Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyciekła rozwojowa wersja Windows 8 - nowe ciekawe funkcje

exti 20 Cze 2011 21:14 5098 23
  • Wyciekła rozwojowa wersja Windows 8 - nowe ciekawe funkcjeRozwojowa wersja Windowsa 8 (build nr 7989), która wyciekła do sieci, zdaje się pokazywać, że programiści Microsoftu zabrali się wreszcie do napisania dosyć przyzwoitego systemu operacyjnego.

Choć nowemu Windowsowi jeszcze daleko do ukończenia, kilka jego funkcji robi dobre wrażenie. Pierwsza z nich to zaawansowana wirtualna klawiatura przyjazna dla ekranów dotykowych i posiadająca wbudowaną obsługę emotikonek oraz dźwiękowe sprzężenie zwrotne. Kolejna - wiele nowych opcji w wersji 3.0 oprogramowania wirtualizacyjnego Hyper-V, na przykład wsparcie dla więcej niż 4 rdzeni i przyspieszanie sprzętowe. Oprócz trybu Windows XP w nowym systemie znajdzie się też emulator Windows Phone 7/7.5/8. Odkryto także wsparcie dla SMS-ów i geolokalizacji. Zdaje się także, że Microsoft zastosuje sprawdzoną już przez Apple koncepcję sklepu z aplikacjami - prawdopodobnie pewne funkcje systemu pozostaną zablokowane dopóki użytkownik nie wykupi dostępu. Być może zostanie to zorganizowane tak, że nabywając system, dostaniemy jedynie jego "szkielet", a poszczególne elementy będziemy dokupywać według naszych potrzeb.

Źródło:
    http://www.tgdaily.com/software-features/56738-leaked-windows-8-build-shows-microsoft-going-ftw

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    exti
    Poziom 32  
    exti napisał 2390 postów o ocenie 100, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
  • Computer Controls
    kondziu jah
    Poziom 33  
    Nazywajcie rzeczy po imieniu. To, że conajmniej raz w tygodniu słychać coś nowego o W8, można nazwać wyciekami? Taka polityka.
    Co do ostatnich zdań: wizja kilkukrotnego płacenia jest przerażająca, chyba że 'szkielet' będzie kosztować max 200zł.
    A 'odkryte' funkcje - przyznam - ciekawe.
    bartosz789
    Poziom 30  
    To super ,że sam szkielet będzie kosztował 200zł, to będzie mój pierwszy system który kupię :)
    RitterX
    Poziom 37  
    A ja mam pomysł, który chętnie podsunę zupełnie za darmo korporacji M$. Jest to pomysł epokowy, który może się jedynie zrodzić w głowie ~1.00 w nocy. Proponuję aby za stosowną niewielką opłatą powiedzmy 50% skieletu dało się płynnie uruchomić system na mniej jak na 4. rdzeniowym procesorze :-D . Bowiem po ilości nowości i wzmiance o wsparciu 4 i więcej rdzeni wnioskuję, że bez 4 miniumum się nie obejdzie.
    A swoją drogą to bardzo ciekawa aplikacja ten Win8. Wystarczy trochę "pogrzebać" by sobie "wygrzebać" jakąś nową właściwość/opcję. A myślałem, że mnie już niczym M$ nie zaskoczy :-D ?
    Już po 1. ! Czas na kolejne usprawnienie. Nowy model biznesowy korporacji z Redmond. A co wy na to by system był niejako "wynajmowany" na określony czas? Przecież nie używamy komputera ciągle! Po co więc płacić w całości, za coś co nie jest używane?! Mechanizm kart zdrapek doskonale sprawdził się w przypadku telefonii komórkowej. Dlaczego nie ma się sprawdzić tutaj?! A i ograniczy to ocieplanie klimatu. Komputer będzie mógł przecież pracować określony "wydrapany" czas! A potem się wyłączy. Tuż przed tym jednak zaszyfruje cały dysk tak by w żaden sposób nie dało się odczytać danych nawet na innym komputerze. Wszak wymagają tego względy bezpieczeństwa.

