Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaki Linux do Acer Aspire One 722

poorchava 19 Cze 2011 18:29 14197 20
  • #1 19 Cze 2011 18:29
    poorchava
    Poziom 18  

Zakupiłem ostatnio takowego netbooka i chcę na nim postawić jakiegoś linuxa. Dystrybucji linuxa przeznaczonych dla netbooków jest od groma i cięzko sie w tym połapać. Poza tym, mój netbook ma procesor AMD Ontario C50 i chyba w żadnej z dystrybucji nie było nic napisane o wsparciu dla tego procesora.

Czy znacie jakąś dystrybucję godną polecenia, o której wiecie, że będzie działała na tym sprzęcie? Fajnie byłoby gdyby nie wymagała siedzenia tydzień nad konfiguracją.

0 20
  • #2 19 Cze 2011 18:49
    Paolo1976
    Poziom 24  

Najnowsze Ubuntu jest dość przyjemne i stabilne. Na Twoim sprzęcie będzie działać.

0
  • #3 19 Cze 2011 19:07
    poorchava
    Poziom 18  

A jak tam jest z obsługą WiFi? Bo natknąłem się na problem przy instalacji Debiana. Podczas instalacji nie miał chyba sterownikow do WiFi i nie mógł sie połączyc z serwerem apta i nie mógł go skonfigurować. No i niby sie zainstalował, ale bez możliwości pobierania paczek (nie jestem na tyle dobry w ten klocki, żeby ręcznie skonfigurować apta :/)

Spróbuje to ubuntu jak dopadne gdzieś szybkie łącze żeby ściągnąć cały obraz CD

EDIT:
    Zasiorbałem ubuntu 11.04 Natty Narwhal dla amd64 i będę instalował, zobaczymy co sie stanie.

EDIT2:
    No to info dla potomności: Ubuntu obsługuje moduł bezprzewodowy w moim netbooku. Klawisze specjalne chyba działają (w każdym razie regulacja jasności ekranu, wyłączenie touchpada i wyłączenie ekranu, WiFi nie próbowałem jeszcze bo akurat zasysają się paczki).

Instalator Ubuntu jest wkur****ący, bo ściąga paczki po 40-60MB bez pytania (jakieś pliki językowe itp)

0
  • #4 19 Cze 2011 22:20
    Platon
    Spec od komputerów

Ubuntu livecd będzie miało sterowniki do większości sprzętu, także wifi też powinno działać bez problemów.

0
  • #5 19 Cze 2011 22:38
    Słonik1963
    Poziom 15  

Do mojego lapka (HP ProBook) musiałem wcześniej "dociągnąć" sterowniki do WiFi i "podać" je podczas instalacji - to wszystko, czego potrzebował instalator.
    A z LiveCD (Ubuntu) działało bez problemów)

0
  • #6 19 Cze 2011 23:48
    sherszen
    Poziom 14  

A może jakaś Fedor(k)a?

O procesor nie trzeba się martwić, jak to x86_64 to każda dystrybucja na nim pójdzie.

-1
  • #7 20 Cze 2011 01:16
    Platon
    Spec od komputerów

poorchava - odłącz "internet" w czasie instalacji, to nie będzie ściągał. To chyba oczywiste :)

0
  • #8 20 Cze 2011 20:49
    Słonik1963
    Poziom 15  

Lepiej niech podczas instalacji nie korzysta z repozytoriów - można to pominąć (tzn. nie skorzystać z propozycji aktualizacji i wykonać to później - jeśli jest taka potrzeba).

0
  • #9 21 Cze 2011 15:07
    poorchava
    Poziom 18  

Update:
    pokombinowałem trochę w Ubuntu 11.04 i stwierdziłem parę rzeczy.

Próbowalem uruchomić tryb monitorowania i wstrzykiwania w karcie wifi (chip broadcom 4313). Teoretycznie jest to możliwe z użyciem otwartego drivera brcm80211. Co więcej, od wersji kernela 2.6.38 driver ten jest włączony w skład jądra. Ubuntu natomiast z niewiadomego powodu i tak ściąga własnościowy sterownik STA. Próba dołączenia modułu z driverem brcm80211 do jądra owocuje freezem systemu (konieczny hard reset). Nie wiem czemu tak jest, bo testowałem wersję Live dystrybucji Back|Track 5 i tryby monitor oraz injection dzialają na tej karcie i tym sterowniku (inna sprawa, że cholernie niestabilnie i też zdarzają się freezy systemu).

BT5 nie koniecznie jest odpowiedni, ponieważ ma chyba problemy z obsługą karty graficznej w moim sprzęcie. Czesto pojawia się problem z wyświetlaniem bardzije złożonej grafiki. KDE nie udało sie odpalić, chociaż KDM wyświetla się poprawnie i niby dziala (ale nic nie robi, po zalogowaniu na roota nic sie nie dzieje). Spróbuję zaciągnąć wersję z GNOMEm może będzie dzialało lepiej.

Co do prób z wstrzykiwaniem i monitorowaniem w BT5 to często działa, ale współczynnik wstrzykiwania jest dość mały (test wykazuje 20-70%) niezależnie od odległości od AP (testowane od 20cm do 10m). Będę kombinował. może coś da zainstalowanie BT5 na dysku, ale chwilowo nie wiem jak to zrobić, bo instalator uruchamia się wewnątrz KDE, które jak juz napisałem nie działa.

More to come...

0
  • #10 04 Lip 2011 13:50
    SweetDreams
    Poziom 11  

Testowałem już ponad 10 dystrybucji Linuksa na tym netbooku - ostatnia to Sabayon 6 z jądrem 2.6.39.1 - na wszystkich to samo - połączenie się z siecią Wi-Fi powoduje "zamrożenie systemu" i tylko reset pomaga
    Dzisiaj spróbuję z PCLinuxOS, ale raczej wiem czego się spodziewać...

0
  • #11 04 Lip 2011 16:05
    Słonik1963
    Poziom 15  

Witam.

Na angielsko języcznej stronie (Ubuntu) znalazłem coś takiego:

Cytat:
    Wi-Fi on Lenovo s10-3t with Broadcom BCM4313 [14e4:4727] (rev 01)
    First download the latest drivers here :
    http://www.broadcom.com/support/802.11/linux_sta.php

Then launch the Terminal and do the following steps :
    - apt-get install build-essential linux-headers-generic
    - apt-get build-dep linux
    Then go to the directory where you downloaded the drivers then :
    - mkdir hybrid_wl
    - cd hybrid_wl
    - tar xzf ../hybrid-portsrc.tar
    - make
    Now you should have a file called "wl.ko".
    - rmmod wl
    - mv <path-to-prev-driver>/wl.ko <path-to-prev-driver>/wl.ko.orig
    - cp wl.ko <path-to-prev-driver>/wl.ko
    Where <path-to-prev-driver> is /lib/modules/<kernel-version>/kernel/net/wireless.
    Then add some default drivers to blacklist :
    - rmmod b43
    - rmmod ssb
    - echo "blacklist ssb" >> /etc/modprobe.d/blacklist.conf
    - echo "blacklist b43" >> /etc/modprobe.d/blacklist.conf
    Finally load drivers :
    - cd <path-to-prev-driver>
    - modprobe lib80211
    - insmod wl.ko
    - modprobe wl
    Now, your Wi-Fi should work.

oraz:

Cytat:
    Same problem following 10.4 upgrade no wifi.

Using Lenovo S10e.
    Code:
    05:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4312 802.11b/g (rev 01)
    Subsystem: Broadcom Corporation Device 04b5
    Followed update procedure as found in broadcom README.txt file:
    http://www.broadcom.com/docs/linux_sta/README.txt
    Code:
    Ubuntu:
    ------
    Go to System->Administration->Hardware Drivers
    Choose the Broadcom STA wireless driver
    Activate

Sometimes the driver does not show up in the Hardware Drivers choices. In
    this case, try reintalling the driver from the GUI or shell like this:

From the GUI:
    Package Manager (System>Administration>Synaptic Package Manager). Click the
    Reload button in the upper left corner of Synaptic to refresh your index then
    search for and reinstall the package named bcmwl-kernel-source.

From the shell:
    sudo apt-get update
    sudo apt-get --reinstall install bcmwl-kernel-source

In either GUI or text case, after reinstalling, reboot your machine.

Now go back to System->Administration->Hardware Drivers
    and you should see the driver enabled and working.
    All working well following reboot.

Może te informacje pomogą.

0
  • #12 04 Lip 2011 17:09
    jurek.adam
    Poziom 43  

Gdyby Ubuntu nie przypadł Ci do gustu, to polecam SUSE:
    http://software.opensuse.org/114/pl

Najlepiej wypalić livecd danej dystrybucji i sprawdzić, czy wszystko działa jak należy. Potem dopiero instalować, a nie odwrotnie.

0
  • #13 04 Lip 2011 22:57
    Słonik1963
    Poziom 15  

Witam ponownie.

Ze specyfikacji wynika, że jest to procesor 64-bit.

Czy instalowałeś wersję linuxa dla 64-bitowej platformy - czyli amd64 ?

Ja na swoim HP przez pół roku pracowałem na wersji 32-bit (bez WiFi) i dopiero po zainstalowaniu wersji 64-bit (i dograniu podczas instalacji sterowników do karty WiFi) mogłem cieszyć się połaczeniami z użyciem modułu WiFi tego laptopa.

Wersja Ubuntu (64-bit) jako Live działała znakomicie bez problemów wykryła wszystko, co posiadał laptop.
    I doddatkowo - istnieje wersja stworzona specjalnie do laptopów.

0
  • #14 07 Lip 2011 00:23
    lukasz3926
    Poziom 2  

Cześć, przerobiłem podobny problem i spędziłem wiele godzin, ostatecznie proponuje:

- linux mint 10 32bit (mam wersję z Gnome)

Code:
    - $ uname -r

2.6.35-22-generic

- wifi - instalacja sterowników własnościowych Broadcom STA (wychodzi odpowiednia ikona obok godziny lub można wybrać z menu, u mnie w opisie nie było modelu bcm4313 ale i tak wszystko działa)

- po instalacji sterowników tworzymy taki plik:
    Code:
    echo 'options acer_wmi wireless=1' | sudo tee /etc/modprobe.d/acer_wmi.conf

Bez tego system zawiesza się zaraz po połączeniu z siecią bezprzewodową.
    Patent ten działa chyba tylko na kernelu 2.6.35 - niestety ten nie ma sterowników do grafiki

- sterowników własnościowych do grafiki (do wyboru z listy obok sterowników wifi) radzę nie instalować, obraz będzie wyświetlany niepoprawnie i przywita nas komunikat "Unsupported Hardware", później po ich wyłączeniu "właściwe" sterowniki ze strony AMD zainstalowały się nieprawidłowo, tzn była odpowiednia rozdzielczość ale obraz klatkował przy przewijaniu stron www a komenda fglrxinfo wyświetlała błędy, edycja xorg.conf oraz inne tajemne komendy nie pomagały

- na stronie AMD po wybraniu odpowiednich opcji ostatecznie bedziemy mogli pobrać plik
    ati-driver-installer-11-6-x86.x86_64.run
    nadajemy mu odpowiednie uprawnienia:
    Code:
    chmod +x ati-driver-installer-11-6-x86.x86_64.run

i uruchamiamy - instalator jest graficzny - wszystkie opcje pozostawiłem domyślne, podczas instalacji nie powinien wyjść żaden błąd, po restarcie wszystko powinno już działać ok.

- fglrxinfo wyświetla tylko
    Code:
    display: :0.0  screen: 0

OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
    OpenGL renderer string: AMD Radeon HD 6200 series Graphics
    OpenGL version string: 4.1.10834 Compatibility Profile Context

Ale Compiz działa (filmów HD nie sprawdzałem)

Pracować się da bez problemów - reszta sprzętu wydaje się działać OK. Bluetooth nie sprawdzałem. Touchpada trzeba lekko poprawić (domyślnie brak przewijania dwoma palcami)

Pozdrawiam i życzę powodzenia:)

0
  • #15 03 Sie 2011 22:08
    net110
    Poziom 11  

Możesz spróbować Lubuntu 2.6.38.8. Mam podobny model Acera - 522 i zainstalowałem właśnie tą dystrybucję. Grafika działa instalowana domyślnie przez moduł dodaj sterownik, a z tym jest najwięcej problemów. Nie działa mi mikrofon.
    Instalowałem w ten sposób, że podpiąłem na czas instalacji ethernet, żeby mógł sobie podociągać co potrzeba.

0
  • #16 03 Sie 2011 22:43
    marek-zarzycki
    Poziom 27  

Zainstaluj sobie Ubuntu stąd:
    http://ubuntu.pl/pobierz.php

Jest już tam wszystko zainstalowane co potrzebne i o nic się nie musisz martwic, że sterowników nie będzie do muzyki czy filmów. Spolszczony maksymalnie. Bardzo przyjemny system.

