Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AtMega - wejścia i wyjścia sposób podłączania

maximus22_kr 17 Cze 2011 08:41 5688 5
  • #1 17 Cze 2011 08:41
    maximus22_kr
    Poziom 18  

Witam
    Tak sobie narysowałem różne przykłady podłączenia sygnałów do AtMega. Część jest w oparciu o kursy/schematy, część to moje przypuszczenia. Może któryś z Kolegów zweryfikuje i będzie dla potomności.

Wejście izolowane

Wyjście izolowane na wyższe napięcia na optotriaku z detekcją przejścia przez zero- wiem, poszedłem trochę na łatwiznę:

Wyjście dla napięć stałych - w sumie może warto zastosować optotriak w przypadku większych napięć - oczywiście użycie BUZ11 w przypadku sterowania przekaźnikiem jest na wyrost, można użyć coś mniejszego w obudowie TO92, np. BS170:

Wejście do pomiaru napięć przez przetwornik ADC mikrokontrolera:

1 5
  • Relpol
  • #2 17 Cze 2011 09:18
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Błędy:
    - wejścia izolowane - masz źle podłączony tranzystor transoptora.
    - wyjścia dla napięć stałych - o ile tak można sterować MOSFETem sterującym przekaźnik (tylko po co taki potwór), to szczególnie przy PWM taki sposób sterowania się nie sprawdza, musi być driver bramki.
    - wejścia do pomiaru - ten dzielnik, który zrobiłeś na ADC0 to czemu ma służyć? Przy fototranzystorze przy takim dzielniku jak zrobiłeś efekt będzie marny - Ic zbyt mało się zmienia, aby istotnie zmienić napięcie dzielnika, który zrobiłeś. Przy fotorezystorze jest lepiej, ale tu trzeba trochę obliczeń, bo stosunek rezystorów + rezystor równolegle z fotorezystorem dla linearyzacji należy dobrać w zależności od wymaganej charakterystyki odpowiedzi fotorezystora.

0
  • Relpol
  • #4 17 Cze 2011 13:32
    maximus22_kr
    Poziom 18  

Błędy:

- wejścia izolowane - masz źle podłączony tranzystor transoptora.
    Rozumiem, że końcówki mają być odwrotnie przy założeniu wykrywania stanu
    wysokiego

- wyjścia dla napięć stałych - o ile tak można sterować MOSFETem sterującym przekaźnik (tylko po co taki potwór), to szczególnie przy PWM taki sposób sterowania się nie sprawdza, musi być driver bramki.
    tak, jak napisałem lepiej użyć jakiegoś BS170 do przekaźnika, co do PWM taki
    przykład podłączenia widziałem przykładach dla płyty EVB, czyli FET
    bezpośrednio do pinu AtMega + rezystor i takie coś testowałem na taśmie LED
    na 12V - działało, tyle że występował przeskok w pobliżu PWM = 0, nie świeciło
    przy PWM = 5 czy 10, dopiero np. PWM=15,
    jak Kolega by to rozwiązał ?

- wejścia do pomiaru - ten dzielnik, który zrobiłeś na ADC0 to czemu ma służyć? Przy fototranzystorze przy takim dzielniku jak zrobiłeś efekt będzie marny - Ic zbyt mało się zmienia, aby istotnie zmienić napięcie dzielnika, który zrobiłeś. Przy fotorezystorze jest lepiej, ale tu trzeba trochę obliczeń, bo stosunek rezystorów + rezystor równolegle z fotorezystorem dla linearyzacji należy dobrać w zależności od wymaganej charakterystyki odpowiedzi fotorezystora.
    Schemat dla fotorezystora wziąłem z przykładu dla EVB i go sprawdzałem,
    przykład dla fototranzystora znalazłem w sieci, co prawda był tam jeszcze
    drugi stopień na tranzystorze ( ja mam parę sztuk BPW85B i je chcę
    przetestować ), który ze swojego schematu usunąłem,
    więc pytanie drugie - jak Kolega by to rozwiązał ?
    fototranzystor ma mniejszą bezwładność i chyba lepszą czułość, no i jest
    mniejszy, więc chyba można pokusić się o zastąpienie nim fotorezystora

0
  • #5 17 Cze 2011 14:30
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 17 Cze 2011 15:52
    maximus22_kr
    Poziom 18  

Dziękuję Koledze albertb za sugestię

Wejścia izolowane poprawię jak wrócę do domu, żeby nie było wątpliwości.
    Jeśli chodzi o driver to pewnie ULN2803

Jeśli chodzi o wyjścia i sterowanie przekaźnikiem ? - bezpieczniej będzie zamienić FET na driver

Jeśli chodzi wyjście stało-prądowe z FET bez PWM to też warto użyć ULN2308 ?

Jeśli chodzi wyjście stało-prądowe z FET z PWM to jakie rozwiązanie Kolega poleca ?

0
  Szukaj w 5mln produktów