Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mało FPSów przy minimalnych ustawieniach

rafalst 19 Jun 2011 00:59 1722 7
    rafalst
    Level 10  
    Witam.
    Sprawa jest o tyle dziwna, że według mnie konfiguracja komputera jest nienajgorsza jeżeli chodzi o wymagania gry World of Warcraft, a mianowicie:
    rekomendowane wymagania:
    Procesor: Dual Core / Athlon Dual Core
    Pamięć operacyjna: 2 GB RAM
    Karta grafiki: 256 MB (NVIDIA GeForce 8600 / ATI Radeon HD 2600 lub lepsze), Pixel Shader 2.0
    System operacyjny: Windows Vista/7

konfiguracja komputera:

Procesor: DualCore AMD Athlon 64 X2, 2200 MHz (10 x 220) - oryginalnie jest chyba 200
    Nazwa płyty głównej: Gigabyte GA-MA770-UD3 v2.0
    Pamięci RAM:
    DIMM1: Patriot Memory PDC22G6400LLK 1 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (5-5-5-16 @ 400 MHz) (4-4-4-11 @ 266 MHz) (3-3-3-8 @ 200 MHz)
    DIMM2: Patriot Memory PDC22G6400LLK 1 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (5-5-5-16 @ 400 MHz) (4-4-4-11 @ 266 MHz) (3-3-3-8 @ 200 MHz)
    DIMM3: Patriot Memory 512 MB DDR2-667 DDR2 SDRAM (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)
    DIMM4: Patriot Memory 512 MB DDR2-667 DDR2 SDRAM (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)

Karta wideo: NVIDIA GeForce 8800 GTS (640 MB)
    Dysk fizyczny: SAMSUNG HD103SJ ATA Device (1000 GB, 7200 RPM, SATA-II)
    Zasilacz: Chieftec ENH-0746GB 460W
    System: W7 Ultimate

Płyta główna była wymieniana jak i system także.

Na ustawieniach graficznych średnich, rozdzielczość 1680x1050 window mode w głównym mieście (najwięcej postaci na raz można spotkać) mam tylko 15-17 FPSów. Co prawda trochę się poprawiło po odkurzeniu wnętrza komputera jak i nałożeniu pod każdy radiator świeżej pasty termoprzewodzącej. Podkręciłem też procka o 10% (FBS z 200 na 220). Temperatura procesora pod obciążeniem (gra odpalona z postacią w mieście najbardziej wymagającym miejscu jak i programem Orthos) to ~40 stopni. Nie wiem czy dalej kręcić, bo trochę poczytałem i FSB kręci też pamięci? w BIOSie było to widać. Mówią aby kręcić o 5hz i sprawdzać pod obciążeniem temperaturę procesora (max dla tego modelu wyczytałem 55 stopni pod obciążeniem, tylko 55 dla rdzeni czy całego procka?), a co z pamięciami jak się "przekręci"? Jeszcze pytanie na temat ?mnożnika? zostawić auto czy od razu ustawić na konkretną ilość?
    Może nic nie kręcić tylko upgrade'ować lub wymienić całe pudło(co obecnie nie wchodzi w grę ; p)?
    Dodam jeszcze, że nawet z wcześniejszymi dodatkami do tej gry, z przed 4 lat też miałem problemy z FPSami, przez co grałem na ustawieniach prawie najniższych. No ale ile można. Jakieś konkluzje? Wydaje mi się że to od początku jest zła konfiguracja sprzętowa, ale to tylko moje amatorskie zdanie.

EDIT: W tle pracuje Avast oraz AD-aware
    CPU-z
    Parametry po 30 min max obciążenia (z FSB 220):
    leven
    Level 36  
    Ściągnij i uruchom programik "msiafterburner".
    Uruchom też menadżera zadań "wydajność".

Następnie zagraj w World of Warcraft i popykaj z 10 minut.

Zakończ grę i zrób zrzut ekranu z wcześniej uruchomionych monitoringów.
    Fotkę wklej na forum za pomocą "dodaj obrazek".

Przykład:

http://www.programosy.pl/program,msi-afterburner.html
    leven
    Level 36  
    Grafika ledwo wykorzystana, za to procesor ponad 90%.
    Wniosek ?
    Zmiana procesora na 4 rdzenie.
    OC terazniejszego nie wiele da.

Płyta obsługuje praktycznie wszystkie nowe procesory:

http://www.cpu-upgrade.com/mb-Gigabyte/GA-MA770-UD3%28rev._2.0%29.html

Ważne:

Jak zdecydujesz się na zmianę procesora i będzie to seria Athlon II/Phenom II, to należy wgrać na terazniejszym procesorze nowy bios, odpowiadający wybranemu procesorowi.

Wydajność wzrośnie bardzo znacząco.
    iron64
    Level 41  
    I sądzisz leven, że wydanie kasy na quada poprawi cokolwiek? Ja sądzę, że da tylko tyle, że autor tematu będzie biedniejszy, a w grze nic się nie zmieni.
    rafalst
    Level 10  
    Więc,
    stałem się szczęśliwym (dlaczego o tym później) posiadaczem AMD Phenom II X4 955 BE + Spartan HE923. Najbardziej się wkurzyłem jak wymontowałem całą płytę i podstawkę i okazało się że nowe podstawki z pudełka od chłodzenia nie pasują :P Już myślałem, że złe chłodzenie, ale chwila przyjrzenia się i stara podstawka pasowała do mocowań chłodzenia. Wszystko złożyłem do kupy, jakie wyniki? Zadowalające. Teraz gra chodzi na ustawieniach maksymalnych. Karta graficzna w końcu jest wykorzystywana (85 stopni w stresie przy 63% fan speed, procek 45-47 w stresie przy 2k RMP chłodzenia) Cóż jeszcze mogę dopisać, 35-40 FPS w miejscu gdzie najwięcej sprzęt dostaje do roboty.
    Pomiary po wymianie procesora:
    Nowy BIOS wgrany
    Czy coś jeszcze można z tym zrobić? Coś podnieść/obniżyć? Może od razu do 965 podciągnąć?
  • Helpful post
    leven
    Level 36  
    Fotka pierwsza pokazuje, że karta ledwo pracuje (może gra jest mało wymagająca).
    Uruchom np. benchmark "vantage" i pokaż wyniki z "msiafterburnera" i "menadzera zadan".

http://download.chip.eu/pl/download_getfile_p...0c21da2d274a24f181426bd&dl_type=dl_hs&lang=pl

Jak procesor jest poprawnie wykrywany przez bios, to wszystko jest w porządku.
    OC procesora wedle życzenia.
    Zawsze te "parę" FPS wskoczy :wink:
    rafalst
    Level 10  
    Ok wszystko działa jak należy, dziekuję za pomoc.