najważniejsze w tej branży jest, żeby "mieć dupochron", bo bez tego można mieć masę problemów.
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Witam.

E, chyba tak nie pisze :D

Zacznijmy w końcu nadawać na tych samych falach, to znaczy pisać o tym samym.
    Cytat:
    Przecież już tłumaczyłem, że wynika to z tego powodu, ze w niektórych ZE do końca nie rozumieją prawa lub po prostu "przymykają oko" wychodząc z założenia, ze w razie problemów będzie odpowiadał ten, kto jest podpisany na tym wniosku.
    Jest jasno określone, że część instalacji będąca poza granicą eksploatacji jest własnością Odbiorcy, i jako taka nie interesuje ZE, tak więc kto podpisał, jest dla nich mało istotne.
    Co innego, gdy trzeba wykonać instalację przed tą granicą, co może wiązać się z budową przyłącza, rozbudową sieci, budową nowej itp. Tutaj, po rozpisce przetargowej dla podmiotów ubiegających się o wykonanie zakresu inwestycyjnego określonego we wspomnianych WTP do miejsca dostarczania energii nikt nie neguje wymaganych prawem projektu, nadzoru, stosownych uprawnień itp.
    Teraz zrozumiał ?
    Cytat:
    Już za sam fakt pełnienia funkcji na budowie bez stosownych uprawnień budowlanych dostaniesz działkę,
    Nie, proszę pana. Ja robię swoje, a psim obowiązkiem inwestora jest zapewnić kierownika z odpowiednimi uprawnieniami.
    Plumpi
    ele_pp napisał:
    Witam.

A gdzie ja napisałem, że podpisuję to oświadczenie ? :D

No to kto je w końcu podpisuje?
    Napisałeś wcześniej, że walisz swoją pieczątkę (NO UB) czyli bez UB. Jak widać już się wycofałeś z tej wypowiedzi i usunąłeś ten fragment wypowiedzi, ale byłem szybszy od Ciebie i zdążyłem ją zacytować.

ele_pp napisał:
    To nie ja nie dostrzegam. To ZE. Ja w tym miejscu walę swoją pieczątkę (NO UB) i jest przyjmowane oświadczenie.
    Więc kto tu ma problem ?

Analizując to oraz obecną wypowiedź wnioskuję, że w końcu Ci się oczy otworzyły i zrozumiałeś, że działałeś do tej pory bezprawnie. Tyle, że nie umiesz się przyznać do błędu i zaczynasz "odwracać kota ogonem" sugerując teraz, że to nie Ty podpisujesz wnioski.

Jeżeli natomiast wszystkie Twoje wnioski podpisywała osoba z UB to oznacza, ze jesteś świadomy takiego obowiązku. Dlaczego zatem piszesz w tym wątku nieprawdę? Celowo wprowadzasz innych w błąd?

Dodano po 10 [minuty]:

ele_pp napisał:
    Co innego, gdy trzeba wykonać instalację przed tą granicą, co może wiązać się z budową przyłącza, rozbudową sieci, budową nowej itp. Tutaj, po rozpisce przetargowej dla podmiotów ubiegających się o wykonanie zakresu inwestycyjnego określonego we wspomnianych WTP do miejsca dostarczania energii nikt nie neguje wymaganych prawem projektu, nadzoru, stosownych uprawnień itp.
    Teraz zrozumiał ?
    [...]
    ... psim obowiązkiem inwestora jest zapewnić kierownika z odpowiednimi uprawnieniami.

Czyli zarówno w jednym jak i w drugim przypadku musi być nadzór?
    To teraz odpowiedz czy Ty posiadając tylko i wyłącznie Świadectwa Kwalifikacyjne E i D masz prawo samodzielnie prowadzić takie roboty bez tego nadzoru?
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Witam.

