Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz do subwoofera Pioneer - Creative Inspire

17 Cze 2011 16:13 2131 13
  • Poziom 9  
    Witam

Niedawno kupiłem wzmacniacz Pioneer vsx-c301. Chciałbym do niego podłączyć moje głośniki z zestawu Creative Inspire T5900. Głośniki podłączyłem, jednak problem tkwi w subwooferze. Wywaliłem całą "chińską technologie" i zobaczyłem, że włożono tam głośnik 4Ω. Bezpośrednio głośnika podłączać nie zamierzam (chyba by się wzmacniacz/ głośnik spalił). W jaki sposób możnaby to podłączyć? Potrzebny będzie osobny wzmacniacz dla tego głośnika? Jeżeli tak to jaką banalną konstrukcję proponujecie? wg noty producenta subwoofer ma 22W (RMS)

Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Tak, będzie potrzebny wzmacniacz do tego głośnika.
    Proponuję układ TDA2030 i filtr niskotonowy na wejściu. To jest dosłownie garstka części i bardzo łatwy i popularny układ.
    Jeśli będzie jakiś problem to służę pomocą.
  • Poziom 9  
    A ten filtr na wejściu to zwykły kondensator? Czy musi być coś na wzm. op. Z resztą np. w układach Unitry filtry dawało się za końcówką mocy... chyba, że się mylę...
  • Poziom 26  
    Nie myl filtru aktywnego ze zwrotnicą. Najlepiej wykonać na wzmacniaczu operacyjnym ponieważ bez niego sygnał jest stłumiony.
    yanan napisał:
    Z resztą np. w układach Unitry filtry dawało się za końcówką mocy

Masz na myśli zwrotnicę? Jeśli tak to ona rozdziela pasmo dla głośników w kolumnie głośnikowej.

Tutaj masz taki gotowy filtr do złożenia. 20 złotych plus przesyłka to nie jest aż tak dużo pieniędzy.
  • Poziom 9  
    Jest problem, bo wzmacniacz op. potrzebuje zasilanie symetryczne +/- a ja nie chciałbym kupować osobnego transformatora do tego. Wiem, że zawsze można trochę "oszukać" elektronikę i zrobić sztucznie zasilanie (-), ale sygnał i tak będzie wzmocniony potem więc o jakie straty chodzi, jak to z tym jest? W najprostszym wydaniu można jakoś dobrać ten kondensator i rezystor...

p.s. Po co rozgranicza się rzędy/ klasy filtrów?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Zastosuj op-ampy na pojedncze zasilanie np: LM324 czy LM358.
    Określenie rząd filtru związane jest z matematycznymi sposobami opisu charakterystyki.
  • Poziom 9  
    A co sądzisz o tym filtrze? Tylko zamiast TL074 dał bym LM324 dało by to radę działać? Nawet regulacja by była...

Schemat
  • Poziom 26  
    Wydaję się dobry. Na próbę możesz zamonotwać.
    Obrazki wrzucaj na serwer elektrody.
  • Poziom 9  
    Ale nie będzie problemu z zasilaniem, że tam jest symetryczne, a tu nie i w ogóle?
  • Poziom 26  
    Jeśli zastosujesz stabilizator na Op-amp to nie powinno być większych kłopotów.
  • Poziom 9  
    Zenerka wystarczy czy scalony kupić, bo mam zasilacz 13,5V. TDA mam zamiar podłączyć bezpośrednio z mostka i kondensatora (filtra) 6800µF/25V myślę, że styknie.
  • Poziom 26  
    Według noty maksymalne napięcie zasilania to 30V, więc podłącz prosto do zasilacza 13.5V.
  • Poziom 9  
    Czyli nie musi być maksymalnie stabilne dla filtra i wzmacniacza, z resztą słyszałem, że wzmacniacze nie lubią stabilizowanego zasilania nie wiem na ile w tym prawdy... Jak podłącze to daw wiadomość o wynikach... dzięki wielkie za wszystko :)
  • Poziom 9  
    Wszystko działa jak należy :)
    Temat zamykam.