Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat połaczenia czujnków, silnika ze sterownikiem.

Jarcis86 18 Cze 2011 12:53 5800 15
  • #1 18 Cze 2011 12:53
    Jarcis86
    Poziom 8  

Na początek kilka informacji:
    Moja linia produkcyjna opiera się na sterowniku Allena Bradleya.
    Ma ona za zadanie:
    - przygotowanie puszki do napełnienia cieczą (Myjka)
    - wypełnienie puszki (Monoblok)
    - zatkanie puszki wieczkiem (Zgrzewarka)
    wszystko odbywa się na jednej linii produkcyjnej.

poniżej przedstawiam fragment wizualizacji (Monoblok):

Mój problem:
    Mógłby mi ktoś pomóc zrobić schemat zasilania monobloku łączący:
    *Czujnik ultradźwiękowy (na wizualizacji-2) - poziomu,
    *Czujnik optyczny bariera (na wizualizacji-1) - wykrycia puszki,
    *Stycznik i silnik - odpowiedzialny za taśmę linii produkcyjnej,
    *Zawór elektroniczny - zwalniający ciecz.
    teraz mniej-więcej ideologia mojego dzieła :p
    Przy czym po rozpoznaniu puszki taśma linii się zatrzymuje, zwalniałby się zawór z daną substancją, którą wyłączałby czujnik poziomu i ponownie uruchomił taśmę. Sterownik jest już zaprogramowany wiem które wejścia, wyjścia za co odpowiadają. Tyle, że nie wiem, które wyjście np. z czujnika ultradźwiękowego mam podpiąć aby sygnalizował mi pełne napełnienie puszki i jak mam podpiąć zasilanie.

Przydatne linki, które udało mi się znaleźć:
    czujnik poziomu - Link i Link,
    czujnik optyczny - Link,
    stycznik i silnik - Link

Ewentualnie (gdyby to pochłaniało za dużo czasu) sama pomoc w podłączeniu czujnika ultradźwiękowego.

Z góry dziękuję za pomoc.

0 15
  • #2 18 Cze 2011 20:18
    Wieslaw Bicz
    Poziom 18  

Mam następujące uwagi:

Czujnik ultradźwiękowy można tu zastosować, ale nie z takich, który znalazłeś. Obydwa czujniki będą reagowały głównie na puszkę. W czasie napełniania poza tym na ruch cieczy - zmierzenie nimi poziomu nie będzie możliwe. Tu trzeba zastosować czujnik innego typu.

W momencie zastosowania czujnika ultradźwiękowego odpowiedniej konstrukcji optyczny nie jest potrzebny.

Obawiam się, że znalezienie gotowego rozwiązania może być trudne i trzeba będzie robić dedykowane. Typowe rozwiązanie napełniania na taśmie używa dozowników. Mierzenie poziomu w trakcie napełniania przy pomocy ultradźwięków jest jak najbardziej możliwe ale niebanalne.

0
  • #3 18 Cze 2011 20:32
    Jarcis86
    Poziom 8  

Jeśli czujnik ultradźwiękowy załączy się gdy puszka będzie w odpowiednim miejscu (zadziała czujnik optyczny) i będzie miał sygnalizować dopiero moment, w którym puszka będzie w 90% pełna chyba powinno działać i puszka nie powinna przeszkadzać (bo będzie on ustawiony na dno puszki) ale nie wiem kompletnie jak go podłączyć (korzystając z gotowego modelu).

Przydałby mi się jakiś schemat kompletnego podłączenia takiego czujnika. Bądź takiego, którego uważasz za sensowny.
    Przynajmniej czujnik, zasilanie i maszyna (miejsce na maszynę), którą załącza nie koniecznie zawór.

Jeśli chodzi o dozowniki to jest mały problem. Mianowicie cieczą jest piwo które się pieni. W momencie gdy zwalnia się zawór uruchamia się także "wysysarka piany" co powoduje, że badana jest tylko ciecz bez piany, a zawór musi się wyłączyć gdy osiągnie ona właśnie 90% puszki. Gorzej z ruchem cieczy:/. Ale jeśli można na razie to pomińmy.

czujniki ultradźwiękowe (może coś z tego):
    -Link1
    -Link2
    -Link3
    -Link4

Co do linku4 jest napisane iż:
    *Zaburzenia powierzchni cieczy nie zakłócają
    pomiarów, jeśli nie są zbyt duże. Zazwyczaj
    wpływ zaburzeń powierzchni jest niewielki i może
    być wyeliminowany.
    *Możliwe jest zastosowanie rury osłonowej do
    uniknięcia piany i zakłóceń powierzchni.
    *Odległość od wiązki 11cm na każdy metr,
    czyli przy 10cm będzie koło 1.1cm.

