Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Eagle]Prośba o sprawdzenie - zestaw uruchomieniowy LPC2148

19 Cze 2011 23:45 1736 5
  • Poziom 8  
    Witam,

do tej pory korzystałem głównie z gotowych układów uruchomieniowych w oparciu o uC z rodziny AVR. Jednakże postanowiłem nauczyć się/zapoznać z możliwościami ARM'ów. Odstraszyła mnie z lekka cena gotowych zestawów, dlatego postanowiłem zaprojektować prawie od podstaw (wzorowałem się nieco na zestawach Kamami ZLxARM) własny.
    Czy ktoś z kolegów na forum mógł by rzucić okiem na moje wypociny ( :-) ) i ocenić czy nadaje się płytka i schemat czy nie za bardzo...

W archiwum zamieściłem pliki LPC.sch i LPC.brd oraz pdf'y top, bottom i schemat.

Odnośnie zasilania, płytkę planuje zasilać z zewnętrznego zasilacza stabilizowanego 3,3V, nie wiem tylko czy nie należało by jej jakoś zabezpieczyć przed odwrotną polaryzacją.

Z góry dziękuje za krytykę :)
  • IGE-XAO
  • Poziom 39  
    Ashures napisał:
    Witam,
    do tej pory korzystałem głównie z gotowych układów uruchomieniowych w oparciu o uC z rodziny AVR. Jednakże postanowiłem nauczyć się/zapoznać z możliwościami ARM'ów. Odstraszyła mnie z lekka cena gotowych zestawów, dlatego postanowiłem zaprojektować prawie od podstaw (wzorowałem się nieco na zestawach Kamami ZLxARM) własny.
    Czy ktoś z kolegów na forum mógł by rzucić okiem na moje wypociny ( :-) ) i ocenić czy nadaje się płytka i schemat czy nie za bardzo...
    W archiwum zamieściłem pliki LPC.sch i LPC.brd oraz pdf'y top, bottom i schemat.
    Odnośnie zasilania, płytkę planuje zasilać z zewnętrznego zasilacza stabilizowanego 3,3V, nie wiem tylko czy nie należało by jej jakoś zabezpieczyć przed odwrotną polaryzacją.
    Z góry dziękuje za krytykę :)

Witam
    Całkiem niezły projekt, gdyby nie odstępstwa od zasad projektowania. Nie rysuje się ścieżek na schemacie poprzez elementy.
    Uruchom moduł "ERC" i popraw wszystkie uwagi ze słowami: "missing junction" i "overlaps pin" ("value" - możesz sobie darować), gdyż program "nie wie" jak to zinterpretować i w projekcie płytki mogą pojawić się błędy.
    Brak jest podłączenia kondensatorów C1 i C2 do masy.
    W projekcie płytki, ścieżka zasilania o szerokości 6 milsów, to chyba jakiś żart (minimum 24milsy). Chociaż i ścieżki sygnałowe poszerzyłbym do 10 milsów.
    Kondensatorki odsprzęgające powinny być jak najbliżej nóżek zasilania i masy (szczególnie nietrafnie jest umieszczony C14).
    Kondensatory C3, C6, C7 i C8 powinny być w większych obudowach, gdyż przy MAX232 (według noty katalogowej) powinny być elektrolity lub tantale a te nie są w obudowach 1206. Nie wiem dlaczego zastosowałeś rezonator kwarcowy w wersji leżącej, który na dodatek zasłania złącze JP1, przecież są (wcale nie droższe) w wersji SMD nisko - profilowane. Mogłeś także umieścić gniazdo USB w wersji leżącej (kosmetyka), skoro obok są RS232 leżące.
    Powiększ odległości warstwy "polygon" aby nie mieć później kłopotów z występującymi zwarciami.
    Lewy dolny róg obrysu płytki, a tym samym cały projekt powinien znajdować się w punkcie x,y=0
    ale komunikat o przekroczeniu parametrów dla darmowej wersji na to nie pozwala. Gdybyś inaczej rozplanował rozmieszczenie elementów niepotrzebne byłoby większe pole projektowe jak w darmowej wersji i nie potrzeba by było stosować nielegalnych dodatków.
    Pozdrawiam.
  • IGE-XAO
  • Poziom 8  
    Dziękuje za zainteresowanie :)

Schemat poprawiłem - pozostały jedynie błędy "No value" oraz "Only one pin on net..." - nie planuje używać wbudowanego RTC.

Ścieżki sygnałowe - 10mil
    Zasilanie - 24mil (VBat może być 10mil czy też muszę zmienić na 24mil?)

Nieco przeprojektowałem ułożenie kodensatorków mam nadzieję, że tak będzie OK.

Nieco zwiększyłem odległość polygon - ścieżki.

Kondensatory przy MAX'ie zamienione na elektrolity THT (niestety w biednym elektroniku obok mojego domu nie maja wersji SMD :( a nigdzie dalej nie za bardzo chce mi się jeździć i szukać).

USB zamieniłem na wersje boczną.

W sumie nie wiem czemu zastosowałem kwarc w wersji leżącej - zamieniłem na wersje stojącą (THT).

Wszystkie masy są połączone za pomocą polygon'u - czy może trzeba je oprócz tego połączyć ścieżkami?

Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    Ashures napisał:
    Dziękuje za zainteresowanie :)
    Schemat poprawiłem - pozostały jedynie błędy "No value" oraz "Only one pin on net..." - nie planuje używać wbudowanego RTC.
    Ścieżki sygnałowe - 10mil
    Zasilanie - 24mil (VBat może być 10mil czy też muszę zmienić na 24mil?)
    Nieco przeprojektowałem ułożenie kodensatorków mam nadzieję, że tak będzie OK.
    Nieco zwiększyłem odległość polygon - ścieżki.
    Kondensatory przy MAX'ie zamienione na elektrolity THT (niestety w biednym elektroniku obok mojego domu nie maja wersji SMD :( a nigdzie dalej nie za bardzo chce mi się jeździć i szukać).
    USB zamieniłem na wersje boczną.
    W sumie nie wiem czemu zastosowałem kwarc w wersji leżącej - zamieniłem na wersje stojącą (THT).
    Wszystkie masy są połączone za pomocą polygon'u - czy może trzeba je oprócz tego połączyć ścieżkami?
    Pozdrawiam.

Witam
    W dalszym ciągu masz niepodłączone C1 i C2 do masy (błąd, który nie wychwytuje ERC). Ścieżkę VBAT możesz poszerzyć do 24milsów, gdyż jest to dość długie połączenie i przy tej szerokości mogą następować spadki napięcia. Według mnie niepotrzebna jest dioda D3 i kondensator C5 przy "reset". Przejrzałem notę katalogową i według rys 7, wejścia analogowe "ADx.y" powinny być połączone z wejściami poprzez rezystor. No i coś "poknociłeś" przy połączeniu USB, zobacz rys 11.
    O przesunięciu całego projektu już poprzednio pisałem.
    Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Mam nadzieje, że już więcej byków nie ma :)

C1 i C2 podłączone, a "Ratnest" zwraca "Nothing to do!" :) więc wygląda na to, że wszystko ok :) DRC brak błędów, ERC - błędy tylko no value.

Z USB faktycznie namieszałem - pomyliłem linie D+ z D- (D+ pin3, a D- pin2 w gnieździe). Poza tym brakowało podciągania D+ (sterowane zworką) oraz dodałem diodę informującą o połączeniu.

Zmieniłem grubość VBAT na 24mil dodałem (nie wiem czy słusznie) kondensator przy nóżce VBAT.

Cytat:
    Według mnie niepotrzebna jest dioda D3 i kondensator C5 przy "reset".

Ten fragment schematu zaczerpnąłem z:
    http://www.cyfronika.com.pl/uruchomieniowe/zl9arm.pdf
    Rys. 3. Schemat elektryczny zestawu ZL9ARM (część 2)

Odnośnie rezystorów przy ADx.y w nocie wyczytałem:

Symbol Parameter Conditions Min Typ Max Unit
    Rvsi voltage source interface resistance [8] - - 40 kΩ

Nie podano wartości minimalnej co może świadczyć, że ów rezystory nie są konieczne. Aczkolwiek zastosowałem się do Twojej sugestii i umieściłem je w układzie.

Przesunąłem projekt do (0 0).

Takie pytanie, dlaczego zwracałeś uwagę na to, że lewy dolny róg powinien mieć współrzędne (0 0), ma to znaczenie np. przy zamawianiu płytek czy może jest inny powód?

Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    Witam
    Co do C1 i C2, to poprzednio nie zauważyłem, że ścieżka ma nazwę GND, a to wystarczy.
    W projekcie płytki mógłbyś, bo jest miejsce, przesunąć złącza RS232 i USB, tak aby na siebie nie zachodziły i nie przysłaniały otworów do mocowania płytki. Odsłoń też przelotkę pomiędzy rezystorami R9 i R10.
    A punkt zerowy jest ważny przy generacji plików dla obróbki maszynowej (gerber, dxf, hgpl, g-code ... ).
    Pozdrawiam