Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie uprawnienia są niezbędne do wymiany tablicy licznikowej

gogo4 21 Cze 2011 17:26 9390 8
  • #1 21 Cze 2011 17:26
    gogo4
    Poziom 15  

Witam szanowni Panowie, proszę was o poradę w następującej sprawie.

Początkiem roku firma energetyczna rozwiązała z moimi dziadkami umowę na sprzedaż i dystrybucję energii (przyczyną rozwiązania był nie opłacony od kilku miesięcy rachunek) i w następstwie tego zdemontowano licznik energii elektrycznej. Należności zostały uregulowane, umowa został ponownie podpisana ale monter, który miał zamontować nowy licznik energii elektrycznej stwierdził, że tablica licznikowa i zabezpieczenie za licznikiem jest w złym stanie i nakazano wymianę.

Pytanie polega na tym, czy ja jako elektryk z uprawnieniami SEP E z pomiarami do 1kV mogę wymienić tablicę przedlicznikową czy potrzebne są do tego uprawnienia budowlane.

Konieczny będzie wniosek o zgodę na rozplombowanie zabezpieczenia przedlicznikowego, wymiana przewodów od zabezpieczenia przedlicznikowego do licznika, wymiana tablicy licznikowej, wymiana opraw bezpieczników topikowych zabezpieczenia za licznikiem i oczywiście zgłoszenie instalacji do ponownego zaplombowania i założenia licznika.

Pragnę zaznaczyć, że mam doświadczenie jako monter instalacji elektrycznych i wiem co i jak należy zrobić aby było bezpiecznie. Nie jestem jednak na bieżąco z przepisami (od ładnych kilku lat nie zajmuję się już instalacjami) a wiem, że wiele się przez te kilka lat zmieniło.

Proszę zatem o odpowiedź, czy elektryk z uprawnieniami SEP do 1kV może wykonać taką naprawę instalacji elektrycznej i następnie zgłosić taką instalację jako nadającą się do eksploatacji.

Pozdrawiam

0 8
  • Szkolenia SEP
  • #2 21 Cze 2011 18:01
    zbich70
    Specjalista elektryk

Zapytaj po prostu u operatora obsługującego Twój teren, jakie ma wymagania odnośnie uprawnień, papierów, pieczątek, licencji etc. Pobierz też wzory druków i dopytaj jak je wypełnić żeby uniknąć przyszłych problemów.

0
  • Szkolenia SEP
  • #3 21 Cze 2011 19:13
    gogo4
    Poziom 15  

zbich70 napisał:
    Zapytaj po prostu u operatora obsługującego Twój teren, jakie ma wymagania odnośnie uprawnień, papierów, pieczątek, licencji etc. Pobierz też wzory druków i dopytaj jak je wypełnić żeby uniknąć przyszłych problemów.

Zapytałem i nawet dostałem odpowiedź:

1. Od mężczyzny w biurze: Musi się Pan zwrócić do montera uprawnionego przez ZE do wykonywania instalacji elektrycznych. Taki monter złoży u nas wniosek o zgodę na zerwanie plomby, dokona naprawy, wystawi oświadczenie, że instalacja nadaje się do używania i na koniec zwróci się Pan do nas z wnioskiem o ponowne założenie plomby.

2. Od montera, który miał zamontować licznik: osoba z uprawnieniami elektrycznymi musi przyjść do nas z wnioskiem o zgodę na zerwanie plomby a po naprawie zgłosić, że wszystko jest gotowe to przyjedziemy, założymy licznik i zaplombujemy co trzeba.

Która wersja jest prawdziwa?. Może po prostu urzędas w biurze powiedział co wiedział bo tak kazali mówić?.

Szanuję to, że kolega stara się pomóc ale nie takiej odpowiedzi szukałem, chodzi mi o to, czy rzeczywiście potrzebne są uprawnienia jakieś budowlane, zgłoszenia firmy do ZE, opłacanie składek itp pierdoły aby dokonać prostych napraw typu wymiana kabelka, czy przepalonego bezpiecznika.

