Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Toshiba A300-1N9 wyłącza się po kilku sek od uruchomienia

bronxik 18 Cze 2011 11:58 16766 24
  • #1 18 Cze 2011 11:58
    bronxik
    Poziom 11  

Witam!!

Problem z samoczynnym wyłączaniem komputera rozpoczął się dziś zaraz po tym jak wyciągnąłem z niego napęd DVD i włożyłem go z powrotem.

Zaczęło się od tego że stwierdziłem iż napęd DVD nie działa poprawnie, nawet system go nie widział. Postanowiłem więc wyciągnąć ten napęd i zanieść go do serwisu. Niestety nim zorientowałem się że wystarczy odkręcić zaledwie dwie śrubki by go wydostać zdążyłem odkręcić całą obudowę. Ale nic to wyciągnąłem napęd odmuchałem go obejrzałem sprawdziłem czy taśmy są dobrze podpięte i zaryzykowałem, włożyłem napęd z powrotem. Skręciłem komputer w jedną całość i nadszedł moment uruchomienia, ku mojemu zaskoczeniu napęd załapał, system normalnie wystartował ale po kilku sekundach jego ładowania nagle laptop się wyłączył zupełnie tak jakby ktoś odłączył prąd, baterii nie miałem włożonej ale nawet i z nią komputer zachowuje się tak samo. Włączam go kilka sekund uruchamiania i gaśnie, wszedłem do biosa żeby sprawdzić czy po mniej więcej takim samym oczekiwaniu komputer też się wyłączy i również w tej sytuacji wyłącza się jakby ktoś odciął prąd.

Jakieś pomysły?? Znam jeden serwis tutaj w Sydney który jest otwarty jutro więc chyba zaniosę tam jutro komputer ale do tego czasu może macie pomysł co to mogłoby być?? Co powinienem sprawdzić??

Co zauważyłem przy uruchamianiu to to że wentylator pracuje jak oszalały ten główny wentylator, wydaje mi się że wcześniej tak nie było. Ale mogę się mylić…

0 24
  • TermoPasty.pl
  • #2 18 Cze 2011 12:05
    jerry1960
    Poziom 34  

Sprawdź jakie masz temperatury na procesorze,np programem Everest

1
  • #3 18 Cze 2011 12:21
    bronxik
    Poziom 11  

jerry1960 napisał:
    Sprawdź jakie masz temperatury na procesorze,np programem Everest

A jak to sobie wyobrażasz skoro komputer się nie uruchamia, wyłącza się w kilka sekund po wciśnięciu przycisku 'power'!!??

Sprawdziłem jak się zachowuje na samej baterii bez podpiętego zasilacza i reakcja jest ta sama. Włącza się pokazuje się ekran powitalny TOSHIBA, zaczyna ładować się system (Win7) i po chwili się wyłącza zupełnie jakby odcięto mu zasilanie. Jednak po wyłączeniu zasilanie jest bo dioda zasilacza i baterii świecą zwyczajnie jak zawsze!!:?:

1
  • #4 18 Cze 2011 17:34
    jerry1960
    Poziom 34  

Spróbuj uruchomić z płyty np. Hirens Boot, a jak nie to coś źle poskładałeś.

0
  • TermoPasty.pl
  • #5 18 Cze 2011 17:52
    bronxik
    Poziom 11  

Hmm... tylko, że ja nic tam nawet nie ruszałem!! Odkręciłem wszystkie śrubki, pozaglądałem i znalazłem w końcu tą jedną którą wystarczyło wykręcić żeby wyciągnąć napęd DVD. Złożyłem z powrotem i się zaczęło... :(

No ale coś w tym może być, w końcu wszystko zaczęło się po mojej ingerencji!!

Chyba jutro zanim zaniosę komputer do serwisu rozbiorę go jeszcze raz...

Co do HirensBoot to tak jak wcześniej komp wyłącza się bezwzględnie, nic nie mogę zrobić po kilku (kilkunastu) sek po uruchomieniu wyłącza się i tyle!!

0
  • #6 18 Cze 2011 18:08
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 19 Cze 2011 15:57
    bronxik
    Poziom 11  

vogelek23 napisał:
    Jeśli masz zamiar zanieść sprzęt do serwisu, to już nic nie rozkręcaj - możesz pogorszyć i sprawić, że serwis niewiele już z tym zrobi.

Za Twoją radą nie ruszałem już dziś mojego kompa, zaniosłem go grzecznie do serwisu, mam nadzieję że postawią go z powrotem na nogi!!