To tylko moje skromne "usprawnienia". Jak macie Koledzy inne to proszę o kolejne. W sumie może nawet powstanie petycja do Microsoftu by je uwzględnił w nowym systemie.
    narkoholik
    Poziom 30  
    A mnie się najbardziej podoba - panie tłumaczu - sprzężenie zwrotne :) . Wprost nie mogę się doczekać ; ). Będę straszył koty.

RitterX - dziękuję ci za gile szczęścia na klawiaturze :) . Na tych zdrapkach mogliby umieszczać klucze Windows 5-cio minutowe ważne 3 dni w orange i 365 w play :).
    starepc.pl
    Poziom 24  
    @Up - genialne są te wasze teksty. Chociaż i tak wydaje mi się, że M$ mógłby udostępnić sam OS z reklamami za free, a płaciliby klienci biznesowi i Ci, którzy by reklam nie chcieli :D

Ot, taka mała sugestia :D

Pozdrawiam
  • Computer Controls
    kondziu jah
    Poziom 33  
    bartosz789 napisał:
    To super ,że sam szkielet będzie kosztował 200zł, to będzie mój pierwszy system który kupię :)

Kto napisał, że będzie tyle kosztował? Z mojego zdania przypuszczająco-warunkowego to nie wynika :D
    bartosz789
    Poziom 30  
    Taki żarcik, znająć MS na pewno nie będzie taki tani :D
    naelektryzowany
    Poziom 17  
    Czy ja dobrze wnioskuje, że to sprzężenie zwrotne na wirtualnej klawiaturze to piknięcie, stuknięcie... w każdym razie krotki dźwięk. Nie wiem, czy jest to tak zaawansowane i epokowe odkrycie, żeby wypisywać to w "osiągnięciach" jednej z największych korporacji na świecie.

Ogólnie, przeraża mnie trochę ta polityka do dokupowania. Przy niskiej cenie (jak ktoś już to nazwał) szkieletu ma to sens, jednak doinstalowywanie setek aplikacji (które mogłyby by wbudowane) po formacie....koszmar. Chyba że M$ wymyśli jakieś sensowne rozwiązanie. A programy do kupienia, doinstalowania, byłyby tylko do specyficznego użytku. Ze swojej strony mogę dodać, że fajne by było, gdybyśmy podczas instalacji mogli odznaczy to czego nie chcemy, windowsowe gry, czy programy przystosowane do tabletu... po co mi to?
    kondziu jah
    Poziom 33  
    @up:
    Może od razu nich zrobią instalator podobny do np. debianowego :D

A co do wielkiego odkrycia jak owe sprzężenie w wirt-klawiaturze:
    Pamiętam jak spadłem z krzesła, gdy przeczytałem na dobreprogramy.pl o tym, że Microsoft planuje wprowadzić opcję kopiuj-wklej do WP7. Przecież Symbiany mają tę opcję od lat... W UIQ nawet można kopiować/wklejać/wycinać/usuwać gestami rysika (odpowiednim przejechaniem po touch-ekranie).
    BartekWB
    Poziom 27  
    Jak szkielet będzie tani i np będę chciał dokupić obsługę 4rech rdzeni za 50zł lub coś w stylu areo za 25zł to będzie bardzo dobry pomysł. Za grosze kupię sobie system bez wodotrysków. Wiemy jednak, że tak nie będzie.
    naelektryzowany
    Poziom 17  
    kondziu jah:
    A czemu by nie :p
    Ogólnie instalacja praktycznie każdego Linuksa nie nastręcza problemów, a można go dostosować o wiele bardziej "do siebie" niż Windowsa i to już podczas instalacji.

