Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Jak postępować z nową baterią z nowego laptopa?

Pandu 21 Cze 2011 20:16 10599 8
  • Jak postępować z nową baterią z nowego laptopa?

Poziom 9  

Witam.
    Ale mam dziwny nick tutaj.
    Anyway, przyszedł dzisiaj pan w jakimś dziwnym mundurze od UPS i mi przyniósł tego netbooczka:
    http://www.x-kom.pl/p/68046-netbook-10-acer-aod255e-n570-2gb-320-czerwony.html

O baterii wiem tyle co tam można przeczytać. Na razie na maluszku stoi Linpus Lite for MeeGo, i będzie tak stał do piątku - potem postawię W7 i tak dalej. W papierach nie ma nic o baterii, nie ma żadnej dobrej instrukcji, tylko skrócony poradnik, czyli parę informacji pokroju "gdzie jest ekran" czy "które to bateria", na pewno nie jest napisane, czy jest sformatowana i co mam z nią zrobić?
    Dlatego nie przejmując się odpaliłem go na kablu dla testu, miał chyba 83% baterii. Potem wyłączyłem. Naładował się i tak stoi nadal.
    Teraz zajrzałem i czytam, że baterię warto sformatować, żeby dobrze działała.

I tu mam prośbę - niech ktoś się na parę sekund postawi w mojej sytuacji i mi napisze, co powinienem zrobić - zajechać, naładować, zajechać, naładować, zajechać, naładować?
    Koniecznie dzisiaj, czy można w piątek/poniedziałek?
    Może ta jest już sformatowana - gdzie to kurcze sprawdzić?
    Zależy mi oczywiście na sprawności baterii, po to kupiłem netbooka, żeby trzymał trochę.
    I ostatnie pytanie - dużo "straciłem" przez to naładowanie zamiast formatowania?
    Czółko.

0 8
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 26  

codename_47 napisał:
    Zdania są podzielone odnośnie kalibracji/formowania/formatowania (i jakie inne nazwy wymyślą użytkownicy). Faktem jest, że dzisiejsze ogniwa nie mają już efektu pamięciowego. Czasami układ sterowania baterii sprawia problemy, gdyż nie jest w stanie określić rzeczywistej pojemności ogniw. Ja na Twoim miejscu dokonałbym kalibracji baterii (mój Asus oferuje taką opcję w BIOS), albo rozładował do samego końca, poczekał i ponownie naładował do pełnego naładowania.

Czy ja wiem...
    Sam mam netbooka, używam go codziennie i codziennie też pracuje na baterii.
    Co wieczór jest doładowywany, po 2 latach takiego ciągłego użytkowania pojemność baterii niezauważalnie się zmniejszyła.

Nie ma sensu więc jakoś stosować jakiś specjalnych zabiegów. Teraz ogniwa nei mają efektu pamięci, więc można je spokojnie doładowywać.

1
    Poziom 9  

@kolokat: Kwestia - chyba, z tego co czytam - dobrego startu, bo na starcie potrafi li-jon zauważalnie zmaleć wydajność, jeśli się dobrze nie skalibruje. Czytałem również, że niektóre baterie są formatowane w fabryce, a inne trzeba samemu. Nie dostałem niestety żadnych informacji na ten temat na papierze, ani na netbooku - jeszcze płytkę na PC przejrzę.

@codename_47:
    Znalazłem wcześniej przeoczony punkt w FAQ, gdzie czytam, żeby poniżej 10% nie schodzić, a jak już zejść, to jak najszybciej się podłączyć. Ty piszesz coś bezpośrednio sprzecznego, tzn. nie dość, że zejść, to jeszcze poczekać. Nie zaszkodzi to baterii?

Co do BIOSa - strasznie malutko opcji jak to porównać do PC - cztery opcje, zegar, hasła i boot to całość :) Kalibracji nie ma.

Czółko.

0
    Poziom 26  

Pandu napisał:
    Kwestia - chyba, z tego co czytam - dobrego startu, bo na starcie potrafi li-jon zauważalnie zmaleć wydajność, jeśli się dobrze tych ogniw nie skalibruje. Czytałem również, że nie które baterie są formatowane w fabryce, a inne trzeba samemu. Nie dostałem niestety żadnych informacji na ten temat na papierze, ani na netbooku - jeszcze płytkę na PC przejrzę

Ja wyjąłem z opakowania, przeszedłem windowsowy kreator i podłączyłem do zasilacza. Ot, cały start.

0
    Poziom 9  

Też bym tak zrobił, ale chcę mieć pewność, że sobie nie zepsuję :)

0
  • Pomocny post
    Poziom 39  

Baterii się nie formatuje tylko jak już coś to FORMUJE. W zasadzie do prawidłowej eksploatacji wystarczy zadbać o w miarę możliwości pełne naładowanie i rozładowanie baterii raz na miesiąc a jeszcze ważniejsza sprawa to temperatura. Zadbać o to aby bateria nie przegrzała się czyli nie wrzucać włączonego lapa do plecaka, nie zostawiać na ciepłym kocyku jak intensywnie pracuje, etc. Z doświadczenia wiem że baterie najczęściej rozwala temperatura oraz niedbalstwo - zostawienie mocno rozładowanego ogniwa na długi czas bez doładowania.

1
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
    Poziom 9  

OK, rozumiem.

Znalazłem instrukcję (1500 stron, pewnie dlatego niewydrukowana) i widzę, że proponują 3 pełne cykle zrobić. Tak też zrobię za 3-6 dni, a póki co sobie posiedzi na kablu, chyba nic jej się nie stanie.

Dzięki za pomoc i sorry za trucie tyłka, pozdrawiam.

PS Co do formowania - byłem przekonany, że widziałem gdzieś "formatowanie" - ale jeśli faktycznie jest to "formowanie" to wszystko się zaczyna kleić :)

1