Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zelmer Nerro plus - wyje pompa elektromagnetyczna poboru wody

19 Cze 2011 21:26 7877 17
  • Poziom 23  
    Nie tłoczy wody . Wygląda na nierozbieralną . Odłączyłem od niej przewody ssący i wyjściowy i nie tłoczy . Bardzo głośno pracuje . Może chodzi w obydwu kierunkach .
    Jest tam namalowana dioda na jednym pinie - może padła lub coś się zatarło - tłoczek ? Jest to rozbieralne ?
    Jest na niej napisane EP4GW - ULKa 48 Wat/230v
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 19  
    Wyjmij ją i podłącz na stole własnymi wężykami, jak woda popłynie to masz zatkane gdzieś wężyki.

• Specjalista AGD
    Jakiego jest koloru? Biała, niebieska czy czerwona?
  • Poziom 23  
    Zasilanie na pompę podawane jest przez element TH-A1D 100 C Tonchui - jeżeli to ma być dioda to ma zwarcie w obydwie strony . Wyciągnąłem z tej pompki element tłoczka i dwie duże sprężyny gdzieś w środku była jakaś cienka sprężynka - chyba przed tłoczkiem od strony ssania zakończona poszerzoną główką - nie wiem co miałaby robić w tym miejscu ? Taka jak z długopisu . Ale chyba wyżej gdzie się rozdzielają wężyki ten cienki do grzałki i ten grubszy do wody i pary są jeszcze elementy i chyba to jeszcze trzeba rozebrać - jest to rozbieralne ?
    Chodzi mi o ten następny element gdzie tłoczek pcha wodę .
  • Pomocny post

Specjalista AGD
    Chodzi Ci o zawór bezpieczenstwa? Hmm.. Owszem jest on rozbieralny, ale mozna go łatwo uszkodzic, a tez bardzo trudno jest go złozyc..

Jedno funcja jest następujaca.. Od pompy swobodnie przelatuje woda przez niego do cienkiej rurki.. Gdy jest zbyt duze cisnienie wówczas otwiera sie zawór i wypuszcza wode tą grubszą rurką.. Także ja odradzam Ci rozbierać ten element..

Element ten jezeli by sie zepsuł puszczał by wode grubszą rurką..
    Jezeli masz niebieską pompe nawet nie kombinuj tylko wymien na nową gdyz była to taka "czarna seria" bardzo wadliwych pomp.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    cyferblat napisał:
    Zasilanie na pompę podawane jest przez element TH-A1D 100 C Tonchui - jeżeli to ma być dioda to ma zwarcie w obydwie strony . Wyciągnąłem z tej pompki element tłoczka i dwie duże sprężyny gdzieś w środku była jakaś cienka sprężynka - chyba przed tłoczkiem od strony ssania zakończona poszerzoną główką - nie wiem co miałaby robić w tym miejscu ? Taka jak z długopisu (...)

Witam, masz uszkodzoną pompkę wody. Ta sprężynka z białym "grzybkiem" od strony tłoczącej ma za zadanie blokować ruch wsteczny wody. Spróbuj cienkim drucikiem przeciągnąć sprężynkę od strony metalowej części, odgiąć dwa kółka z małej sprężynki i zamontować grzybek na tej sprężynce. Niestety to czaso i pracochłonne ale się opłaca. potem złóż pompkę jak ma być i spróbuj ja podłączyć i zobaczyć czy pobiera wodę.
    Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Niestety nie było tam białego grzybka . Co jest w tym plastyku dokręcanym do obudowy metalowej cewki pompy ?
    Gdzie się mógł podziać ten grzybek dołączony do tej sprężynki . Ona tak tam swobodnie pływała wewnątrz tej dużej sprężyny ?
    Macie ktoś zdjęcie jak to wygląda? Może to zrobię lub gdzieś kupię ?
    Zamieście ktoś zdjęcie tej pompki rozebranej . Pewnie wielu to pomoże .
    Dzięki .
    Jeszce pytanie : dlaczego ta pompka chodzi tak głośno , dlatego , że nie pobiera wody ?
    I ten układ włączony w szereg to zabezpieczenie termiczne ? A ta narysowana dioda to kierunek pompowania ?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    cyferblat napisał:
    Niestety nie było tam białego grzybka . Co jest w tym plastyku dokręcanym do obudowy metalowej cewki pompy ?
    Gdzie się mógł podziać ten grzybek dołączony do tej sprężynki . Ona tak tam swobodnie pływała wewnątrz tej dużej sprężyny ?
    Macie ktoś zdjęcie jak to wygląda? Może to zrobię lub gdzieś kupię ?
    Zamieście ktoś zdjęcie tej pompki rozebranej . Pewnie wielu to pomoże .
    Dzięki .
    Jeszce pytanie : dlaczego ta pompka chodzi tak głośno , dlatego , że nie pobiera wody ?
    I ten układ włączony w szereg to zabezpieczenie termiczne ? A ta narysowana dioda to kierunek pompowania ?

Ta malutka sprężynka jeżeli pompka jest uszkodzona powinna pływać między dużą sprężyną a tłokiem. ten mały grzybek prawdopodobnie utkwił w górnej części obudowy tłoka pompki. Niestety nie mam zdjęcia tej pompki w pracy będę dopiero w poniedziałek i może uda mi się zrobić zdjęcie takiej pompki wewnątrz. Pompkę kupujesz w całości. A głośno chodzi ponieważ nie ma możliwości pobrania wody i tłok chodzi na "sucho". Dioda jest zatopiona w obudowie elektromagnesu.
    Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Rozebrałem pompkę i kiedy byłem pewny naprawy okazało się , że ten plastykowy element tłoka jest oderwany . Postanowiłem to naprawić klejem epoksydowym ale w celu wyśrodkowania tego elementy w miejsce sprężynki włożyłem metalowy pręt , który skleił się razem ze wszystkim .Próba wybicia tego pręta skończyła się tragicznie dla tłoczka . Jak opisał kolega powyżej winą była prawdopodobnie urwana sprężyna a potem uszkodzenie tłoczka .Plastykowy zaworek zostaje w środku .
    Może tłoczek z uszkodzonej pompki lub innego modelu ULKI będzie pasował i wtedy nie będzie problemu z naprawą . Prawdopodobnie kupię nową pompę .
    Dzięki wszystkim za pomoc .
  • Pomocny post

Specjalista AGD
    Też mi się tak wydaje, ze najlepszym bedzie rozwiązaniem kupno nowej pompki..
    Efekt takiej naprawy moze być rózny.. Jezeli nawet by się udał, to pompka będzie pracować bardzo głośno.. Tak przynajmiej było w moim przypadku..
    Nowa pompa to nie jest wielki koszt, za to wiadomo ze będzie wszystko grało..

Uprzedzam też bo napewno bedziesz kupował ULKE, to bierz tylko i wyłącznie koloru czerwonego..
  • Poziom 13  
    Witam,
    nioop napisał:
    Uprzedzam też bo napewno bedziesz kupował ULKE, to bierz tylko i wyłącznie koloru czerwonego..

Nie do końca, białe też są dobre. Natomiast odradzam kupna niebieskiej (dziadostwo jakich mało). Druga sprawa trzeba uważać na jakie ciśnienie jest pompka i najlepiej zamówić taką, która jest przeznaczona dla danego sprzętu lub o podobnym ciśnieniu.

Co do naprawy musisz mieć taką samą pompkę inaczej elementy nie będą pasować a jak będą to i tak nie jest powiedziane, że będzie działać. Są różne pompki i różne wkłady dla różnych ciśnień. Z tego co się orientuję posiadasz pompkę 18 bar i taką powinieneś zakupić. Pompka, która pasuje do Twojego ekspresu będzie pasować z ekspresu 13Z018. Jak wrócę do pracy w poniedziałek podam Ci nr katalogowe obu pompek.
    Pozdrawiam

Ps. Pompki te są dość ciężko dostępne i niezbyt tanie ok 120 PLN
    Tańsze pompki są na niższe ciśnienie - radziłbym na to zwrócić uwagę ;)
  • Pomocny post

Specjalista AGD
    Ze tez nie wspomne o mocy ;) Choć podejrzewam ze wiąze się to z ciśnieniem, pompka której poszukujesz prawdopodobnie jest 48W..
    Hmm.. cyferblat skąd jesteś? Jezeli z Warszawy moze mógłbym załatwić Ci pompke troche taniej..
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Witam,
    Przepraszam że nie napisałem wczoraj ale miałem niezły kocioł w pracy. Dziś przesyłam nr katalogowy tej pompki: (nowe oznaczenie) C0H001320180820000, (stare oznaczenie) 6132018082
    Pozdrawiam
    X
    PS.
    nioop napisał:
    Ze tez nie wspomne o mocy ;) Choć podejrzewam ze wiąze się to z ciśnieniem, pompka której poszukujesz prawdopodobnie jest 48W.. (...)