0
  • #4 20 Cze 2011 09:53
    Wieslaw Bicz
    Poziom 18  

Przy nalewaniu (szczególnie szybkim - a o takie tu chodzi), powierzchnia cieczy jest silnie zaburzona. Do tego dochodzi piana. Z tego powodu klasyczne czujniki (te z linków) nie spełnią oczekiwań, bo są one przeznaczone do tego, żeby reagować na wystąpienie sygnału w określonym oknie czasowym lub na informowanie, kiedy wystąpił określony sygnał.

Tu trzeba czujnik, który będzie analizował sygnał i mądry algorytm, ale to nie ta klasa urządzeń.

Zadanie jest rozwiązywalne, ale nie trywialne. Ja bym jednak podszedł do tego w inny sposób.

W. Bicz

0
  • #5 20 Cze 2011 12:04
    Jarcis86
    Poziom 8  

Rozwiązanie jakie udało mi się znaleźć kompletnie nie obejmuje pomiaru poziomu w trakcie nalewania. Ciecz jest nalewana (tak jak wspomniał Wieslaw Bicz) dozując odpowiednią ilość i automatycznie zatykając puszkę. Pomiar odbywa się rentgenem chwilę później. Jednak okazuje się wówczas, że co któraś puszka nie jest dolana i zostaje wyrzucona z taśmy.

Ja chciałem badać poziom podczas nalewania. Nawet jeśli nalewanie ma być wolniejszy ale dzięki pomiarowi nie będziemy tracić ani puszek ani płynu, który został już nalany może to być bardziej opłacalne. Po za tym w moim przypadku zastosowałbym pompę na bieżąco wysysającą pianę (może zdałoby to rezultat).

Zresztą schodzimy na temat czy w ogóle to zadziała:/.
    A ja potrzebuję wiedzieć co mam podłączyć pod taki czujnik aby dawał odpowiedni sygnał do sterownika?

0
  • #6 20 Cze 2011 12:50
    Wieslaw Bicz
    Poziom 18  

Jarcis86 napisał:
    Rozwiązanie jakie udało mi się znaleźć kompletnie nie obejmuje pomiaru poziomu w trakcie nalewania. Ciecz jest nalewana (tak jak wspomniał Wieslaw Bicz) dozując odpowiednią ilość i automatycznie zatykając puszkę. Pomiar odbywa się rentgenem chwilę później. Jednak okazuje się wówczas, że co któraś puszka nie jest dolana i zostaje wyrzucona z taśmy.

Ja chciałem badać poziom podczas nalewania. Nawet jeśli nalewanie ma być wolniejszy ale dzięki pomiarowi nie będziemy tracić ani puszek ani płynu, który został już nalany może to być bardziej opłacalne. Po za tym w moim przypadku zastosowałbym pompę na bieżąco wysysającą pianę (może zdałoby to rezultat).

Zresztą schodzimy na temat czy w ogóle to zadziała:/.
    A ja potrzebuję wiedzieć co mam podłączyć pod taki czujnik aby dawał odpowiedni sygnał do sterownika?

Mogę tylko powtórzyć: W oparciu o posiadane doświadczenie i możliwości byłbym w stanie zrealizować urządzenie, które mierzy poziom w czasie nalewania i na dodatek jeszcze usuwa pianę, ale nie jest to rozwiązanie dostępne z półki. Jestem pewien, że czujniki, które wspomniałeś nie mają szans się sprawdzić, dlatego też rozważanie, co podłączyć nie ma sensu. Tu potrzebne jest kompleksowe rozwiązanie.

W. Bicz

0
  • #7 20 Cze 2011 13:11
    Jarcis86
    Poziom 8  

A pomijając falowanie i pienienie się gdyby to było coś sypkiego albo przynajmniej gęstego? Dałoby się rozwiązać coś takiego?

Resztę sam spróbuje rozwiązać. Chciałbym abyś mi pomógł dobrać czujnik i wykonać do niego schemat, który zostałby podpięty do sterownika.
    PS: Coś więcej będę prawdopodobnie wiedział wieczorem. Może nawet jakieś rozwiązanie.

0
  • #8 20 Cze 2011 22:23
    Wieslaw Bicz
    Poziom 18  

Jarcis86 napisał:
    A pomijając falowanie i pienienie się gdyby to było coś sypkiego albo przynajmniej gęstego? Dałoby się rozwiązać coś takiego?

