Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Efekt stroboskopu świetlówki t5

malojk 20 Cze 2011 20:42 2296 15
  • #1 20 Cze 2011 20:42
    malojk
    Poziom 12  

Witam.
    Ostatnio podłączyłem oświetlenie t5 4x54 W do mojej nowej pokrywy w akwarium.
    Mam mały problem z nimi, ponieważ po jakiejś chwili od włączenia zaczynają migotać.
    Świetlówki są na dwóch statecznikach elektronicznych czyli 2 obwody po dwie świetlówki. Dwie w środku świecą razem oraz przód i tył. Gdy włączę osobno jeden obwód albo drugi migotania nie ma ale, gdy zapalę całość migoczą dokładnie świetlówki z przodu i z tylu czyli jeden z obwodów.
    Dodam, że świetlówki podłączone są pod timery.

Na samym środku znajduje się taśma led, w której też zaobserwowałem migotanie ale działa to trochę inaczej a mianowicie: gdy świetlówki świecą a taśma led jest włączona to wtedy ledy świecą normalnie, natomiast gdy wyłączam taśmę (świetlówki dalej świecą), ledy zaczynają migotać.
    Taśma też jest podłączona pod timer.
    Pokrywa od spodu jest obklejona srebrną folią. Może to ma coś z tym wspólnego?

Nie wiem co jest grane? Jakieś pole magnetyczne czy co?
    Może mi ktoś to wyjaśnić, oczywiście jeżeli ktoś mnie zrozumiał co tu napisałem?

Nie wiem czy w tym tkwi problem ale nie mam uziemionego gniazdka, do którego jest podłączona cała instalacja. Może w tym tkwi problem. Faktycznie po wyłączeniu oświetlenia i przyłożeniu próbówki do mocowania świetlówki próbówka świeci... i mruga, gdy świetlówki świecą

Proszę poprawić pisownię. [kkas12]

• #4 20 Cze 2011 22:39
    matekogon
    Poziom 22  

Kolego jaką masz instalację prowadzoną do gniazdka do którego masz podłączoną lampę 3 czy 2 przewodową. Spotkałem się kiedyś z takim przypadkiem i winą tego był problem ze stykiem przewodu neutralnego w gniazdku ale akurat tam przewód PE był podłączony

• #6 21 Cze 2011 17:32
    matekogon
    Poziom 22  

Jeśli jest to możliwe podłącz je w innym pomieszczeniu czy objawy są również w tedy wykluczysz problem w połączeniu gniazda z lampą

• #7 21 Cze 2011 20:14
    malojk
    Poziom 12  

uziemiłem gniazdko tzn .nie mam trzeciego kabla ale podłączyłem uziemienie pod kabel neutralny.Musze powiedzieć że jest lepiej tzn. świetlówki nie mrugają ale taśma led gdy jest wyłączona na programatorze czasowym a świetlówki świecą to dalej mruga.Skąd bierze się to napięcie??
    taśma led podłączona jest do zasilacza 12V i nie wiem jak go uziemić .czy jest w ogóle taka możliwość.
    Czy dozwolone jest zrobienie czegoś takiego :

podłączam jeden z dwóch kabli od taśmy led pod pod bolec gdzie jest uziemienie np.w przedłużaczu.robiąc tak zauważyłem że taśma przestaje mrugać aczkolwiek wydaje mi się że nie gaśnie w 100%.Czy takie podłączenie jest bezpieczne??

Po przyłożeniu próbówki do uchwytów świetlówki (nie przy każdym,tak mi się wydaje) dalej świeci ( pulsuje) ale w mniejszym stopniu niż przedtem.

Wydaje mi się że to właśnie chodzi o uziemienie.Jak dobrze uziemić takie oświetlenie nie mając trzeciego kabla?Nie jestem elektrykiem więc proszę o pomoc.

• #8 21 Cze 2011 20:38
    matekogon
    Poziom 22  

malojk napisał:
    uziemiłem gniazdko tzn .nie mam trzeciego kabla ale podłączyłem uziemienie pod kabel neutralny.

Kolego to co zrobiłeś to zrobiłeś zerowanie jeśli już coś takiego zrobiłeś to powinieneś przewód żółto-zielony podłączyć najpierw do bolca a potem od niego do neutralnego
    Cytat:

taśma led podłączona jest do zasilacza 12V i nie wiem jak go uziemić .czy jest w ogóle taka możliwość.

podłącz tą taśmę w innym pomieszczeniu i zaobserwuj co się dzieje
    Cytat:

Czy dozwolone jest zrobienie czegoś takiego :

podłączam jeden z dwóch kabli od taśmy led pod pod bolec gdzie jest uziemienie np.w przedłużaczu.robiąc tak zauważyłem że taśma przestaje mrugać aczkolwiek wydaje mi się że nie gaśnie w 100%.Czy takie podłączenie jest bezpieczne??

