Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświtlacz 7 segmentowy pod Atmegę 8

sandarak24 20 Cze 2011 11:01 4018 25
  • #1 20 Cze 2011 11:01
    sandarak24
    Poziom 12  

Jestem początkującym forumowiczem, więc za wszelkie błędy z góry przepraszam. Interesuje mnie gotowy schemat układu z czteroma wyświetlaczami 7 segmentowymi, który mógłbym wykorzystać do nauki programowania. Od razu zaznaczam że gotowe zestawy mnie nie interesują. Posiadam już płytkę z Atmegą i programator. Jedyne czego mi brakuje to po prostu właśnie takiej osobnej płytki z wyświetlaczami, którą bym mógł spiąć z tym co już mam. Właściwie wystarczyłby schemat ideowy takiego czegoś, ewentualnie schemat płytki drukowanej.

0 25
  • Pomocny post
    #2 20 Cze 2011 11:53
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Skoro jesteś początkujący zacznij od podłączenia pojedynczego a później dwóch segmentów i zrozumienia zasady działania i programowania, a dopiero później wykombinuj sam takie podłączenie jakie chcesz, a na forum zasięgnij opinii czy zaprojektowałeś poprawnie. Ale wcześniej poczytaj także o multipleksowaniu wyświetlacza.

Tutaj masz ponad 100 różnych prostych schematów:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/100-schematow-mikrokontrolerow-atmel.html
    Są tam także wyświetlacze LED.

Zwracam uwagę, że wyświetlacz może mieć wspólną anodę lub katodę, a od tego zależy schemat podłączenia.

0
  • Pomocny post
    #3 20 Cze 2011 12:24
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Żebyś nie musiał się przekopywać przez ten gąszcz schematów (nb. dondu moim skromnym zdaniem ta biblioteka schematów jest bez sensu, gdyż, co zresztą sam zauważasz, wiele schematów bez opisu nie ma większego sensu, a poza tym nie ma wyszukiwarki, czy choćby ich spisu, a nikomu chyba nie będzie się chciało przekopywać tych 100 schematów w poszukiwaniu jednego): http://www.scienceprog.com/wp-content/uploads/7segment/image003.gif lub http://forum.codecall.net/attachments/c-c-pro...1240860255-help-project-pic16f876-zadatak.jpg
    Poza tym zgadzam się z wypowiedzią kolegi wyżej

0
  • Pomocny post
    #4 20 Cze 2011 13:02
    dondu

piotrva napisał:
    ... dondu moim skromnym zdaniem ta biblioteka schematów jest bez sensu, gdyż, co zresztą sam zauważasz, wiele schematów bez opisu nie ma większego sensu, a poza tym nie ma wyszukiwarki, czy choćby ich spisu, a nikomu chyba nie będzie się chciało przekopywać tych 100 schematów w poszukiwaniu jednego):

To nieco przeczy statystykom, oglądalności :)
    Zbiór powstał na zasadzie - "a może się komuś przyda" np.tylko fragment schematu.
    Może w przyszłości jakaś wyszukiwarka powstanie, ale najpierw muszę dorobić opisy.

Niemniej przy wejściu na Google Picasa można zrobić powiększenia, co nieco ułatwia szukanie.

0
  • #5 20 Cze 2011 15:03
    sandarak24
    Poziom 12  

Dzięki koledzy za pomoc, jedynie jeszcze pytanko co do kilku rzeczy. Ten element 78L05 to rozumiem, że jest jakiś stabilizator, układ scalony do sterowania to PIC16F876, pytanie jeszcze co do tranzystorów, jakie pownienem użyć do stworzenia tego układu.

0
  • #7 20 Cze 2011 15:40
    sandarak24
    Poziom 12  

Już teraz rozumiem, czyli po prostu musze sobie kupić wyświetlacze i te tranzystory a zamiast pica po prostu użyję atmegi. Właściwie chciałbym zacząć od prostego programu, najpierw wyświetlić na wyświetlaczu taką liczbę jak sobie wymyślę, później moze zrobić licznik, a docelowo wyświetliź pomiar temperatury. Rozumiem że ten schemacik to wszystko mi umożliwi.

0
  • #8 20 Cze 2011 15:44
    dondu

sandarak24 napisał:
    Już teraz rozumiem, czyli po prostu musze sobie kupić wyświetlacze i te tranzystory a zamiast pica po prostu użyję atmegi.

Tak.

sandarak24 napisał:
    Właściwie chciałbym zacząć od prostego programu, najpierw wyświetlić na wyświetlaczu taką liczbę jak sobie wymyślę, później moze zrobić licznik, a docelowo wyświetliź pomiar temperatury. Rozumiem że ten schemacik to wszystko mi umożliwi.

Po dostosowaniu do Atmegi, dlatego dobrze byłoby, abyś napisał coś więcej o swojej płytce z Atmegą.

0
  • #9 20 Cze 2011 16:14
    sandarak24
    Poziom 12  

używam czegoś takiego http://www.arduino.cc/en/uploads/Main/arduino_NG_schematic.png
    Docelowo chciałbym stworzyć stację meteo opartą na Amedze, ma to być pomiar kilku wielkości nieelektrycznych, przesłanych radiowo prawdopodobnie przez transcievery oparte na CC1000, a wyniki chciałbym wyświetlać na wyświetlaczu LED. Oczywiście wszystko krok po kroku, więc zaczne od nauki zwykłego wyświetlacza 7 segmentowego. Dlatego prosiłbym o pomoc z dobraniem tranzystorów i wyświetlaczy.