BartekWB:
    Takie "bzdety" jak aero to ci dadzą w cenie Win. Za to te bardziej przydatne będą kosztowały krocie.
    proprocek
    Poziom 15  
    Obsługa 4 rdzeni LOL!
    Flame ON
    Linux od dawna obsługuje chyba do 128 rdzeni na "dzień dobry", więc Windows naprawdę robi przełomowy krok...
    Flame OFF
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    proprocek napisał:
    Obsługa 4 rdzeni LOL!
    Flame ON
    Linux od dawna obsługuje chyba do 128 rdzeni na "dzień dobry", więc Windows naprawdę robi przełomowy krok...
    Flame OFF

Mam Windows XP na Intel Core2Quad, czyli XP juz obsługuje co najmniej 4 rdzenie.
    proprocek
    Poziom 15  
    Tak jak XP obsługuje 64bity...
    XP 64bit to Windows 2003 Server - taka jest prawda ;)
    exti
    Poziom 32  
    Ludzie, tu chodzi o wsparcie 4 rdzeni w maszynie wirtualnej, nie w samym Windowsie...
    proprocek
    Poziom 15  
    Też mi się zdawało, że to jakiś fake, bo SEVEN obsługuje chyba 4 rdzenie.
    Jarosx9
    Poziom 35  
    W sumie dla typowego desktopa w domu to jeszcze żadnej ciekawej funkcji nie było.
    ma rfi
    Poziom 12  
    exti napisał:
    Ludzie, tu chodzi o wsparcie 4 rdzeni w maszynie wirtualnej, nie w samym Windowsie...

Próbują doścignąć VMware?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    Ja bym proponował taką nowość, której nie widziałem w żadnym systemie operacyjnym:

Wprowadzić dyski twarde z SPRZĘTOWĄ blokadą zapisu, tak, jak w dyskietkach i kartach SD.

Przy instalacji systemu byłyby potrzebne dwa dyski, jeden z blokadą, drugi niekoniecznie.

System instalowałby się na blokowalny dysk, poinstalowałoby się wszystkie sterowniki, oprogramowanie, ustawiłoby sie wygląd interfejsu i zablokowałoby się ten dysk. Od tej chwili, wszystkie wirusy i trojany mogą co najwyżej go cmoknąć.

Dopiero, jak się instaluje niesprawdzone oprogramowanie bądź oprogramowani "na próbę", to instalują się na ten drugi dysk, równiez pliki systemowe i wpisy do rejestru instaluja sie na tym drugim dysku, jeżeli ten pierwszy jest zablokowany, co uniemożliwia zainstalowanie wirusa bądź zniszczenia systemu. Ewentualne śmieci pójdą na ten drugi dysk. A jak system zacznie szwankować lub jest potrzeba oczyszczenia, to format tego drugiego dysku załatwi sprawę.

A jak trzeba coś zmienić, np. nowy program lub nowy sprzęt, to tylko odblokować dysk, zmienić, co trzeba i zablokować dysk, a przed odblokowaniem, odłączyć pozostałe dyski, żeby uniknąć wślizgnięcia się wirusa.

Nawet, jakby istniały dyski z możliwością zablokoweania zapisu, to wątpię, żeby którykolwiek Windows prawidłowo działał w taki sposób, a dla największej firmy świata to żaden problem opracować taki system.

A system na niezapisywalnej pamięci ROM mieliśmy już w pierwszych palmtopach, między innymi w słynnym Atari Portfolio, można było robić wszystko, a jak zaczęło sie psuć, to wystarczył "twardy reset" (przycisk wciskany długopisem), cały RAM-dysk poszedł, ale system był świeży.

Moim zdaniem takie podejście jest lepsze niż stosowanie Norton Ghosta i wrzucanie obrazu z archiwum.
    Qba-da-Intrepid
    Poziom 12  
    Pewnie bedzie tak jak z grami: xx $ za podstawe, reszta w czesciach po kilka $
    akurat w przypadku systemu operacyjnego moze to miec swoje plusy, bo wielu uzytkownikow nie uzywa nawet polowy funkcji.
    w@mpir
    Poziom 18  
    Nikt nie wspomina, a mówiono o tym już na początku prac nad nowym oknem to wsparcie dla procesorów ARM.