Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Creative Inspire T3000 - uruchomienie subwoofera bez pilota

20 Cze 2011 18:41 8581 10
  • Poziom 8  
    Witam. Zakupiłem sobie subwoofer od tego modelu.
    Zakupiłem go z zamiarem podłączenia go w samochodzie.
    Do głośnika nie mam pilota i nie wiem jak go uruchomić.
    Domyślam się, że trzeba coś zmostkować ale nie wiem co. Proszę o pomoc.
    Przeszukałem wiele tematów i wszędzie widziałem tylko porady jak zrobić
    pilota z potencjometrów i rezystorów. Jednak nie mam żadnych potencjometrów
    i rezystorów więc taka opcje nie wchodzi w grę. Po prostu chcę, aby subwoofer cały czas był włączony i grał z maksymalną głośnością. Jak to zrobić?
  • Poziom 37  
    Rozkręć i podłącz się bezpośrednio na wejście końcówki mocy
  • Poziom 8  
    Czyli jak? Tylko +12V podać na 7 pin końcówki mocy?
    Czy również wchodzący sygnał audio podpiąć bezpośrednio pod końcówkę mocy?
    Układ jest to chyba TDA7376.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    W subwooferze są elektroniczne potencjometry i żeby sterować głośnością i basem, potrzebny jest pilot.
    Możesz go kupić na allegro lub zrobić samemu.
    Schemacik.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1916302&highlight=

Jest to standardowy pilot creative i pasuje do wielu modeli.

Albo podłącz na "krótko" według rysunku.
    W tej konfiguracji głośność ustawiona jest na max a bas na 50%.

Creative Inspire T3000 - uruchomienie subwoofera bez pilota

Oczywiście ten schemat działa na wszystkich subwooferach o takim samym sterowaniu.
  • Poziom 8  
    Zrobiłem wg powyższego schematu. Nie działa. Ale to nie wina sposobu podłączenia. Prawdodobnie coś jest z subwooferem. Może coś przepaliłem jak wcześniej grzebałem.
    Pożyczyłem od kolegi oryginalny pilot creative i na nim to samo, tj. dźwięk gra kilka sekund po czym się wycisza. Czytałem, że może przegrzewać się końcówka mocy dlatego się wyłącza, ale końcówka się nie nagrzewa, dotykałem i jest zimna. W sumie nie chcę mi się już z tym kombinować.

Znalazłem inny sposób na uruchomienie subwoofera. Przylutowałem kabelki bezpośrednio pod głośnik w subwooferze i podłączyłem do starego radioodtwarzacza Grundig 1650 VD. Radia tego użyłem jako wzmacniacz. Zasilanie do niego wziąłem z mojego głównego radioodtwarzacza. +12V podłączyłem pod niebieski kabelek "Antenna Control" dzięki czemu zasilanie do "wzmacniacza" idzie tylko wtedy kiedy włączę radio. Sygnał audio podłączyłem do wejścia AUX w Grundigu. Wszystko fajnie gra, tylko... Radio, które używam jako wzmacniacz umieściłem w bagażniku razem z subwooferem i za każdym razem jak włączę moje główne radio to muszę biegać do bagażnika i włączać "wzmacniacz". Czy da się jakoś podłączyć to tak, aby radio automatycznie włączało się, gdy tylko dostanie zasilanie? Dodam, że próbowałem już podłącząć +12V pod 4 pin w kostce ISO i to nic nie daje. Nadal trzeba użyć przycisku ON, aby włączyć radio.
  • Poziom 21  
    To może zamocuj "Grundika" z przodu i podciągnij kabel do subwoofera, będziesz miał dostęp do włącznika.
  • Poziom 8  
    Już o tym myślałem ale wtedy musiałbym zrezygnować z półki pod radiem i wsadzić tam radio. Dwa radia koło siebie...nieciekawie by to wyglądało. Na pewno jest jakiś sposób, żeby radio samo się włączało jak dostanie napięcie. Przecież tak jest w niektórych samochodach. Jak przekręci się kluczyk w stacyjce to radio dostaje prąd i samo się włącza.
  • Poziom 21  
    Podejrzewam że w tym radiu jest włącznik STANDBY, sterowany przez procesor.
    Jeśli tak to zostaje tylko podłączenie dwóch przewodów do styków włącznika i zamocowanie dodatkowego.
  • Poziom 8  
    Można bardziej szczegółowo? Bo nie za bardzo rozumiem o jakie dwa przewody chodzi.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Musisz dostać się do płytki pod przyciskiem POWER i przylutować dwa kabelki do dwóch styków tego włącznika.
    Na końcu kabli lutujesz dodatkowy włącznik stykowy (podobny jak w pilocie od telewizora, są dostępne w sklepie elektronicznym) i mocujesz go tam gdzie ci wygodnie.
    Będziesz mógł sterować radiem z dwóch miejsc.
  • Poziom 8  
    A już rozumiem. Ale póki co to rozwiązanie odpada. Te radio pożyczyłem od kolegi i na razie nie mogę nic przy nim lutować. Na razie zablokowałem przycisk ON od radia tak, aby był cały czas wciśnięty. Teraz jak podam zasilanie to radio od razu się włącza. Na razie muszę zostać przy takim rozwiązaniu. Niedługo kupię te radio od kolegi. Jak już będzie moje to wtedy będę mógł przylutować te kabelki. Ale dzięki za pomoc.