Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł 12 LED super flux sprawdzenie schematu i płytki

20 Cze 2011 17:24 2302 8
  • Poziom 18  
    Witam

chciał bym stworzyć żarówkę led opartą na 12 diodach super flux. Moduł był by zasilany z zasilacza 24v i 1,5A. I tu moje prośby

1. czy taki zasilacz się nada
    2. O sprawdzenie schematu i płytki (załącznik)
    3. rezystor wyliczyłem ze wzoru
    R=(Uzaś - Udiod)/Idiod

i wyszło mi 950Ω
    więc który rezystor dobrać 1k czy 910Ω
  • Computer Controls
  • Poziom 17  
    Czy te diody nie powinny być zasilane stałym prądem ? mam na myśli zasilacz CC.
    Wtedy będziesz miał pewność że przez każde złącze płynie ten sam prąd przez co będą świeciły równo. Mogę się mylić ale większe emitery LED na pewno zasila się ze źródeł stało prądowych, nie wiem jak te.
  • Computer Controls
  • Poziom 18  
    Oczywiście na końcówkach zasilania jest prąd stały. Ale moje pytanie brzmi czy płytka jest dobrze zaprojektowana?
  • Poziom 17  
    Jak wrzucisz projekt płytki np w PDF to będzie można go łatwiej podejrzeć, nie mogę otworzyć tych plików.

Pozdrawiam,
    Michał.
  • Poziom 39  
    Komar91 napisał:
    Oczywiście na końcówkach zasilania jest prąd stały. Ale moje pytanie brzmi czy płytka jest dobrze zaprojektowana?

Witam
    Projekt mógłby być w porządku, gdyby nie ale... Nie bardzo wyobrażam sobie jak na wierzchu rezystorów umiejscowisz ledy, gdyż wszystko zaprojektowałeś na jednej warstwie "Top" (górnej). Przenieś rezystory na warstwę "Bottom" (dolna).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 41  
    Kolego Bonkot
    W przypadku tego układu, nie musi przenosić rezystorów i ścieżek na dolną (Bottom) warstwę w projekcie.

Oczywiście po wydrukowaniu na papierze (bez mirror), papier musi przyłożyć od spodu płytki (Bottom), aby ścieżki po wytrawieniu były na spodzie, a diody na górze płytki (Top).
  • Poziom 18  
    Ja tak myślałem jak kolega Marco47. Czyli płytka jest zaprojektowana dobrze?
  • Poziom 41  
    Ta jest dobra.
    Ale w przyszłości więcej tak nie projektuj.
    Przy elementach SMD z dwoma wyprowadzeniami jeszcze taki projekt jest do uratowania, ale z większą liczbą np. scalaki, taki sposób projektowania skończy się katastrofą.
    Bo po przeniesieniu wydruku na drugą stronę, nastąpi błąd w położeniu układów, które teraz będą w lustrzanym odbiciu, a ścieżki nie.

Dlaczego tak się dzieje, polecam sprawdzić.
  • Poziom 18  
    Dzięki za odpowiedź Mam nadzieję, że niedługo ją przetestuję.