Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hiper model: S625-GU, nie startuje.

RadekM 17 Cze 2011 22:10 1269 2
  • #1 17 Cze 2011 22:10
    RadekM
    Poziom 19  

Pewnego razu nie włączył się. Pomiary napięć w stanie spoczynku: 310V na kondensatorze głównym, 15.3V na wyjściu z przetwornicy pomocniczej, 5V na szarym kabelku, 3.2V na zielonym. Zasilacz zbudowany na CM6800AG i PS232S. Wymieniłem CM6800AG na FAN4800A, bo taki tylko dostałem, wyczytałem że to zamiennik. Teraz po zwarciu zielonego z czarnym próbuje zastartować (trzeszczy, pryka). Napięcia na FAN-nie: pin 1= 7.4V; pin 2=4.5V; pin 3=0V; pin 4=3.6V; 5=3.8V; 6=7.5V; 7=2.6V; 8=1.7V; 9=0V; 10=0V; 11=0.5V; 12=0V; 13=13V; 14=7.4V; 15=2.5V; 16=0V. Nie posiadam schematu. Brak napięć pozostałych, po stronie wtórnej.

Dodano po 44 [minuty]:

Hiper model: S625-GU, nie startuje. Hiper model: S625-GU, nie startuje. Hiper model: S625-GU, nie startuje. Hiper model: S625-GU, nie startuje. Hiper model: S625-GU, nie startuje. Hiper model: S625-GU, nie startuje. Hiper model: S625-GU, nie startuje. Hiper model: S625-GU, nie startuje. Hiper model: S625-GU, nie startuje. Hiper model: S625-GU, nie startuje.

• Pomocny post
    #2 18 Cze 2011 15:15
    slimax
    Poziom 17  

Sprawdź czy nie masz zwarcia w jednej z gałęzi po stronie wtórnej.
    Czy podczas tego cykania pojawiają się jakieś chociaż szczątkowe napięcia po stronie wtórnej?

Ostatnio naprawiałem PP w zasilaczu ModeCom Carbon 620W i po wymianie całej strony pierwotnej PP zmierzyłem transformator, który miał zwarcie. Coraz gorzej nawijają transformatory, a zwoje przecinają się bez ładu i składu. Przy odpalaniu przez mocną żarówkę piszczało i mocno grzał się klucz, napięcia po stronie wtórnej osiągało 5-10%.

Czy i u Ciebie ewentualnie co się grzeje przy probie odpalenia?

Jak masz taką możliwość, zmierz indukcyjności uzwojeń transformatora głównego (czy nie ma zwarć pomiędzy zwojami). Miałem też przypadek, że podwójna dioda shottky 100V/20A była idealna podczas pomiaru miernikiem, ale przy pracy dostawała przebicia i zasilacz piszczał, szumiał, wyłączał się.
    Poprawiłem TONI_2003.

• #3 20 Cze 2011 13:16
    RadekM
    Poziom 19  

Rozebrałem transformator i nie znalazłem nic podejrzanego. Uzwojenie pierwotne nawinięte drutem zwój przy zwoju, a wtórne nawinięte blachą miedzianą. Gdy odłączyłem wszystko od strony wtórnej i podłączyłem żarówkę to pokazało się napięcie. Mimo to coś hałasuje mi po stronie pierwotnej. Na bramce MOSFE-ta sterującego pokazują się skoki napięcia widoczne na oscyloskopie. Jak odłączyłem jemu masę to nie było trzasków. Choć wcześniej sprawdzałem go miernikiem i zamykał się i otwierał. Zresztą jakby był uszkodzony to nie działał by mi układ z żarówką oraz nagrzewałby mi się. Nie mogę namierzyć źródła trzasków. Oraz zastanawia mnie czy nie za niskie jest te napięcie na zielonym przewodzie, choć po zwarciu do masy przetwornica startuje.
    We wcześniejszym poście napisałem, że 5V jest na szarym przewodzie, jest to pomyłka, chodziło mi o przewód fioletowy.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo