Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawieszanie komputera z podłączonym dyskiem Seagate ST3250410AS

19 Cze 2011 16:41 1744 6
  • Poziom 10  
    Jakiś czas temu zawiesił mi się komputer (płyta A8N32-Sli Deluxe) z w/w dyskiem zawierającym partycją systemową. Ponowne uruchomienie nie dało żadnych rezultatów - komputer zawieszał się przy samym starcie, nawet przed wejściem do Biosu. Wymiana kabli zasilających oraz SATA nie pomogło. Po odpięciu dysku komputer działał bez zarzutu. Przepiąłem dysk do starszego komputera (Płyta Shuttle AK32) z przejściówką ATA -> SATA. Tu już było troszkę lepiej, chociaż Bios początkowo nie widział dysku. Po kilku restartach w końcu go wykrył i rozpocząłem kopiowanie co cenniejszych danych. Oczywiście nie obyło się bez problemów: klika zwiech i kolejne próby wykrycia dysku po restarcie - w czasie zawieszenia dysk wydawał cykliczny dźwięk "dz"..."dz"..."dz".

Po uratowaniu danych rozpocząłem zabawę z programami do testowania dysków: TestDisk, HDD Regenerator i Victoria, które na zmianę nie widziały (nawet odpalone z poziomu windowsa zainstalowanego na testowanym dysku.)dysku lub zawieszały komputer. Przyszła kolej na SeeTools pod Dos: Wszelakie testy powodowały zawieszenie, tylko opcja Erase poszła bez problemu.

Następnie test HDD Regenerator(DOS) już bez żadnych problemów wykrył 2 bad sektory, które zostały naprawione. Dzisiaj przeprowadziłem test (z poziomu windowsa zainstalowanego na innym dysku) za pomocą programu Victoria z którego wynik oraz Smart zamieszczam poniżej.

Wynik Testu:

Smart:

Wyczytałem, że Ultra dma crc error może wskazywać na uszkodzoną elektronikę dysku, przypominam, że kable były zmieniane wielokrotnie. Dlatego moje pytanie brzmi czy tego typu wyniki mogą być podstawą zwrotu dysku na gwarancji, biorąc pod uwagę fakt, że na chwilę obecną dysk wydaję się działać poprawnie (oprócz cyklicznego "cykania", które pojawia się co jakiś czas)? Ew. jakie testy mógłbym jeszcze przeprowadzić żeby sprawdzić jego działanie.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 30  
    Spokojnie możesz dysk reklamować, najlepiej bezpośrednio przez stronę Seagate.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 10  
    Dzięki, tak też zrobię.
  • Poziom 10  
    Zrobiłem tak jak powiedziałeś - wyniki Smart zbliżone do poprzednich. Dysk wydaje się zachowywać poprawnie ale nadal nie mam pewności czy znowu nie odmówi mi posłuszeństwa.

Smart:
  • Poziom 10  
    Na chwilę obecną parametry pozostają bez zmian. Dysk będę monitorował a w razie czego odeśle na gwarancji. Temat zamykam.
    Dzięki!