Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zamiana świetlówki T8 na T5

20 Cze 2011 11:06 2624 5
  • Poziom 11  
    Witam
    Mam lampę turystyczną gdzie źródłem światła są świetlówki 10W T8. Są one trudne do kupienia a jeśli już są to koszty wysyłki decydują o tym iż wymiana staje się dla mnie mało opłacalna. Czy mogę te świetlówki zamienić na inne ale T5? Znalazłem takie, których moc jest bardzo podobna (8W) a z różnicą w długości (niewielką) poradzę sobie.
  • Poziom 17  
    Te lampy mają zupełnie inne parametry pracy. Niestety T8 10W to jakiś dziwny wymysł chińczyków, żaden renomowany producent nie ma takich lamp w ofercie. W praktyce jednak, jak zrobisz taką podmiankę, to będzie jednak świeciło - ale licz się ze skróceniem żywotności świetlówki T5. Zakładam, że w tej lampce masz świetlówkę zapalaną na tzw. zimno, czyli bez podgrzewania skrętek.
  • Poziom 11  
    Z tymi Chińczykami to masz rację. Świetlówki są Chińskie. Dostępne są świetlówki o tych oznaczeniach nawet w Polsce (10W t8) ale jak wspomniałem ich cena jest dla mnie raczej mało atrakcyjna (wraz z kosztami wysyłki). Dlatego pytałem o zamiennik bo te akurat są u mnie w niższej cenie i bez dodatkowych kosztów.
    Dzięki za podpowiedź.
  • Poziom 18  
    Kolego po co kombinować ta świetlówka jest do kupienia bez problemu w byle jakiej hurtowni czy sklepie elektrycznym , np Apollo T8/10W/54 kosztuje u mnie około 6 złotych , http://www.nowyelektronik.pl/searchsklep.php?mode=opis&nr=68757 tu masz linka ,jest troszku droższa , a tak a propos to nie żaden chińczyk bo np Osram ma też taka lampę w swojej ofercia tylko że kosztuje , bagatela 23 zł , choć fakt L10/827. To jakis nowy standard , chyba właśnie specjalnie stworzone do zastosowań "turystycznych" . T5 8W nie zamienisz za bardzo , inne parametry pracy lampy , napięcie i prąd , jak chcesz to Ci poszukam w katalogu szczegółowych parametrów oby 2 lamp .
  • Specjalista AGD
    Najpopularniejsze T8 to: FT010DL. Cena nie jest niska, bo od około 20zł.

Sporo tańsze od 10W masz 18 i 15W (około 1/4 ceny T8 10W).
  • Poziom 15  
    Co do świetlówek 8w to ceny też są różne, widziałem w sklepie też takie niefirmowe w białych osłonkach po 4-5 zł.