Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chrome wyprze Mozillę Firefox i stanie się domyślną przeglądarką w Ubuntu?

danielde 17 Cze 2011 00:17 2870 9
  • Chrome wyprze Mozillę Firefox i stanie się domyślną przeglądarką w Ubuntu?
    Mark Shuttleworth, założyciel firmy Canonical, powiedział, że istnieje możliwość, w której Firefox na rzecz Chrome przestanie być domyślną przeglądarką w Ubuntu - jednej z najpopularniejszych, desktopowych dystrybucji Linuksa.

Promująca otwarte oprogramowanie firma Shuttlewortha rozważyła sytuację, w której przeglądarka Google Chrome będzie zintegrowana w pakiecie finalnej dystrybucji, jednak w Ubuntu oznaczonego 11.10 postanowiła pozostać przy Firefoksie. "Prawdopodobnie Firefox pozostanie z nami co najmniej przez kolejny rok, jednak po tym czasie rozważymy co dalej", jak powiedział we wtorek Mark Shuttleworth. Jak wiemy, przeglądarka Mozilli jest na pokładzie Linuksa od dawna, podczas gdy przeglądarka Google jest stosunkowo młodym narzędziem powstałym przy okazji tworzenia systemu Chrome OS. Jednak Chrome postrzegana jest jak najszybsza przeglądarka w systemie operacyjnym Linux.

Warto przy okazji nadmienić, iż wraz z jedną z najświeższych dystrybucji Linuksa o numerze 11.04, środowisko graficzne GNOME zostało zastąpione przez interfejs Unity, o czym pisaliśmy między innymi na naszym forum pod koniec kwietnia tego roku.

Źródło:Link

Fajne! Ranking DIY
  • #3 17 Cze 2011 09:47
    sokoleokoo2
    Poziom 22  

Bez przesady 11.04 jest naprawdę udane, świetnie rozwiązali sprawę zależności (w stosunku do konkurencji), świetny nowy face z menu amigi, a przeglądarkę zawsze można zmienić.

• #4 17 Cze 2011 09:52
    xanio
    Poziom 27  

korrus666 napisał:
    Tak wszystko pozmieniali że jest nie do używania. Zatem razem z 10 zostaje ze mną Firefox. :)

Kolega chyba nie doczytał (również była o tym mowa na elektrodzie), że można włączyć klasyczny interfejs gnome (podczas logowania, po wybraniu użytkownika, na dole wybieramy Klasyczne Ubuntu.. czy jakoś tak).

Jeśli chodzi o przeglądarkę: firefox na razie zostaje ze względu na to, że jest bardziej zgodny z polityką update'ów i wydań nowych wersji Ubuntu.

• #5 17 Cze 2011 17:58
    Mje3sław
    Poziom 14  

xanio napisał:

Jeśli chodzi o przeglądarkę: firefox na razie zostaje ze względu na to, że jest bardziej zgodny z polityką update'ów i wydań nowych wersji Ubuntu.

Z tym, że nie 64-bit. Każdy upgrade rozwala flashplayera nie mówiąc już wykrzaczeniach, po których trzeba pożegnać się z zakładkami i automatycznym logowaniem się do stron.
    W Chrome wkurza mnie integracja url z wyszukiwaniem. Ja tam wolę kibel i łazienkę osobno.

• #6 17 Cze 2011 21:42
    pwlu10
    Poziom 11  

A mi Unity nie przypadło do gustu. Na szczęście jest możliwość jego wyłączenia - wystarczy przy logowaniu wybrać tryb sesji jako "Klasyczny Ubuntu".

• #7 18 Cze 2011 08:46
    Tranzystor_1992
    Poziom 16  

Ubuntu już kompletnie się zepsuło. Zmiana na Chrome tylko spowoduje, że stracą cennych użytkowników, którzy cenili ich za dobry interfejs graficzny i profesjonalność Linuksa. A teraz będzie tandeta Apple'a połączona z Google.

Pozdrawiam

• #8 18 Cze 2011 13:41
    mack23
    Poziom 17  

co do samej przeglądarki to ostatnio firefox baaardzo stracił w moich oczach. Po updacie do wersji 4tej wiesza się średnio raz na dzień. Używam na 2 kompach. Z tego co czytałem to nie tylko mój problem.

• #9 18 Cze 2011 23:53
    amikos
    Poziom 10  

@Mje3sław
    Zakładki w przeglądarce są, przynajmniej dla mnie, jedną z najważniejszych funkcji firefoksa. I tak jak przy instalowaniu nowszej wersji systemu robię backup ważniejszych plików, tak samo robię backup zakładek. Zresztą powinno się to robić choćby co kilka miesięcy, tak na wszelki wypadek. Awarie choćby dysków twardych się zdarzają :) A firefoks robi kopie zapasowe zakładek automatycznie chyba codziennie.

• #10 19 Cze 2011 11:41
    Mje3sław
    Poziom 14  

@amikos
    Zgadza się - jeśli chodzi o te zakładki z menu "zakładki" to rzeczywiście od którejś tam wersji nie popadają w niebyt, ale tutaj to akurat przesadzili z kopiami, bo wystarczyło po prostu nie trzymać otwartego pliku przez cały czas (tak IMHO to wtedy wyglądało). Mnie chodziło o tą podręczną pamięć ostatnio otwieranych stron (strzałka w pasku url) - to ostatnio straciłem kilka razy wraz z plikami cookie - po prostu musiałem skasowac cache, bo się nie uruchamiał.
    Teraz wracając do Chrome - nie ma tej bardzo przydatnej funkcji to raz, dwa to nie podoba mi się świadomość, że każdy wpisany url może iść do Google.