0
  • #11 20 Cze 2011 17:12
    sandarak24
    Poziom 12  

Owszem docelowo będe używał wyświetlacza LCD, ale wiadomo że najpierw trzeba czegoś sie nauczyć, więc chciałbym sobie coś porobić na 7 segmentowych, ogólnie wielkość ich nie ma znaczenia tak samo widoczność, chciałbym po prostu wiedzieć czy do tego schematu który był użyty mam użyć wyświetlacza ze wspólną anodą czy katodą no i jakie te tranzystory.

0
  • Pomocny post
    #12 20 Cze 2011 17:53
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Jak widzę na podstawie płytki to programy piszesz w ARDUINO?
    W takim razie dużo prościej i przyjemniej będzie zacząć od LCD, bo do jakiej-takiej obsługi multipleksowych wyświetlaczy LED trzeba już conieco wiedzieć o timerach i przerwaniach. O ile się nie mylę są to wyświetlacze ze wspólną katodą (podłączana tranzystorami do +5V, http://www.scienceprog.com/wp-content/uploads/7segment/image003.gif ) a tranzystory to jakiekolwiek pnp, np. bc556. Na początek polecam całość zmontować na płytce stykowej, bo nawet jeśli będziesz miał nie takie jak trzeba wyświetlacze to można inaczej podłączyć tranzystory i będzie działać. Poza tym na początek polecam zapoznanie się z podstawami elektroniki dotyczącymi działania tranzystorów jako klucze, podłączania diod LED oraz czytania schematów - gwarantuję, będzie dużo łatwiej. Oczywiście ze schematów interesuje Cię tylko część z wyświetlaczami LED, resztę wyprowadzisz na goldpinach i będziesz podpinał pod Swoją płytkę.

0
  • #13 20 Cze 2011 17:59
    sandarak24
    Poziom 12  

Więc teraz znowu pojawia sie pytanie, skoro łatwiej zacząć od LCD więc pewnie od tego zaczne. Więc prosiłbym jeszcze jakiś schemacik, który mógłbym wykorzystać do nauki programowania wyświetlacza LCD.

0
  • Pomocny post
    #14 20 Cze 2011 18:32
    tmf

To musisz określić jakiego. Jeśli to alfanumeryczny HD cośtam to przykładów jest mnóstwo, gotowce masz także w WinAVR.

0
  • #17 20 Cze 2011 19:13
    sandarak24
    Poziom 12  

Może jestem tępy, ale nie rozumiem do końca. Czy mam sobie kupić po prostu wyświetlacz 2x16 i jakiś potencjometr do tego a do sterowania po prostu wystarczy sama Atmega, czy może mam jeszcze dokupić ten układ sterujący HD44780. Ze schematu wnioskuje że po prostu sam wyświetlacz i potencjometr.

0
  • #18 20 Cze 2011 20:36
    Bartek.k.k
    Poziom 21  

HD44780 to sterownik wyświetlacza.

0
  • #19 20 Cze 2011 20:46
    mirekk36
    Poziom 42  

sandarak24 napisał:
    Może jestem tępy, ale nie rozumiem do końca. Czy mam sobie kupić po prostu wyświetlacz 2x16 i jakiś potencjometr do tego a do sterowania po prostu wystarczy sama Atmega, .....

TAK - wystarczy.

0
  • #20 20 Cze 2011 20:55
    sandarak24
    Poziom 12  

To już wszystko wiem, więc zamawiam wyświetlacz i próbuje coś pisać, zapewne niedługo znowu będe o coś męczył:)

0
  • #21 20 Cze 2011 21:00
    bogi
    Poziom 28  

sandarak24

Odnośnie wyświetlacza mam na zbyciu.
    Podaj namiary na pw.

0
  • #24 21 Cze 2011 18:23
    sandarak24
    Poziom 12  

Tak własnie zrobiłem, jest w sklepie niedaleko za 25 zł. Czy mógłby ktoś rzucić jakiś link jak powinienem ten wyświetlacz podłączyć do Atmegi 8.

0
  • #25 21 Cze 2011 19:30
    Zhan
    Poziom 14  

sandarak24 napisał:
    Tak własnie zrobiłem, jest w sklepie niedaleko za 25 zł. Czy mógłby ktoś rzucić jakiś link jak powinienem ten wyświetlacz podłączyć do Atmegi 8.

Dokładnego schematu nikt Ci nie poda bo wyświetlacze mają często inny układ wyprowadzeń, musiałbyś podać symbol swojego LCD. A najlepiej jakbyś sam poszukał noty katalogowej do niego i na podstawie jednego z wielu opisów (jeden kilka postów wyżej) pokombinował jak go podłączyć a jeśli na czymś utkniesz zgłoś się tu. Ciężko czegoś się nauczyć jeśli gotowe rozwiązania podane są na tacy, mówię to z własnego doświadczenia. Warto też poszperać na forum arduino, jest tam masa przykładów i schematów.
    http://arduino.cc/playground/Code/LCD

0
  • #26 21 Cze 2011 21:37
    sandarak24
    Poziom 12  

Tak właśnie poczytałem i to samo stwierdziłem:) poszukałem i coś znalałem:) Zacznę coś programować i będę pytał. Dzięki:)

0