Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik wyświetlacza magnetycznego do autobusu

satanistik 20 Cze 2011 22:06 17076 21
  • Sterownik wyświetlacza magnetycznego do autobusu

Sterownik ten powstał w celu ożywienia wyświetlacza magnetycznego z autobusu. Obecnie wiele pojazdów jest sprowadzanych z zagranicy, lecz do oryginalnych sterowników nie ma już dokumentacji, a firmy które je produkowały dawno nie istnieją. Sterownik może obsługiwać matrycę z kontrolerem FP2800A , maksymalnie pięć segmentów po 28 pikseli. Matryce mogą mieć wysokość 8, 13 i 16 pikseli. Dla 16 px jest możliwa praca w trybie dwuliniowym. Sterownik nasłuchuje komunikatów na magistrali zbliżonej do RS422 i dekoduje odebrane ramki.

Prędkość transmisji to 9600bps, jednak da się ją dowolnie definiować, również składnia ramki może być zmieniona w programie. Do sterownika istnieją dwa programy - tablica przednia dla tablicy z pięciu segmentów, gdzie wyświetlany jest nr linii i tekst w jednym lub dwóch wierszach oraz tylko numer dla pojedynczego segmentu z autowyśrodkowywaniem.

Część elektroniczna projektu oparta jest o mikro-kontroler ATmega8 w SMD, dodatkowo cztery rejestry przesuwne CD4094 sterują szesnastoma półmostkami zasilającymi wiersze. Zasilanie to stabilizator LM317 zbijający napięcie z 24 na 20 oraz przetwornica DC-DC step down z 20 na 5V dla uC. Płytki zostały umocowane do obudowy w szynach plastikowych przyklejonych do dolnej pokrywy. Na panelu znajduje się przycisk TEST gaszący i zapalający wszystkie punkty naprzemiennie. Program sterujący napisałem w BASCOMie, zastosowałem jednak przerwania do obsługi transmisji szeregowej oraz timer do odmierzania czasu impulsów sterujących cewkami.

Link

Sterownik wyświetlacza magnetycznego do autobusu Sterownik wyświetlacza magnetycznego do autobusu Sterownik wyświetlacza magnetycznego do autobusu Sterownik wyświetlacza magnetycznego do autobusu Sterownik wyświetlacza magnetycznego do autobusu Sterownik wyświetlacza magnetycznego do autobusu [/img]

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Mitronik
  • #2 21 Cze 2011 00:38
    comit
    Poziom 11  

Witam wszystkich...
    Może kolega udostępni kod programu oraz schemat??
    Mam akurat w zaprzyjaźnionej firmie zamontowane takie wyświetlacze i nie miałem pomysłu jak TO ożywić...
    Może pomysły kolegi pomogą :D

• #3 21 Cze 2011 06:44
    filu1
    Poziom 10  

A ja chciałbym kolegę zapytać co to za oprogramowanie było odpalone na kompie?

• #4 21 Cze 2011 07:48
    dj_west
    Poziom 16  

Jeśli się nie mylę, to "oprogramowanie" to terminal o wdzięcznej nazwie Terminal by Br@y++ :)

• Mitronik
  • #5 21 Cze 2011 10:36
    Tomekddd
    Poziom 23  

Czy te pixele są podświetlane od spodu?

• #6 21 Cze 2011 11:11
    krzysiekdg
    Poziom 13  

Te segmenty sa wziete z tablic pixela albo R&G w jednych z nich sa te sterowniki wlasnie.
    Co do podswietlenia to w tablicach tego typu stosowane sa swietlowki chyba 60W i swiatlo od niej odbijane jest przez lustro na te pixele. Sa tez podobne tablice z podswietleniem ledowym kazdy pixel ma swoja diode led zielona i po obroceniu pixela widac jego podswietlenia.

• #7 21 Cze 2011 11:13
    elvis_linux
    Poziom 14  

Te "piksele" to blaszki, z jednej strony czarne a z drugiej żółte fluorescencyjne, w oryginalnych obudowach podświetla je świetlówka lub listwa diod LED. Typ wyświetlacza określa się jako flip-dot.

Świetnie że udało się go wysterować, sam się kiedyś próbowałem bawić z tymi wyświetlaczami...

• #8 21 Cze 2011 14:27
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

Proszę się powstrzymać od zbędnych komentarzy typu:

Cytat:
    Plus za szóstki i pentagram, piekielnie udana konstrukcja, szatańsko dobra konstrukcja.

Przypominam, że jesteśmy w DIY Konstrukcje i piszemy na temat konstrukcji, a nie to co jest na niej wyświetlone. Jakby na wyświetlaczu był napis "gówno" to byście pisali, że konstrukcja jest "gówniana"?. Za nic nie wnoszące posty będę udzielał ostrzeżeń.

• #10 21 Cze 2011 16:56
    elvis_linux
    Poziom 14  

Tablice można wyrwać z firm które sprowadzają autobusy z Niemiec, typu Setra czy mercedes 405N, często to demontują bo tam jest inne sterowanie matrycami, sama matryca ta sama a cała elektronika inna. a taką pozyskałem do badań z PKS Łódź jako część projektu realizowanego do technikum.

