Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Japoński K najszybszym superkomputerem na świecie - 8 petaflopsów

exti 20 Cze 2011 19:19 3693 27
 • Japoński K najszybszym superkomputerem na świecie - 8 petaflopsówK - japoński superkomputer znajdujący się w instytucie RIKEN w Kobe jest teraz najszybszym komputerem na świecie z wynikiem 8 petaflopsów. Dotychczas w tej dziedzinie przodował chiński Tianhe-1A, osiągający 2,6 petaflopsa. Trzeci na liście jest amerykański Jaguar z Oak Ridge National Laboratory.

  K został zbudowany w całości w Japonii przez firmę Fujitsu. Składa się z 672 szaf typu rack zawierających w sumie 68544 sześciordzeniowych procesorów SPARC64 VIIIfx. Niedawno RIKEN poinformował, że ostatecznie liczba szaf ma wynieść 800, co zwiększy wydajność obliczeniową superkomputera o kolejne 2 petaflopsy. RIKEN i Fujitsu planują zakończyć całą operację do 2012 roku.

  Amerykanie jednak nie są daleko w tyle - w przyszłym roku maja się pojawić co najmniej dwie 10-petaflopsowe maszyny: Mira konstruowana przez IBM w Argonne National Laboratory oraz Blue Waters na University of Illinois. Wszystkich jednak przebije Lawrence Livermore National Laboratory, dla którego IBM zbuduje 20-petaflopsowy system. On również ma być gotowy w 2012 roku.

  Źródło:
  http://www.popsci.com/gadgets/article/2011-06/japanese-super-k-computer-now-worlds-fastest


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 20 Cze 2011 20:16
  stihler
  Poziom 15  

  Czy może ktoś po ludzku wytłumaczyć o co chodzi z PetaFlops'ami?
  Może jakieś porównanie do herców naszych mikrokomputerów?

 • #5 20 Cze 2011 21:39
  tombus
  Poziom 15  

  Jestem ciekaw ile ten superkomputer zużywa mocy. Chyba blisko gdzieś musi być elektrownia ;)

 • #6 20 Cze 2011 21:45
  Matracz
  Poziom 11  

  I ciekawe jak grzeje powietrze.

 • #7 20 Cze 2011 21:46
  stihler
  Poziom 15  

  No właśnie czytałem, że to się liczy w MegaWatach ;D
  Jakie to musi mieć zasilanie awaryjne ;D
  UPS na 12MWatów? hehe
  Jak kiedyś odbije oprogramowaniu, dostanie wirusa czy coś i wtedy zacznie myśleć i będzie po nas...

 • #8 20 Cze 2011 21:48
  quniq
  Poziom 21  

  Pewnie mniej od pierwszych komputerów lampowych :P

  Ciekawe, czy dało by się odpalić GTA IV na najwyższych detalach z programową akceleracją grafiki ;)

 • #9 20 Cze 2011 22:55
  daavid117
  Poziom 42  

  Ciekawe jak długo będzie to najszybszy komputer. Ciekaw również jestem kiedy w podobnym komputerze zalęgnie się "boska cząstka" i to coś (wtedy już ktoś?) zacznie MYŚLEĆ. W zasadzie komputery też można by zagarnąć pod skrzydła teorii ewolucji, więc kto wie?

 • #10 20 Cze 2011 23:19
  tomek10861
  Poziom 27  

  Komputer nie podłączony do żadnej sieci typu internet, nie posiadający nadajników, posiadający własne, wydzielone zasilanie, bez sterowania czymś tam, moim zdaniem nic nie może zrobić, nawet z najbardziej rozwiniętą inteligencją, ale jeśli taki super komputer podłączył by się do internetu... Strach pomyśleć. Pozdrawiam
  PS. Taki myślący super komputer, może przeprogramować ludzi za pomocą specjalnego obrazu, dźwięku.

 • #11 20 Cze 2011 23:21
  daavid117
  Poziom 42  

  To przeprogramowywanie odbywa się dzisiaj na co dzień. Ludzie ludziom to czynią ;). Po podłączeniu do internetu takiej inteligencji nastąpiłby koniec, ale dużo bardziej wyrafinowany, przemyślany i okrutny niż ten znany z Terminator'a.

