Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie miksera Behringer EURODESK MX2442

19 Cze 2011 22:52 4384 10
 • Poziom 10  
  Jakiś czas temu kupiłem na Allegro mikser firmy Behringer EURODESK MX2442, kiedy paczka przyszła okazało się, że jest bez zasilacza.
  Pierwotnie myślałem, że tak jak w innych modelach np.EURORACK MX2802 wystarczy napięcie zmienne 2X19V i po kłopocie ale okazuje się, że jest to dużo bardziej skomplikowane bo mikser wymaga zasilania pięcioma napięciami; +18V, -18V, +12V, +5V i phantom +48V.
  Całość podłączona jest wtykiem siedmiopinowym identycznym jak typowe XLR.
  Próbowałem znaleźć kogoś z takim mikserem, poprosić o pomierzenie i podanie przyporządkowania napięć dla poszczególnych pinów ale nikt taki nie pojawił się.
  Prośby kilku ludzi na Allegro nie dały rezultatu.
  Firma Behringer też ma takich klientów w nosie.
  Więc pozostaje się odwołać do forum elektrody - bo szkoda aby taki mikser leżał odłogiem.
  Mam mikser MX8000 i do niego spory zasilacz ze złączem siedmiopinowym przykręcanym - podobnym do naszych dawnych wojskowych złącz ale jest to zupełnie inne złącze więc trudno podejrzewać analogię.
  Proszę uczestników forum o pomoc - za co z góry serdecznie dziękuję.
  Marian
 • Poziom 41  
  To jest kopia mackiego, więc i rozkład pinów ten sam co u mackiego zapewne będzie. Poszukaj u Mackiego.
 • Poziom 17  
  Witam, z tego co się orientuje to zasilacz z 230~19V. Miałem taki mikser lecz zasilacz zleciłem zrobieniu elektronikowi. Postaram się na jutro znaleźć schemat zasilacza lecz będzie trudno. Pozdrawiam
 • Poziom 17  
  Witam niestety nie znalazłem tego schematu, może pójdź z mikserem do dobrego elektronika i zleć mu wykonanie zasilacza. Podrawiam
 • Poziom 41  
  Proszę schematy:


  Zasilanie miksera Behringer EURODESK MX2442

  Zasilanie miksera Behringer EURODESK MX2442
 • Poziom 10  
  Trochę trwało sprawdzenie i wnioski są następujące:
  @szwarc3 - zasilacz 2x19V (AC - napięcia zmiennego) jest typowe dla zupełnie innej grupy mikserów ; MX2802, MX2642. z gniazdem zasilania trzy lub czteropinowym podobnym do typowego złącza mikrofonowego CB radia.
  Ponadto porada abym się udał do elektronika jest chybiona, bo sam jestem elektronikiem - krótkofalowcem, konstruktorem i serwisantem RTV w jednej osobie...
  @ciasteczkowypotwór - sugestia odnośnie mikserów Mackie jest zsasdna, bo z wielu żródeł takowe opinie słyszałem, ale jeśli im wierzyć to o który konkretnie model Mackie'go może chodzić? - nie wiadomo.
  Przytoczony schemat ideowy oraz rysunek gniazda zasilania dotyczy miksera MX8000 o którym pisałem, że posiadam takowy z zasilaczem, więc miałem możliwość pomiarów i porównania. Problem nadal nie zostaje rozwiązany, gdyż: gniazdo miksera MX8000 jest typu AMPHENOL C16-1 a w mikserze MX2442 typu CANON 7 pin.
  Generalnie pewne fizyczne podobieństwo jest i owszem - ale różnice w szczegółach dość znaczne!
  Gniazdo miksera MX8000 ma wspólną masę na pinach 3 i 7 (według rysunku numeracja pinów A=1, B=2, C=3, D=4, E=5, E=6, G=7) czyli według oznakowania rysunku masa jest na punktach "C" oraz "G".
  Mikser MX2442 ma gniazdo CANON z kluczem obok pinu 6 i masy na pinach 6 i 7 (według rysunku E oraz G) stąd widać, że różnica połączenia mas do innych pinów oraz wynik pomiarów złącz gniazd mikrofonowych i pinów zasilania pozwoliło na znalezienie pinu napięcia fantomowego +48V (pin 4 na rysuknku D)
  Widać stąd, że jest kompletny analogii do miksera MX2442.
  Pozostaje ustalenie pinów 1,2,3 i 5 dla napięć +18V,-18V,+5V i +12V.
  Ostatecznie pozostaje zawsze rozbiórka miksera i szczegółowe śledzenie połączeń głównie do układów scalonych wzmacniaczy operacyjnych przy których występują głownie +18 i -18V oraz do układów wspomagania cyfrowego gdzie głównym napięciem jest+5V - jednak tego chciał bym uniknąć. W ostateczności pozostanie mi jedynie taka droga.
  Na razie jeszcze poczekam - było światełko w tunelu - znalazłem na Allegro kobirtę, która obiecała mi miesiąc temu dokonanie takich pomiarów, jednak potem zapomniała, mikser sprzedała i na razie jestem nadal na początku drogi...
 • Poziom 41  
  Marian Marduła, proponuję pójść taką drogą, rozebrać i sprawdzić, a potem wykonać klasyczny zasilacz od mackiego. Choć muszę przyznać że zasilacz takowy jest do kupienia na ebayu.
  Kwestia złącza to najmniejszy problem. Ostatnio w soundcrafcie miałem problem ze złączem, pomogła wymiana na typowe czołgowe ruskie złącze, bo oryginalny Hirose, kosztował około 120zł za sztukę, nie mówiąc o tym że nie do kupienia 1szt.
 • Poziom 10  
  Jasne!
  Wszystko zmierzało powoli ku temu żeby tak właśnie zrobić - bo wspomniane złącze trudne do zdobycia - mam złącza 8'pinowe przykręcane do chassis, takie jak do mikrofonów w radiostacjach Icom,Yeasu itp. Mam też pewną ilość DIN'ów mikrofonowych przykręcanych ale zaledwie pięciopinowych, a jak znam życie masy główna analogowa i cyfrowa oraz obudowa nie mogą iść razem chociaż i tak mają punkt wspólny - no ale wynika to z teorii obwodów i konieczności separacji linii masy z uwagi na prądy i niesione tą drogą silne zakłócenia.
  Trochę będę musiał posiedzieć i pomyśleć przy pomiarach - no ale skoro nie ma innej recepty...
  Jak skończę i wszystko będzie OK to opiszę i zamknę ten temat.
  Zatem powoli do dzieła...
 • Poziom 10  
  Dzięki za podpowiedź!
  Już zamówiłem wtyk w TME - wiedziałem że kiedyś przy okazji poszukiwania innego złącza natknąłem się na taki wtyk - ale jako że mam pamięć doskonałą, tylko krótką nie mogłem dojść w której handlowni... teraz wiem TME!