Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabezpieczenie antykradzieżowe-magnesowanie czujnika?

siwulec0 20 Jun 2011 20:16 12655 8
    siwulec0
    Level 2  
    Witam!

Mam pytanie w sprawie czujnika antykradzieżowego, takiego jaki jest montowany np. w ubraniach, aby bramki w sklepach się odzywały. Zawsze taki czujnik jest rozmagnesowywany (lub coś innego) przy kasie. Traci wtedy swoje właściwości. Czy da się go z powrotem namagnesować lub sprawić cokolwiek, aby działał przy bramkach? Ma on formę kwadratu, grubości 1 mm takiego, chipa z jakimś obwodem, zaklejonego z obu stron papierem.

Jest to chyba naklejka RFID

http://pl.wikipedia.org/wiki/RFID
    Atreyu Makiavel
    Level 34  
    Nadajnik - bramka wytwarza pole które w odpowiedniej odległości od chipu wystarcza aby ten odpowiedział. Bramka sygnał ten wychwytuje i reaguje. Ot cała filozofia. Jest wyjaśniona zasada działania w linku który podałeś.
    siwulec0
    Level 2  
    Dzięki, ale moje pytanie brzmiało czy da się jakoś z powrotem sprawić aby ta bramka reagowała na ten chip. Po kupnie sprzedawca jakoś przejeżdża przedmiotem po ladzie i to zabezpieczenie traci swe właściwości. I problem w tym, że nie wiem co zrobić, aby bramki znów reagowały.
  • Helpful post
    Atreyu Makiavel
    Level 34  
    Jego ID jest usuwany z bazy. Analogicznie, co trzeba zrobić? No właśnie.
    siwulec0
    Level 2  
    No niestety dostępu do bazy raczej nie mam ;) Dzięki mimo wszystko
    wawcio
    Level 12  
    Jeśli to jest naklejka RFID jednokrotnego użytku,czyli taka która nie jest zabierana tylko zostaje przy ubraniu - najprostszym sposobem "wyłączenia" jest potraktowanie go tak silnym polem magnetycznym by wyparował kondensator potrzebny do zestrojenia rezonansu. Podejrzewam, że Twoją naklejkę możesz wyrzucić. Sprawa do końca nie jest tak oczywista - mimo wszystko technologia RFID wyróżnia co najmniej kilkanaście różnych możliwości stosowanych przy systemach przeciw kradzieżowych. Poczynając od sprzężenia magnetycznego na LF, kończąc na systemach stosujących powielacze częstotliwości na diodzie tunelowej.

Dodano po 3 [minuty]:

Atreyu Makiavel wrote:
    Jego ID jest usuwany z bazy. Analogicznie, co trzeba zrobić? No właśnie.

Nie ma na tych układach żadnego ID. Systemy takie nazywane są systemami jedno-bitowymi. 0 - nie ma nic między bramkami, 1 - jest coś między bramkami. Gdyby było ID wtedy nie musielibyśmy skanować kodu kreskowego - ot przyszłość RFID ;)
    arkadius1
    Level 14  
    Witam,

A powiedzcie mi coś na temat tych pasków naklejanych, w kształcie prostokąta, (chudy cienki pasek, grubość z 2 mm) , rozciąłem go i są tam dwie cieniutkie blaszki. Jak to działa z bramkami, na jakiej zasadzie, bo chyba nie tylko to że są namagnesowane, ponieważ jak przykładamy magnes gdzieś w okolicach bramki to nic nie piszczy.
    wawcio
    Level 12  
    To najprawdopodobniej RFID działające na zasadzie sprzężenia akustycznego. Jeden z tych pasków to jakiś metal o wysokiej magnetyzacji szczątkowej, drugi to ferromagnetyk (najczęściej jakiś metal amorficzny - Nikiel?). Jeśli taki ferromagnetyk pojawi się w polu magnetycznym dojdzie do zjawiska magnetostrykcji (zaczyna drgać w swojej strukturze atomowej, zmieniając swoje rozmiary). Jeśli pole magnetyczne nadajnika będzie zgodne z częstotliwością rezonansu akustycznego tego ferromagnetyka - "transponder" zacznie drgać dość intensywnie. Jeśli wyłączymy nadajnik (pole magnetyczne) transponder Twój nadal będzie drgał przez jakiś czas, wytwarzając własne pole magnetyczne, które można wychwycić w jakimś odbiorniku.
    Piterro78
    Level 2  
    Witam,
    mam do sprzedania około 3000 szt. zabezpieczeń do odzieży klips + szpilka. Zainteresowanych proszę o odpowiedź na forum..