Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć KDSF06 do sterowania obrotami silnika 550W

17 Cze 2011 07:17 1969 18
  • Poziom 10  
    Witam, podłączyłem tak jak na schemacie po lewej. Po włączeniu wentylatora przez chwilę jest ok, można regulować prędkość obrotową, ale po chwili obroty falują, potencjometr nie ma wpływu i wraz z falowaniem przygasa światło. Co zrobiłem nie tak?

Jak podłączyć KDSF06 do sterowania obrotami silnika 550W
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    ert35400 napisał:
    Witam, podłączyłem tak jak na schemacie po lewej. Po włączeniu wentylatora przez chwilę jest ok, można regulować prędkość obrotową, ale po chwili obroty falują, potencjometr nie ma wpływu i wraz z falowaniem przygasa światło. Co zrobiłem nie tak?

Jakie światło i jaki wentylator?
  • Poziom 10  
    Światło w warsztacie zaczęło falować wraz z wentylatorem. Nie wiem, czy dobrze się wyraziłem, ale przez falowanie rozumiem samoczynne zmienianie prędkości obrotów wentylatora i podobnie zmieniało się natężenie oświetlenia. Wentylator 550W, promieniowy.
    ert35400 napisał:
    światło w warsztacie zaczęło falować wraz z wentylatorem, nie wiem czy dobrze się wyraziłem, przez falowanie rozumiem samoczynne zmienianie prędkości obrotów wentylatora, i tak samo falowało światło. Wentylator 550W promieniowy

Jeśli tam jest silnik indukcyjny to stosowanie regulacji fazowej jest przegięciem - można sobie na to pozwolić dla małych silniczków o mocy poniżej 100W. A nie daj Boże twój silnik ma jeszcze uzwojenie rozruchowe załączane wyłącznikiem odśrodkowym...
    Po drugie nie znamy wewnętrznej budowy KDSF06 i w zwiazku z tym trudno się wypowiedzieć w kwestii własciwego działania tego układu w przypadku obciążenia indukcyjnego.
  • Poziom 10  
    Takie rozwiązanie wybrał gość ze sklepu z elektroniką, fakt, że ja powiedziałem tylko, że potrzebuję coś do sterowania silnika wentylatora o mocy 550W
    ert35400 napisał:
    Takie rozwiązanie wybrał gość ze sklepu z elektroniką, fakt, że ja powiedziałem tylko, że potrzebuję coś do sterowania silnika wentylatora o mocy 550W

Gość gościem, ale jemu też pewnie nie powiedziałeś jaki to silnik (indukcyjny czy komutatorowy), tak samo jak nam ciągle też tego nie napisałeś.
  • Poziom 10  
    Fakt, nie powiedziałem, jest to silnik indukcyjny.
    ert35400 napisał:
    Fakt, nie powiedziałem, jest to silnik indukcyjny.

No to dla KDSF06 musisz znaleźć inne zastosowanie, a co do regulacji to najpierw trzeba zinwentaryzować ten silnik (ma wyłącznik odśrodkowy?) a potem kombinować - albo falownik albo pozostanie regulacja po stronie "powietrznej" (żaluzja, przepustnica).
  • Poziom 10  
    A jak sprawdzić czy posiada wyłącznik odśrodkowy? Mam falownik jedno fazowy 0,75 kW. Tylko za bardzo nie wiem jak miało by wyglądać podłączenie silnika.
    ert35400 napisał:
    A jak sprawdzić czy posiada wyłącznik odśrodkowy?

Rozkręcić i zobaczyć, albo poszukać informacji w sieci.

ert35400 napisał:
    Mam falownik jedno fazowy 0,75 kW. Tylko za bardzo nie wiem jak miało by wyglądać podłączenie silnika.

Według dokumentacji falownika.
  • Poziom 10  
    Nie posiadam dokumentacji do tego falownika, falownik 1-fazowy wyjście 3x230V
    ert35400 napisał:
    Nie posiadam dokumentacji do tego falownika, falownik 1-fazowy wyjście 3x230V

A to do silnika trójfazowego. Nie nada się, tak jak pisałem pozostać sugeruję przy regulacji przepustnicą.
  • Poziom 10  
    A jak to zrobić?
  • Poziom 10  
    Używam go w warsztacie do odciągu gazów przy spawaniu, czasami przy lakierowaniu. Nie spawam zawodowo więc używany nie jest w trybie ciągłym. Ostatnio służy jako odciąg pyłu przy piaskowaniu w małej piaskarce, dlatego potrzebuję regulację obrotów ponieważ wyciągnie mi całe kruszywo przy takich obrotach jakie ma.
    ert35400 napisał:
    Używam go w warsztacie do odciągu gazów przy spawaniu, czasami przy lakierowaniu. Nie spawam zawodowo więc używany nie jest w trybie ciągłym. Ostatnio służy jako odciąg pyłu przy piaskowaniu w małej piaskarce, dlatego potrzebuję regulację obrotów ponieważ wyciągnie mi całe kruszywo przy takich obrotach jakie ma.

No to sobie zmajstruj jakąś żaluzję zmniejszającą przepływ powietrza, albo choćby przysłoń część wlotu kawałkiem sklejki.
  • Poziom 10  
    To rozwiązanie się nie sprawdzi, w tym wątku temat się wyczerpał. Już wiem, że KDSF06 nie może być wykorzystany do sterowania obrotami silnika indukcyjnego więc będę szukał innego rozwiązania. Dziękuję za wszystkie informacje. Pozdrawiam
    eRT
  • Poziom 9  
    Jest to silnik jednofazowy z kondensatorem rozruchowym? jeśli tak to są na rynku falowniki z wyjsciem jednofazowym. Do silnika 550W to wystarczy 0,75kW, ODE-2-12075-1KB12-01
  • Poziom 10  
    Tak, ale chciałem jak najmniejszym kosztem to zrobić, po prostu wymienię silnik wentylatora na szczotkowy i spokojnie tym triakiem będę go regulował.