Oświadczenie podpisuje przyłączany podmiot lub pełnomocnik.
    Mogę być ja :D
    1. Nie, nie otworzyły mi się (oczy), mam szeroko zamknięte.
    2. Tak, jestem świadomy praw i obowiązków, wynikających z wykonywanej pracy i nie noszę torby za UB. Jeszcze dostają ode mnie opier....
    A pieczątek mam kilka - od firmowej po imienne.
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    W moim rejonie jest tak:
    Podział mieszkania na 2 liczniki Podział mieszkania na 2 liczniki

Czy monter niemający UB poświadcza nieprawdę?

PS
    Niektóre ZE wymagają jeszcze prócz upr. UB potwierdzenia (na piśmie) z izby inżynierów :lol: Tak jest w W-wie Teren. Polska to fajny kraj :)
    Nikt nie wie czego wymagać ale dla świętego spokoju lepiej wymagać więcej niż mniej - ot nasza rzeczywistość pani/pana za biurkiem niemającej zielonego pojęcia :)
    A jak któryś kumaty zapyta o podstawę prawną to jest: ani be, ani me, ani kukuryku...
    Plumpi
    Łukasz-O napisał:

Czy monter niemający UB poświadcza nieprawdę?

Tu nie chodzi o "poświadczanie nieprawdy", lecz o "wykonywanie samodzielnych funkcji budowlanych bez uprawnień".
    Aczkolwiek osobiście uważam, że osoba posiadająca Świadectwa Kwalifikacyjne E z pomiarami + D bez najmniejszych problemów powinna złożyć i podpisać taki wniosek, ponieważ wszystkie czynności związane z odbiorem takiej instalacji i zgłoszeniem do podłączenia, czyli oględziny i pomiary mieszczą się w zakresie posiadanych Świadectw Kwalifikacyjnych. Niestety w dużej liczbie ZE żądają UB. Niestety takie są praktyki. Podkreślam, ze jest to moje osobiste zdanie.

Łukasz-O napisał:
    Niektóre ZE wymagają jeszcze prócz upr. UB potwierdzenia (na piśmie) z izby inżynierów :lol: Tak jest w W-wie Teren. Polska to fajny kraj :)

Bo to wszystko zależy od tego "co kto i za ile".
    Osoba z UB musi opłacać składki w izbie, a do tego mieć wykupione OC.
    Po prostu biznes musi się kręcić ;)
    A tak porwie się za robotę jakiś "elektryżyna od siedmiu boleści" co to śwista na prawo i lewo kawałkiem tekturki z wielką literką E i on chce cały kraj naprawiać :)
    Z takimi papierami to tylko można zostać prezydentem, a nie podpisywać tak odpowiedzialne oświadczenia ;)

Dodano po 3 [minuty]:

ele_pp napisał:
    Witam.

Oświadczenie podpisuje przyłączany podmiot lub pełnomocnik.
    Mogę być ja :D
    1. Nie, nie otworzyły mi się (oczy), mam szeroko zamknięte.
    2. Tak, jestem świadomy praw i obowiązków, wynikających z wykonywanej pracy i nie noszę torby za UB. Jeszcze dostają ode mnie opier....
    A pieczątek mam kilka - od firmowej po imienne.

Jednak nie odpowiedziałeś na moje pytania:
    Czyli zarówno w jednym jak i w drugim przypadku musi być nadzór?
    Czy Ty posiadając tylko i wyłącznie Świadectwa Kwalifikacyjne E i D masz prawo samodzielnie prowadzić takie roboty bez tego nadzoru?
    Chodzi o nadzór kierownika z odpowiednimi Uprawnieniami Budowlanymi przy montażu instalacji elektrycznej w domu jak i montaż przyłącza.
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Witam.

Oczywiście, że zgodnie z prawem mogę konserwować, remontować, mierzyć, montować itd. urządzenia, instalacje i sieci.
    Przecież wcześniej pisałem, że ja należę do tych co mogą, w przeciwieństwie do tych, co nic nie mogą (oprócz torby).
    Plumpi
    ele_pp napisał:
    Witam.

Oczywiście, że zgodnie z prawem mogę konserwować, remontować, mierzyć, montować itd. urządzenia, instalacje i sieci.

Ale tylko i wyłącznie w zakresie "Eksploatacji" czyli użytkowania już istniejących sieci. Przeczytaj dokładniej co masz napisane na ŚK E i D.

Moje pytania dotyczą nowobudowanych sieci.
    Czy masz prawo samodzielnie je budować bez nadzoru kierowniczego, posiadającego UB?
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Witam.

E, sam to chyba nie dam rady, ale w kilku to już tak (szczególnie gdy ciężkie).
    Z montowaniem nie ma problemu, mam ten zakres, oczywiście mając skompletowany materiał z hurtowni.

Dla przypomnienia - montaż w ogólnym rozumieniu tego słowa, to rodzaj pracy polegającej na stosowaniu połączeń różnych ze sobą przedmiotów.
    W procesie produkcyjnym montaż polega na połączeniu ze sobą gotowych elementów (tzw. półfabrykatów) dostarczanych do fabryki w relacji od kooperantów, którzy produkują poszczególne elementy wg opracowanych i uzgodnionych kryteriów technicznych potrzebnych do powstania produktu końcowego – jako całości
    Plumpi
    ele_pp napisał:
    Witam.

E, sam to chyba nie dam rady, ale w kilku to już tak (szczególnie gdy ciężkie).
    Z montowaniem nie ma problemu, mam ten zakres, oczywiście mając skompletowany materiał z hurtowni.

Dla przypomnienia - montaż w ogólnym rozumieniu tego słowa, to rodzaj pracy polegającej na stosowaniu połączeń różnych ze sobą przedmiotów.
    W procesie produkcyjnym montaż polega na połączeniu ze sobą gotowych elementów (tzw. półfabrykatów) dostarczanych do fabryki w relacji od kooperantów, którzy produkują poszczególne elementy wg opracowanych i uzgodnionych kryteriów technicznych potrzebnych do powstania produktu końcowego – jako całości

Cały czas lawirujesz i mataczysz, próbując uniknąć konkretnej odpowiedzi, a to co tu teraz napisałeś nie ma żadnego związku z tematem oraz zadawanymi pytaniami.
    Zadam więc inne pytanie:
    Nie chcesz udzielić jednoznacznej odpowiedzi TAK lub NIE, ponieważ:
    - nie rozumiesz moich pytań?
    - czy dlatego, że są dla Ciebie niewygodne?
    - czy po prostu jak większość nieświadomych elektryków nie znasz odpowiedzi?
    kkas12
    Poziom 42  
    Ja przypominam iż tematem wątku są jak wcześniej wyłuszczył sam kolega Plumpi
    Cytat:
    "... sprawy związane z energetyką związane z przydziałem nowego licznika dla 2 mieszkania ma wykonawca załatwiać? Czy właściciel?"

Proszę więc trzymać się tematu ponieważ logiczną kolejnością jest:
    -wystąpienie o TWP,
    -wykonanie instalacji,
    -zgłoszenie do odbioru.
    Więc skoro nie ma wydanych TWP nie ma co dywagować o warunkach odbioru.
    Plumpi
    kkas12 napisał:

Proszę więc trzymać się tematu ponieważ logiczną kolejnością jest:
    -wystąpienie o TWP,
    -wykonanie instalacji,
    -zgłoszenie do odbioru.
    Więc skoro nie ma wydanych TWP nie ma co dywagować o warunkach odbioru.

