Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie do pieca gazowego i kominka z płaszczem wodnym w instalacji z buforem

moniekm 21 Jun 2011 11:16 8402 3
 • #1
  moniekm
  Level 11  
  Witam,
  Chciałem poruszyć temat związany ze sterowaniem C.O., C.W.U. w kombinacji z piecem gazowym, kominkiem z płaszczem wodnym, buforem, ogrzewaniem podłogowym (tylko ogrzewanie podłogowe). Instalację taką chcę zastosować w moim domu. Nurtuje mnie pytanie, jak tym wszystkim sterować.
  Czy możliwe będzie wpięcie bufora w taki sposób, żeby całością sterował piec gazowy? Mój pomysł jest taki, że zasilanie z bufora (ciepła woda) wpinam w powrót do pieca. Odrębne sterowanie będzie przełączało zawór trójdrożny tak, że w przypadku zimnego bufora, bufor będzie odcięty od obiegu C.O., C.W.U. pieca gazowego.


  Na początek kilka szczegółów:
  1. Dom z użytkowym poddaszem 180m2 - ogrzewanie tylko podłogowe,
  2. Kominek z płaszczem wodnym 18KW - kominek pracuje w instalacji zamkniętej, posiada wężownicę schładzającą,
  3. Bufor 700l - własnej roboty,
  4. Piec gazowy kondensacyjny - jeszcze nie zakupiony.

  Poniżej schemat jaki wymyśliłem do tej instalacji.
  Sterowanie do pieca gazowego i kominka z płaszczem wodnym w instalacji z buforem

  Problem jaki można napotkać w takim rozwiązaniu (przynajmniej tak mi się wydaje) to gdy woda z bufora zasilająca instalację będzie cieplejsza niż woda zasilająca instalację wychodząca z pieca. Śmiem przypuszczać, że piec odnotuje błędy w swoim sterowniku, bowiem temperatura wody wychodzącej będzie niższa lub równa temperaturze wody powrotnej.
  Moje pytanie jest takie, jaki piec możecie zaproponować do takiej instalacji, który będzie poprawnie działał i sterował podłogówką (zaworem mieszającym przy podłogówce). Ewentualnie jakie dodatkowe elementy sterowania będę musiał kupić.


  Piotrek
 • #2
  jararafal
  Level 2  
  witam czy u pana ten uklad juz dziala
 • #3
  krzyzak11
  Level 19  
  mozna to wszytko zrobic na kotle Brotje WGB20 + ISR SSR C. Regulator wysteruje Ci wszystrkim i cwu i podlogowka i zaworami 3-drogowymi.
  Dodatkowo jak kiedys "zachce" Ci sie solarow to tez da rade
 • #4
  moniekm
  Level 11  
  Lata minęły, projekt przeszedł do realizacji i kilkuletniego wygrzania. Teraz mogę powiedzieć dokładnie jak zostało to zrealizowane i jak się sprawuje na przestrzeni 4 lat.

  Ostateczny projekt uległ zmianie z kilku powodów. Jednym z nich było to, że 4 lata temu gdy chciałem już ogrzewać dom, nie miałem podpiętej instalacji gazowej i pieca gazowego. Zmusiło mnie to na stworzenie zupełnie niezależnej instalacji ogrzewania podłogowego zasilanego z kominka z płaszczem wodnym i buforem. W kolejnym etapie zostało to spięte z piecem gazowym.

  W tej chwili mam to spięte jak na schemacie
  Sterowanie do pieca gazowego i kominka z płaszczem wodnym w instalacji z buforem

  Do sterowania pompami po stronie kominka i bufora użyłem sterownika Euroster UNI2 http://www.euroster.pl/produkty/sterowniki/euroster-uni2/342
  Sterownik uruchamia pompę obiegową CO i steruje mieszaczem, uruchamia pompę pomiędzy kominkiem i buforem. W momencie kiedy działa sterownik (kiedy działa kominek, lub jest naładowany bufor) odłącza piec gazowy.

  W tej chwili za sprawą Super-Home http://super-home.pl część instalacji CO została zintegrowana ze sterowaniem inteligentnego domu. Bufor został podpięty pod czujniki systemu Fibaro. W aplikacji do sterowania domem mam podgląd na stan "naładowania" bufora, stan pomp. System kontroluje w ten sposób poprawność działania ogrzewania. W przypadku wykrycia nieprawidłowości np. przegrzanie systemu zostanę o tym powiadomiony.