0
  • #17 09 Sie 2011 09:19
    3miell
    Poziom 2  

ja sobie postawilem 11.04 64bit i chodzi bardzo dobrze i jestem zadowolony
    posilkowalem sie http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1811178
    raz mi sie okren jakby rozsynchronizowal, takie dziwne pasy poziome , uspilem i wznowilem i chodzi
    zgodnie z postem z ubuntu ustawilem bootowanie z lana jako 1st ( bios -> f2 -> boot ( f5 czy f6 ) ) bo mialem problem z zainstlowaniem, zawieszal sie podczas instalacju

0
  • #18 09 Sie 2011 09:46
    marek-zarzycki
    Poziom 27  

@miell

Botowanie z lana? Możesz coś więcej o tym napisać?

0
  • #19 09 Sie 2011 19:43
    3miell
    Poziom 2  

primo @3miell
    @marek-zarzycki
    moze napisz konkretnie co chcesz wiedziec ?
    1) jak ustawić ?
    w defaulcie mialem chyba taka kolejność bootowania:
    dysk hdd, pxe lan, usb hdd,
    zrobilem se bootowalnego pendriva z ubuntu 11.04 netbook edition PL 64bit i zawsze mi sie podczas instalki zawieszal, wiec wygooglowalem ze trzeba ustawic takie bootowanie:
    pxe lan na poczatku a potem reszta bez znaczenia
    wtedy odrazu wszystko poszlo jak splatka
    jak ustawic pisalem wczesniej
    dostac sie do biosa F2, potem znalezc boot i tam w ustawieniach za pomoca F5 i F6 ( do gory i do dolu ) ustawic pxe lan na pierwsza pozycje i np usb hdd na 2ga pozycje , f10 : save and exit
    2) czy bootowalem z lana i instalowałem z lana: NIE, ale sie da, tylko trzeba miec samozaparcie i troche wiedzy na ten temat

0
  • #20 15 Wrz 2011 14:58
    pdrobek
    Poziom 8  

Posiadam dokładnie ten sam model, wybór dla mnie jako zwolennika Gentoo Linux był jasny i przejrzysty od samego początku. Jednym słowem - gentoo linux current :-)

a co więcej.

wifi mam oparte na atherosie 9k (stabilny sterownik w jądrze) bez problemu z wicd albo nm
    lan oparty na atherosie l1c (eksperymentalny sterownik w jądrze) - jw

musiałem je na stale w jądro wkompilować gdyz w przypadku modułów i wykryciu sieci bezprzewodowej zdarzały sie zwiechy - ekspertyza na oko byc moze bledna ale zwiechy ustaly wiec mozliwe ze to wlasnie rozwiazanie.

vga - radeon hd6290 w apu-c60 ktore oficjalnie nie istnieje w dziale wsparcia ati :-). Napisalem maila do nich w tej sprawie i czekam na odpowiedz a tymczasem uruchomilem sterowniki prekompilowane przez ati i jestem zadowolony. Troche szkoda ze pojawil sie znak wodny - unsuported hardware w lewym dolnym rogu jednak mozna to usunac wgrywajac plik control ze starszej wersji sterownikow ati do lokalizacji /etc/ati/

3g oparty o modem huawei e820 nie moge uruchomic za pomoca networkmanagera po zasadzeniu mu sima z aero2. Ta sztuka sie udaje w systemrescuecd co jakis czas ... nie wiem od czego to zalezy. Ta niedogodnosc nie przeszkadza z uwagi na bezproblemowe zestawienie polaczenia przy uzyciu wvdial

bluetooth okazal sie najwieksza porazka tego netbooka z uwagi na zaleznosc od modulu wifi i 3g ... jednym slowem albo bluetooth albo wifi i 3g :(. Na dzien dzisiejszy bluetooth mam z usb-dongla asusa

do zrobienia zostalo acpi ... ale jak z reguly to bywa zostawiam to na koniec i nigdy nie koncze :-) bo dopada mnie niemoc tworcza.

0
  • #21 15 Lis 2012 19:25
    dj_biszkopt
    Poziom 2  

Witam. Posiadam Aspire One D250 Z Gentoo na pokładzie. Fluxbox (u mnie) czy Openbox ciśnie jak rakieta. Mogę wspomóc plikami konfiguracyjnymi.
    Polecam również ArchLinux oraz jego pochodne (nieźle skonfigurowane).
    ArchBang: Link
    ArchOne (stworzony dla Aspire One): Link

0