Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metalwork
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiennik c.w.u. z bojlera elektrycznego czy to ma sens?

mozart1500 17 Cze 2011 00:04 2280 2
  • #1 17 Cze 2011 00:04
    mozart1500
    Poziom 10  

Witam!

Zastanawiam się nad zrobieniem wymiennika z wężownicą do cwu z bojlera elektrycznego ok. 120-140 l. Plan jest taki:
    1. Kupuje używany bojler (coby nie było szkoda go zniszczyć)
    2. W miejsce grzałki elektrycznej wkladam wężownice z rurki miedzianej przylutowaną do kołnierza, który jest identyczny jak ten oryginalny z grzałką el.
    3. Podłączam wężownice pod co i cieszę się wymiennikiem z wysoką sprawnością za małą kasę (w 300 zł. powinienem się zamknąć :)).

Co o tym myślicie? Czy ewentualnie nasuwają Wam się jakieś ciekawsze pomysły lub spostrzerzenia?

Myślę również nad zleceniem wykonania zasobnika z nierdzewki (chyba wyjdzie taniej niż kupić gotowy za ok. 1200 zł.) z dwoma wężownicami, albo kupić jakiś na złomie?
    Generalnie chodzi o wysoką sprawność, żeby było tanio, i zasobnik musi być pionowy.

0 2
  • Metalwork
  • #2 25 Cze 2011 08:49
    budomix
    Poziom 9  

Witam Myślę że to nie uda się po pierwsze: jeśli grzałka będzie w pionie podłączona od dołu to nie uda się jej odpowietrzyć , a jeśli będzie powietrze w grzałce wodnej to nie będzie obiegu wody z co która ogrzeje wodę użytkową.Po drugie grzałka wykonana z rurki miedzianej będzie miała za małą powierzchnie do nagrzania zbiornika 120l.
    Proponuje zastosować dodatkowo wymiennik płytowy można kupić taki używany za ok.100zł. Narysował bym schemat jak podłączyć lecz nie wiem jak go pokazać na forum.

0
  • Metalwork
  • #3 25 Cze 2011 14:59
    mozart1500
    Poziom 10  

budomix napisał:
    Witam Myślę że to nie uda się po pierwsze: jeśli grzałka będzie w pionie podłączona od dołu to nie uda się jej odpowietrzyć , a jeśli będzie powietrze w grzałce wodnej to nie będzie obiegu wody z co która ogrzeje wodę użytkową.

Rzeczywiście nie pomyślałem o odpowietrzeniu, ale dlatego, że użytkownik Aquer zrobił coś podobnego i nie miał żadnych problemów z odpowietrzaniem https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9336729#9336729 . Ja zrobiłbym oczywiście na mniejszą skalę i z bojlera, ale to bez znaczenia - idea ta sama.

budomix napisał:
    Po drugie grzałka wykonana z rurki miedzianej będzie miała za małą powierzchnie do nagrzania zbiornika 120l.

Nie zgadzam się. Przecież nie jestem ograniczony do 20 cm rurki miedzianej! włożyłbym do środka co najmniej 10 m rurki fi 15 - powierzchnia robi się przy takiej długości całkiem przyzwoita a dokładnie 1,5 m2.

budomix napisał:

Proponuje zastosować dodatkowo wymiennik płytowy można kupić taki używany za ok.100zł.

Nie sądzę żeby to było dobre rozwiązanie (dodatkowa pompa), chodzi o to żeby wykorzystać istniejącą instalację a dołożyć tylko zasilanie w ciepło z CO.

Niemniej dziękuję za odpowiedź.

0