Kolejność powinna być taka:

1. Wystąpienie o TWP, - występuje inwestor lub jego pełnomocnik (np. instalator)
    2. Wykonanie projektu - wykonuje osoba posiadająca UB do projektowania instalacji
    3. Wykonanie instalacji - wykonuje elektryk pod nadzorem osoby posiadającej UB do kierowania (tu może być zatrudniony przez inwestora kierownik budowy)
    4. Zgłoszenie do odbioru - i tu "zaczyna się jazda"

Jeżeli elektryk nie posiada UB to zgłoszenia musi dokonać lub je firmować osoba posiadająca UB do projektowania, ponieważ to ona będzie robiła projekt tej instalacji, co wg mnie jest chore, ponieważ przenosi się odpowiedzialność na osoby, które zazwyczaj nawet nie widziały tej instalacji na budowie.
    Co ciekawsze to czynności jakich musi dokonać osoba zgłaszająca gotowość instalacji do odbioru czyli oględziny oraz pomiary mieszczą się w zakresie Świadectw Kwalifikacyjnych E z pomiarami + D.

Uważam, że w przypadku nowobudowanego domu jeżeli projekt domu zawiera projekt instalacji elektrycznych to nie powinno być żadnych problemów ze zgłoszeniem przez elektryka posiadającego ŚK E z pomiarami + D, ponieważ wykonuje on instalację pod nadzorem kierownika budowy, a jego ŚK w pełni pozwalają na określenie stanu technicznego tej instalacji i z całą pewnością zrobi on to lepiej niż projektant z UB, ponieważ zna każdy szczegół tej instalacji na budowie.
    Ponadto każdy elektryk powinien być odpowiedzialny za jakość wykonanej przez siebie roboty.

Kiedyś dobrą praktyką było, że ZE wykonywał projekty i firmował wykonanie takich przyłączy, a elektrycy tylko zgłaszali zakończenie robót i gotowość do podłączenia. Ale obecnie chyba w ZE nie ma już ludzi posiadających UB, dlatego wszystko przerzucane jest na barki inwestorów i stąd ten cały zamęt :)
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Witam.
    Plumpi napisał:
    Co ciekawsze to czynności jakich musi dokonać osoba zgłaszająca gotowość instalacji do odbioru czyli oględziny oraz pomiary mieszczą się w zakresie Świadectw Kwalifikacyjnych E z pomiarami + D.

Ty dalej nie rozumiesz, kto to jest podmiot przyłączany lub pełnomocnik.

