Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OR reakcyjny usterka. Z głośnika słychać pisk.

Uczę_się 29 Sie 2011 17:13 7724 62
 • #61
  maciej_333
  Poziom 34  
  Uczę_się napisał:
  Jak zestroić to ja nie mam pojęcia ale grunt że ładnie odbiera PR1.
  Cewki na antenie tak poustawiałem żeby było jak najgłośniej i bez szumów słychać odbieraną stację duży wpływ na to miała cewka reakcyjna, umieściłem ją na końcu anteny jeśliby ją zsunąć kawałek to odbiór zanika jeśli przybliżyć do środka staje się coraz mocniejszy aż w końcu słychać gwizdy i duże zniekształcenie odbieranej stacji. Z radia jestem zadowolony bardzo, efekt przewyższył moje oczekiwania.


  Wszystko jest dokładnie tak, jak powinno być. Jak zauważyłeś zwiększenie głębokości dodatniego sprzężenia zwrotnego zwiększa wzmocnienie układu. Odbiornik powinien pracować na granicy samowzbudzenia. Tzn. cewka reakcyjna powinna być tak ustawiona, by już niewielkie jej przesunięcie powodowało wzbudzenie - gwizdy. Tak uzyskasz największą czułość.

  Co do jakiegoś dostrojenia, to można tak ustawić cewki, by w jednym z położeń przełącznika mieć odbiór fal długich w innym zaś średnich. Chodzi o to, by odbiornik stroił się w dobrym zakresie. Głębsza reakcja poprawia też selektywność. Pobaw się z tym odbiornikiem. Szczególnie polecam zabawę o zmierzchu - odbierzesz dużo więcej stacji. Może uda Ci się odebrać coś innego od I PR. Można też dołączyć antenę (dłuuugi drut) poprzez dodatkową cewkę.
 • PCBway
 • #62
  Driver-
  Poziom 38  
  Uczę_się napisał:
  Jak zestroić to ja nie mam pojęcia ale grunt że ładnie odbiera PR1.
  Cewki na antenie tak poustawiałem żeby było jak najgłośniej i bez szumów słychać odbieraną stację duży wpływ na to miała cewka reakcyjna, umieściłem ją na końcu anteny jeśliby ją zsunąć kawałek to odbiór zanika jeśli przybliżyć do środka staje się coraz mocniejszy aż w końcu słychać gwizdy i duże zniekształcenie odbieranej stacji.
  Cały szkopuł w tym ze sprzężenie reakcji dobiera się do poziomu sygnału odbieranej stacji tak aby odbiór był najgłośniejszy, bez zniekształceń i gwizdów. Zarówno na falach długich jak i średnich poziom sygnału będzie się zmieniał w zależności od pory dnia (nocy) więc trzeba mieć możliwość regulacji sprzężenia. Pozbawiłeś się tej możliwości zastępując agregat kondensatorów zmiennych kondensatorem stałym. Spróbuj ponownie go podłączyć. Z tego co widziałem na zdjęciach to kondensator 3x17pF z głowicy UKF, więc sekcje połączone równolegle dadzą 51pF. Taka pojemność powinna praktycznie wystarczyć aby zmieniać sprzężenie reakcji na falach długich i średnich. Podłącz agregat ustaw go tak aby połowa płytek rotora weszła w płytki statora a potem dobieraj, przesuwając cewkę, głębokość sprzężenia na najczystszy i najgłośniejszy odbiór PR I. Sprawdź wieczorem, z anteną wspomniana przez maciej_333, na falach średnich i lekko skoryguj sprzężenie cewką. Wtedy będzie możliwe regulowanie sprzężenia kondensatorem podczas odbioru stacji i tych stacji powinieneś usłyszeć dużo więcej.

  Jeszcze jedna ważna rzecz. Obudowa kondensatora powinna byś odizolowana od chassis, kondensator nie może stykać się z masą. Musisz go zamontować na płytce izolacyjnej, zwracając również uwagę czy ośka gałki nie styka się z masą. Inaczej odbiornik przestanie działać. Obudowę kondensatora podłącz do cewki a stator do anody.
 • PCBway
 • #63
  Uczę_się
  Poziom 9  
  Przepraszam za zwłokę ale czasu nie było...
  Kondensator był przymocowany do obudowy przez gumową podkładkę nie stykał się z masą ani niczym innym, zainstalowałem go ponownie zgodnie z pańską radą (Obudowa do cewki stator do anody) i wszystko gra poza tym dobrze daje się stroić też samą cewką reakcyjną.