Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Listwa LED zasilanie z akumulatora 12V 7Ah, 12 Ah

ziomalesko 20 Cze 2011 15:59 13881 13
  • #1 20 Cze 2011 15:59
    ziomalesko
    Poziom 10  

Witam serdecznie.
    Postanowiłem zrobić sobie w garażu oświetlenie z dwóch listw LED SMD 1m 60 LED. Wg sprzedawcy ma ona parametry 12V i aż 2.0A
    Jak do tej pory zakupiłem jedną taką listwę i podłączyłem ją bezpośrednio pod akumulator żelowy 12 Ah (docelowo ma być 7 Ah).
    Niestety, diody cały czas migają. Co jakiś czas na chwilę świecą dosyć mocnym światłem.
    Czy powinienem podpiąć jakiś dodatkowy układ (wzmacniacz albo stabilizator)? Jeśli tak, to gdzie mogę taki dostać? A może są gdzieś schematy do samodzielnego wykonania?

Jak długo jedna taka listwa będzie świecić na tym akumulatorze 12 Ah, jak długo na 7Ah?
    Jak zmieni się sytuacja, gdy podłączę drugą listwę? Najlepiej gdyby ktoś napisał jak to obliczyć.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i proszę o wyrozumiałość.

0 13
  • Mitronik
  • #2 20 Cze 2011 16:21
    Joker.
    Poziom 30  

Napisz coś więcej o tej listwie led. Są różne listwy i różni producenci.
    Oblicz sobie. Dla 12Ah, obciążeniem 12A rozładujesz go w godzinę lub 1A w 12 godzin.

-1
  • #3 20 Cze 2011 17:28
    ziomalesko
    Poziom 10  

Listwa LED jest "no name", kupiona na ebay'u.
    Z tego wynika, że przy obciążeniu 2A, akumulator 12Ah wystarczy na 6 godzin?
    Jak to będzie wyglądało dla akumulatora 7Ah?

-1
  • #4 20 Cze 2011 20:19
    marcinolesno

Poziom 16  

Taśma wygląda na typową 60Led/m, z diodami 3528. A te w większości biorą 2A ale cała rolka:) czyli 5m. Ile pobiera 1m łatwo policzyć. A, że nie chcą świecić z akumulatora to bardzo dziwna sprawa.

0
  • #5 20 Cze 2011 20:39
    ziomalesko
    Poziom 10  

Czyli 1m pobiera 0,4A, a nie 2A jak twierdzi Chińczyk?
    Listwa świeci, ale słabo i miga. Czasem tylko zaświeci mocniej, ale to dopiero po chwili pracy i po jakimś czasie znów przygasa.
    Może trzeba jakiś wzmacniacz lub stabilizator?

0
  • Mitronik
  • #6 20 Cze 2011 20:45
    marcinolesno

Poziom 16  

Myślę, że Chińczyk wie ile pobiera jego taśma. Może tego nie wiedzieć sprzedawca. Choć ja wiem ile biorą moje taśmy ;) A sprawdzałeś miernikiem czy akumulator ma 12V. Czy choćby zwykłą żarówką, np samochodową.

0
  • #7 20 Cze 2011 21:05
    Słonik1963
    Poziom 15  

Z mojej strony drobna uwaga - bez układu kontroli rozładowania akumulatora możesz go "uśmiercić" (rozładować poniżej minimum , stać Ciebie na kupowanie nowych akumulatorów, po zniszczeniu posiadanych ? ).
    Miganie LED może być powodem nierównomiernego poboru prądu (inaczej pobierają "zimne" inaczej "ciepłe" - przy czym nie chodzi o barwę światła).
    WInne mogą też być użyte diody - mogą być z różnych serii, lub nawet pozakatologowe (takie "odpady" przmysłowe).

0
  • #8 20 Cze 2011 21:38
    ziomalesko
    Poziom 10  

marcinolesno napisał:
    Myślę, że Chińczyk wie ile pobiera jego taśma. Może tego nie wiedzieć sprzedawca.

Sprzedawcą był Chińczyk. Cieszy mnie to, że że nie pobierają aż tyle prądu.
    Właśnie sobie przypomniałem, że podczas testowania na akumulatorze samochodowym miały 0,28A poboru i świeciły bardzo mocno. Nie wiem dlaczego teraz słabo świecą na 12Ah. Muszę sprawdzić na nim napięcie gdy będzie możliwość.
    Całkiem prawdopodobne, że ten akumulator jest do niczego.

Słonik1963, to co napisałeś jest bardzo ciekawe. Diody się rozgrzewają? Mam właśnie takie wrażenie, że o to chodzi, bo dopiero po pewnym czasie mocniej świecą.
    Ale dlaczego w takim razie na akumulatorze samochodowym świeciły od razu mocno bez migania, a na 12Ah, migają? Wina akumulatora?
    Bardzo mnie to zastanawia. Ktoś tu chyba pisał na forum, że trzeba zastosować stabilizator, tylko nie mogę znaleźć tego tematu..

Do jakiego napięcia można bezpiecznie rozładować akumulator? Może wystarczy jak co jakiś czas (często) będę sprawdzał napięcie na akumulatorze miernikiem?
    Chyba, że można jakimś prostym i tanim sposobem zrobić samodzielnie układ kontroli?

