Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alpine CDA-7893r działa ale scalak się grzeje

kipol 21 Cze 2011 14:53 1232 2
  • #1 21 Cze 2011 14:53
    kipol
    Poziom 10  

Witam!!
    Miałem wcześniej problem z tym radiem, ale w innej kwestii. Mianowicie nie działało wyjście remote.
    W każdym razie w pewnym momencie radio przestało działać. Zero reakcji. Grzał się stabilizator L5952. Wymieniłem go i radio działa, ale niestety scalak dalej się strasznie grzeje. Patrzyłem, czy gdzieś nie ma zwarcia na wyjściu ale wydaje się ok. Mógłby ktoś poradzić co dalej można sprawdzić??

POZDRAWIAM!!

0 2
  • #2 23 Cze 2011 07:13
    kot 88
    Poziom 9  

Witam
    Wydaje się że problem leży po stronie nadmiernie dużego poboru prądu przez układ radia. Stabilizator grzeje się i w końcu pada. Proponuje w pierwszym rzędzie zmierzyć pobór prądu bez wysterowania , tzn na biegu jałowym , bez sygnału z głowicy oraz odtwarzacza CD. Jeżeli będzie nadmierny to dalej potrzebny będzie już schemat , najwygodniej odcinać zasilanie kolejnych bloków radia , tzn wzmacniacza , odtwarzacza. W ten sposób zlokalizować można układ , który wymusza przepływ nadmiernego prądu. Jeżeli nadmierny prąd pobierany jest nie na biegu jałowym ale podczas pracy to zlokalizować będzie łatwiej , chociaż najprawdopodobniej tak duży prąd pobierać może wzmacniacz końcowy , można spróbować pracy radia z odłączonymi głośnikami ( pozostawiać kolejno tylko jeden głośnik ) , może to tylko jedna z gałęzi wzmacniacza.
    Powodzenia

0
  • #3 23 Cze 2011 08:59
    dzimi
    Moderator

Z L5952 odłącza zasilanie CD, Audio, Tuner i sprawdź wtedy czy się grzeje. Jeśli nie, pozostaje podłączanie wyjść zasilania i sprawdzenie czy się nie nagrzewa. Warto też pomierzyć napięcia na wyjściach układu. Po odnalezieniu wyjścia po podłączeniu którego układ zaczyna pracować pod obciążenie- trzeba podążać tym tropem. Najbardziej prądożernymi są CD oraz panel. Tu masz specyfikację układu L5952:
    http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/85046/STMICROELECTRONICS/L5952.html

0
  Szukaj w 5mln produktów