Plumpi - raz i porządnie udowodnij na forum, że robisz tak, jak piszesz, trzymając się swoich doktryn.
    Udowodnij, że masz kierownika nad sobą z UB.
    Udowodnij, że KAŻDA Twoja robota jest sprawdzana, oglądana i "przyklepana" przez UB-eka.
    Udowodnij (zdjęcia, dokumenty, skany, potwierdzenia pisemne lub t.p.) te swoje tezy, a przestanę się czepiać.
    Inaczej traktuję to pisanie jak baśnie z 1000 i jednej robót Plumpi.
    masonry
    Poziom 30  
    Właściwie kompletnie nie rozumiem sensu toczącej się tutaj polemiki, i zastanawiam się jak można było dopuścić do powstania tak wielkiego off topu.
    Jednak skoro takowy już powstał to i ja się w nim wypowiem.
    Czytając cały temat widać że może ze dwie osoby zabierające tu głos wiedzą jak to wszystko wygląda w praktyce. Reszta przeczytała tylko zamieszczone tu wzory z różnych ZE i snuje swoje domysły.
    Kolega Plumpi upiera się ze wniosek TWP może wypełnić tylko osoba posiadająca UB.
    TO JEST KOMPLETNA BZDURA.
    Wniosek wypełnia inwestor lub osoba przez niego upoważniona.
    Należy uporządkować pewne nazwy przytoczonych tu dokumentów.
    Należy rozróżniać co to jest wniosek o TWP, a co to jest zgłoszenie instalacji do załączenia lub orzeczenie o stanie instalacji (różnie sie to nazywa w różnych ZE, ale ot samo chodzi) wypełnia wykonawca instalacji (tak naprawdę przyłącza i WLZu bo instalacja w mieszkaniu kompletnie nie interesuje ZE).
    Uprawnienia budowlane mogą być jedynie wymagane przy zatwierdzaniu schematu.
    W postach kolegi Plumpi jest sporo nieścisłości, np. schemat rysuje się i zatwierdza dopiero po uzyskaniu TWP a nie przy składaniu wniosku.
    Do tego wiele jest zwykłego straszenia prokuratorem itp. Chyba tylko po to aby dodać animuszu swoim wypowiedzią.
    W poście 18 tego tematu Plumpi podał linka do wzoru wniosku Enei, nie ma tam ani jednego słowa o UB, właściwie słowo UB występuje chyba tylko w dwu przytoczonych w tym temacie wzorach i to nie do końca jestem przekonany że prawidłowo. Ponieważ jeżeli już tak kurczowo trzymać się przepisów to tylko do podbicia schematu potrzebne są UB.
    Nie mylmy tu dokumentacji potrzebnej do odebrania przyłącza i dokumentacji potrzebnej do odebrania budynku przy odbiorze budowlanym, bo to są dwie całkiem oddzielne sprawy. Często do samego przyłącza jest osobny projekt.
    Nie do wszystkich TWP wymagana jest pełna dokumentacja, często wystarczy dokumentacja skrócona albo sam schemat jednokreskowy. W związku z tym w pewnych przypadkach wystarczy mieć E i D a w innych musi być osoba z UB.
    Są różne układy zasilania i różny zakres prac do wykonania aby podłączyć nowy obiekt lub lokal do sieci i dlatego wymaga się różnej dokumentacji. Nie da się wszystkiego wsadzić do jednego worka tak jak próbuje to zrobić plumpi.
    Cały czas ostrzegam przed nadinterpretacją przepisów i zabawą w prawnika bo to prowadzi najczęściej do bardzo dziwnych wniosków.
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Witam.

Bo cała ta teoria jest jedną wielką bzdurą.
    Należałoby zamknąć, skasować, usunąć z rynku wszystkie jedno- i kilkuosobowe firmy wykonujące usługi instalatorskie.
    Należałoby zlikwidować połowę komisji kwalifikacyjnych.
    Należałoby zatrudniać rzeszę UB, którzy mieliby ręce urobione po łokcie, którym by brakło dnia na wszystkie sprawdzanie, kontrolowanie, podpisywanie robót elektrycznych.
    Należałoby wołać UB do wszelkich „pierdół” pod postacią przesunięcia gniazdka, wymiany listwy zaciskowej w istniejącej puszce itp.
    Zwykły przykład :
    - dorabiam gniazdo do nowej, istniejącej instalacji
    co potrzebuję ?
    a) projekt
    b) nadzór
    c) kontrola, pomiary, protokół
    d) zatwierdzenie
    e) odbiór (inspektora, strażaka)
    f) wpis do dziennika budowy

- wymieniam listwę zaciskową w istniejącej puszce
    a) b) c) d) j.w itd.

To jest właśnie chore.
    I na koniec – należałoby zamknąć forum „elektroda” i nie udzielać żadnych odpowiedzi na jakiekolwiek pytania : spis pytań poniżej !
    No chyba że wszyscy mamy UB, i mamy prawo decydować, co i jak robić i jakiej rady udzielić pytającym, którzy nie mają prawa dotknąć się do instalacji i urządzeń.
    Tu jest "druga choroba", bo połowa Polaków to elektrycy (pierwsza połowa lekarze - a trzeciej nie ma)

Na koniec jest za to jedno, ostatnie pytanie do Plumpi – czy rozumiesz pojęcie "prace na pozwolenie na budowę" i "prace na zgłoszenie" ?
    retrofood
    Moderator
    Ponieważ wypadałoby, żeby dyskusja wróciła na właściwe tory, proszę o zwrócenie uwagi na jedną ważną sprawę: Kwestię własności.