 • #12 20 Cze 2011 23:58
  krzyhosikora
  Poziom 9  

  Tak, dokładnie - zgadzam się z przedmówcą daavid117, wystarczy spojrzeć do TV i człowiek zapomina kim naprawdę jest. Przeprogramowanie zaczęło się już bardzo dawno temu, media są w tym znakomite - wystarczy że stworzą taki szybciutki komputerek który dokończy sprawę za inne "programatory ludzi" :D

 • #14 21 Cze 2011 00:49
  RitterX
  Poziom 36  

  Gdybym chciał być złośliwy ,a przecież nie jestem, to stwierdziłbym, że to maleństwo i tak ledwo uciągnie M$ Win10 :-D .
  Skąd w was tyle myśli o samounicestwieniu?! Narazie nie martwiłbym się tym, że ta maszyna osiągnie samoświadomość. Wszak programują ją ludzie. Przynajmniej w pewnym zakresie. A jak wszystkim powszechnie wiadomo nasza cywilizacja osiągnęła już szczyt rozwoju a teraz będzie już tylko "z górki". Wystarczy popatrzeć ilu jest mądrali w telewizji. Po takim gwałcie na własnym umyśle jakim jest oglądanie takowej ciężko jest nawet z całą pewnością być przekonanym co do tego, że na Ziemi istnieje jakakolwiek inteligentna forma życia :-D . I co ten komputer miałby uczyć się tego czego doświadczy czerpiąc dane z przekazu telewizyjnego?! Litości! Na samym końcu okaże się, że te 68544 6. rdzeniowych procesorów zasilanych grubym jak pień kablem jest w stanie z 85% pewnością ustalić, że jeden proszek do prania jest lepszy od drugiego :-D .
  Dzisiaj świat nie trzęsie portkami z powodu coraz to doskonalszych organizmów cybernetycznych a z powodu bankructwa Grecji. Model T-800 wyposażony w karabin plazmowy to przy tym mały pikuś.

  A tak troche poważniej to skoro budują tego typu komputery to znaczy, że są potrzebne. Przetwarzanie w chmurach, wynajmnowanie mocy obliczeniowej innym, projektowanie leków, badanie genomu i sporo innych nietrywialnych problemów jak GTA czy podobne wymagają trochę więcej mocy jak komputer z dwiema kartami graficznymi i aplikacją CUDA/STREAM.
  A jak już zahaczyłem o gry to aby całkiem odrzeć tę wypowiedź ze złudzeń dodam, że wystarczy zwykle zmienić parametry w grze o zaledwie 20% i nie ma takiego "bolca" co by sobie poradził z komputerem jako przeciwnikiem.

 • #15 21 Cze 2011 07:33
  krzyhosikora
  Poziom 9  

  Przed nami raczej daleka droga do osiągnięcia przez maszyny "świadomości"...

  RitterX napisał:
  A jak wszystkim powszechnie wiadomo nasza cywilizacja osiągnęła już szczyt rozwoju a teraz będzie już tylko "z górki".

  Doprawdy?

  A jak już coś to bardziej obawiałbym się np. LHC i tego typu rzeczy.

 • #16 21 Cze 2011 09:37
  michal.fita
  Poziom 14  

  stihler napisał:
  No właśnie czytałem, że to się liczy w MegaWatach ;D
  Jakie to musi mieć zasilanie awaryjne ;D
  UPS na 12MWatów? hehe
  Jak kiedyś odbije oprogramowaniu, dostanie wirusa czy coś i wtedy zacznie myśleć i będzie po nas...
  Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że wiele tego typu serwerowni jest galwanicznie odseparowanych od sieci zasilających. Robi się to następująco. Sieć energetyczna napędza silniki elektryczne, które moment obrotowy przekładają na ogromny dysk o wielkiej masie, całość odbywa się przez sprzęgło. Z drugiej strony dysk napędza prądnicę prądu zmiennego, często przez dodatkowy regulator obrotów.