Jak będę wiedział coś więcej to napiszę!!

Pozdrawiam

0
  • #8 21 Cze 2011 08:49
    bronxik
    Poziom 11  

Wczoraj odebrałem komputer z serwisu zapłaciłem 40$ ale niestety za nic, wszechwiedzący "Pan Serwisant" stwierdził że komputer najzwyczajniej się przegrzewa a przyczyną jest najprawdopodobniej płyta główna.

Rozwiązaniem problemu wg niego jest wymiana płyty głównej, koszt 350$.

Hmm... ciekawa diagnoza, przyznacie?!

Komputer nieużywany dwa dni, stał odłączony a 20 sek. po jego uruchomieniu wyłącza się sam z siebie bo jest przegrzany. Po 20 sek. hmm interesująca teoria!!

Nie zdecydowałem się oczywiście na wymianę płyty. Zabrałem komputer z powrotem do domu i odłożyłem go na półkę. Chwilowo moja prawa ręka jest nie zdatna do poruszania bo miałem małą operację ale jak tylko będzie sprawna to chyba sam rozbiorę ten komputer i pozaglądam tu i ówdzie ;)

Nic gorszego chyba już nie może się z nim stać, tak czy inaczej na tą chwilę sprzęt spisany jest na straty!!

Pozdrawiam

0
  • #9 06 Lip 2011 15:01
    bronxik
    Poziom 11  

No jak obiecalem tak zrobilem, rozebralem swojego laptopa na czesci pierwsze wyciagnalem plyte glowna i niestety znalazlem spalony element, to najprawdopodobniej jakis rezystor albo tranzystor. W sumie w tym przypadku to i tak juz bez znaczenia bo potwierdzila sie diagnoza serwisanta, plyta do wymiany. :(

Pytanie na teraz jest takie gdzie moge sie zglosci celem znalezienia plyty do swojego laptopa, nie koniecznie musi byc ona nowa wazne zeby byla sprawna!! Na jakich danych bazujac powinienem dobrac plyte glowna?? Model komputera to raz a model plyty, gdzie go moge odczytac?? A moze ktos z was ma takiego lapka i chce go odsprzedac na czesci??

Pozdrawiam i z gory dziekuje za podpowiedzi!!

PS. Przepraszam za brak polskich znakow ale korzystam w tej chwili z laptopa kolegi ktory wszystko ma tu po arabsku, cud ze w ogole znalazlem normalne literki!!

0
  • #10 06 Lip 2011 15:04
    _1KOKO
    Poziom 32  

Z powodu spalonego jednego elementu nie wymienia sie całej płyty tylko element uszkodzony... Poszukaj serwisu w którym Ci to zrobią bez problemu zamiast wymiany płyty...

0
  • #11 06 Lip 2011 15:07
    bronxik
    Poziom 11  

_1KOKO napisał:
    Z powodu spalonego jednego elementu nie wymienia sie całej płyty tylko element uszkodzony... Poszukaj serwisu w którym Ci to zrobią bez problemu zamiast wymiany płyty...

Powaznie serwisy bawia sie w takie rzeczy jak wymiana drobnego elementu plyty glownej?? Hmm... w sumie taka opcje od razu skreslilem z listy mozliwosci naprawy, ale sprobuje popytac ;)

W sumie w Polsce moze to byla by pierwsza mysl aby wymienic tylko element ale tutaj w Australii hmm...

2
  • #12 06 Lip 2011 15:09
    _1KOKO
    Poziom 32  

No tak , wsumie racja , tam sie nie bawią w wymiane elementów już dawno ;)

0
  • #13 06 Lip 2011 15:17
    bronxik
    Poziom 11  

_1KOKO napisał:
    No tak , wsumie racja , tam sie nie bawią w wymiane elementów już dawno ;)

Hmm... mam w sumie tutaj znajomego, ktory pracuje w serwisie SONY, zapytam go co on o tym mysli. Ostatnio jak z nim rozmawialem to opowiadal mi cos o jakichs sklepach z tanimi czesciami komputerowymi moze to bedzie dobry kierunek!! ;)

Poki co przejrzalem pare aukcji na allegro i nie znalazlem konkretnie tego modelu ale to tez posledze troche!!

-1
  • #14 07 Lip 2011 05:34
    bronxik
    Poziom 11  

Witam!!

Czy ktoś może mi napisać jak dobrać odpowiednią płytę główną?? Znalazłem na www.ebay.com.au kilka płyt do laptopa Toshiba A300 ale numery seryjne nieco odbiegają od tych które są u mnie. Którą częścią nr seryjnego płyty powinienem się kierować?? Mam brać pod uwagę cały nr czy oznaczenie literowe i powiedzmy pięć pierwszych cyfr?? Poniżej foto etykiet z mojej płyty głównej:

Oraz pełna nazwa modelu laptopa:

Przykładowa znaleziona płyta do Toshiba A300

0
  • #16 08 Lip 2011 08:54
    bronxik
    Poziom 11  

Witam!!

A więc nr SPS jest dla mnie ważny!! Zaczynam poszukiwania ;) Choć w sumie dla ułatwienia sobie sprawy może po prostu kupię tą zaproponowaną przez Ciebie?? Tą z eBay'a, SPS jest identyczny a więc to jest to czego mi potrzeba??

A czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć mi przy okazji gdzie znajdę service manual'a do mojego komputera, najprawdopodobniej sam zajmę się wymianą płyty a nie chciałbym niczego pominąć i zrobić to dobrze!!

Pozdrawiam

0
  • #18 11 Lip 2011 16:00
    bronxik
    Poziom 11  

Płyta zakupiona, pasta termoprzewodząca zakupiona, schemat również jakiś się znalazł ;) Wszystkie niezbędne narzędzia do rozebrania komputera i jego złożenia posiadam.

Może macie dla mnie jakieś wskazówki, o czym jeszcze powinienem pamiętać w trakcie wymiany płyty głównej??

Każda informacją będzie cenna...

0
  • #19 11 Lip 2011 16:36
    FlyBoy
    Poziom 28  

Nie zapomnij rozładować ładunek elektrostatyczny z ciała. ;)

0
  • #20 26 Lip 2011 14:03
    bronxik
    Poziom 11  

No i po wymianie płyty!! Wszystko poszło chyba sprawnie bo komputer działa bez zarzutu - póki co ;) Na dniach zajmę się jeszcze formatowaniem dysku i postawieniem świeżego systemu i zobaczymy jak długo jeszcze posłuży mi ten sprzęt!!

Dzięki wszystkim udzielającym się w temacie!!

Pozdrawiam
    KP

-1
  • #21 28 Lip 2011 05:23
    bronxik
    Poziom 11  

Po dwóch dniach użytkowania komputera z wymienioną płyta główną stwierdzam jeden jedyny kłopot. Komputer nie "trzyma" daty i godziny. Po wyłączeniu i ponownym uruchomieniu data i godzina jest nieaktualna. Wina baterii CMOS?? W sumie przy pierwszym uruchomieniu komputera zaraz po wymianie MB wyświetlił mi się komunikat o problemie z baterią CMOS ale myślałem że to tylko chwilowe i jak komp się uruchomi to z czasem wszystko wróci do normy. Otóż nie stało się tak i najprawdopodobniej bateria na płycie jest do wymiany. Nie byłoby z tym kłopotu o ile bateria była by wyciągana jak w zegarku i jak w większości płyt jakie widziałem do tej pory, niestety w tym modelu jest ona przylutowana i należałoby wylutować tą a wlutować nową!!

Wygląda to mniej więcej tak:

Czy bateria z mojej starej płyty zadziała?? Ja sam nie mam tu dostępu do lutownicy więc chyba do serwisu muszę się z tym udać.

Co myślicie?? Jestem w stanie nawet kupić lutownicę ale czy wystarczy odlutować ta "wyczerpaną" i wlutować tą z mojej starej płyty która raczej powinna być wciąż dobra!! Będzie jeszcze dobra skoro mój komp był "dead" przez ostatnie 3-4 tygodnie??

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #24 31 Lip 2011 08:04
    lord232!
    Poziom 27  

Tak, to bateria.

0
  • #25 31 Lip 2011 09:25
    bronxik
    Poziom 11  

lord232! napisał:
    Tak, to bateria.

W takim razie jeszcze dziś spróbuję ją wymienić ;) W sumie póki co podmienić zobaczymy czy się uda...

Dzięki lord232 ;)

Parę godzin później...

Wymieniłem (zamieniłem) baterię i wygląda na to że wszystko działa nienagannie ;)

Hehe czyżby się udało??

Technikum Elektroniczne im. Obrońców Poczty Polskiej w Jeleniej Górze rządzi :D

5 lat nauki nie poszło na marne...

Dziękuję chłopaki za info!! Pozdrawiam emilio22(malpa)op.pl hahahah tak zwał mnie kumpel z technikum jeśli jest członkiem naszego forum będzie wiedział!!

0