Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PLC Shneider Modicon Premium + Enkoder

17 Cze 2011 12:40 2310 10
  • Poziom 12  
    Witam
    Próbuję uruchomić enkoder (mok30) podłączony do sterownika jak wyżej po przez rozszerzenie CTY 2A sterownika Shneider Electric (TSXP57). Nie bardzo wiem jak zabrać się za jego obsługę w "Unity Pro" robiłem podobne rzeczy ze sterownikami Simensa, ale z tym programem mam pierwszy raz styczność i w ogóle mi nie leży. Enkoder ma tutaj służyć do określenia położenia wirnika prądnicy. W załączeniu pdf-y enkodera i modułu rozszerzenia. Głównie korzystam z języka drabinkowego, ktoś się orientuje czy w programie trzeba wrzucić jakiś licznik ? w jakiej postaci jest zwracana wartość z tego modułu ?!
    za wszelaką pomoc z góry dzięki i pozdrawiam serdecznie :)
  • SterControlSterControl
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    W Unity nie pracowałem zbyt długo więc może się trochę to różnić, ale jest podobny do starszego PL7 więc:
    Musisz skonfigurować 'hardware'sterownika. W zakładce katalogu projektu STATION/Configuration/Hardware configuration będziesz miał podgląd płyty bazowej steronika, "wirtualnie" wklejasz twój moduł rozszerzeń (CTY2A) - tam gdzie go fizycznie umieściłeś. lista dostępnych modułów powinna się pojawić po kliknięciu w wolny slot..

Wtedy możesz dwukrotnie kliknąć w Twój właśnie wklejony moduł i go skonfigurować (zapewne jakieś CTU, CTD i inne możliwości się pojawią).
    W Schneiderach jest tak, że jest podział funkcyjny pamięci: tj %M, %MW (podobnie jak w siemensie) oraz %K - stałe, %S - zmienne systemowe, %I/Q wejścia wyjścia. W zakładce "variables" katalogu projektu znajdować się będzie lista wszystkich dostępnych zmiennych, łącznie z tymi, które "pojawiły się" w momencie dołożenia modułu do projektu.
    Zapewne zmienna trzymająca wartość z licznika, będzie tam też wylistowana. Zapewne pod jakąś zmienną typu %MW lub %MD.

Jeżeli uda Ci się połączyć ze sterownikiem, to zakładka hardware udostępni Ci dwie opcje - znaną już configuration oraz debug. Debug umożliwi jakiś tam podgląd stanu licznika jeśli klikniesz w moduł dołożonego rozszerzenia.
  • Poziom 12  
    Dzięki za pomoc Kolego. Zechciej mi zatem jeszcze powiedzieć w jaki sposób działa ten enkoder bo rozumiem że moduł sterownika zlicza impulsy z czujnika (jeśli ten ma rozdzielczość 1024 tzn. że max zliczy 1024 impulsy w jedną i drugą stronę i się wyzeruje ), wówczas żeby przetworzyć na sygnał analogowy napięciowy (0-10V) wystarczy że zwróconą wartość podzielę załóżmy przez 100 i mogę wysyłać na analoga ?!
  • SterControlSterControl
  • Poziom 17  
    Co do tego kasowania wskazania przy np 1024, to nie wiem, ale myślę, że jest to do skonfigurowania w tej zakładce o której Ci mówiłem. Znając ten sprzęt myślę, że możliwości Cię nie zawiodą. Podeślij wygląd tej zakładki to rozkminimy co i jak, jakby było trzeba.
    Przepisanie do analoga będzie wyglądało tak jak mówisz. W PL7 (wcześniejszym unity) w LD korzysta się do tego np z bloczka "operate" w którym wpiszesz zapewne %QWx.y:=%IWz,ź/1000
  • Poziom 12  
    Witam kolegę z Twoją pomocą na pewno to rozkminimy ;)
    Rzecz pierwsza- mam problem ponieważ zmienna wyjścia analogowego jest typu INT a zmienna licznika jest DINT i nie bardzo wiem jak to przetworzyć... po drugie mniej istotne niestety zakłądki Variables są puste- nie wiem z czego to wynika, próbowałem różnych opcji typu ładuj dane z PLC, I/O scaning itp... i nic z tego ale to jak mówiłem mniej ważne ponieważ nieco zaczaiłem sprawę z adresowaniem zawsze jest kolejno I/Q + litera o typie zmiennej później "slot", "kanał", "nr zmiennej", (ewentualnie nr bitu jeszcze dochodzi). Tak bynajmniej zrozumiałem hepla po angielsku ;) Trzeci i to już poważniejszy kłopot to że licznik nie zlicza mi ruchów enkodera, oczywiście ręka go napędzałem ale myśle że to nei ma znaczenia, jak zobaczysz na srenach monitowałem zarówno w zakładkach "debug" jak i "variables" w trybie run i nie bardzo wiem o co chodzi, dlaczego w ogóle nie reaguje, wcześniej testowałem te podglądy przy zmianach napięcia wejścia analogowego i tam wszystko chodziło jak ta lala, myśle że problem jest w konfiguracji enkodera....
    Dorzucam kilka screnów z dzisiejszej próby uruchomienia, myślę że zaczaisz co jest na którym więc nie będe opisywał ...
    pozdrawiam i czekam na dalsze wskazówki :)

Dodano po 1 [minuty]:

aj chyba nie weszły obrazy wiec jeszcze raz...
    PLC Shneider Modicon Premium + Enkoder PLC Shneider Modicon Premium + Enkoder PLC Shneider Modicon Premium + Enkoder PLC Shneider Modicon Premium + Enkoder PLC Shneider Modicon Premium + Enkoder PLC Shneider Modicon Premium + Enkoder
  • Poziom 12  
    Jeszcze znalazłem w wykładach opis konwerterów dla simensa, orientujesz się czy są takie w Unity? bo nie bardzo wiem jak z tego wybrnąć z regóły idzie się w kierunku rozszerzenia "mniejszej" na "większą" no ale tutaj nie bardzo można chyba tak zrobić, więc jak obrobić 32bitową na 16bitową ?
    PLC Shneider Modicon Premium + Enkoder
  • Poziom 17  
    Co do konwersji. To w drabince wstaw bloczek typu operate i w helpie poszukaj funkcji konwersji właściwej konwersji. To co wpiszesz w operate może wyglądać np: %MF0: = INT_TO_REAL (%MW25). Na resztę odpowiem wieczorem..
  • Poziom 12  
    Wyczaiłem o co chodzi, daną już mam przetworzoną i obrobioną :) teraz pozostaje kłopot resetowania licznika, nie mogłem tego ustawić ale to może wynikać z tego że coś jest nie tak podłączone- mimo że licznik zlicza to ciągle w "debug" widnieje "invalid measurment" ale myślę że dojde do tego co jest źle podłączone ewentualnie skonfigurowane :-) doszedłem też jak odnaleźć zmienne- trzeba otworzyć właściwości danego modułu i tam jest zakładka I/O Menage- tam sie zaznacza jakiego typu zmienne nas interesują i ona się wyświetlą :) Byłbym jeszcze wdzięczny za pomoc w konfiguracji tego enkodera inkrementalnego mianowicie jest to MOK40- nie taki jak na pdfie musiałem niestety zmienić :) piszą w jego dokumentacji że ma on rozdzielczość od 50- 1224 impulsów na obrót- jak to skonfigurować ? wyjścia ma typu OC ... na wcześniejszych obrazkach są z grubsza widoczne zakładki licznika.
  • Poziom 17  
    Obawiam się, że nie rozumiem. To wykonanie MOKa, będzie mówiło o tym ile on ma pulsów na obrót - i nie da się go skonfigurować -zamawiasz taki jak Ci trzeba. Natomiast PLCkowi trzeba powiedzieć jaką enkoder ma rozdzielczość. Zacząłbym od poszukania w manualu opisu tej zakładki.
  • Poziom 12  
    Zgadza się, źle przeczytałem dokumentację- 0d 50 do 3600 te czujniki mogą mieć w zależności jaki się zamówi ... z grubsza sobie już z tym poradziłem paru rzeczy jeszcze nie rozumiem ale myślę że to jest do opanowania :) najgorzej było zacząć, W Unity prawie wszystko da się robić bloczkiem "Operate" :) dzięki wielkie kolego niesamowicie mi pomogłeś :) w razie co będę dosyłał jeszcze pytania :)
    pozdrawiam