Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS VW193D uszkodzony zasilacz (wielkie przepięcie)

gracus7 18 Cze 2011 22:45 3531 6
  • #1 18 Cze 2011 22:45
    gracus7
    Poziom 26  

Witam
    Niespodziewanie dopadł mnie pech :( A więc uszkodził się mój 3 letni monitor ASUS VW 193d pozostawiłem jak zwykle włączony komputer a gdy przyszedłem wieczorem do domu i chciałem go wyłączyć okazało się że monitor nie reaguje i w ogóle nie zapala się dioda. Wyłączyłem komputer awaryjnie jednak na drugi dzień okazało się ze komputer po mimo włączonych wentylatorów też miał awarię. po resecie biosa i poprawieniu złącza zasilacza udało się go uruchomić jednak okazało się, że karta sieciowa jest uszkodzona(widoczne ślady przepaleń) prawdopodobnie w trakcie błyskawic doszło do jakiegoś przepięcia po kablu sieciowym gdyż w przeszłości w podobny sposób uszkodziła się zintegrowana karta sieciowa. Tym razem po wymianie karty komputer odzyskał sprawność. Przyszła pora na monitor!! po rozebraniu obudowy i obejrzeniu płytki zasilacza ręce mi opadły. Tu również doszło do poważnego przepięcia gdyż metalowy ekran matrycy ma czarną plamę około 4 cm powierzchni. wymontowałem płytkę i po obejrzeniu stwierdziłem uszkodzone wręcz spalone następujące elementy: IC 901 -TEA 1530AT, Q901 -STP10NK70ZFP, D903 -LL4148WP, R910 -10R, R914 -0.22R, R915 -220K, R917 -1K, R938 -10K, Moje pytanie brzmi czy jest sens poszukiwania części i próby naprawy zasilacza czy odpuścić sobie, gdzyż uszkodzeniu mogły ulec inne miejsca, chodzi mi o pozostałą elektronikę sterowania matrycą lub inwerter? Miał ktoś podobny przypadek z popalonymi ścieżkami przy elementach smd? co prawda dla mnie to nie problem ale nie chcę się grzebać w tym jeśli nie ma sensu. No i najważniejsze czy dostanę gdzieś w naszym kraju taki zestaw elementów. Podejrzewam że do wymiany będą również oba elektrolity czyli C905 -100uF/400V oraz C908 -22uF/50 A może ktoś zna namiar na źródło dostępu do płytki na wymianę.

0 6
  • #2 19 Cze 2011 08:44
    dzimi
    Moderator

Oczywiście możesz pokusić się o wymianę tych elementów ale jak sam piszesz - przepięcia po burzy są nieprzewidywalne. Układ TEA to około 40zł, tranzystor - 8zł, dioda też groszowe sprawy nie wspomnę już o rezystorach ale... ciekawe czy nie poszło na płytkę logiki czy inwerter. Może taniej wyjdzie poszukać całą elektronikę z monitora z uszkodzonym LCD?

0
  • #3 19 Cze 2011 09:39
    SLAVCO1983
    Poziom 18  

O ile i matryca nie została uszkodzona.

0
  • #4 19 Cze 2011 11:12
    gracus7
    Poziom 26  

Witam
    Właśnie zastanawiałem się nad matrycą jednak nie mam możliwości sprawdzenia jej w żaden sposób. Wiadomo przepięcia robią poważne szkody jednak wszystkie popalone elementy to strona pierwotna przetwornicy. Mam więc nadzieję że coś z tego będzie gdyż monitor mam od nowości i jakiś sentyment do niego jest;) pamiętam kiedyś kilka telewizorów po przepięciach, które naprawiałem jednak tam przeważnie do wymiany były kondensatory i tranzystor klucz przetwornicy. I działają do dzisiaj;)

0
  • #5 19 Cze 2011 11:59
    dzimi
    Moderator

Tylko że konstrukcja TV jest troszkę inna niż LCD. Jak sam wspomniałeś, masz ślady na tylnej ścianie blachy zabezpieczającą matrycę.

0
  • #6 19 Cze 2011 12:05
    gracus7
    Poziom 26  

Zgadza sie ślady przypalenia są na tylniej obudowie a dokładnie na metalowym ekranie a wygląda mi to bardziej na bliskość płytki na której popaliły się elementy smd. Ale cóż spróbuję może się uda bo na allegro nie znalazłem żadnego takiego uszkodzonego ani używanego modelu.

0
  • #7 01 Lip 2011 20:49
    gracus7
    Poziom 26  

OK problem rozwiązany udało się uratować monitor! Szukałem i szukałem aż znalazłem w internecie na Ebay'u cały moduł zasilania do tego monitora. Szukałem po numerze z płyty drukowanej. Znalazłem aukcję z Hong Kongu gdzie przesyłka była za darmo. Przelałem 24 dolary i po 10 dniach paczkę miałem w domu ;)) Jednak chyba moduł nie był nowy w każdym razie działa. Pozdrawiam wszystkich.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo