Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Thalia 2002r montaż komputera ADAC i kontrolka serv oraz kontrolka poduszki

17 Cze 2011 10:43 7094 10
  • Poziom 15  
    Posiadam Thalie ph2 1.4 8v 2002r, i mam zamiar doposażyć pojazd w trip komputer, a przez przypadek wpadły mi w ręce zegary od CLIO 2 1.9D z ADAC 8200054429 X65 ADAC EU SAGEM i zaobserwowałem jedną ciekawą przypadłość:
    Po podłączeniu i włączeniu wszystko jest OK, pokazuje temp. silnika , poziom paliwa itd. oraz po kilku sekundach gaśnie kontrolka poduszki, natomiast po uruchomieniu silnika zapala się SERV i kontrolka poduszki, podłączam stare zegary i kontrolka poduszki zachowuje się tak jak należy tzn gaśnie po kilku sekundach po uruchomieniu też się nie świeci, zamieniam z powrotem zegary i znowu to samo, czy ktoś spotkał się z takim przypadkiem?
    Na pewno wcześniej nie było żadnych zapamiętanych błędów w sterowniku poduszek, sytuacja nie dziwiła by mnie gdyby było to auto na CAN-ie,ale w tym roczniku thali to raczej nie realne.

Z innego forum dowiedziałem się że chcąc zamontować komp. pokładowy (trip) do thalii to potrzebne są zegary oznaczone X64 ADAC (dlaczego x64 zamiast x65 tego się już nie dowiedziłem), w orginale mam zegary X65 STD i sprawdziłem że kontrolka poduszki jest sterowana przez podanie masy w zegarach X65 ADAC, nie wiem jak jest sterowana w X65 STD(nie mam na razie dostępu do tego autka).
    Może ktoś dysponuje konkretnym opisem lub schematem, a jak nie to chociaż niech potwierdzi że było odwrócone sterowanie kontrolką poduszki między wersjami zegarów.

Sterownik poduszek nie pamięta żadnych błędów - sprawdzono DDT2000
  • Poziom 24  
    jakie bledy w abs i zegarach?
  • Poziom 19  
    A nie coś z kodowaniem licznika.
  • Poziom 10  
    @procekkk @mota88gb moglibyście uściślić swoje pytania?
  • Poziom 32  
    Masz defekt w układzie poduszek, przypadek ! Mimo że renówki mają samodiagnoze i po usunięciu usterki sygnalizacja gaśnie to zrób diagnostyke bo prędzej ci siwa broda urośnie niż znajdziesz gdzie jest przerwa.
  • Poziom 10  
    Andiv napisał:
    Masz defekt w układzie poduszek, przypadek ! Mimo że renówki mają samodiagnoze i po usunięciu usterki sygnalizacja gaśnie to zrób diagnostyke bo prędzej ci siwa broda urośnie niż znajdziesz gdzie jest przerwa.

kilka pytań:
    1) o jaką diagnostykę dokładnie chodzi?
    2) gdzie mogę ją wykonać (czy musi to być ASO czy może być inny warsztat wyposażony w komputer i odpowiednią kostkę)?
    4) jaki jest szacunkowy koszt takiej diagnostyki?
    3) na ile krytyczna jest to usterka - bardziej prawdopodobne, że nie wystrzeli przy zderzeniu czy że wystrzeli prosto w twarz na parkingu?
  • Poziom 32  
    Nie musi być aso, o koszt pytaj w wasztatach. Jak jest usterka to układ jest wyłączany i nie zadziała podczas wypadku.
  • Poziom 10  
    teraz robi się śmiesznie. poszedłem do auta, wlazłem pod fotel, znalazłem kabelki i kostkę, poruszałem, docisnąłem i te kontrolki (serv i airbag) po uruchomieniu zapłonu już się nie zapalają. wszystko wróciło do normy czy tylko mi się wydaje? zawsze myślałem, że błędy trzeba kasować z komputera w serwisie - logika nakazuje zrobić jakiś przegląd niesprawnego układu celem sprawdzenia czy wszystko ok. czyżby renault miał inną koncepcję?
  • Poziom 38  
    Tak, układy elektryczne w Renault są tak zawodne, że w Airbagu po ustąpieniu usterki kontrolka sama gaśnie po ponownym włączeniu zapłonu. Błędy w pamięci sterownika zostają.
  • Poziom 15  
    Po zdobyciu dokumentacji sprawa wygląda tak:

Zegary z ADAC (x65) mają kontrolkę poduszki sterowaną podaniem masy na pin 10 szarego złącza, ale w wyposażeniu fabrycznym jeżeli jest ADAC to autko jest troszkę lepiej wyposażone i pin 10 nie jest wykorzystany, a w czerwonym złączu jest CAN brak info po sieci ze sterownika poduszek powoduje po uruchomieniu zapalenie kontrolki poduszki

Zegary X65 STD wykorzystują 10 pin który jest fizycznie podłączony do sterownika poduszek.(nie mają CAN)

Dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi i podpięcie się trochę nie na temat pod post