Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wykonać zabezpieczenie termiczne?

Siergiej_S 20 Jun 2011 19:34 2971 9
    Siergiej_S
    Level 10  
    Witam.
    Potrzebuję pomocy z dobraniem zabezpieczenia urządzenia od temperatury.
    A dokładniej mam urządzenie, które nagrzewa się do 40 stopni ale ja potrzebuję 24 - 26 stopni, potrzebuję jakiegoś "czegoś" co będzie działało jak przekaźnik bimetaliczny.
    Urządzenie chodzi nagrzewa się do ok 27-28 stopni to "coś" go wyłącza i gdy ostygnie do 22-24 załączy ponownie.
    Myślałem o jakimś termistorze samo rozłączalnym ale nie mogę nigdzie znaleźć żadnej charakterystyki, żeby coś dobrać.
    Jeśli ktoś ma jakiś link do takich katalogów albo jakiś lepszy pomysł jak to zrobić, to byłbym wdzięczny za pomoc.
    P.S. Termostaty itp. odpadają czujniki typu pt100 itp. też chodzi o coś rozłącza i załącza bezpośrednio urządzenie o mocy do 300W i napięciu zasilania 230V.
    gts1991
    User under supervision
    Czemu Pt100 odpadają stosuję od lat i nie narzekam.
    andy127
    Level 30  
    Witam.
    Można tak: termistor, układ elektroniczny, przekaźnik.
    Andrzej
    Siergiej_S
    Level 10  
    pt100 odpada, jest to rodzaj grzejnika i jest kilkadziesiąt w sumie, wiEc jak będzie powiedzmy 30 czujników, 30 sterowników do nich i dodatkowe okablowanie to jest to koszt bardzo duży, przewyższający cenę grzejników. Poza tym jest to ferma kur, więc gazy i inne czynniki wpływają na ich pracę, a tu chodzi o jakieś bezawaryjne i bezobsługowe urządzenie, zewnętrzny układ odpada z powodu problemów i to dużych z doprowadzeniem jakiegoś innego zasilania.

Myślałem jeszcze o zastosowaniu jakiegoś triaka, który byłby sterowany przez jakiś termistor, ale nie wiem, czy są jakieś triaki które można sterować napięciem 230V, bo takie kluczowe sterowanie byłoby w sam raz.
    andy127
    Level 30  
    Włączać i wyłączać triak to nie problem. Ale co byś chciał mieć jako czujnik temperatury?
    Andrzej
    User removed account
    Level 1  
    andy127
    Level 30  
    W grzejnikach elektrycznych panelowych stosuje się regulatory temperatury z bimetalem. Zakres temp. pracy byłby odpowiedni. Moc 300W może być nimi śmiało włączana.
    Andrzej
    Siergiej_S
    Level 10  
    A mogę prosić o jakiś link do tych wyłączników bimetalicznych? Bo ja znalazłem tylko takie od 60 stopni.

Moderated By Mirek Z.:

Pisz poprawnie! https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php p.3.1.13.
    Poprawiłem.

Siergiej_S
    Level 10  
    dzięki wszystkim za pomoc zamykam temat