Czy ja jako elektryk uprawniony do eksploatacji, napraw, montażu i pomiarów instalacji elektrycznych naprawdę muszę płacić za przykręcenie trzech przewodów innemu elektrykowi uprawnionemu do eksploatacji, napraw i montażu instalacji elektrycznych tylko dlatego, że tamten ma jeszcze jakiś papier budowlany i firmę zgłoszoną do ZE? Przecież to nie jest zgłoszenie nowej instalacji ale zwykła naprawa starej instalacji.

Pozdr

0
  • #4 21 Cze 2011 20:30
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Cytat:
    Szanuję to, że kolega stara się pomóc ale nie takiej odpowiedzi szukałem, chodzi mi o to, czy rzeczywiście potrzebne są uprawnienia jakieś budowlane, zgłoszenia firmy do ZE, opłacanie składek itp pierdoły aby dokonać prostych napraw typu wymiana kabelka, czy przepalonego bezpiecznika.

Można zwrócić się do swojego ZE o jednorazową zgodę na tego typu prace, oświadczając czy też przedstawiając swoje uprawnienia.
    Były takie przypadki, ze skutkiem pozytywnym, tym bardziej, że to robota u siebie (no, prawie u siebie)

0
  • #5 21 Cze 2011 23:17
    masonry
    Poziom 30  

Kolego mając uprawnienia E możesz wymienić ten przewód i tablicę. W prawdzie niektóre ZE wymagają dziwnych uprawnień i wpisów. Jednak są to ich wewnętrzne przepisy.
    Pamiętaj ZE nie stoi ponad prawem. Nikt nie może cię zmusić do tego abyś wynajął elektryka do zrobienia instalacji u siebie skoro sam masz do tego potrzebne uprawnienia.
    Wypełnij odpowiedni wniosek i złóż go tam gdzie trzeba, rób co masz zrobić i nie przejmuj się.
    Pamiętaj abyś nie zrywał plomby zanim nie będziesz miał na to zgody. Jak ZE będzie się sprzeciwiać i będą kazali ci wynająć swojego elektryka to wymuś od nich to na piśmie z podaną podstawą prawną.

0
  • #6 22 Cze 2011 21:57
    michal54_87
    Poziom 17  

Ale jak ma rozwiązaną umowę i odcięty prąd to czemu nie może zerwać plomb wymienić co trzeba i wezwać ZE ?

1
  • #7 22 Cze 2011 22:26
    kkas12
    Poziom 42  

Witam!

Kolego gogo4 postawiłeś to pytanie również na forum ISE. Otrzymałeś tam odpowiedź najlepszą z możliwych

Cytat:
    Na jakiej podstawie są potrzebne uprawnienia UB do wymiany tablicy licznikowej i zabezpieczenia przedlicznikowego. Nie widzę podstawy prawnej. To są zwykłe prace przy eksploatacji urządzeń i instalacji (na podstawie uprawnień nadanych przez prawo energetyczne), czy do wymiany gniazdka bo było stare i przegrzane też potrzeba UB (wynikające z prawa budowlanego). Chyba komuś coś na głowę spadło i kombinuje jak sanepid przy pomiarach oświetlenia.
    Jak tak dalej pójdzie to uprawnienia E zezwolą na noszenie narzędzi i materiałów dla gościa z UB, który sam będzie musiał wszystko zrobić.
    Czego więc jeszcze oczekujesz?

0
  • #8 23 Cze 2011 11:03
    gogo4
    Poziom 15  

michal54_87 napisał:
    Ale jak ma rozwiązaną umowę i odcięty prąd to czemu nie może zerwać plomb wymienić co trzeba i wezwać ZE ?

Czytanie ze zrozumieniem się kłania: umowa jest już podpisana.

Po odłączeniu licznika monter wykręcił bezpieczniki na zabezpieczeniu przedlicznikowym i zaplombował puste gniazda bezpieczników ale nadal jest tam napięcie. Po zerwaniu plomby miałbym dostęp do prądu mimo braku licznika a to można uznać za próbę kradzieży i nie istotny jest w tym przypadku fakt, że umowa jest podpisana lub nie.

kkas12 napisał:
    Czego więc jeszcze oczekujesz?

Nie oczekuję niczego więcej ponadto co otrzymałem :D. Temat można uznać za zamknięty. Dziękuję wszystkim za pomoc.

Pozdrawiam

0