  Jak braknie prądu, bo po prostu silnik się przestaje kręcić, sprzęgło się wysprzęgla, a dysk się kręci dalej i prądnica produkuje prąd. Czas wystarczający do wykonania wyłączeń 80% sprzętu i załączenia generatorów spalinowych do zasilenia reszty.

  Może się wydawać, że to bezsensowny nakład pracy i wkładania mechaniki tam, gdzie zbędna. Jednak, jak w linię zasilającą pyknie piorun, to jedyna szkoda jaka się stanie, to spalenie silników - te są zdecydowanie tańsze od cennego sprzętu i danych po drugiej stronie masywnego dysku. Z magazynu się wywozi silnik zapasowy, zapina w ciągu 20 minut i wraca do pracy.

  Jest to najskuteczniejsze zabezpieczenie przeciwprzepięciowe na świecie z cechą podtrzymania zasilania, czyli takie dwa w jednym. Żadne diody, żarniki, żele się nie sprawdzą, bo nie mają 100% skuteczności.

 • #17 21 Cze 2011 10:59
  koczis_ws
  Poziom 25  

  No, nie tak do końca bo mogą się łożyska posypać :) a wtedy przy takiej masie wirującej to i budynek może nie wytrzymać.
  Natomiast przy takim zasilaniu nie ma szans na przemycenie jakiejkolwiek informacji po linii zasilającej.

 • #18 21 Cze 2011 13:12
  maciej_333
  Poziom 34  

  Ludzie zaczęli popuszczać wodzę fantazji. Komputery przejmują władzę nad ludźmi ? Śmiechu warte. Komputer jest pozbawiony jakiejkolwiek inteligencji i nie ma na ziemi czegoś bardziej debilnego. To tylko zwykły automat, który bardzo szybko wykonuje pewien skończony zbiór prymitywnych operacji, jak dodawanie, odejmowanie, operacje logiczne, skoki itd. Pomyślcie jak działają nawet najlepsze roboty autonomiczne. Zwykły pies jest od nich 1000 razy bardziej rozgarnięty, a śmiem twierdzić, że w prymitywnej bakterii jest więcej inteligencji. Zwyczajnie komputer podejmując działania ma skończoną ilość algorytmów. Najlepsze oprogramowanie może znaleźć się w sytuacji, w której nie będzie w stanie podjąć decyzji. Człowiek postępuje inaczej - my sami wymyślamy algorytmy i jeżeli zauważamy, że to co robimy nie prowadzi do sukcesu zmieniamy algorytm.

  Dobrym podejściem w tej dziedzinie jest naśladowanie organizmów żywych. Stąd powstają np. sztuczne sieci neuronowe, które jak na razie mają mało wspólnego z sieciami rzeczywistymi, a potrafią jedynie rozpoznać obraz, głos itp.

  Wracając do tematu. Zwróćmy uwagę, że super komputery to jednostki wielordzeniowe. Nie każdy problem da się rozbić na pod problemy, realizowane równolegle. Przykładem niech będzie całka oznaczona. Można ją rozbić na ogromną ilość rdzeni i liczyć pola dla osobnych kawałków. Jednak obliczanie n-tego wyrazu ciągu arytmetycznego nie da się rozdzielić. Tu aby obliczyć n-ty wyraz musimy mieć wszystkie poprzednie wyrazy.

  Ciekawe, czy ktoś będzie chciał to czytać... :cry:

 • #20 21 Cze 2011 13:47
  lega-m
  Poziom 15  

  maciej_333 chyba się mylisz.

  Ciąg arytmetyczny o różnicy r , ma następujący wzór ogólny:

  a_n = a_1 + (n-1)r ,

  Zatem, aby wyznaczyć pierwszy wyraz a1 ciągu arytmetycznego oraz jego różnicę r wystarczy znać dwa wyrazy tego ciągu.

 • #21 21 Cze 2011 15:01
  tomek10861
  Poziom 27  

  Oczywiście mi nie chodzi o to, że super komputer stanie się odrazu inteligentny. Chodzi mi o to co by było gdyby ktoś na takim komputerze uruchomił sztuczną sieć neuronową, z systemem samodoskonalenia się (tzn. po uruchomieniu tworzą się automatycznie sztuczne neurony, a między nimi połączenia). Inteligencja oparta na zasadzie odruchów to nie inteligencja, to tak jak by człowieka pozbawić kory mózgowej.
  Pozdrawiam

 • #22 21 Cze 2011 16:31
  exti
  Poziom 32  

  Anonimowemu ignorantowi, który zgłosił mój post do moderatora:

  Cytat:
  Podwójna liczba mnoga jest fajna - "petaflopsów". :)

  proponuję zapoznać się z definicją jednostki zwanej FLOPS (FLoating point Operations Per Second).

 • #23 21 Cze 2011 18:42
  adam1987
  Poziom 18  

  Ludzie, co wy wszyscy o końcu świata od razu piszecie? Przecież choćby nie wiem jak szybki był ten komputer, to żeby mógł cokolwiek zrobić, musiałby mieć taką możliwość. Skąd taki komputer miałby świadomość czegokolwiek? Dlaczego miałoby mu zależeć na zniszczeniu ludzkości? Komputer nie ma żadnych naturalnych popędów, potrzeb, pragnień, ani lęków. Komputer nie wie, że świat ma 3 wymiary przestrzeni, że są ludzie, po co on jest i dlaczego. Taka maszyna miałaby jakieś szanse, gdyby była odpowiednio zbudowana, jak 3 letnie dziecko, które ma ukształtowany mózg, sprawne ręce, nogi, wszystkie zmysły, i miała osoby które je uczą i wychowują przez kolejne kilkanaście lat.

 • #24 21 Cze 2011 19:38
  stihler
  Poziom 15  

  Tak sobie myślę i myślę.
  A czy Ty nie chciałbyś zlikwidować to co może Cię wyłączyć lub zniszczyć? he he ;)

 • #25 21 Cze 2011 20:10
  kult5
  Poziom 21  

  daavid117 napisał:
  Ciekawe jak długo będzie to najszybszy komputer. Ciekaw również jestem kiedy w podobnym komputerze zalęgnie się "boska cząstka" i to coś (wtedy już ktoś?) zacznie MYŚLEĆ. W zasadzie komputery też można by zagarnąć pod skrzydła teorii ewolucji, więc kto wie?


  Całkiem niedawno na elektrodzie pisano o tym jak super komputer wykorzystujący fermi nvidii wykorzystywany jest do ulepszania struktury procesorów, więc to taka komputerowa ewolucja tylko że z pomocą człowieka.

  Komputer nie posiada świadomości i nigdy jej nie zdobędzie, może powiedzieć jestem komputerem i tyle.

 • #26 21 Cze 2011 21:27
  misiekelk
  Poziom 22  

  Ciekawo jak szybko by policzył kod do noki SL3 :D

 • #27 22 Cze 2011 13:33
  adam1987
  Poziom 18  

  Cytat:
  A czy Ty nie chciałbyś zlikwidować to co może Cię wyłączyć lub zniszczyć? he he
  Najpierw musiałby sobie zdawać z tego sprawę, oprócz tego musiałoby mu zależeć na istnieniu, a żeby tak było, musiałby mieć określony cel i do niego dążyć.

  Komputerów nie można wsadzić do teorii ewolucji, dopóki nie będą potrafiły się samodzielnie rozmnażać (fizycznie). Programowanie genetyczne można uznać za formę ewolucji, ale nadal dzieje się to jedynie w wirtualnym środowisku, całkowicie kontrolowanym przez człowieka.

 • #28 22 Cze 2011 20:58
  krzyhosikora
  Poziom 9  

  Ohhh ludziska:D Sam komputer nie jest w stanie posiadać świadomości i tego typu rzeczy - koledzy zapewne lubią żartować na ten temat - ja zresztą też:) Ale takie połączenie jest już bardziej niebezpieczne: http://technologie.gazeta.pl/internet/1,10453...Proteza_pamieci__na_razie___dla_szczurow.html
  Niby dużo do tematu nie wnosi - ale jak widzicie można symulować niektóre części mózgu, poprzez układy elektroniczne. A czemu by nie zrobić czegoś takiego na człowieku? Człowiek też przecież może wykonywać jakieś 1 proste zadanie:)