Jak nie chcesz komuś zrobić krzywdy a na pewno sobie to jak najszybciej to odłącz
    Cytat:

Po przyłożeniu próbówki do uchwytów świetlówki (nie przy każdym,tak mi się wydaje) dalej świeci ( pulsuje) ale w mniejszym stopniu niż przedtem.

To nie jest dobry wskaźnik nie polegaj na nim

Tak jak pisałem sprawdź to w innym pomieszczeniu

• #9 21 Cze 2011 21:12
    malojk
    Poziom 12  

matekogon napisał:
    malojk napisał:
    uziemiłem gniazdko tzn .nie mam trzeciego kabla ale podłączyłem uziemienie pod kabel neutralny.

Kolego to co zrobiłeś to zrobiłeś zerowanie jeśli już coś takiego zrobiłeś to powinieneś przewód żółto-zielony podłączyć najpierw do bolca a potem od niego do neutralnego

w gniazku mam dwa kable nie mam żółto zielonego kabla,jet brązowy i niebieski.Niebieski z mostkowałem z bolcem w gniazku.źle zrobiłem??proszę trochę jaśniej :)

matekogon napisał:

To nie jest dobry wskaźnik nie polegaj na nim

czym to najlepiej sprawdzić i jak ??

matekogon napisał:

podłącz tą taśmę w innym pomieszczeniu i zaobserwuj co się dzieje

podłączyłem taśma nie mruga,dodam jeszcze w starym układzie gdy wyłączę zasilacz od taśmy z gniazdka, taśma przestaje całkowicie świecić,świetlówki oczywiście są włączone

• #10 21 Cze 2011 21:30
    matekogon
    Poziom 22  

Kolego to trochę namieszane jest. Przywróć połączenie w gniazdku tak jak było przed twoją ingerencją Bo prawdopodobnie wychodzi na to że masz sieć TT a w tym przypadku nie wolno zerować

Zacznijmy od nowa twierdzisz że jak podłączysz listwę led do innego gniazda to jest wszystko w porządku czy tak samo jest z świetlówkami?

• #12 21 Cze 2011 21:47
    matekogon
    Poziom 22  

Podłączyłeś świetlówki i listwę w innym pomieszczeniu

• #13 21 Cze 2011 21:53
    malojk
    Poziom 12  

tak podłączyłem dalej to samo ...

nie wiem co to jest sieć TT ale dom w którym mieszkam jest z lat 80 i chyba wszędzie są tylko dwa kable w gniazdkach.jakiś czas temu podłączał mi w jednym pokoju gniazdka i tam były tylko dwa kable i z tego co pamiętam tak właśnie zerował i mówił że kiedyś nie puszczano trzech kabli

dodam jeszcze że statecznikach 2x54W są 3 wyjścia L,N i uziemienie.wcześniej nie miałem podłączonego uziemienia i świetlówki mrugały natomiast gdy zrobiłem to zerowanie przestały mrugać tylko listwa LED (wyłączona na programatorze)mruga gdy są włączone.Natomiast gdy świecą świetlówki i listwa LED ledy nie mrugają .

Wiem.trochę to poplątane,ale staram się wytłumaczyć najlepiej jak umiem

• #14 21 Cze 2011 22:07
    czesiu
    Poziom 32  

Być może timery przerywają zero zamiast fazy - sprawdź odwracając ich wtyczkę.
    Stateczniki marki ***lux albo inne chińskie?

• #15 21 Cze 2011 22:16
    malojk
    Poziom 12  

Być może timery przerywają zero zamiast fazy - sprawdź odwracając ich wtyczkę.

nie mogę odwrócić bo są bolce

czesiu napisał:
    Stateczniki marki ***lux albo inne chińskie?

stateczniki takie :VS ELXc 254
    Link

• #16 22 Cze 2011 20:22
    malojk
    Poziom 12  

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie świetlówek podłączonych do statecznika.Oświetlenie sterowane jest jak już pisałem timerami .Od statecznika wychodzą 3 kable L N oraz uziemienie .Gdy lampy są włączone ,sprawdzam próbówką kolejno L N i uziemienie - próbówka świeci tylko gdy przyłożę ją do L ,natomiast gdy wyłączam lampy -próbówka świeci na L oraz N. Czemu tak jest?
    Chyba nie powinna świecić na żadnym z tych 3 kabli.Czy to oznacza że timery są złe.Mam ich kilka i każdy po podłączeniu pokazuje to samo.Myślę że tu tkwi cały problem.

Czy podłączając świetlówki do statecznika mogłem podłączyć coś źle ale mimo tego świetlówki i tak by działały??

Proszę o odpowiedz.Dzięki!

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo