Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tworzenie aplikacji za pomocą drag and drop

oscare 20 Cze 2011 22:18 3669 10
 • #1 20 Cze 2011 22:18
  oscare
  Poziom 8  

  Więc tak, poszukuję programów pozwalających tworzyć proste i średnio zaawansowane aplikacje za pomocą myszki. Wiem ze eclipse posiada taką możliwość (ale nie znalazłem sensownego opisu jak to ma wyglądać) Ewentualnie APP Inventory.
  Ogólnie muszę napisać pracę na temat programów które pozwalają tworzyć aplikacje bez znajomości kodu. Dlatego liczę na waszą pomoc (linki i nazwy programów, resztę rzecz jasna zrobię sam) :)

  0 10
 • #2 20 Cze 2011 22:50
  marcinj12
  Poziom 40  

  Zależy co rozumieć pod "tworzyć aplikacje bez znajomości kodu". Każda aplikacja, nawet obsługiwana myszą, jakiś kod tworzy i zwykle użytkownik ma możliwość jego ręcznej edycji.

  Przypuszczam że nie chodzi Ci o "zwykłe" środowiska programistyczne z GUI do tworzenia programów metodą "drag and drop", jak Visual Studio, Borland C++ czy Delphi - na upartego można tak też stworzyć jakieś proste aplikacje, pisząc jednak choć minimalną ilość kodu.

  Ja bym tu szukał raczej w kierunku progamów What You See Is What You Get (WYSIWYG), głównie do tworzenia stron internetowych, np. SharePoint Designer, Drupal, tak naprawdę nawet popularny Pajączek mam możliwość zaprojektowania strony bez pisania kodu.

  0
 • #3 20 Cze 2011 22:59
  markonedj
  Poziom 22  

  Ja nie widzę sposobu by napisać aplikację (nie ważne czy okienkową czy webową) bez napisania własnoręcznie ani jednej linii kodu, do czego jest potrzebna znajomość języka programowania. No chyba że masz na myśli projekt samego GUI to możesz zrobić jak kolega wyżej napisał w Visual Studio, Borland czy Delphi (dla .NET dedykowany jest w tym celu Microsoft Blend).

  0
 • #4 21 Cze 2011 01:41
  oscare
  Poziom 8  

  marcinj12 napisał:

  Zależy co rozumieć pod "tworzyć aplikacje bez znajomości kodu". Każda aplikacja, nawet obsługiwana myszą, jakiś kod tworzy i zwykle użytkownik ma możliwość jego ręcznej edycji.

  Tak dokładnie to rozumiem. W pracy która mam napisać chodzi o "ułatwienie pracy" bardzo początkującym programistą, z minimalną znajomością języka. Przykładem które podał mi dr. jest Dreamwaver, ale nie ma to przypominać prostych stron które można stworzyć za jego pomocą. Artisteer też odpada z powodu jego ograniczonego zastosowania.
  marcinj12 napisał:
  Przypuszczam że nie chodzi Ci o "zwykłe" środowiska programistyczne z GUI do tworzenia programów metodą "drag and drop", jak Visual Studio, Borland C++ czy Delphi - na upartego można tak też stworzyć jakieś proste aplikacje, pisząc jednak choć minimalną ilość kodu.

  Przypuszczam ze też nie. Wyśle pytanie do promotora, zobaczymy co mi odpowie. Ale wydaje mi się ze nie o to mu chodziło. Ogólnie mam sprawdzić czy jestem w stanie zrobić pracę na ten temat, jeśli nie wymyśle coś sensownego to pewnie zmienię temat.
  marcinj12 napisał:
  Ja bym tu szukał raczej w kierunku progamów What You See Is What You Get (WYSIWYG)

  To już coś, ale muszę omijać wszystkie aplikacje do tworzenia prostych stron opartych o htlm/js ale pojęcie wyswing (to mi zwiało) przyda się.
  markonedj napisał:
  Ja nie widzę sposobu by napisać aplikację

  Widziałeś app inventory? :) Ponoć jest jeszcze coś takiego jak (Application Craft) Tylko ze dopiero co to znalazłem, dlatego też nie wiem na czym to się opiera.
  markonedj napisał:
  No chyba że masz na myśli projekt samego GUI

  Możliwe, chociaż wątpię aby takie było założenie. Wydaje mi się ze oprócz interfejsu, potrzebne będzie możliwość przypisania do tego prostych gotowych zdarzeń.

  1
 • #5 21 Cze 2011 08:37
  markonedj
  Poziom 22  

  oscare napisał:

  Widziałeś app inventory? :)


  No to jest dobre :)

  0
 • #6 21 Cze 2011 09:44
  marcinj12
  Poziom 40  

  Do bardziej inżynierskich zastosowań można by przytoczyć MATLAB-SIMULINK, nakładka na Matlaba gdzie program tworzy się z "bloczków": zobacz filmik tutaj. Być może są też jakieś programy do tworzenia wizualizacji dla urządzeń automatyki, gdzie wszystko łączy się z bloczków.

  0
 • #7 21 Cze 2011 11:22
  krzyjak
  Poziom 29  

  W LabVIEW można tworzyć program z samych bloczków. National Instruments zapewnia, że nie jest do tego potrzebna znajomość programowania jako takiego. Jednak moim zdaniem, ktoś kto nie miał do czynienia wcześniej z programowaniem może czuć się zagubiony w LabVIEW.

  0
 • #8 21 Cze 2011 13:48
  oscare
  Poziom 8  

  O bloczki też nie chodzi(chociaż pewnie jeśli tak rozwiązane byłoby tworzenie działań logicznych w programie to czemu nie). Dostałem informacje ze program ma pozwalać na stworzenie aplikacji z jak najmniejsza integracją w kod. Ma być to programy funkcjonalne, jak prosta baza filmów, katalog produktów etc etc etc....

  0
 • #9 21 Cze 2011 16:09
  markonedj
  Poziom 22  

  oscare napisał:
  Ma być to programy funkcjonalne, jak prosta baza filmów, katalog produktów etc etc etc....


  No to na pewno Visual Studio, można wyklikać zapytania sql oraz klikając podpiąć wyniki pod jakąś kontrolkę (DataGridView, ListBox etc), tkóra wyświetli wyniki w okienku.

  0
 • #10 02 Lip 2011 12:37
  truski
  Poziom 16  

  A czy twojemu promotorowi nie chodziło o aplikacje typu Model-driven development, gdzie rzeczywiście na bazie diagramów UML i maszyny stanów generowany jest kod źródłowy i dokumentacja ? Narzędzia tego typu to Telelogic tau oraz IBM Rational Rose, przy czym widzę że oba systemy są już własnością IBMa i nie wiem czy nie zostały zunifikowane do jednego produktu.
  Problem w tym, że te narzędzia nie służą do pisania małych programików i również wymagają znajomości programowania, bo tak jak koledzy wcześniej wspomnieli bez dotykania kodu aplikacji napisać się nie da - chyba że chodzi ci o programy do tworzenia gier jak np. Click & Play czy The Games Factory :)

  0
 • #11 28 Lip 2011 07:52
  p_zag
  Poziom 13  

  Witam
  Spójrz na mój poradnik o tworzeniu aplikacji w języku java przy pomocy programu NetBeans IDE 7.0 . W poradniku pokazuje mechanizm tworzenia aplikacji metodą "połóż komponent na formatkę, a netbeans napisze część kodu za ciebie", wiem, że nie wyczerpuje w tym poradniku możliwości programu netbeans, a jest ich dużo więcej(np. ochrona krytycznych miejsc w kodzie przez program netneans). Sam jestem samoukiem języka java i wiem mi brakowało takiego poradnika na samym początku mojej przygody z językiem java.

  Piotr

  1