ZE (wiemy, że tak umownie nazywamy dostawcę energii) jest prywatną firmą niemal jak każda inna, ale mającą pewne uprawnienia ustawowe, w porównaniu do np. firmy hodującej kurczaki. I ma prawo żądać od nas określonych dokumentów. Jakich? Ano takich, jakie przedstawił Kol. Łukasz. Czyli ma prawo żądać np. oświadczenia wykonawcy, że instalacja odbiorcza jest wykonana zgodnie z przepisami, czyli jest bezpieczna. Bo tylko o to tutaj chodzi, o kwestię odpowiedzialności prawnej za ewentualne szkody spowodowane podaniem napięcia. I zauważcie, że później nawet nie żąda od nas pomiarów okresowych, bo w razie braku takowych, prawo zrzuca odpowiedzialność za skutki na właściciela lub zarządcę obiektu. Energetyce to ...
    I dlatego ZE nie ma prawa żądać niczego innego od właściciela obiektu!!! ZE nie jest uczestnikiem procesu budowlanego w sensie prawnym i nic mu do braku lub istnienia UB!!! Oczywiście w instalacji odbiorczej!
    Innym wyjątkiem jest prawo kontroli instalacji odbiorczej w przypadku uzasadnionego podejrzenia kradzieży energii, ale jest to wyraźnie napisane w ustawie! Wszelkie inne wymagania są bezzasadne.
    I tyle.

Inaczej jest w części będącej własnością ZE. Tu samo ZE ustala reguły, bo jest właścicielem, czyli inwestorem i z mocy prawa jest tu uczestnikiem procesu budowlanego. I tu wykonawcy muszą grać tak jak ZE im każe.
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Witam ponownie.

Kolego retrofood, proszę zwrócić uwagę, co napisałem w tym temacie 24 Cze 2011 23:43.
    retrofood
    Moderator
    ele_pp napisał:
    Witam ponownie.

Kolego retrofood, proszę zwrócić uwagę, co napisałem w tym temacie 24 Cze 2011 23:43.

Faktycznie, w zasadzie to samo. Sorry, ale nie mam siły przebić się przez wszystkie posty, a nie miałem możliwości śledzenia dyskusji na bieżąco.
    masonry
    Poziom 30  
    Kolego ele_pp od dawna walczę właśnie z taką ślepą nadgorliwą interpretacją przepisów i w pełni się z tobą zgadzam. Jednak jak często widać to w odpowiedziach na forum jest sporo osób które wolą być ortodoksyjne.
    Kolego retrofood przecież nikt tu nie neguje tego że ZE ma prawo do żądania oświadczenia o stanie przyłączanej instalacji. Jak najbardziej jest to prawidłowe działanie i ochrona ZE przed ewentualnymi konsekwencjami podania napięcia na niesprawną instalację.
    Jednak nie jest prawdą że takie oświadczenie musi podpisać osoba z UB.
    Co próbuje nam wmówić Plumpi.
    retrofood
    Moderator
    masonry napisał:

Kolego retrofood przecież nikt tu nie neguje tego że ZE ma prawo do żądania oświadczenia o stanie przyłączanej instalacji. Jak najbardziej jest to prawidłowe działanie i ochrona ZE przed ewentualnymi konsekwencjami podania napięcia na niesprawną instalację.
    Jednak nie jest prawdą że takie oświadczenie musi podpisać osoba z UB.

Kurde, ja tego nigdy nie pisałem! I trzeźwy jestem... Ty mnie nie strasz!
    masonry
    Poziom 30  
    Ja cię nie straszę ja ci obiecuję :D:D
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Witam.
    masonry napisał:
    Kolego ele_pp od dawna walczę właśnie z taką ślepą nadgorliwą interpretacją przepisów

Widocznie mało skuteczna ta walka. A pogonić zdrowo, to zaraz się wszystko unormuje.

PS. Też jestem trzeźwy :D.