• #12 21 Cze 2011 17:55
    aandrut95
    Poziom 9  

Bardzo udany projekt, jeżeli będziesz kontynuował rozbudowę tego, to sterownik zrób na wzór tego: Link Pozdrawiam :)

• #13 21 Cze 2011 17:56
    satanistik
    Poziom 27  

Tablicy nie kupowałem , miałem ją od osoby która zleciał wykonanie sterownika. Co do płytki to zamawiałem w firmie Prototypy.com.pl , chciałem się przekonać jak to wyjdzie.

Cytat:
    Bardzo udany projekt, jeżeli będziesz kontynuował rozbudowę tego, to sterownik zrób na wzór tego: Link Pozdrawiam

Co do tego sterownika z linku - moja przystawka współpracuje z podobnym sterownikiem, tyle że samoróbką. Ja po prostu przechwyciłem transmisję i określiłem ramki odpowiadające za numer i opis. Sterownik jest uproszczony ze względu na cenę.

• #14 22 Cze 2011 18:33
    KwoiteK
    Poziom 16  

Witam

Czy ten wyświetlacz ma kontrolę włączenia/wyłączenia piksela? Nieraz można zobaczyć w autobusie takie wyświetlacze z "uszkodzonym" pikselem właczonym "do połowy".

Kolego Faces troche kultury. Elektroda to nie budka z piwem. Wiekszość z nas nie życzy sobie takiego języka.

Pozdrawiam

• #15 22 Cze 2011 22:25
    raus676
    Poziom 10  

@satanistik: A co to za sterownik? I nie wysyła komunikatów po RS485 jak wszystkie polskie rozwiązania (IBIS w Polsce jest stosowany dość rzadko, a propos, nie ma ktoś jakiegoś opisu warstwy fizycznej IBIS-a, bo o ile sam protokół można znaleźć, o tyle opis warstwy fizycznej istnieje chyba tylko w VDV300, może ktoś przypadkiem posiada?)?

@KwoiteK: Raczej nie posiada. Ale niemieckie tablice (a jeśli trzeba przerabiać to na pewno jest niemiecka - Niemcy produkują większość systemów informacji pasażerskiej dla Europy) są naprawdę dobrej jakości i bezproblemowo działają nawet kilkanaście lat.

A propos podświetlenia to są 3 opcje:
    1. najstarsza czyli jedna albo dwie świetlówki pod tablicą
    2. średnia czyli każdy piksel podświetlany jest zieloną diodą i podświetlenie jest na jednym obwodzie i albo się świeci albo nie. Tych tablic nie da się oglądać spod kąta, nawet dość niewielkiego
    3. najlepsza - tablica hybrydowa diodowo-mozaikowa czyli dioda jest sprzęgnięta z pikselem i świeci się tylko jeśli piksel jest odwrócony zieloną stroną. To jest dość rzadkie rozwiązanie, ale wygląda imponująco - kontrast jest stosunkowo najlepszy możliwy

• #16 23 Cze 2011 18:40
    Snikers
    Poziom 24  

raus676 napisał:

3. najlepsza - tablica hybrydowa diodowo-mozaikowa czyli dioda jest sprzęgnięta z pikselem i świeci się tylko jeśli piksel jest odwrócony zieloną stroną. To jest dość rzadkie rozwiązanie, ale wygląda imponująco - kontrast jest stosunkowo najlepszy możliwy

Co więcej, jest to realizowane przez kontaktron sprzężony magnetycznie z magnesem pixela, dlatego nie wymaga dodatkowego układu elektronicznego.

Jeszcze rozwinięciem wersji 1wszej jest podświetlanie linijką LED, stosowane np. w moim MOBITECu

• #17 23 Cze 2011 23:27
    Frog_Qmak
    Poziom 25  
  • #18 24 Cze 2011 09:24
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Te punkciki na wyświetlaczu to panele, z jednej strony są czarne, a z drugiej pokryte warstwą odblaskową. Przy każdym "pikselu" znajduje się elektromagnes, który umożliwia (po podaniu odpowiedniego impulsu) obrót segmentu na stronę odblaskową lub ciemną. Później element pozostaje w swoim położeniu i nie wymaga dalszego działania elektromagnesu. Dodatkowo czasem takie tablice są odpowiednio podświetlane, aby poprawić czytelność i kontrast.

• #19 20 Lip 2011 15:44
    Juni[]r
    Poziom 16  

Czy dało by rade udostępnić zarys blokowy schematu i ten *.BAS ?

• #20 15 Sie 2011 18:09
    Marek N56
    Poziom 10  

Witam
    Chciałbym spytać Kolegę :
    1. czy sterownik obsługuje tablice BROSE (fp2800a)
    2. jeżeli tak to czy Pan może posiada płytke drukowaną odsprzedać
    3. chciałbym wykorzystać ten wyświetlacz do wyświetlania nazwy ul. numer
    a pod spodem temperatura i zegar i tu znowu pytanie czy Pan nie posiada takiego
    oprogramowania lub podobnego ;
    pozdrawiam
    Marek Nowak

• #21 18 Sie 2011 10:02
    satanistik
    Poziom 27  

Jeżeli kolega poda mi zdjęcia złączy i płytki tej tablicy to może uda mi się oszacować czy to zadziała.