0
  • #9 21 Cze 2011 20:07
    Słonik1963
    Poziom 15  

Istnieją układy kontroli poziomu naładowania akumulatora (początkowo służyły do kontroli akumulatorów kwasowych - w układach pracujących buforowo - czyli np. alarmów).
    Obecnie także są tam stosowane (alarmy), jednak są to już specjalizowane układy scalone (inaczej przebiega proces tak ładowania jak i rozładowania obecnie stosowanych akumulatorów).
    Zapobiegnięcie całkowitemu rozładowaniu akumulatora pozwala na jego "uratowanie" (jak już pisałem) przed zniszczeniem (ze wzgledu na jego koszt jest to opłacalne).
    Każdy akumulator posiada swoją charakterystykę, z której odczytać można jakim prądem można go obciążyć i do jakiego prądu wyładowania można jeszcze go używać.
    Mając dane akumulatora znajdziesz to w internecie (DTR-ki do sprzętu na stronie producenta). Niekiedy można znaleźć także informacje o współpracujących układach zabezpieczeń przed rozładowaniem. Sądzę jednak, że najlepszym rozwiązaniem byłoby znalezienie układu buforowego z którym ten akumulator może współpracować (poszukaj na stronach z zasilaczmi do alarmów), bądź UPS.

Dodano po 3 [minuty]:

A i jeszcze jedno - jaki jest prąd rozładowania tego akumulatora, do którego podłączyłe tą linię diodową - może ma za małą wydajność prądową do ich zasilania ?
    Akumulator samochodowy (w zależności od konstrukcji) pozwala na obciązenie bardzo dużym prądem (rozruchowy może mieć kilkaset amperów), ten żelowy może nie posiadać takiej możliwośći (na pewno nie posiada), dlatego praca tych diod jest taka jaka jest.

0
  • #10 21 Cze 2011 20:25
    ziomalesko
    Poziom 10  

Słonik1963, muszę dopiero sprawdzić, a będzie to możliwe dopiero w weekend jak wrócę do domu.
    Czyli nie ma uniwersalnego układu kontroli rozładowywania akumulatora, przeznaczonego do aku o różnych pojemnościach?
    Ja mam dwa akumulatory - 12 i 7Ah. Oba pracowały jako UPS. 12Ah jest firmy FirstPower, a 7Ah - Europower.
    Jeśli te akumulatory posiadają zbyt małą wydajność prądową, to można chyba zrobić jakiś wzmacniacz. Nawet taki do napięcia 14 - 15V, bo te diody chyba tyle wytrzymają, a w razie rozładowywania akumulatora będą dłużej świecić mocno.

Ale miganie tych diod chyba nie jest spowodowane brakiem stabilizatora, tak?

0
  • #11 22 Cze 2011 18:31
    Słonik1963
    Poziom 15  

Nie, nie migają z powodu braku stabilizatora - akumulator podaje napięcie stabilizowane (w tym wypadku 12V).

Robienie wzmacniacza prądowego (o takim należy mówić) nie ma sensu - zdecydowanie skróci to czas pracy układu (a w zasadzie nie jest możliwe uzyskanie większego prądu przy zachowaniu takiego samego napięcia).

Rzeczywiście, przy obecnym postępie technologicznym, nie ma uniwersalnego układu - jest zbyt wiele i zbyt różnych akumulatorów (także zasadowych, czy żelowych).
    Wa żna jest natomiast wydajność prądowa zasilacza.

To, że mając 12V posiada pojemność 7Ah, oznacza przeważnie, że może "oddać" prąd 1A przez 7h. Nie znaczy to, że nie może oddać większego prądu, jednak na pewno posiada maksymalny prąd rozładowania - i to jest element na który w tym wypadku należy zwrócić uwagę.

Dodano po 3 [minuty]:

Zwiększenie napięcia pracy skróci "żywot" LED.
    Fabryczne zasilacze mają znamionowe napięcie pracy nie 12V, lecz 10 (pozwala to na wydłużenie czasu pracy LED podłączonych do takiego zasilacza), jednak nadal posiadają odpowiednią wydajność prądową (podawana jest także moc jaką "udźwignie" taki zasilacz).

0
  • #12 22 Cze 2011 18:40
    ziomalesko
    Poziom 10  

W takim razie nic już nie rozumiem.
    Skoro zasilacze do listw pracują na napięciu 10V i listwy świecą jak powinny, to dlaczego na akumulatorze 12V migają?

Cały czas nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie dlaczego ta listwa LED nie emituje stałego źródła światła...

0
  • #13 22 Cze 2011 20:41
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

ziomalesko napisał:
    W takim razie nic już nie rozumiem.
    Skoro zasilacze do listw pracują na napięciu 10V i listwy świecą jak powinny, to dlaczego na akumulatorze 12V migają?

Cały czas nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie dlaczego ta listwa LED nie emituje stałego źródła światła...

To jakie w końcu masz napięcie na tym akumulatorze, twierdzisz, że pracował w UPS - może jest wyeksploatowany ? A może szkodzi jego pełne naładowanie, wyższe od 12V?
    Podstaw sprawdzone źródło zasilania, sprawdź czy diody działają jeszcze na akumulatorze samochodowym na którym funkcjonowały poprawnie, zobacz jakie masz na nim napięcie oraz po obciążeniu paskiem LED

1
  • #14 17 Paź 2011 00:40
    ziomalesko
    Poziom 10  

Powodem migania diod był zepsuty akumulator. :)

0