Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bmw - odczyt roku produkcji szyby

Pascalt 18 Cze 2011 16:38 23037 10
  • #1 18 Cze 2011 16:38
    Pascalt
    Poziom 22  

Witam,
    czy orientuje sie ktos w jaki sposob mozna odczytac rok produkcji przedniej szyby w BMW? Brak standardowego oznaczenia (kropki i cyfry/cyfr).

1 10
  • #2 18 Cze 2011 16:57
    zeimp
    Moderator na urlopie...

Oznaczenie daty produkcji wiąże się z układem cyfr i kropek. Miejsce kropki przed lub za cyfrą wskazuje na miesiąc, cyfra – na rok produkcji. Nie ma czegoś takiego, to nie odczytasz :D

-1
  • #3 18 Cze 2011 17:32
    marcing27
    Poziom 16  

Z numeru vin odczytasz,szyba mogłaby być już wymieniana.

0
  • #4 18 Cze 2011 18:15
    Pascalt
    Poziom 22  

zeimp napisał:
    Oznaczenie daty produkcji wiąże się z układem cyfr i kropek. Miejsce kropki przed lub za cyfrą wskazuje na miesiąc, cyfra – na rok produkcji. Nie ma czegoś takiego, to nie odczytasz :D

Mylisz sie Kolego. BMW jak kazda inna marka musi oznaczac szyby rokiem produkcji, przy czym oznaczenie bocznych ukryte jest pod listwa - nie odczyta sie bez wyjęcia szyby, natomiast oznaczenie przedniej jest widoczne, aczkolwiek nie wiem jak odczytac.

2
  • Pomocny post
    #5 18 Cze 2011 18:16
    zeimp
    Moderator na urlopie...

Zrób fotkę i wklej (fotkę napisów z szyby) - zobaczymy.

0
  • #6 18 Cze 2011 18:27
    Pascalt
    Poziom 22  

marcing27 napisał:
    Z numeru vin odczytasz,szyba mogłaby być już wymieniana.

Chodzi o rok produkcji szyby, nie auta ;)

Dodano po 10 [minuty]:

zeimp napisał:
    Zrób fotkę i wklej (fotkę napisów z szyby) - zobaczymy.

Nie mam aktualnie żadnego BMW pod ręką, ale kombinowałem już różnie i z napisów nic nie pasuje. Pamiętam np że jedno BMW miało jedną kropkę tylko pod oznaczeniami twardości, nr seryjnym, nr homologacji - sama kropka bez cyferki. Może tu jest coś zaszyte... Dobrze by było, jakby inni posiadacze napisali jak jest u nich z tymi kropkami - może byśmy coś wydedukowali.

2
  • Pomocny post
    #7 18 Cze 2011 18:43
    zeimp
    Moderator na urlopie...

Na PW podrzuciłem Ci moją tabelę z opisem oznaczeń szyby czołowej. Zobaczymy czy coś Ci pomoże ;)

2
  • #8 18 Cze 2011 20:07
    Pascalt
    Poziom 22  

Dzięki Zeimp za tabelkę i chęć pomocy, ale tam nie ma nic o rocznikach - tym bardziej w BMW, gdzie brak jest standardowego oznaczenia daty prod. szyby. Także problem pozostaje cały czas nierozwiązany, a temat otwarty.

0
  • Pomocny post
    #9 18 Cze 2011 22:38
    zeimp
    Moderator na urlopie...

To aby co niektórych zachęcić to wrzucę dwie fotki z przednich szyb BMW e46 i e90 (takie mam obecnie na warsztacie ;)

Dodano po 14 [minuty]:

Dodam, żeby ktoś nie pomylił DOT (np. z oznakowaniem opon), to oznaczenie DOT i CCC dotyczy zgodności produkowanej szyby z normą amerykańską i chińską (ChRL), o ile producent uzyskał potwierdzenie tej zgodności i odpowiedni numer identyfikacyjny. Dotyczy to producentów szyb na całym Świecie i jest warunkiem zezwolenia w tych krajach na stosowania szyb w pojazdach dopuszczonych do ruchu.

Dodano po 13 [minuty]:

Tak dla przykładu do 2010r. wygląda to tak:
    ......4 - styczeń - 2004r.
    .....3 - luty - 2003r.
    ....4 - marzec - 2004r.
    ...2 - kwiecień - 2002r
    ..5 - maj - 2005r.
    .5 - czerwiec - 2005r.
    1...... - lipiec - 20001r.
    7 ..... - sierpień - 2007r.
    4 .... - wrzesień - 2004r.
    3 ... - październik - 2003r.
    4 .. - listopad - 2004r.
    9. - grudzień - 2009r.
    Jak będą oznaczać po 2010r. tego jeszcze nie wiem, ale jeśli nie ma kropek i choćby jednej cyfry, to niestety, ale wydaje mi się, że nie sposób odczytać, no chyba, że przez producenta :D Pozdrawiam.

0
  • #10 18 Cze 2011 23:19
    Pascalt
    Poziom 22  

Oczywiście pomimo tego, że problem pozostaje nierozwiązany, jak najbardziej Zeimb należą Ci się podziękowania (odwdzięczę się jak usiądę przy kompie, bo na komórce coś "pomógł" nie wchodzi.
    Tak sobie myślę, może tutaj jedna kropka oznacza rok 2001, 2 kropki to 2002 itd., ale to tylko domysły - jakby nie było te kropki coś oznaczają i to przez analogię na pewno mają coś wspólnego z datą produkcji szyby.

0
  • Pomocny post
    #11 19 Cze 2011 00:12
    zeimp
    Moderator na urlopie...

Opisałem Ci tylko tyle, ile wiem na ten temat (plus tabelka na PW). Dlatego zamieściłem fotki, aby któryś z użytkowników dopisał resztę. Tak, więc chętnie i ja się reszty dowiem :D

0