Zazwyczaj pompki mają 48W, niestety nie jest to wyznacznikiem ciśnienia jakie wytwarza a szkoda, bo można się pomylić (taka sama moc pompki jest stosowana np w odkurzaczach piorących a daje znacznie mniejsze ciśnienie). Żeby stwierdzić na 100% która pompka jest do czego trzeba by było ją rozebrać i zobaczyć jak jest wykonana w środku.

PS2. Załączam środki pompek. zdj.1 i 2 - pompka wysokiej klasy ale na niższe ciśnienie zdj. 3 i 4 - pompka wysokiej klasy na wysokie ciśnienie.

zdj1 i 2Zelmer Nerro plus - wyje pompa elektromagnetyczna poboru wody, Zelmer Nerro plus - wyje pompa elektromagnetyczna poboru wody

zdj3 i 4 Zelmer Nerro plus - wyje pompa elektromagnetyczna poboru wody, Zelmer Nerro plus - wyje pompa elektromagnetyczna poboru wody.
    Pozdrawiam
    X
  • Poziom 23  
    Dzięki Xaxas za zdjęcia .
    U mnie jest uszkodzony tłoczek ponieważ jest wykonany z dwóch materiałów : z metalu i tworzywa . Część cieńsza jest z tworzywa . Na tych zdjęciach widać , że tłoczek jest cały metalowy - może można użyć z innej uszkodzonej pompy . Ten biały kolor na cieńszym końcu tłoczka to zaworek na sprężynce ?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    cyferblat napisał:
    (...)Ten biały kolor na cieńszym końcu tłoczka to zaworek na sprężynce ?

Ten biały element na końcu to właśnie grzybek (do którego przymocowana jest sprężynka), który blokuje wsteczny ruch wody podczas ruchu całego tłoka.
    Tak jak pisałem wcześniej niekoniecznie taka część z innej pompki będzie działać w Twojej ;) (miałem takie przypadki) jak gdzieś znajdę taki cały tłok to dam Ci znać na PW ;)

Swoją drogą jest to paskudne rozwiązanie to połączenia elementu z tworzywa z metalem... tworzywo jest strasznie kruche i pęka pod ciśnieniem działającym na grzybek i potem cały środek się rozlatuje.
    Pozdrawiam
    X.
  • Poziom 23  
    Wymieniłem pompkę - dałem 75 zł - działa . Nie wiem co mogłem zrobić , że źle mierzy ilość zadanego płynu - chyba połowę mniej . Nastawię 60 ml daje mniej .
    Nie jest to problem chyba , że ktoś wie od czego to zależy to zrobię to w wolnym czasie .
    ps . Serdeczne dzięki wszystkim za pomoc w tym temacie - znowu nabyłem pewnych umiejętności .
  • Pomocny post

Specjalista AGD
    Przyczyny :

Nieszczelność układu
    Uszkodzony zawór bezpieczeństwa
    Uszkodzony przepływomierz

Trzeba teraz dochodzić pokolei co moze być zródłem nieprawidłowości..
  • Poziom 23  
    Zelmer działa . Zawiesza się od czasu do czasu ale jest na to prosta rada :
    trzeba wyłączyć ekspres , otworzyć pokrętło pary i włączyć do prądu - przy starcie powinien wylewać wodę przez rurkę do ubijania piany z mleka . Jeżeli nie wylewa się woda -przetkać otwór igłą . Po tym zabiegu zelmer się odwiesi . Powtórzyć kilka razy aż do skutku .
    Chińczycy napisali kiepskie oprogramowanie systemowe - Zelmer zrezygnował z tego modelu .Uszkodzony przepływomierz - oszukuje na ilości wody , ale to nie problem . Temat zamknięty.