Resztę sam spróbuje rozwiązać. Chciałbym abyś mi pomógł dobrać czujnik i wykonać do niego schemat, który zostałby podpięty do sterownika.
    PS: Coś więcej będę prawdopodobnie wiedział wieczorem. Może nawet jakieś rozwiązanie.

Czujnik ultradźwiękowy będzie reagował prawidłowo, jeśli powierzchnia odbijająca dźwięki będzie w miarę prostopadła do czoła fali. Przy wolno płynącej cieczy może się to udać.

Typowe czujniki zbliżeniowe nie wymagają skomplikowanego podłączenia, bo mają wyjście w postaci styku albo otwartego kolektora i dodatkowo jeszcze zasilanie.

Dobrać trzeba taki, którego pole pasuje przestrzennie do zastosowań.

W. Bicz

0
  • #9 22 Cze 2011 22:32
    Jarcis86
    Poziom 8  

A teraz inna strona tematu:
    Czy schemat jest poprawnie wykonany czy należy coś dodać za sterownikiem?

silnik Link
    stycznik Link

0
  • #10 22 Cze 2011 23:13
    Wieslaw Bicz
    Poziom 18  

Schemat jest zasadniczo błędny. Przemyśl go solidnie.

W. Bicz

0
  • #11 25 Cze 2011 20:22
    Jarcis86
    Poziom 8  

No to teraz kilka poprawek i schematów:

schemat podłączenia czujników (1,2)
    Do wejść I3 oraz I4 zostają podłączone także czujniki optyczne na tej samej zasadzie jak do wejścia I2.

schemat podłączenia silnika(3)
    S1,2,3 - stycznik, cewka stycznika lub zestyki pomocnicze stycznika,
    PR – przełącznik (sterowanie: lokalne, 0, zdalne)
    Pt – przekaźnik cieplny termobimetalowy,
    PW, PZ - przyciski sterownicze wyłączający i załączający,
    F1,2,3 - bezpieczniki

Czy teraz będzie to poprawnie?

0
  • #12 25 Cze 2011 23:18
    Wieslaw Bicz
    Poziom 18  

Z grubsza tak, ale pozostaje wiele pytań i wątpliwości oraz drobnych błędów.

Np. schemat ideowy nie jest ideowy, nie jest rozpatrzona sprawa sterowania silnika napędzającego linię. Jeśli ma pracować w trybie ciągłym, to problem rozruchu może mieć znaczenie, ale nie wiem, jak wtedy rozwiązać nalewanie. Jeśli w trybie start-stop, to chyba samym silnikiem nie da się tego załatwić. Jest wiele niedomówień.

Czy tu chodzi o jakiś projekt w szkole zawodowej?

Czy ktoś, kto ma trochę pojęcia o takich rzeczach ma jakiś nadzór nad tym projektem?

0
  • #13 26 Cze 2011 13:10
    Jarcis86
    Poziom 8  

W zasadzie to projekt na studiach a koleś co ma o tym pojecie olewa wszystko:/

Jeśli chodzi o silnik ponoć może być i będzie działał z tego co mi prowadzący mówił w trybie start\stop.

Z reguły nigdy się nie zajmowałem połączeniem tego wszystkiego do sieci. Jako elektronik zazwyczaj programuje :/.

0
  • #14 27 Cze 2011 13:26
    Jarcis86
    Poziom 8  

Udało mi się znaleźć profesjonalny schemat.
    gdzie:
    za co odpowiadają wyjścia na schemacie 1,3,4,5? Wyjście 2 to informacja ze wszytko działa - tak myślę.

Jedno na pewno jeszcze zasilanie, a jedno wyjście sterownika

0
  • #15 29 Cze 2011 10:20
    Jarcis86
    Poziom 8  

Zrobiłem coś takiego:
    Wydaje mi się, że:
    I6- wejścia, informujące, ze wszystkie zabezpieczenia działają poprawnie
    I5- wejście, informujące o działaniu zdalnym układu
    Q1- wyjście, sterujące silnikiem

1 i 5 nie wiem gdzie:/
    to jakieś zasilanie chyba?

dodatkowo:

może ktoś mi pomóc?

0
  • #16 01 Lip 2011 09:54
    Jarcis86
    Poziom 8  

Tak to zrobiłem:
    Nie wiem czy jest poprawnie. Jeśli ktoś ma zastrzeżenia albo inne pomysły to temat zostawiam otwarty jeszcze parę dni.

0